Eksfoliacja kwasami – na czym polega, efekty, przeciwwskazania [Zdjęcia przed i po]
Eksfoliacja kwasami to zabieg, podczas którego na skórę nakładane są kwasy o wysokim stężeniu. Ich zadaniem jest przede wszystkim złuszczenie martwego naskórka oraz głębokie oczyszczenie i zwężenie porów. Dzięki serii takich zabiegów skóra staje się miękka, gładka, pełna blasku, ma ujednolicony, zdrowy koloryt.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Eksfoliacja kwasami bazuje na silnie złuszczających właściwościach kwasów takich jak migdałowy, glikolowy czy pirogronowy. Zabiegowi można poddać się w salonie kosmetycznym, ale można go przeprowadzić też w domu, z użyciem profesjonalnych preparatów. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności ich nakładania, żeby nie zaszkodzić skórze. Sprawdźcie, jak powinien wyglądać taki zabieg i jakich efektów możecie się spodziewać.
Spis treści:
- Co to jest eksfoliacja kwasami?
- Jak działa eksfoliacja kwasami?
- Zabieg eksfoliacji kwasami krok po kroku
- Efekty eksfoliacji kwasami
- Cena zabiegu eksfoliacji kwasami
- Zestawy do eksfoliacji kwasami w domu
- Eksfoliacja kwasami – przeciwwskazania
Co to jest eksfoliacja kwasami?
Eksfoliacja to określenie obejmujące zabiegi, których zadaniem jest złuszczanie i oczyszczanie skóry. Do grupy tej zalicza się zarówno zabiegi polegające na złuszczaniu mechanicznym (np. mikrodermabrazja), jak i te, w których wykorzystywane są substancje chemiczne. Eksfoliacja kwasami należy więc do peelingów chemicznych.
Do zabiegów eksfoliacji stosowane są różnego rodzaju kwasu, dobierane w zależności od rodzaju skóry, nasilenia problemu, indywidualnych potrzeb klientki. Łączy je jednak wysokie stężenie, przekraczające 40%. Kwasy, których używa kosmetyczka, można podzielić na kilka grup. Są to:
- kwasy AHA – np. kwas migdałowy, kwas glikolowy, kwas pirogronowy, kwas mlekowy;
- kwasy BHA – kwas salicylowy;
- kwasy PHA – kwas laktobionowy, glukonolakton, kwas askorbinowy;
- kwas trójchlorooctowy (TCA).
Zobacz także: AHA czy BHA? Zdradzamy, czym różnią się te kwasy
Jak działa eksfoliacja kwasami?
Z uwagi na różnorodność możliwych do zastosowania kwasów zabieg eksfoliacji może być przeprowadzony w przypadku każdego rodzaju cery, również wrażliwej. Do skóry delikatnej, skłonnej do podrażnień najczęściej wykorzystuje się kwas migdałowy, który ma cząsteczki większe niż inne kwasy z grupy AHA, dzięki czemu działa wolniej i łagodniej. Eksfoliacja kwasami polecana jest również do skóry:
- poszarzałej, zmęczonej;
- dojrzałej, pozbawionej elastyczności, z widocznymi zmarszczkami;
- z przebarwieniami;
- z bliznami potrądzikowymi;
- tłustej, trądzikowej;
Kwasy dzięki złuszczającemu działaniu sprawiają, że pory skóry zostają dokładnie oczyszczone z zanieczyszczeń. Są one zwężone, mniej widoczne, znikają zaskórniki. Dzięki właściwościom antybakteryjnym łagodzą trądzik, którego powstanie wiąże się m.in. z namnażaniem się bakterii Propionibacterium acnes. Kwasy regulują wydzielanie sebum i zmniejszają towarzyszący krostkom stan zapalny, przyspieszając ich gojenie się.
Kwasy rozjaśniają hiperpigmentacje, sprawiają, że skóra uzyskuje promienny wygląd i jednolity koloryt. Pobudzają fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny, dzięki czemu spłycają drobne zmarszczki i blizny. Cera dojrzała staje się bardziej jędrna i elastyczna, spowolniony zostaje proces fotostarzenia się skóry.

Zabieg eksfoliacji kwasami krok po kroku
Bez względu na to, czy eksfoliacja kwasami wykonywana jest w salonie czy w domu, bardzo ważne jest skrupulatne przestrzeganie zaleceń i kolejności poszczególnych etapów zabiegu. W przeciwnym razie zabieg zamiast poprawić wygląd skóry, może skończyć się podrażnieniem. Jak powinno wyglądać taki kwasowy peeling?
- Najpierw należy wykonać dokładny demakijaż, oczyścić i osuszyć skórę. Można przetrzeć ją łagodnym tonikiem.
- Na skórze rozprowadzany jest wybrany kwas lub mieszanka kwasów. Ten etap jest kluczowy – kwasy należy usunąć po ściśle określonym czasie, który wynosi zwykle kilka minut. Kwasu nie należy nakładać rękami! Do tego celu użyjcie pędzelka.
- Kwas usuwa się za pomocą specjalnego preparatu, tzw. neutralizatora. Po jego użyciu należy ponownie umyć skórę.
- Ostatnim etapem jest najczęściej nałożenie nawilżająco-łagodzącej maski.
Pamiętajcie, że po zabiegu trzeba wdrożyć odpowiednią pielęgnację. W żadnym wypadku nie opalajcie skóry przez co najmniej miesiąc od wykonania eksfoliacji. Dotyczy to zarówno naturalnego słońca, jak i solarium. Skóra po eksfoliacji może być zaczerwieniona i lekko się łuszczyć – jest to normalne zjawisko. Obowiązkowo nakładajcie krem z wysokim filtrem, najlepiej SPF50.
Efekty eksfoliacji kwasami
Eksfoliacja kwasami należy do najczęściej wykonywanych zabiegów w salonach kosmetycznych. Ta popularność nie dziwi, biorąc pod uwagę ich wysoką skuteczność i rezultaty, jakie można uzyskać, poddając się serii zabiegów. Poniżej przykład efektów zastosowania kwasu migdałowego w przypadku cery problematycznej z widocznymi zaskórnikami.
Eksfoliacja kwasami może być z powodzeniem stosowana także w przypadku cery wrażliwej, naczynkowej. Zabieg ujednolica koloryt skóry i łagodzi rumień. Poniżej efekty zastosowania konkretnie kwasu laktobionowego i askorbinowego.
Cena zabiegu eksfoliacji kwasami
Cena eksfoliacji kwasami uzależniona jest między innymi od tego, czy zabieg przeprowadzany jest tylko na twarzy czy również na szyi i dekolcie. W przypadku samej twarzy cena za jedną wizytę zaczyna się od ok. 150 zł, natomiast koszt kuracji na twarz, szyję i dekolt to ok. 300-400 zł.
Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii kilku zabiegów, przeprowadzanych w odstępie 7-10 dni. Na taką kurację warto zdecydować się w okresie jesienno-zimowym, kiedy skóra mniej narażona jest na działanie promieniowania UV.
Eksfoliacja kwasami – przeciwwskazania
Eksfoliacja kwasami daje świetne rezultaty, jednak istnieją przeciwwskazania do jej wykonania. Ze złuszczania skóry kwasami należy zrezygnować w przypadku:
- ciąży i karmienia piersią;
- infekcji wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych skóry;
- opryszczki;
- ranek, podrażnień na skórze;
- chorób skóry, takich jak łuszczyca, bielactwo, atopowe zapalenie skóry;
- alergia na kwasy;
- doustnego stosowania retinoidów;
- dużej liczby pieprzyków;
- skłonności do powstawania blizn.
Przeciwwskazania dotyczą zarówno zabiegu w salonie kosmetycznym, jak i samodzielnej eksfoliacji kwasami w domu.