Jakie są rodzaje toników do twarzy i który wybrać? Podpowiadamy, jak poprawnie je stosować
Tonik do twarzy spełnia istotną rolę w pielęgnacji cery. Wyrównuje pH skóry, pozwalaja jej lepiej wchłonąć serum i kremy. Żeby jednak działał poprawnie, trzeba wybrać odpowiedni rodzaj toniku do twarzy, a tych jest aż 5!

- Milena Majak
Tonik do twarzy jest niezbędnym elementem pielęgnacji cery. Przede wszystkim przywraca jej właściwy poziom pH, które zmienia się w zetknięciu z wodą, żelami, mydłami czy innymi kosmetykami do demakijażu. W zależności od składu toniku do twarzy może on mieć różne właściwości. Są takie, które odświeżą, ukoją czy nawilżą skórę. Dostępne są również te o działaniu antybakteryjnym czy złuszczającym.
Zobacz także: Jak działa tonik do twarzy i dlaczego warto go używać?
Jaki tonik do twarzy wybrać?
Tak samo jak w przypadku kremów, tonik do twarzy również wybieramy na podstawie potrzeb cery. Bazą toniku do twarzy zawsze jest woda, najczęściej destylowana, oraz między innymi ekstrakty, które nadają temu kosmetykowi dodatkowych właściwości.
Łagodzący tonik do twarzy
Przyda się cerom wrażliwym, które potrzebują ukojenia. Łagodzący tonik do twarzy często zawiera alantoinę albo panthenol, które uspokajają zaczerwienienia. Delikatnie rozjaśniają stany zapalne, które przy regularnym stostowaniu zdecydowanie szybciej zaczną się wyciszać. W toniku łągodzącym można również znaleźć nawilżającą glicerynę.
Nie wiecie, który łągodzący tonik do twarzy kupić? Przetestujcie Eisenberg Lotion Apaisante z nowej linii Pure White. Zawiera różę damasceńską, która działa gojąco, łagodząco, nawilżająco i antyseptycznie. W składzie jest też woda chabrowa o właściwościach przeciwobrzękowych.

Złuszczający tonik do twarzy
Najlepiej sprawdzi się w przypadku skóry trądzikowej, która wymaga stosowania antybakteryjnych kosmetyków w celu łagodzenia stanów zapalnych. W składzie takiego toniku znajdują się kwasy, najczęściej glikolowy, który znany jest jako pogromca zaskórników. Może też zawierać wyciągi z drzewa herbacianego, olejek z rumianku czy szałwii. Oczyszczający tonik do twarzy trzeba stosować w parze z ochroną przeciwsłoneczną.
Zobacz także: Toniki z kwasami, które przywrócą cerze blask
Jeśli nie wiecie, jaki wybrać, Wizażanki jednogłośnie wskazują na kultowy produkt, jakim jest Pixi Glow Tonic. Napina, ujędrnia i wyrównuje teksturę skóry. Usuwa martwy naskórek i pozostawia skórę zdrowszą. Kosztuje 99 zł, ale bez obaw, w Rossmannie możecie kupić jego tańszy zamiennik, czyli Nacomi Glow Toner w cenie 29,99 zł.

Złuszczająco-rozświetlający tonik do twarzy
Ten rodzaj toników najczęściej zawiera w składzie solidną dawkę witaminy C, która ma właściwości rozjaśniające i rozświetlające. Może występować w duecie z kwasem glikolowym lub kwasami AHA czy BHA. Złuszcza i pozostawia skórę zdecydowanie gładszą. Złuszczająco-rozświetlający tonik do twarzy również wymaga stosowania ochrony przeciwłonecznej.
Jednym ze skutecznych toników złuszczająco-rozświetlających jest OnlyBio Pinch of Glow. Zawiera kompleks kwasów AHA, który złuszcza martwy naskórek, ujędrnia skórę, poprawia jej koloryt i teksturę. Z kolei woda pomarańczowa nawilża i rozświetla skórę.

Nawilżający tonik do twarzy
Cera sucha sprawia wrażenie nieustannie napiętej i ściągniętej. Przy regularnym stosowaniu nawilżającyego toniku do twarzy to nieprzyjemne uczucie znika. Skóra jest nawilżona, miękka w dotyku, a także odpowiednio zabezpieczona przed utratą wilgoci. Ten tonik można również stosować w przypadku każdego innego rodzaju cery w ciągu dnia w celu odświeżenia skóry.
Jednym z bardzo przyjemnych toników nawilżających jest Pat&Rub z linii Face. Jest bogaty w substancje oczyszczające, ale silnie nawilża, odświeża i wyjątkowo skutecznie pielęgnuje skórę, przywracając jej naturalne pH. W składzie znajdują się łagodzący podrażnienia hydrolat z płatków róży damasceńskiej oraz kojący hydrolat z kwiatów lawendy.
Najważniejsza jest jednak sól sodowa kwasu piroglutaminowego - to jeden z najskuteczniejszych czynników nawilżających. Trwale nawadnia naskórek i zmniejsza utratę wody.

Odświeżający tonik do twarzy
Działa na skórę pobudzająco, dlatego warto go stosować w ciągu dnia, kiedy czujemy, że nasza twarz jest zmęczona po kilku godzinach noszenia makijażu. Odświeżający tonik do twarzy zapewni cerze zastrzyk energii - pobudzi, nawilży, ale również delikatnie zmatowi. Warto pamiętać o tym, aby przed aplikacją odcisnąć nadmiar sebum w chusteczkę.
Szukając takiego toniku, polecamy zainteresować się mgiełką Fitomed o zapachu lawendy. Ma bardzo świeży zapach, który natychmiast ożywia skórę i odświeża makijaż. Warto trzymać ją w chłodnym miejscu, aby spotęgować efekt ożeźwienia.

Naturalny tonik do twarzy
Tonik do twarzy możecie zrobić samodzielnie w domu. Przygotowałyśmy przepisy do każdego rodzaju cery. Dzięki temu dużo łatwiej będzie wam znaleźć składniki, których potrzebuje wasza skóra. Wszystkie półprodukty kupicie w sklepach zielarskich, aptekach oraz w sklepach z ekologicznymi kosmetykami. Pamiętajcie jednak, że takie toniki do twarzy trzeba zużyć w ciągu tygodnia.
Przepis na naturalny tonik do twarzy szałwii i rumianku
Tonik z szałwią oraz rumianek nadaje się przede wszystkim do cery tłustej. Stosowany dwa razy dziennie pomaga ograniczyć wydzielanie sebum oraz błyszczenie się skóry.
- Składniki: łyżeczkę szałwi i łyżeczkę rumianku (suszone lub świeże), łyżeczkę kwasu bornego w stężeniu 3%.
- Przygotowanie: Wsypujemy zioła do miseczki i zalewamy całość szklanką wrzącej wody. Odstawiamy na bok na 15 minut i przecedzamy wszystko przez sitko z drobnymi oczkami lub gazę. Teraz dodajemy kwas i przelewamy wszystko przez lejek do buteleczki z atomizerem. Przechowujemy w lodówce.
Przepis na naturalny tonik do twarzy z lipy
Świeże liście lipy mają właściwości gojące i działają minimalnie przeciwbólowo. Tonik sprawdzi się szczególnie w przypadku cery wrażliwej, której brakuje zdrowego kolorytu.
- Składniki: torebka suszonej lipy lub kilka świeżych kwiatów lipy, odrobina miodu.
- Przygotowanie: lipę zalewamy połową szklanki wrzącej wody. Odstawiamy na 15 minut do ostudzenia, a po tym czasie dodajemy odrobinę miodu. Przelewamy wszystko do buteleczki z atomizerem i przechowujemy w lodówce.
Przepis na naturalny tonik do twarzy z rumianku
Rumianek ma właściwości łagodzące, a dzięki dodaniu do toniku gliceryny, uzyskamy efekt nawilżenia suchej skóry, która jest napięta, zaczerwieniona, a miejscami również piecze.
- Składniki: łyżeczka świeżego rumianku lub torebka suszonego, łyżeczka gliceryny kosmetycznej.
- Przygotowanie: rumianek zalewamy połową szklanki wrzącej wody, a następnie odstawiamy na 15 minut do wystudzenia. Następnie tak powstały napar przecedzamy przez sito z drobnymi oczkami lub przez gazę. Dodajemy glicerynę i mieszamy. Całość przecedzamy do buteleczki z atomizerem i przechowujemy w lodówce.
Przepis na naturalny tonik do twarzy z zielonej herbaty
Jeżeli często zdarzają wam się wypryski, przetestujcie tonik z zielonej herbaty. Ma działanie przeciwzapalne, więc bardzo szybko okiełzna nawet podskórne krosty.
- Składniki: dwie łyżeczki liści zielonej herbaty lub dwie saszetki gotowej zielonej herbaty.
- Przygotowanie: liście zalewamy szklanką wrzątku i czekamy aż napar ostygnie. Po 15 minutach wszystko przecedzamy. Można przelać do buteleczki z atomizer. Przechowywać w lodówce.
Jak poprawnie używać toniku do twarzy?
Sposób aplikacji powinien być dostosowany do opakowania toniku do twarzy. Najczęściej wylewamy porcję na wacik i przecieramy nim twarz. To jednak sprawia, że dużo produktu marnuje się i od dawna wszystkie fanki pielęgnacji powtarzają, że tonik warto wylewać na dłoń i wklepywać go opuszkami palców. Inaczej sprawa ma się, gdy kupujemy tonik w butelce z atomizerem. Wtedy wystarczy tylko rozpylić go na twarzy.
Częstotoliwość stosowania toniku do twarzy zależy przede wszystkim od rodzaju, który wybierzemy. Ten, który ma tylko przywrócić skórze właściwe pH, powinien być stosowany rano i wieczorem. Tonik złuszczający wymaga większej uwagi i postępowania według wskazówek zawartych na opakowaniu. Może się zdarzyć, że będziecie go używać nawet tylko raz czy dwa razy w tygodniu.
Najczęściej popełniane błędy w używaniu toniku do twarzy:
- Używanie toniku zamiast płynu micelarnego (niedokładne umycie twarzy).
- Niestosowanie toniku po zmyciu maski z twarzy (zaburzenie równowagi pH).
- Niestosowanie toniku po użyciu płynu micelarnego (micele to łagodne detergenty, które zaburzają równowagę kwasowo-zasadową).
Co się dzieje ze skórą, jeżeli nie używamy toniku? Zostaje na niej osad z wody, którą przed chwilą używaliśmy do przemycia twarzy. Wykonajcie prosty test: spryskajcie lusterko zwykłą wodą i pozwólcie mu wyschnąć. To, co zobaczycie po kilku minutach, uzmysłowi wam, co zostaje na twarzy po jej umyciu oraz pominięciu etapu tonizowania jej.
Używacie regularnie toniku czy jednak do tej pory pomijaliście ten krok w pielęgnacji?