Reklama

Kwas salicylowy należy do kwasów BHA, dzięki czemu z łatwością przenika przez warstwę sebum i dogłębnie oczyszcza pory. Jego maksymalnie stężenie w kosmetykach to 2%, choć lepiej zacząć od delikatniejszych kosmetyków i wprowadzać go stopniowo. My szczególnie uwielbiamy go w postaci płynu złuszczającego Paula’s Choice oraz jako dodatek do pasty cynkowej. Kwas salicylowy jest jednym z bezpieczniejszych kwasów do domowego użytku i można go nakładać nawet latem, jednak istnieje kilka przeciwskazań, jak np. ciąża i karmienie piersią. Zobaczcie, jakie jeszcze są przeciwskazania i wskazania do jego stosowania.

Reklama

Spis treści:

  1. Kwas salicylowy - właściwości kwasu BHA
  2. Jak działa kwas salicylowy na twarz?
  3. Kwas salicylowy - efekty działania
  4. Jak stosować kwas salicylowy?
  5. Kwas salicylowy w kosmetykach
  6. Najlepsze kosmetyki z kwasem salicylowym z KWC
    1. Serum z kwasem salicylowym
    2. Tonik z kwasem salicylowym
    3. Krem z kwasem salicylowym
    4. Pasta cynkowa z kwasem salicylowym
  7. Czy można stosować kwas salicylowy w ciąży

Kwas salicylowy - właściwości kwasu BHA

Kwas salicylowy (INCI: Salicylic acid) to jedyny kwas z grupy kwasów beta-hydroksykwasów, czyli inaczej kwasów BHA, który jest stosowany w kosmetyce. Związek chemiczny jest pozyskiwany z kory – występuje naturalnie w wielu roślinach, np. w korze wierzby, liściach brzozy i kwiatach rumianku. Ten rodzaj kwasu świetnie rozpuszcza się w tłuszczach i alkoholu, dlatego ma znacznie większą zdolność przenikania przez warstwę łojową skóry i potrafi świetnie zadziałać w porach skóry. Warto wiedzieć jednak, że bardzo słabo rozpuszcza się w wodzie. Taki składnik kosmetyków ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne oraz keratolityczne, czyli złuszczające. Intensywne działanie złuszczające pojawia się przy wyższych stężeniach, od 10% do 20%. Kwas salicylowy, jako jeden z niewielu, nie jest fotouczulający, dlatego można stosować go również latem. Kwas salicylowy sprawdzi się również do stosowania na ciało, przy stanach zapalnych skóry, no. zapaleniu mieszków włosowych. Ma również właściwości przeciwłupieżowe.

Zobacz także: Kwas azelainowy - efekty, stosowanie i kosmetyki z kwasem azelainowym

Jak działa kwas salicylowy na twarz?

Kwas salicylowy to ideał do cery tłustej i mieszanej, a także problematycznej. Dzięki właściwościom złuszczającym i przeciwbakteryjnym szybko rozprawia się ze zmianami skórnymi, takimi jak trądzik, zaskórniki i wągry. Jego głównym zadaniem jest rozpuszczenie martwego naskórka i dogłębne oczyszczenie skóry. Przy regularnym stosowaniu kwasu salicylowego na twarz możemy liczyć na:

  • usunięcie zaskórników otwartych i zamkniętych,
  • zwężenie porów skóry,
  • regulowanie wydzielania sebum,
  • wygładzenie,
  • pobudzenie odnowy skóry,
  • zniwelowanie drobnych zmarszczek,
  • rozświetlenie i zniwelowanie przebarwień,
  • złagodzenie stanów zapalnych skóry,
  • lepsze wchłanianie się substancji odżywczych,
  • złagodzeniu stanu zapalnego przy trądziku różowatym,
  • wspomaganie leczenie chorób skórnych zapalnych.

Zobacz także: Kwasy na twarz - rodzaje, jak je stosować i jakie dają efekty?

Kwas salicylowy - efekty działania

Już po około 2 tygodniach stosowania kwasu salicylowego możemy zauważyć pozytywny efekt na skórę. Będzie to przede wszystkim rozjaśnienie skóry, wyrównanie jej kolorytu oraz wygładzenie. Z kolei efekty na trądzik czy zaskórniki pojawią się po około 2-3 miesiącach regularnego stosowania kosmetyku. Stosowanie produktów z kwasem salicylowym 2-3 w tygodniu znacząco poprawi stan naszej skóry. Będzie ona wyglądać zdrowo i świetliście, a stany zapalne będą widocznie wyciszone. Znacznie zniwelujemy również zaskórniki białe i czarne oraz włókna łojowe na nosie. Są to zanieczyszczenia porów skóry często mylone z wągrami.

Dodatkowo kwas salicylowy jest wyjątkowy delikatny dla skóry, nie pod, nie powołuje podrażnienia, zaczerwienia, nie wywołuje pieczenia i nie przesusza. Tak więc nie musimy się martwić o efekty uboczne, oczywiście jeśli stosujemy go zgodnie z zaleceniami i w bezpiecznym stężeniu.

Jak stosować kwas salicylowy?

W kosmetykach do pielęgnacji domowej zwykle wykorzystuje się kwas salicylowy w stężeniu 1-2%, przy czym 2% to maksymalne stężenie kosmetyku. Kwas stosowany jest w wysokich stężeniach 10-30% tylko podczas profesjonalnych peelingów kwasowych w salonach kosmetycznych.

Warto zacząć od niższego stężenie i stopniowo wprowadzić kwas salicylowy, aby nie podrażnić skóry. Najpierw nakładamy go 1-2 razy w tygodniu, a gdy zwiększymy tolerancję skóry na składnik aktywny, możemy zwiększyć częstotliwość do 3-4 razy w tygodniu. Kwas nakładamy na oczyszczoną i suchą skórę. Po nałożeniu kwasu przechodzimy do dalszej rutyny pielęgnacyjnej, nie zapominając o odpowiednim nawilżeniu skóry.

Pamiętajmy, aby przy stosowaniu kwasu salicylowego zrezygnować z retinolu i innych retinoidów. Dodatkowo nie używajmy innych kwasów złuszczających w tej same rutynie pielęgnacyjnej. Wyjątkiem są tutaj kosmetyki, które łączą w sobie kwas salicylowy z kwasami AHA lub PHA, np. z kwasem mlekowym. Nie łączmy również w jednej pielęgnacji kwasu salicylowego z witaminą c w formie kwasu askorbinowego, ponieważ może doprowadzić to do podrażnienia skóry. Obowiązkowym punktem przy stosowaniu kwasu BHA jest nakładanie kremów z filtrem SPF 50 o każdej porze roku. Przy czym tego rodzaju kwas najlepiej używać jesienią i wczesną wiosną, aby nie narazić skóry na silne promieniowanie słoneczne.

Zobacz także: Zabiegi kwasami na twarz - jakie wybrać i jakie dają efekty?

Kwas salicylowy w kosmetykach

Kwas salicylowy najczęściej występuje w takich kosmetykach, jak kremy, żele, ampułki, toniki i sera do twarzy, ale także w mydłach, balsamach do ciała i do stóp oraz szamponach przeciwłupieżowych. Stosowany jest też w preparatach do leczenia trądziku i chorób skóry zapalnych. Szczególnie dobrym połączeniem w kosmetykach jest kwas salicylowy z:

  • kwasem azelainowy,
  • gliceryną,
  • pantenolem,
  • kwasem hialuronowy,
  • ceramidami,
  • peptydami,
  • mocznikiem.

Są to więc przede wszystkim składniki o działaniu nawilżającym, regenerującym, odżywczym i kojącym.

Najlepsze kosmetyki z kwasem salicylowym z KWC. Pielęgnacja cery trądzikowej i nie tylko

Znalazłyśmy dla was najlepsze kosmetyki z kwasem salicylowym z KWC, które są wielkimi hitami Wizażanek. Znajdziecie tutaj kosmetyki o różnej konsystencji, stężeniu kwasu oraz nieco odmiennym działaniu. Wszystkie te produkty mają ocenę minimum 4.3/5 i świetnie recenzje. A pasta z kwasem salicylowym jest viralowym hitem z apteki

Serum z kwasem salicylowym The Ordinary z 2% kwasem salicylowym

Salicylic Acid 2% Solution The Ordinay to najpopularniejszy tego typu rodzaj produktu, który świetnie sprawdzi się do cery tłustej, trądzikowej. Aktywne składniki kwasu złuszczają, a dodatkowo działają przeciwzapalnie, przeciwtrądzikowo i opóźniają procesy starzenia. Pomaga usuwać martwe komórki, widocznie odnawia i odmładza skórę. Kosmetyk ma pH wahające się między 3,2 a 3,5, co dodatkowo wzmacnia jego działanie.

mat. prasowe

Ten produkt ma bardzo dobrą średnią ocen 4.3 przy 24 recenzjach. 63% recenzentek deklaruje, że na pewno kupi go ponownie.

Ten produkt bardzo mi pomógł w doprowadzeniu mojej skóry po wielu latach trądziku(który mam do teraz). Wygładził ją, zmniejszył ilość zaskórników, rozjaśnił przebarwienia, spłycił blizny potrądzikowe i zmniejszył pory. Idealnie nadaje się na nowe zmiany trądzikowe, ponieważ skutecznie je goi w zalążku. Już na drugi dzień krostka jest mocno przygaszona.

-

Tonik z kwasem salicylowym Paula's Choice

Tonik Paula's Choice - Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant to tonik kwasowy, który zawiera kwas salicylowy w najwyższym dopuszczalnym stężeniu - 2%. Przy regularnym stosowaniu pory są oczyszczone i zmniejszone. Dodatkowo w składzie toniku znajdziemy ekstrakt z liści zielonej herbaty, który ma właściwości ściągające i działa przeciwzapalnie. Warto również wiedzieć, że tonik ma pH wahające się między 3,2 a 3,8, co sprawia, że działa skutecznie i nie powinien podrażniać skóry! Polecamy również inne toniki z kwasem salicylowym!

mat. prasowe

46 recenzji Wizażanek i znakomita ocenę 4,6/5 - ten produkt to mega hit! Oto jedna z opinii:

Kocham miłością prawdziwą. Mam skórę suchą, wrażliwą, ale zanieczyszczoną, z wysypem hormonalnym i po maseczkach. Ten produkt wyczyścił mój nos z zamkniętych zaskórników już po 3 użyciach. Wyleczył stany zapalne i poradził sobie z wypryskami. Nowe, jeśli się robią, goją się szybciej.

-

Krem z kwasem salicylowym, mocznikiem i kwasem mlekowym Lynia

Krem Lynia przeznaczony jest w szczególności do pielęgnacji skóry suchej, łuszczącej się oraz miejsc nadmiernie zrogowaciałych takich jak stopy, łokcie czy kolana. Zawiera duże stężenie mocznika 10%, który świetnie nawilża, a dodatkowo zmiękcza, odświeża i uelastycznia skórę. Zawarty w kremie kwas salicylowy 2% działa przeciwzapalnie i złuszcza martwy naskórek.

mat. prasowe

Przy tym produkcie również mamy świetną ocenę 4.6/5! Dla 5 z 19 recenzentek produkt okazał się mega hitem!

Po kilku tygodniach stosowania kremu (a robiłam to codziennie wieczorem) zauważyłam znaczną poprawę w wyglądzie mojej skóry. Jak dotąd szorstka, po kuracji stała się miękka i przyjemna w dotyku. Przez kilka pierwszych dni stosowania wyczuwalny był dla mnie efekt złuszczania zrogowaciałego naskórka, który później ustąpił.

-

Pasta cynkowa z kwasem salicylowym

Pasta cynkowa z kwasem salicylowym Lassara zawiera ponad 20% cynku i 2% stężenie kwasu salicylowego. To kosmetyk do punktowego stosowania, który świetnie sprawdzi się do zaleczenia niedoskonałości. Działa ściągające i wysuszająco i natychmiast zwalcza stan zapalny, dzięki czemu niemiła niespodzianka znika w kilka dni. Ta viralowa i tania pasta z apteki była wielokrotnie polecana na social mediach. Jeśli szukacie czegoś naprawdę skutecznego, to musicie przetestować ten produkt.

mat. prasowe

Czy można stosować kwas salicylowy w ciąży?

Odradzamy stosowanie kwasu salicylowego w ciąży. Duże dawki kwasu salicylowego mogą powodować wady wrodzone, ale bezpieczny poziom dawkowania nie jest znany, więc lepiej unikać nawet najmniejszej ilości tego składnika w kosmetykach. Nie jest on co prawda na liście całkowicie zakazanych kuracji podczas ciąży, jednak co najwyżej dopuszcza się jego stosowanie punktowe i to pod ścisłą kontrolą lekarza. Kwas salicylowy nie jest zalecany kobietom w ciąży, ale również kobietom karmiącym piersią.

Inne przeciwwskazania do stosowaniu kwasu azelainowego to:

Reklama
  • opalanie na słońcu i solarium,
  • alergia na salicylany (aspirynę),
  • skaleczenia i przerwanie ciągłości skóry,
  • stosowanie retinoidów i leków z witaminą A,
  • alergie skórne,.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane