Jak ujędrnić skórę twarzy? Domowe sposoby i kosmetyki zwiększające elastyczność
Jeśli w twojej głowie pojawia się myśl, jak ujędrnić skórę twarzy, ale nie do końca wiesz, jak to zrobić, to jesteś w dobrym miejscu. Aby poprawić owal twarzy i zagęścić skórę, możesz bazować na odpowiednich kosmetykach i domowych sposobach, które zagwarantują Ci taki efekt. Podpowiadamy, jak odmłodzić skórę twarzy w domu, jakich składników aktywnych szukać i na czym się skupić.

- Dominika Zabost
Aby wiedzieć, jak ujędrnić skórę twarzy, musisz znać przyczyny utraty jej jędrności. Wygląd zmienia się z wiekiem, więc starzenie się skóry jest nieuniknione. Istnieją jednak sposoby, które mogą opóźnić utratę jej jędrności. Czas płynie nieubłaganie, więc już po 30. powinnaś wprowadzać techniki pielęgnacyjne, które będą kluczem do młodego wyglądu. Efekty zapewnią domowe maseczki wykonane z marchewki czy melona z dodatkiem miodu i płatków owianych. Sprawdź, jakich zasad i sposobów się trzymać, aby skóra wyglądała młodo i promiennie nawet po 50. roku życia.
Spis treści:
- Przyczyny obwisłej skóry twarzy
- Jak ujędrnić zwiotczałą skórę?
- Składniki aktywne w kosmetykach ujędrniających
- Jak ujędrnić skórę twarzy po 30?
- Jak ujędrnić skórę twarzy po 40?
- Ujędrnianie skóry twarzy po 50
- Jak ujędrnić skórę twarzy po 60?
- Zabiegi ujędrniające skórę twarzy
- Domowe sposoby na ujędrnienie skóry twarzy
Przyczyny obwisłej skóry twarzy
Za utratę jędrności odpowiada to, że wraz z wiekiem zmniejszona jest jest synteza kolagenu i elastyny oraz to, że degradacji ulegają już istniejące włókna. Pod wpływem promieniowania UV włókna kolegnowe są uszkadzane przez wolne rodniki, a w rezultacie owal twarzy opada, a skóra staje się bardziej wiotka. Pierwsze zmiany w postaci opadających kącików ust, powiek i kącików można zauważyć już po 30. roku życia. Utrata kolagenu i tkanki tłuszczowej przyczynia się do utraty jędrności skóry. Za ten proces odpowiedzialne są także inne czynniki zewnętrzne, jak dieta, ilość snu, stres i tryb życia.
Jak ujędrnić zwiotczałą skórę?
Jak ujędrnić skórę twarzy? Nie jesteśmy w stanie na zawsze zatrzymać procesu starzenia się skóry, ale zdecydowanie jesteśmy w stanie go opóźnić. Nie musimy bezradnie patrzeć na to, jak skóra traci jędrność, zaczyna być zwiotczała i zmęczona. Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku odgrywa kluczową rolę w procesie jej ujędrnienia, więc warto wprowadzić do rutyny odpowiednio dobrane kosmetyki i składniki aktywne. Szybka reakcja i zmiana dotychczasowych nawyków może zdziałać cuda.
Zmiana stylu życia i skupienie się na diecie powinno być pierwszym krokiem w stronę ujędrnienia skóry twarzy. Zbilansowana i odpowiednia dieta oparta na dużej ilości warzyw i minimum 2 l wody zapewni odżywienie skóry twarzy, jak i całego ciała. Dobrej kondycji skóry sprzyja odpowiednia ilość snu, regeneracja, a także aktywność fizyczna.
Prawidłowa waga ciała ma ogromny wpływ na to jak prezentuje się skóra twarzy. Jeśli mamy w planie schudnąć lub przytyć, należy robić to stopniowo, tak aby skóra miała czas na przystosowanie się. Wszelkiego rodzaju używki, jak alkohol czy papierosy są także odpowiedzialne za utratę gęstości skóry i jej szybsze starzenie się. Warto więc całkowicie z nich zrezygnować lub ograniczyć do minimum, jeśli chcesz cieszyć się piękną i młodą cerą.

Zobacz także: Czym myć twarz, czyli który produkt do oczyszczania skóry twarzy sprawdzi się najlepiej
Składniki aktywne w kosmetykach ujędrniających
Skoro zależy ci na widocznym ujędrnieniu skóry, to musisz bazować na pewnej grupie składników aktywnych. Ustaliłyśmy już, że to odpowiednio dobrana pielęgnacja zapewnia najlepsze rezultaty w procesie odmłodzenia skóry twarzy. Właśnie dlatego w kosmetykach liftingujących powinnaś szukać następujących 4 składników aktywnych:
- Retinol - ta pochodna witaminy A, która opóźnia procesy starzenia się skóry. Likwiduje drobne zmarszczki, wygładza skórę i pobudza syntezę kolagenu i elastyny.
- Witamina C na twarz - odpowiada za zwiększenie właściwości naprawczych skóry i opóźnienie procesów starzenia. Zapewnia skórze napięcie przez stymulację syntezy białek.
- Kwas hialuronowy - to składnik naturalnie występujący w skórze. Efektownie wiąże cząsteczki wody, dzięki czemu utrzymuje stałe nawilżenie skóry i jednocześnie minimalizuje widoczność zmarszczek.
- Peptydy kolagenowe - stymulują kolagen w skórze. Aminokwasy docierają w najgłębsze warstwy skóry i aktywują pozostałe składniki do działania.
Jak ujędrnić skórę twarzy po 30?
Nawet możesz się nie spodziewać, ale po osiągnięciu 30. roku życia (a nawet przed) możesz zauważyć pierwsze zmarszczki i linie mimiczne. Skóra z dnia na dzień zaczyna tracić młodzieńczy blask, więc warto zareagować w porę i zahamować proces jej starzenia. Po 30-stce warto skupić się na pielęgnacji i składnikach aktywnych. Naturalny kolagen skóry zaczyna tracić swoją strukturę, ale na szczęście zagęszczenie skóry twarzy może wystąpić przez samą pielęgnację.
Pielęgnacyjne kroki, które powinnaś podjąć, muszą bazować na nawilżeniu skóry. I właśnie dlatego w twojej rutynie pielęgnacyjnej koniecznie powinien pojawić się kwas hialuronowy, ceramidy, kolagen czy gliceryna. Lista jest długa, a zanim wprowadzisz wybrany składnik do rutyny, upewnij się, czy twoja skóra potrzebuje jego właściwości. Twój plan pielęgnacyjny powinien też opierać się na składnikach o właściwościach złuszczających, rozjaśniających i ujędrniających np. kwas glikolowy, mlekowy, retinol czy witamina C.
Czysty retinol zapewnia najbardziej spektakularne efekty związane z procesem odmłodzenia skóry. Wnika do głębokich warstw skóry i jednocześnie stymuluje produkcję elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego. Na pierwszy efekty należy jednak poczekać dłuższy czas, więc im wcześniej wprowadzisz go do pielęgnacji, tym lepiej.
Kolejny sposób, aby efektownie ujędrnić skórę twarzy w domu, są ćwiczenia skóry z wykorzystaniem masaży. Lifting twarzy uzyskasz przy wykorzystaniu kamienia gua sha, jadeitowego rollera, a nawet palców. Za pomocą masażu możesz wtłaczać np. maskę nawilżająco-liftingującą, serum regenerujące czy serum witaminą c.

Jak ujędrnić skórę twarzy po 40?
Utrata jędrności skóry jest bardziej zauważalna po 40. roku życia. Wiele kobiet w tym wieku zastanawia się co zrobić, aby temu zaradzić. Może pojawić się drugi podbródek, a bruzdy nosowo-wargowe być bardziej widoczne. To odpowiedni moment, aby wprowadzić do pielęgnacji kosmetyki o działaniu liftingującym. Pomagają zagęścić skórę i ją rewitalizować. Możesz też skorzystać z liftingu ultradźwiękami. Fale dźwiękowe napinają tkanki we wszystkich warstwach skóry. Wracając do kosmetyków o działaniu odmładzającym, to warto szukać w nich następujących składników aktywnych:
- kwas hialuronowy,
- ceramidy w kosmetyce,
- niacynamid,
- olej arganowy,
- peptydy,
- antyoksydanty,
- olej różany,
- beta-glukan z owsa.
Ujędrnianie skóry twarzy po 50
Następną grupę wiekową, jaką weźmiemy pod lupę, to 50-latki. Brak jędrności skóry to spory problem, który dotyka kobiety w okresie menopauzy. W tym czasie skóra jest mniej elastyczna, sucha, a do tego traci dawne napięcie. Struktura mięśni twarzy ulega sporej zmianie, więc rysy zaczynają wyglądać inaczej.
Podobnie jak po 40. roku życia należy skupić się na domowej pielęgnacji. Wygląd skóry w obliczu menopauzy może ulec poprawie, jeśli dostarczymy jej składników odżywczych i liftingujących. Mile widziane są ceramidy, beta-glukan, retinol czy oleje i woski roślinne. Poza wprowadzeniem kremów liftingujących sprawdzi się też olejowanie twarzy. Wyrobienie sobie nawyku stosowania oleju w pielęgnacji skóry zapewnia jej wysoki poziom nawilżenia i poprawę gładkości.
Jak ujędrnić skórę twarzy po 60?
W pewnym wieku oznaki starzenia są już nieodwracalne. Czy można więc ujędrnić skórę twarzy po 60. roku życia? Tak, ale efekty nie będą już tak samo spektakularne. W tym wieku należy skupić się na specjalnych kuracjach odmładzających. Możesz zdecydować się na profesjonalne zabiegi w salonach kosmetycznych lub zaopatrzyć się w gotowe preparaty i bazować na domowej pielęgnacji. Specjalista może jednak dobrać profilaktykę przeciwstarzeniową, która zapewni skuteczniejsze efekty jak np. terapia mikroigłowa.
Duże efekty w poprawie jędrności skóry zapewniają też masaże. Regularne masowanie skóry poprawia krążenie krwi, a w rezultacie owal twarzy podnosi się. Do wyboru masz roller kwarcowy, klasyczny kamień gua sha czy roller jadeitowy.

Zabiegi ujędrniające skórę twarzy
Jeśli masz budżet i ochotę, możesz korzystać z zabiegów ujędrniających skórę twarzy. Kosmetolog dobierze zabieg do potrzeb twojej skóry, tak aby została ona odżywiona i rzeczywiście ujędnriona. Oto kilka najpopularniejszych pozycji, z którymi możesz zapoznać się przed umówioną wizytą:
- Ultradźwięki: energia ultradźwiękowa sty muluje produkcję kolagenu i ogrzewa skórę. Zyskuje ona sprężystość, elastyczność i jędrność.
- Fale radiowe: w tym zabiegu częstotliwość ogrzewania skóry prowadzi do wyzwolenia produkcji kolagenu.
- Laser: pobudza włókna kolagenowe powodując ich podgrzanie i skrócenie. W rezultacie poprawia strukturę skóry i niweluje bruzdy.
- Terapia osoczem bogatopłytkowym: pozyskiwanie krwi to naturalny proces stymulujące regenerację naskórka. Pobrane od pacjenta osocze pobudza fibroblasty do produkcji nowego kolagenu.
- Terapia kolagenowa: mezoterapia z wykorzystaniem kolagenu uruchamia w skórze procesy samoregeneracji, a w efekcie skóra ulega odmłodzeniu.
Domowe sposoby na ujędrnienie skóry twarzy
Jak ujędrnić skórę twarzy domowymi sposobami? Warto mieć na uwadze fakt, że żaden domowy sposób nie sprawi, że skóra będzie młodsza o kilka lat. Poprawa jędrności skóry może nastąpić, ale pod warunkiem, że jest ona poparta latami odpowiednio dobranej pielęgnacji i zbilansowanym trybem życia. To właśnie konsekwentne dbanie o siebie od środka, jak i od zewnątrz jest kluczem do sukcesu.
Musisz koniecznie sprawdzić domowe przepisy na maseczki DIY, które regularnie stosowane, moją poprawić jędrność skóry. Poniżej najdziesz najprostsze przepisy ze składników, które prawdopodobnie znajdziesz w kuchni:
- Maseczka z marchewki i pomarańczy: Przygotuj marchewkę i sok z pomarańczy po cyzm zblenduj całość i dodaj łyżkę miodu. Nałoż na twarz i po 20 minutach zmyj letnią wodą.
- Maseczka z jabłka i melona: Musisz przygotować połówkę jabłka, 2-3 plasterki melona, łyżkę miodu i 2 łyżki płatków owiasnych. Owoce zblenduj w mikserze po czym dodaj miód i płatki owsiane, które zagęszczą konsystencję maseczki. Po 20 minutach zmyj maskę letnią wodą.
- Maseczka z cytryny i pomidorów: Przygotuj 2 pomidory, 2 łyżki cukru i 1 łyżkę soku z cytryny. Obrane ze skórki pomidory zblenduj z sokiem z cytryny na gładką masę i dodaj cukier. Za pomocą wacika nałóż maseczkę na twarz na ok. 15 minut i spłucz letnią wodą. Powtarzaj 2 raxy w tygodniu.
Poprawa owalu twarzy ćwiczeniami i masażem to kolejny klucz do sukcesu. Joga twarzy jest w stanie ujędrnić skórę w każdym wieku. Utrata owalu twarzy, brak napięcia skóry czy wiotka skóra może zostać zminimalizowana. Oto najważniejsze zasady związane z masażem twarzy:
- aby zauważyć efekty masaż musi być wykonywany minimum raz dziennie,
- można wykonać go za pomocą palcy lub przystosowanych do tego akcesoriów np. masażera jadeitowego,
- przed rozpoczęciem masażu należy nałożyć na skórę olejek lub tłusty krem,
- pociągłe ruchy należy wykonywać z lekkim naciskiem na skórę,
- ruchy kierujemy od zewnątrz do środka i od brody do czoła.

Masaż twarzy pobudza procesy naprawcze zachodzące w komórkach skóry, poprawia krążenie skóry i rozluźnia mięśnie. Podkreślamy, że nigdy nie wykonujemy go na suchej skórze twarzy! Zawsze należy nałożyć na nią olejek, krem nawilżający czy maseczkę w płachcie. Domowe ujędrnianie skóry możesz przeprowadzić z wykorzystaniem specjalnych narzędzi. Masaż twarzy rollerem na zawsze zmieni twoją pielęgnację. Kamień gua sha czy roller jadeitowy nie tylko pomaga ujędrnić skórę na twarzy, ale także pomaga lepiej rozprowadzić kosmetyki pielęgnacyjne. Bardzo popularny jest również masaż bańką chińską, który rozluźnia napięte mięśnie.