Peeling chemiczny bazuje na złuszczających właściwościach kwasów, takich jak kwas glikolowy, migdałowy czy trójchlorooctowy. Mogą być one stosowane solo bądź w postaci mieszanki złożonej z kilku kwasów i dodatkowych składników, np. witaminy C. Rodzaj i stężenie kwasów dobierane są w zależności od potrzeb pacjenta i widocznych na jego skórze niedoskonałości. Seria takich zabiegów może przynieść naprawdę imponujące rezultaty.

Reklama

Spis treści:

  1. Rodzaje peelingów chemicznych
  2. Wskazania do peelingu chemicznego
  3. Jak wygląda zabieg peelingu chemicznego?
  4. Peeling chemiczny – efekty przed i po
  5. Cena peelingu chemicznego
  6. Jak zrobić peeling chemiczny w domu?
  7. Przeciwwskazania do peelingu chemicznego

Rodzaje peelingów chemicznych

Peeling chemiczny, nazywany też eksfoliacją chemiczną, polega na rozprowadzeniu na skórze substancji chemicznych o działaniu złuszczającym. Specjalista dobiera wykorzystywane w zabiegu substancje i ich stężenie do typu skóry pacjenta, jego stanu zdrowia, a przede wszystkim – do stopnia nasilenia widocznych zmian, np. głębokości zmarszczek czy blizn.

Najczęściej podczas zabiegu peelingu chemicznego wykorzystywane są:

Na skórę nakładane są pojedyncze kwasy lub ich mieszanki, ale w skład aplikowanego preparatu mogą wchodzić również inne składniki takie jak witamina C czy retinol. W ofercie gabinetów można więc znaleźć np. zabieg Yellow Peel, w którym wykorzystuje się kwas glikolowy, salicylowy, retinowy, azelainowy, fitowy i kojowy oraz właśnie witaminę C.

Zobacz także

Zobacz także: Eksfoliacja kwasami – na czym polega, efekty, przeciwwskazania [Zdjęcia przed i po]

Z kolei w zależności od siły i głębokości działania stosowanych kwasów i mieszanek rozróżnia się:

  • peelingi powierzchniowe (płytkie) – są to zabiegi łagodne, działające w zewnętrznych warstwach naskórka (rogowej i ziarnistej);
  • peelingi średnio głębokie – obejmują naskórek i wierzchnie warstwy skóry właściwej, stymulując produkcję kolagenu i elastyny;
  • peelingi głębokie – docierają do głębszych warstw skóry właściwej, powodując jej kontrolowane „poparzenie”.
CasarsaGuru

Wskazania do peelingu chemicznego

Peelingi chemiczne szczególnie wskazane są w przypadku cery tłustej, trądzikowej, problematycznej. Zabiegi nie tylko redukują zmiany trądzikowe, ale również pomagają pozbyć się zaskórników, zwężają pory, regulują pracę gruczołów łojowych, ograniczając nadmierną produkcję sebum. Peelingi pomagają też pozbyć się „pamiątek” po zapalnych krostkach, takich jak czy blizny potrądzikowe.

Chemiczne złuszczanie wyrównuje koloryt skóry, rozjaśniając zarówno przebarwienia po trądziku, jak i hiperpigmentacje powstałe np. na skutek promieniowania UV czy związane z wahaniami hormonów (np. po ciąży, w czasie menopauzy).

Zobacz także: Kwasy na przebarwienia na twarzy - które są najlepsze i jak je stosować?

Peelingi chemiczne poprawiają jędrność i elastyczność skóry, wygładza zmarszczki i bruzdy. Polecane są więc również do cery dojrzałej, z widocznymi objawami fotostarzenia się – plamami starczymi, zmarszczkami, wiotką i poszarzałą skórą.

Z uwagi na działanie peelingów chemicznych, które nie tylko złuszczają, ale też pobudzają syntezę kolagenu i naturalne procesy regeneracji skóry, polecane są one również w przypadku blizn i rozstępów.

Jak wygląda zabieg peelingu chemicznego?

Przebieg zabiegu może nieznacznie różnić się w zależności od stosowanych substancji. Podstawowy schemat jest jednak zwykle podobny i obejmuje on:

  1. Przygotowanie skóry do zabiegu, dokładny demakijaż i oczyszczenie.
  2. Nałożenie peelingu i pozostawienie na skórze przez ściśle określony czas (zazwyczaj kilka, kilkanaście minut). Działaniu preparatu może towarzyszyć uczucie pieczenia.
  3. Zmycie kwasów, zazwyczaj za pomocą tzw. neutralizatora, i nałożenie łagodzącej maski.

Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń specjalisty dotyczących pielęgnacji skóry po zabiegu. Niezbędne jest stosowanie na dzień kremu z filtrem o wysokiej wartości SPF. Większość kwasów (z wyjątkiem kwasu migdałowego) zwiększa fotowrażliwość skóry. Brak ochrony przed promieniowaniem UV może więc skutkować powstaniem przebarwień.

Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie, a po kilku dniach skóra zaczyna się łuszczyć. Łuszczenie to jest tym silniejsze, im wyższe było stężenie użytego kwasu. Skóra może wyglądać na poparzoną i odchodzić płatami. W żadnym razie nie należy przyspieszać tego procesu odrywaniem jej – może to doprowadzić do powstania ran i blizn.

Peeling chemiczny – efekty przed i po

Mimo że zaleca się wykonanie co najmniej kilku zabiegów, nieraz już po pierwszym zauważyć można różnicę w kondycji skóry. Na zdjęciu poniżej widoczne są efekty po peelingu chemicznym z użyciem kwasu migdałowego. Peeling migdałowy wyraźnie zredukował obecne na plecach zmiany trądzikowe.

Jednym z najsilniejszych kwasów stosowanych podczas zabiegów jest kwas trójchlorooctowy. Na zdjęciach widać poszczególne etapy jego działania na skórę już po wyjściu z gabinetu. Przez kilka dni po peelingu TCA skóra mocno łuszczy się, ostatecznie jednak zyskuje zdrowy, jednolity koloryt.

Cena peelingu chemicznego

Koszt jednego zabiegu peelingu chemicznego uzależniony jest zarówno od zastosowanych substancji, jak i od partii ciała, która jest mu poddawana. Cena będzie niższa w przypadku zabiegu wykonanego wyłącznie na twarzy, a wyższa, jeśli zdecydujecie się na aplikację kwasów również na szyję i dekolt czy np. plecy.

Cena za jeden zabieg zaczyna się od ok. 200 zł, ale może wynieść też ok. 500 zł, a nawet więcej. Pamiętajcie też, że dla uzyskania najlepszych efektów koniecznych jest kilka wizyt w gabinecie. Zazwyczaj zalecana jest seria 4-6 zabiegów, przeprowadzanych w odstępie kilkunastu dni.

Jak zrobić peeling chemiczny w domu?

Ze złuszczających właściwości kwasów można korzystać w domu, należy jednak stosować je bardzo ostrożnie. Nie sięgajcie od razu po silnie działające kosmetyki, lecz stopniowo przyzwyczajajcie skórę do kwasów, np. przecierając ją tonikiem o maksymalnie 5-10% stężeniu.

Kiedy już cera będzie „oswojona” z kwasami, możecie zdecydować się na wykonanie peelingu kwasowego w domu. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu kosmetyków, które służą do domowej eksfoliacji. Zawierają one nie tylko preparat z kwasem o wysokim stężeniu, lecz również neutralizator, którym należy zmyć nałożony kwas, jak i maskę łagodzącą, przeznaczoną do zaaplikowania na koniec zabiegu.

Zobacz także: Tego peelingu kwasowego używa Sandra Kubicka! Rozjaśnia przebarwienia i wygładza skórę

Przeciwwskazania do peelingu chemicznego

Niestety nie zawsze można poddać się zabiegowi peelingu chemicznego, zarówno temu w gabinecie, jak i w domu. Istnieje szereg przeciwwskazań, do których należą między innymi:

  • ciąża i karmienie piersią;
  • infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe skóry (w tym opryszczka);
  • jakiekolwiek ranki i podrażnienia w miejscu, które miałoby być poddane zabiegowi;
  • alergia na którykolwiek składnik stosowanego preparatu;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • leczenie retinoidami.
Reklama

W przypadku większości stosowanych podczas peelingów preparatów przeciwwskazaniem jest również cera naczynkowa. Jednak możliwe jest przeprowadzenie zabiegu przy użyciu np. kwasu azelainowego czy migdałowego.

Reklama
Reklama
Reklama