Reklama

Krosty na szyi bądź pryszcze na szyi możemy usunąć na kilka różnych sposobów. W przypadku alergii lub chorób wewnętrznych jedynym rozwiązaniem jest usunięcie czynników powodujących zmiany skórne. W przypadku trądziku świetnie sprawdzą się kosmetyki na trądzik, zabiegi u kosmetyczki oraz leczenie dermatologiczne.

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny pryszczy na szyi
  2. Jak zapobiegać wypryskom na żuchwie i szyi
  3. Jak pozbyć się pryszczy na szyi?

Krosta, wysypka, pryszcz skórny na szyi i żuchwie - przyczyny i objawy

Pryszcze na szyi pojawiają się z różnych przyczyn. Często jest to objaw trądziku, który najczęściej pojawia się po 25 roku życia, zwanego trądzikiem późnym. Krostki pojawiają się wtedy na szyi, linii żuchwy, czasami na dekolcie. Są to zazwyczaj małe grudki wypełnione ropą lub twarde, zbite gule podskórne. Jeśli trądzik pojawi się na szyi we wcześniejszym wieku, może być to również odmiana trądziku pospolitego.

Przyczyną trądziku późnego mogą być zmiany hormonalne. Z tego względu najczęściej pojawia się on u kobiet. Inne rodzaje trądziku najczęściej pojawią się w przypadku nadprodukcji sebum, nieodpowiedniej pielęgnacji oraz również zmian hormonalnych, na przykład podczas okresu dojrzewania.

Niestety, pojawienie się krost na szyi może być również oznaką chorób ogólnych. W ten sposób mogą się objawiać: cukrzycy typu II, schorzenia wątroby, zaburzenia pracy tarczycy. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu chorobom towarzyszą również innego typu symptomy.

Krostki na szyi mogą się także pojawić w przypadku alergii kontaktowej lub pokrzywki. Zazwyczaj wyglądają zupełnie inaczej niż przy trądziku. Są to malutkie, czerwone krostki, gęsto rozsiane po skórze. Dodatkowo skóra na szyi może być zaczerwieniona wokół wysypu. W tych krostkach zazwyczaj nie zbiera się ropa.

Getty Images:Obencem

Jak zapobiegać wypryskom, krostkom i wysypce na szyi?

Często krosty na szyi są wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji czy błędów w goleniu, które mogą doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych czy innych chorób skóry, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, jak dbać o higienę twarzy i szyi.

Przede wszystkim pamiętajcie o dokładnym oczyszczaniu skóry, szczególnie jeśli nosicie makijaż. Przy demakijażu dbamy zmycie produktów z twarzy, a często zapominamy o takich miejscach jak żuchwa czy szyja, co może skutkować świądem skóry, wykwitami, nadmierną produkcją łoju, który zamieni się zaskórniki czy wypryski. Ważne jest też, by takie oczyszczanie skóry było dokładnie, ale nie agresywne - zrezygnujcie z wacików, które przez pocieranie mogą zniszczyć barierę hydrolipidową i podrażnić skórę, co przyczynia się do występowania trądziku.

Do pielęgnacji skóry na szyi warto włączyć oczyszczający żel pod prysznic i sięgać po niego przynajmniej raz w tygodniu - będzie zapobiegał blokowaniu się gruczołów łojowych na całym ciele, co też zmniejszy występowanie wyprysków w różnych miejscach na ciele. Szczególnie wyczuleni na zmiany skórne w obrębie brody i szyi powinni być posiadacze brody, którzy nie przykładają się do prawidłowego dbania o zarost. Zmiany skórne na szyi mogą występować również, kiedy nie pamiętacie o ochronie przeciwsłonecznej, co może doprowadzić do zaostrzenia się trądziku młodzieńczego.

Jak pozbyć się pryszczy na szyi, dekolcie, brodzie i linii żuchwy?

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Specjalista ocenia, co leżu u źródła pojawiania się pryszczy na szyi. Jedynym sposobem na pozbycie się krostek na szyi może być wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

W przypadku alergii musimy oczywiście znaleźć jej przyczynę i unikać kontaktu z czynnikiem drażniącym. Być może niezbędne będzie wprowadzenie leczenia, ale o tym zdecyduje alergolog.

Usunięcie pryszczy na szyi ułatwią popularne i skuteczne zabiegi na trądzik. Niezwykle ważna jest również codzienna pielęgnacja, unikanie mocno wysuszających kosmetyków oczyszczających, regularne nawilżanie skóry produktami o lekkiej konsystencji, które nie działają komedogennie.

Reklama

Trzeba również pamiętać o zdrowej, zbilansowanej diecie. Unikaniu żywności przetworzonej, dużej ilość słodyczy, alkoholu. Bardzo często zmiany skórne pojawiają się na skutek nietolerancji lub uczulenie. W ramach testu warto na jakiś czas odstawić nabiał, a następnie gluten.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane