Masaż twarzy bańką chińską – jak go poprawnie wykonać i jakie efekty zapewnia?
Masaż twarzy bańką chińską ujędrnia skórę, poprawia jej koloryt i rozluźnia napięte mięśnie. Regularnie wykonywany spłyca zmarszczki, usuwa obrzęki i opuchliznę, a nawet pomaga zmniejszyć drugi podbródek. Wyjaśniamy, na jakiej zasadzie działa taki masaż, jakie są rodzaje baniek i w jaki sposób prawidłowo wykonać zabieg w domu.

Masaż twarzy bańką chińską wywodzi się oczywiście z Chin, gdzie popularnością nie ustępuje akupunkturze. Do jego wykonania najczęściej używa się elastycznych baniek silikonowych, które pozwalają na samodzielne regulowanie siły zassania skóry. Żeby jednak masaż przyniósł oczekiwane rezultaty i nie zakończył się powstaniem siniaków, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Spis treści:
- Jak działa masaż twarzy bańką chińską?
- Efekty stosowania bańki chińskiej na twarz
- Kto powinien robić tzw. facial cupping?
- Rodzaje baniek do masażu twarzy
- Zabieg masażu bańką chińską krok po kroku
- Jak często wykonywać masaż próżniowy bańkami?
- Przeciwwskazania do masażu twarzy bańką chińską
Jak działa masaż twarzy bańką chińską?
Terapia bańkami chińskimi kojarzy się głównie z bańkami szklanymi stawianymi na plecach. Zabieg taki jednak jest w zasadzie niemożliwy do samodzielnego wykonania, a w dodatku wymaga wprawy i umiejętności, żeby nie wyrządzić sobie krzywdy. Dlatego większą popularnością cieszą się bańki silikonowe, o wiele łatwiejsze w użytku i o różnych rozmiarach, które dostosowane są do masażu także innych partii ciała.
Masaż bańką chińską, bez względu na to, czy przeprowadzany jest na twarzy, na brzuchu czy udach, zawsze opiera się na takiej samej zasadzie, czyli wykorzystaniu próżni. Mówiąc prościej: jest to masaż próżniowy, podczas którego skóra wraz ze znajdującą się pod nią tkanką zostaje zassana do wnętrza bańki.
Efekty stosowania bańki chińskiej na twarz
Masaż próżniowy twarzy prowadzi przede wszystkim do usprawnienia przepływu limfy, wraz z którą do węzłów chłonnych odprowadzane są toksyny. Zwiększone zostaje też ukrwienie skóry, co z kolei skutkuje lepszym jej dotlenieniem i odżywieniem, a także poprawieniem kolorytu. Fibroblasty zostają natomiast pobudzone do bardziej wytężonej pracy, czyli wytwarzania kolagenu i elastyny.
Masaż rozluźnia spięte mięśnie twarzy, co nie tylko sprzyja relaksowi, ale też łagodzi rysy i zapobiega pogłębianiu zmarszczek mimicznych. Dotyczy to także mięśni żuchwy, dlatego automasaż bańką polecany jest w przypadku bruksizmu. Regularny masaż twarzy bańką chińską (tzw. facial cupping) pomaga zlikwidować zastoje limfatyczne, więc i opuchliznę, zwłaszcza taką, która pojawia się po nocnym śnie.
Efekty masażu twarzy bańką chińską to:
- ujędrnienie skóry,
- opóźnienie powstawania zmarszczek i spłycenie już istniejących,
- poprawa owalu twarzy,
- zredukowanie drugiego podbródka,
- zredukowanie cieni i worków pod oczami,
- zlikwidowanie szarego, ziemistego kolorytu skóry.
Kto powinien robić tzw. facial cupping?
Odpowiedź jest w zasadzie jedna: taki automasaż twarzy może wykonywać każdy. Terapię bańkami chińskimi możecie rozpocząć już około 25. roku życia, traktując ją jako element pielęgnacji anti-aging. Szczególnie polecamy ją również w wieku dojrzałym, jeśli zmagacie się z utratą jędrności i pogorszeniem owalu twarzy. Taki regularny masaż będzie też niezastąpiony w przypadku, gdy macie tendencję do zastojów i powstawania opuchlizny na twarzy.
Rodzaje baniek do masażu twarzy
Są dwa rodzaje baniek do masażu twarzy. Pierwszy z nich to wspomniane już bańki silikonowe, miękkie i elastyczne. Materiał, z którego są wykonane, jest przezroczysty, co pozwala sprawdzić, jak mocno została zassana skóra. Bańki dostępne są w różnych rozmiarach, zwykle sprzedawane są w zestawie po dwie. Jedna jest nieco szersza i ona będzie idealna do masażu np. czoła, policzków, szyi, dekoltu. Druga, węższa, polecana jest do masażu okolic oczu, ust, a także do „rozpracowywania” poszczególnych bruzd, bo również na tym może polegać zabieg.

Drugi rodzaj baniek do facial cuppingu składa się z dwóch części: szklanej i gumowej. Do skóry przykładana jest część szklana, natomiast gumowa „gruszka” służy do zassania, czyli wytworzenia próżni. Tego typu bańki również dostępne są w różnych rozmiarach i częściej stosowane są w gabinetach kosmetycznych niż w warunkach domowych.

Zabieg masażu bańką chińską krok po kroku
Wykonanie takiego odmładzającego masażu nie jest trudne, choć może wymagać nabrania wprawy. Chodzi przede wszystkim o dobranie odpowiedniego stopnia zassania. Pamiętajcie, że zabieg masażu twarzy nie może być w żadnym razie bolesny! Jeśli tak jest, to znak, że skóra jest zassana zbyt mocno. Zwróćcie też uwagę, żeby nie przetrzymywać bańki na skórze zbyt długo, a jedynie przez kilka sekund. Po tym czasie trzeba ją odessać i ponownie przyłożyć.
Jak wykonać masaż krok po kroku?
- Zacznijcie od dokładnego demakijażu i oczyszczenia twarzy. Warto wykonać oczyszczanie dwuetapowe, a więc najpierw rozpuścić zanieczyszczenia za pomocą olejku do demakijażu, a następnie umyć skórę żelem czy pianką.
- Po osuszeniu skóry rozprowadźcie na niej olejek, olejowe serum lub tłusty (!) krem. Masaż chiński musi być wykonywany z zapewnieniem poślizgu, w przeciwnym razie może doprowadzić do nadmiernego rozciągnięcia skóry, podrażnienia czy powstania siniaków. Wybierzcie więc kosmetyk, który nie wchłonie się od razu.
- Teraz pora na masaż. Ściśnijcie lekko bańkę, przyłóżcie do skóry i puśćcie. W ten sposób bańka zassie skórę. Po wykonaniu ruchu bańkę możecie odessać, po prostu ponownie ją ściskając, co sprawi, że do wnętrza bańki dostanie się powietrze i wtedy z łatwością można zdjąć ją z twarzy.
- Podczas wykonywania ruchów zachowajcie odpowiednie kierunki. Bańka do twarzy zawsze musi być kierowana od środka twarzy ku jej bokom, czyli na zewnątrz. Taka technika masażu twarzy pozwala rozbić zastoje limfatyczne i skierować limfę do węzłów chłonnych. Zachowajcie ostrożność w okolicach oczu: nie zaleca się przykładania bańki powyżej kości jarzmowej, a więc tuż przy dolnych powiekach.
- Po zakończeniu masażu koniecznie pamiętajcie o umyciu baniek! Usprawnione krążenie krwi sprzyja wchłanianiu substancji aktywnych, więc to również doskonały moment na nałożenie ulubionej maseczki.
Jak często wykonywać masaż próżniowy bańkami?
Masaż metodą próżniową działa silniej niż np. masaż twarzy wałeczkami jadeitowymi. Dlatego raczej nie zaleca się wykonywania go codziennie. Warto natomiast poświęcić na niego 15-20 minut 1-3 razy w tygodniu.
Przeciwwskazania do masażu twarzy bańką chińską
Masaż bańką chińską przynosi wiele korzyści, jednak nie zawsze można go przeprowadzać. Nie należy używać baniek w przypadku:
- cery naczynkowej i wrażliwej, ze skłonnością do powstawania „pajączków”;
- skóry z aktywnym trądzikiem, zwłaszcza trądzikiem różowatym;
- jakichkolwiek ranek i podrażnień skóry;
- chorób dermatologicznych, np. egzemy, łuszczycy;
- oparzeń słonecznych;
- silnej wiotkości skóry;
- nadciśnienia;
- hemofilii;
- choroby nowotworowej;
- gorączki;
- ciąży.