Młody jęczmień - właściwości pielęgnacyjne i zastosowanie
Młody jęczmień polecany jest osobom z problemami skórnymi. To świetny przeciwutleniacz, który zawiera witaminy z grupy B, C i E, a także cenne pierwiastki, jak wapń, cynk i magnez. Dzięki temu jest ceniony w pielęgnacji skóry z pierwszymi oznakami starzenia się!

- Sylwia Przygoda
Młody jęczmień to jedno z najstarszych i najczęściej stosowanych zbóż na świecie. To nie tylko superfoods, które warto suplementować dla wartości prozdrowotnych, ale nie tylko! Młody jęczmień ma właściwości pozwalające nam zachować młodość i poprawić stan naszej cery. Wspomaga zwalczanie trądziku, a także opóźnia procesy starzenia się.
Spis treści:
- Młody jęczmień - właściwości
- Młody jęczmień w kosmetyce - jak go stosować?
- Efekty stosowania młodego jęczmienia
- Czy stosowanie młodego jęczmienia ma skutki uboczne?
- Przeciwwskazania do stosowania młodego jęczmienia
- Sproszkowany młody jęczmień w domowej pielęgnacji
Młody jęczmień - właściwości
Przede wszystkim młody jęczmień zawiera duże ilości witamin (między innymi witaminy z grupy B, prowitaminę A, czyli beta-karoten oraz witaminy C i E) oraz minerałów (żelaza, wapnia, cynku i magnezu). Młody jęczmień jest także doskonałym źródłem cennych aminokwasów i błonnika. Ma on właściwości przeciwutleniające i przeciwwirusowe oraz sprzyja odkwaszeniu organizmu.
Młody jęczmień, jeśli chodzi o właściwości kosmetyczne:
- chroni skórę przed niszczycielskim działaniem wolnych rodników i opóźnia jej starzenie się,
- łagodzi objawy trądziku,
- odżywia skórę, pomagając odzyskać jędrność i elastyczność.
Młody jęczmień w kosmetyce - jak go stosować?
Jęczmień jest stosowany w produkcji kremów oraz balsamów. Jako składnik bogaty w beta karoten często jest stosowany w kosmetykach o działaniu poprawiającym koloryt cery. Czasem znajduje się on również w środkach złuszczających skórę, m.in. w enzymatycznych peelingach do twarzy. Ponad to jest świetnym składnikiem kojącym i wygładzającym suchą skórę.

Efekty stosowania młodego jęczmienia
To, za co najbardziej doceniamy młody jęczmień, to właściwości odmładzające. Nasze tkanki narażone są na niszczenie przez wolne rodniki. Ich wpływ przyspiesza starzenie się, pojawianie się zmarszczek lub problemów z pigmentacją. Zawarte w młodym jęczmieniu antyoksydantny wiążą wolne rodniki, co z kolei prowadzi do spowolnienia procesów starzenia się. Kosmetyki, które zawierają w swoim składzie ekstrakty z młodego jęczmienia wykazują działanie nawilżające i wygładzające, dlatego często przeznaczone są do pielęgnacji cery dojrzałej.
Drugim zastosowaniem kosmetyków z jęczmienia jest stosowanie w pielęgnacji cery trądzikowej. Cynk, w który jest on bogaty, wspomaga leczenie trądziku i problemów z przetłuszczającą się skórą. Lizyna, w którą jest bogaty jęczmień, to środek antybakteryjny, przeciwwirusowy i przeciwgrzybiczy, dlatego jest świetny w wielu problemach skórnych, nie tylko trądziku, ale egzema i atopowe zapalenie skóry.
Czy stosowanie młodego jęczmienia ma skutki uboczne?
Stosowanie młodego jęczmienia w kosmetyce nie niesie za sobą skutków ubocznych. Negatywne efekty może przynosić stosowanie go w formie suplementu diety, ponieważ jest bogaty w błonnik, na który nasz układ pokarmowy może być wrażliwy. Zawsze przed wyborem suplementacji powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Przeciwwskazania do stosowania młodego jęczmienia
Jeśli chodzi o używanie kosmetyków z młodym jęczmieniem, nie ma przeciwwskazań. Może on się sprawdzić u każdego typu cery, jednak zdecydowanie najwięcej korzyści z używania produktów o jego zawartości będą miały osoby z cerą dojrzałą, z nierównym kolorytem lub z niedoskonałościami. Dla innych efekty mogą nie wydawać się spektakularne, ale cera wciąż odzyska nawilżenie oraz będzie odżywiona i przyjemnie miękka w dotyku.
Sproszkowany młody jęczmień w domowej pielęgnacji
W pielęgnacji cenny jest także sproszkowany młody jęczmień, z którego możemy tworzyć domowe kosmetyki, jak chociażby jako dodatkowy składnik do domowej maseczki. W tej formie sprawdzi się jako składnik działający antyoksydacyjnie lub przeciwtrądzikowo.
Sproszkowany jęczmień możesz dodać również do domowego peelingu. Ceny za opakowanie potrafią się wahać od 9 do 50 zł w zależności od wielkości oraz marki.