Reklama

Maseczka z drożdży jest prosta w przygotowaniu i kryje w sobie cenne składniki, takie jak cynk, żelazo czy witaminy z grupy B, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry i włosów. Zawarte w drożdżach substancje stanowią klucz do osiągnięcia najlepszych efektów, działając regenerująco i detoksykująco. Sporządzenie takiej domowej maseczki wymaga tylko kilku kroków i – oprócz drożdży – podstawowych składników, które macie w swojej kuchni.

Reklama

Spis treści:

  1. Właściwości maseczki z drożdży
  2. Maseczka drożdżowa - efekty stosowania
  3. Jak zrobić domową maseczkę z drożdży na twarz?
  4. Jak przygotować maseczkę z drożdży na włosy?
  5. Maseczka z drożdży - na włosy suche czy mokre?

Właściwości maseczki z drożdży

Dzięki swoim właściwościom drożdże na włosy i skórę bardzo często dodawane są do składu kosmetyków –zarówno kremów, maseczek do twarzy, jak i masek, które pielęgnują skórę głowy i włosy. Są szczególnie polecane w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej oraz trądzikowej. Drożdże bardzo dobrze regulują pracę gruczołów łojowych, które po pewnym czasie przestają wydzielać sebum w nadmiernej ilości. Ściągają również rozszerzone pory. Ponadto działają detoksykująco i mają właściwości regeneracyjne. Zobacz, jak składniki w nich zawarte wpływają na wzrost włosów i kondycję cery:

  • cynk – skutecznie zapobiega osłabieniu włosom, odgrywając kluczową rolę w regulacji pracy gruczołów łojowych skóry głowy;
  • żelazo – niezbędne dla zdrowia włosów i skóry, przyczynia się do utrzymania ich w dobrej kondycji, głównie poprzez wpływ na transport tlenu;
  • selen – działa antyoksydacyjnie, nie tylko wspomaga walkę z leczeniem łupieżu, ale również chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
  • biotyna (witamina H) – ma właściwości regeneracyjne;
  • fosfolipidy – umożliwiają transportowanie składników aktywnych w głąb naskórka;
  • witaminy z grupy B – sprawiają, że skóra jest miękka, gładka oraz jędrna, a włosy mocne i lśniące, normalizują pracę gruczołów łojowych.

Maseczka drożdżowa - efekty stosowania

Systematyczne używanie maseczki z drożdży na twarz przynosi doskonałe efekty, dlatego kluczowa jest przede wszystkim konsekwencja w działaniu. Zaleca się stosowanie domowej maseczki na twarz 1-2 razy w tygodniu dla maksymalnych efektów.

Walka z trądzikiem może stać się łatwiejsza dzięki maseczce z drożdży. Ta naturalna receptura skutecznie reguluje sebum, łagodzi podrażnienia i przynosi widoczne efekty. Wystarczy, że położysz maseczkę z drożdży na cerę z trądzikiem, pamiętając uprzednio o oczyszczeniu twarzy. Po zastosowaniu tego domowego sposobu na trądzik, zmyj maseczkę ciepłą wodą, pozostawiając skórę odświeżoną i gotową do dalszej pielęgnacji.

Poznaj kilka zalet, jakie przynosi regularne stosowanie maski z drożdży na skórę:

  • wygładza cerę,
  • zmniejsza wydzielanie sebum,
  • zwęża pory,
  • eliminuje niedoskonałości,
  • rozjaśnia przebarwienia,
  • spłyca zmarszczki.

Maseczka drożdżowa to również recepta na porost włosów i walkę z ich wypadaniem. Regularne stosowanie tej mieszanki sprawi, że twoje włosy staną się mocniejsze i bardziej zadbane, a problem wypadających włosów może stać się mniej uciążliwy. Drożdże możesz wykorzystać jako maskę na włosy bądź roztwór do spożycia, który sporządzisz z 1/3 kostki oraz 250 ml wody. Wystarczy, że zalejesz je wrzątkiem, a następnie wymieszasz do rozpuszczenia. Tak sporządzony napój pij regularnie, a szybko zobaczysz efekty.

Jak zrobić domową maseczkę z drożdży na twarz?

Zanim przystąpisz do przygotowania maseczki, zaleca się wykonanie delikatnego peelingu. Pozwoli to usunąć martwe komórki naskórka, umożliwiając tym samym lepsze wchłanianie składników aktywnych z maseczki. Następnie, zaaplikuj maseczkę wieczorem, gdy skóra ma czas na pełne skorzystanie z dobrodziejstw drożdży. Taki rytuał pozwoli skórze zregenerować się podczas nocy.

Stosowanie maseczki z drożdży powinno odbywać się nie częściej niż 2 razy w tygodniu, aby nie narazić skóry na nadmierne obciążenie. Pamiętaj jednak, że każda skóra jest inna i należy indywidualnie dostosować częstotliwość aplikacji do własnych potrzeb.

Zobacz także: Jak zrobić drożdże w domu? Szybki przepis z trzech składników

Maseczka z drożdży i mleka na suchą skórę

  • około 1/3 kostki drożdży,
  • około 4 łyżek ciepłego mleka.

Drożdże najpierw rozkrusz, a następnie powoli dolej do nich ciepłego mleka. Powstała konsystencja powinna przypominać gęstą papkę. Tak przygotowaną maseczkę nakładaj na całą twarz, omijając okolicę oczu oraz ust. Pozostaw do wyschnięcia na około 15-20 minut, a następnie zmyj.

Bardzo ważne jest to, że ten domowy kosmetyk może powodować delikatne przesuszenie. Jeśli masz problem z odstającymi skórkami lub czujesz po umyciu twarzy ściągnięcie, dodać do maseczki, a dokładniej do ciepłego mleka, odrobinę oleju lub miodu.

Maseczka z drożdży i cytryny na trądzik

  • 1/4 kostki drożdży spożywczych,
  • 1–2 łyżki wrzątku do sparzenia drożdży,
  • kilka kropel soku wyciśniętego z cytryny.

Postępuj jak poprzednio. Najpierw rozkrusz drożdże, a następnie zalej je wrzątkiem. Następnie dodaj kilka kropel soku z cytryny. Tak przygotowana maseczka bardzo dobrze oczyści skórę. Wystarczy, że nałożysz ją na strefę T lub w inne problematyczne miejsca i odczekasz 15 minut. Po tym czasie zmyj wszystko ciepłą wodą.

Maseczka z drożdży i miodu na twarz

  • 2 łyżki drożdży,
  • 1 łyżka miodu.

Połącz 2 łyżki drożdży z jedną łyżką miodu, dodaj odrobinę wody i wymieszaj na konsystencję pasty. Nałóż maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy na 15 min, a następnie zmyj ciepłą wodą. Tak połączone składniki sprawią, że skóra stanie się bardziej nawilżona.

Maseczka z drożdży na zmarszczki

  • 1/4 kostki świeżych drożdży,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • łyżka miodu.

Przepis na maseczkę z drożdży z oliwą i miodem to sprawdzony domowy sposób na zmarszczki. Jeśli chcesz przygotować maseczkę na zmarszczki (odpowiednią też do skóry dojrzałej po 50. czy 60. roku życia), podgrzej oliwę, dodaj drożdże oraz miód. Starannie wymieszaj składniki i pozostaw do ostudzenia. Następnie równomiernie rozprowadź maseczkę na twarzy, szyi i dekolcie. Po około 15 minutach zmyj letnią wodą i nałóż ulubiony krem nawilżający.

Jak przygotować maseczkę z drożdży na włosy?

W podobnych proporcjach, co podane wyżej stosuj również maseczkę z drożdży na włosy. Jest to domowy sposób na przetłuszczające się włosy oraz suche kosmyki. Wystarczy taka sama ilość drożdży, ale 5 łyżek ciepłego mleka i 5 łyżek oliwy lub miodu. Warto jednak wypróbować tę konfigurację:

  • 1/2 kostki drożdży,
  • 2 łyżki miodu,
  • 4 łyżki jogurtu naturalnego.

Tak przygotowaną maskę trzymaj na włosach i skórze głowy przez około 20 minut, a później zmyj wodą i umyj jeszcze włosy delikatnym szamponem oczyszczającym. Wypróbuj także połączenia żelu aloesowego oraz olejku rycynowego:

  • 1/2 kostki drożdży,
  • 2 łyżeczki olejku rycynowego,
  • 2 łyżeczki żelu aloesowego.

Jak działa maseczka z drożdży na włosy? Dzięki niej złagodzisz objawy swędzenia skóry głowy, a przy okazji pobudzisz mieszki włosowe, z których zaczną wyrastać liczne baby hair. Wystarczy, że tak przygotowaną papkę potrzymasz na włosach przez 20 minut, a później spłuczesz ciepłą wodą. Na wszelki wypadek umyj również włosy delikatnym szamponem oczyszczającym.

Maska na włosy z drożdży i żółtka

  • 2 łyżki drożdży,
  • 1 żółtko jaja.

Aby przygotować maseczkę z drożdży i żółtka na włosy, wystarczy, że połączysz 2 łyżki drożdży z żółtkiem jaja i dodasz odrobinę wody. Tak przygotowaną miksturę dokładnie wymieszaj, a następnie połóż na wilgotne włosy na 20-30 min. Stosuj maseczkę 2 razy w tygodniu dla lepszych efektów.

Reklama

Maseczka z drożdży - na włosy suche czy mokre?

Aby osiągnąć najlepsze efekty, umyj włosy przed nałożeniem domowej maseczki na włosy. Następnie skomponuj własną miksturę, dostosowując proporcje do potrzeb swoich włosów i pozostaw ją na 20 min. Po nałożeniu maseczki, owiń głowę ręcznikiem, aby dzięki ciepłu substancje aktywne mogły jeszcze skuteczniej wniknąć w strukturę włosa. Rezultaty stosowania takiej domowej maseczki drożdżowej na włosy, można zauważyć po około 2 miesiącach stosowania.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane