Maseczka z kawy – jak działa na skórę? Przepisy i sposób stosowania domowych maseczek z fusów
Maseczka z kawy ma wszechstronne działanie na skórę. Usprawnia krążenie, redukuje obrzęki, wzmacnia naczynia krwionośne, a nawet spowalnia procesy jej starzenia się. Proste do przygotowania domowe maseczki z kawy będą odpowiednie zarówno do cery suchej, jak i mieszanej czy tłustej. Wszystko zależy od tego, z czym zmieszacie kawowe fusy.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Maseczka z kawy najczęściej nakładana jest na twarz, jednak z jej pielęgnujących właściwości skorzysta też skóra ciała, a nawet głowy. Dlaczego? Zawarte w kawie składniki przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej oraz pobudzają wzrost włosów. Przygotowując maseczkę, fusy z kawy możecie zmieszać z miodem, oliwą czy jogurtem, dorzucając do takiej mieszanki np. antyseptyczny cynamon.
Spis treści:
- Jak maseczka z kawy działa na skórę?
- Jak zrobić maseczkę z kawy na twarz?
- Maseczka z jajka i kawy na zmarszczki
- Nawilżająca maseczka z kawy i miodu
- Maseczka z kawy i cynamonu na trądzik
- Domowa maseczka z kawy pod oczy
- Maseczka z kawy na włosy i do skóry głowy
- Maseczka ujędrniająca z kawy na cellulit
- Peeling kawowy DIY do ciała
- Domowe kosmetyki z kawy – przeciwwskazania
Jak maseczka z kawy działa na skórę?
Zastosowanie kawy (zwłaszcza zawartej w niej kofeiny) w kosmetologii nie jest nowością, bo już od lat można znaleźć ją na liście składników różnego rodzaju preparatów. Najczęściej są to kosmetyki przeznaczone do walki z cellulitem czy pomagające zmniejszyć cienie i worki pod oczami. Tego typu produkty przygotujecie też samodzielnie, w dodatku w duchu zero waste, ponieważ możecie wykorzystać fusy z wypitej kawy.
Podkreślimy w tym miejscu, że to właśnie fusy najlepiej sprawdzą się do sporządzenia maseczek DIY. Kawa rozpuszczalna ma niższą zawartość kofeiny, a w dodatku – właśnie z faktu, że całkowicie się rozpuszcza – jej użycie do maseczek jest bardziej skomplikowane.
Popularność kawy jako składnika kosmetyków wynika z jej korzystnego oddziaływania na skórę. Za działanie to z kolei odpowiadają dwa najważniejsze jej komponenty: kofeina i kwas chlorogenowy. Przygotowana z niej maseczka:
- pobudza krążenie krwi i limfy (usprawnia drenaż limfatyczny);
- ma właściwości antyoksydacyjne, a więc neutralizuje wolne rodniki, spowalniając w ten sposób starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek;
- zadziała antybakteryjnie (to zasługa zwłaszcza kwasu chlorogenowego, który ma właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze);
- nałożona na skórę głowy pobudza wzrost włosów (badania potwierdzają pozytywne działanie kofeiny w przypadku łysienia androgenowego [1]);
- nałożona na ciało przyspieszy lipolizę, czyli rozpad tłuszczów.
Maseczka z fusów jest więc szczególnie polecana do nakładania na skórę z oznakami zmęczenia, o poszarzałym kolorycie, z widoczną utratą jędrności, obrzękami i opuchlizną. Kosmetyki z kawy aplikowane na skórę głowy wzmocnią włosy i przyspieszą ich wzrost, a nakładane na ciało – pomogą pozbyć się cellulitu.
Jak zrobić maseczkę z kawy na twarz?
Włączając maseczkę z kawy do pielęgnacji skóry, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Domowe maseczki na twarz:
- aplikujcie podczas wieczornej rutyny, najlepiej podczas kąpieli, wówczas ciepło otworzy pory skóry i ułatwi wchłanianie aktywnych składników;
- nakładajcie po wcześniejszym wykonaniu demakijażu i zrobieniu peelingu, który usunie martwy naskórek i w ten sposób również pozwoli na bardziej efektywne działanie maseczki;
- po wymieszaniu składników maseczki, rozprowadźcie ją równomiernie na skórze, pozostawcie na około 10-15 minut i spłuczcie letnią wodą, a na koniec przetrzyjcie twarz tonikiem;
- stosujcie systematycznie, najlepiej 1-2 razy w tygodniu.

Maseczka z jajka i kawy na zmarszczki
Maseczka z kawy zadziała na skórę ujędrniająco, a regularnie stosowana sprawi, że zmarszczki będą się na niej wolniej pojawiać. Taki kosmetyk zadziała też napinająco, jeśli fusy zmieszacie z białkiem jajka. Miksturę przygotujcie, łącząc 2 łyżeczki fusów z białkiem z 1 jajka. Jeśli chcecie zaaplikować ją również na szyję i dekolt, ilość tę zwiększcie.
Nawilżająca maseczka z kawy i miodu
Domową maseczkę nawilżającą możecie przygotować na kilka sposobów, dowolnie dobierając jej składniki. Niezbędne będą oczywiście fusy w ilości około 2 łyżeczek. Z czym warto je zmieszać? Nawilżająco, ale też odżywczo i regenerująco zadziała miód. Mieszanka z fusów i miodu może być jednak zbyt gęsta, dlatego oprócz 1 łyżeczki miodu warto dołożyć też 1 łyżeczkę jogurtu naturalnego. On również zadziała na skórę nawilżająco i kojąco. Taką maseczkę polecamy do każdego rodzaju cery, nie tylko suchej.
Maseczka z kawy i cynamonu na trądzik
Ze względu na zawartość antybakteryjnego kwasu chlorogenowego maseczkę z fusów kawy warto stosować także na cerę tłustą i trądzikową. Składnikiem, który warto dorzucić do nich, jest cynamon, który również ma właściwości antyseptyczne. 2 łyżeczki fusów lub zmielonych ziaren kawy zmieszajcie z połową łyżeczki cynamonu, a to połączcie z 2 łyżeczkami jogurtu naturalnego.
Zobacz także: Domowe maseczki na trądzik. Przepisy i zastosowanie
Domowa maseczka z kawy pod oczy
Maseczkę kawową możecie nałożyć na twarz, ale też pod oczy, zmniejszając w ten sposób cienie i worki. Zachowajcie jednak ostrożność, żeby mikstura nie dostała się do oczu! Rozprowadźcie ją więc w pewnej odległości od linii wodnej dolnej powieki, a na koniec zetrzyjcie ją za pomocą np. wacika nasączonego wodą. Jeśli planujecie zaaplikować maseczkę wyłącznie na skórę wokół oczu, wystarczy 1 łyżeczka fusów. Połączcie je z 1 łyżeczką jogurtu naturalnego albo po prostu z porcją ulubionego kremu pod oczy.
Maseczka z kawy na włosy i do skóry głowy
Z właściwości maseczki kawowej skorzysta nie tylko skóra twarzy. Po zmieszaniu 2 łyżeczek fusów z 2 łyżkami oliwy z oliwek (lub innego wybranego oleju roślinnego) uzyskacie kosmetyk idealny do skóry głowy. Rozprowadźcie go równomiernie, delikatnie wpasujcie, a po około 10 minutach spłuczcie ciepłą wodą. Oczywiście sama woda nie wystarczy do dokładnego zmycia, więc następnie umyjcie głowę delikatnym szamponem. Taka domowa maseczka na włosy z kawy pobudzi cebulki do wydajniejszej pracy. Regularnie stosowana sprawi, że kosmyki będą mniej wypadać i staną się mocniejsze.
Maseczka ujędrniająca z kawy na cellulit
Wystarczy użyć większej ilości fusów, żeby sporządzić mieszankę, która zadziała wspomagająco w walce z cellulitem. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość i taką maskę na ciało stosować regularnie, najlepiej 2 razy w tygodniu. Jeśli chcecie rozprowadzić ją na pośladkach, udach i brzuchu, będziecie potrzebować całkiem sporo fusów, bo około 3 czubate łyżki. Wymieszajcie je dokładnie z 2-3 łyżkami oliwy z oliwek (albo np. oleju ze słodkich migdałów czy oleju jojoba). Warto też dorzucić wspomniany już rozgrzewający cynamon w ilości 2 łyżeczek.
Nałożenie maski z kawy na ciało wymaga trochę więcej zachodu niż przy stosowaniu jej na twarz. Najlepiej zrobić to po kąpieli, kiedy pory skóry są otwarte, a po rozprowadzeniu mieszanki owińcie ciało folią spożywczą i pozostawcie nawet na 30 minut. Wydzielone wtedy ciepło dodatkowo spotęguje działanie maski. W ten sposób tak naprawdę zafundujecie sobie domowy zabieg body wrappingu.

Peeling kawowy DIY do ciała
Maseczki do twarzy i ciała na bazie kawy to niejedyny kosmetyk DIY, który możecie z niej sporządzić. Równie popularny jest domowy peeling kawowy, stosowany najczęściej na ciało, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć go też na twarzy. Wyjątkiem jest cera trądzikowa, przy której masowanie skóry jakimkolwiek preparatem z drobinkami jest niewskazane. Peeling z kawy przygotujecie, mieszając po prostu fusy z wybranym olejem. Po kilkuminutowym masażu zmyjcie go ciepłą wodą.
Zobacz także: Domowy peeling na 5 sposobów. Odżywia i pomaga przynieść skórze równowagę
Domowe kosmetyki z kawy – przeciwwskazania
Choć domowe kosmetyki z kawy mają zbawienny wpływ na kondycję skóry, to jednak nie zawsze można skorzystać z ich właściwości. Wiele zależy od tego, z czym postanowicie połączyć fusy kawowe. Maseczki na twarz z dodatkiem cynamonu nie należy nakładać w przypadku cery naczynkowej, ze względu na jego rozgrzewające działanie.
To samo dotyczy kawowej maski na cellulit. Jeśli zmagacie się z rozszerzonymi naczynkami na nogach, nie należy jej stosować. Body wrapping nie jest polecany nie tylko w przypadku użycia cynamonu jako składnika. Sam ten zabieg, z uwagi na owinięcie ciała folią, wiąże się z podniesieniem temperatury skóry i poszerzeniem naczynek.
[1] Jörn Michael Völker, Nadine Koch, Maike Becker, Adolf Klenk; Caffeine and Its Pharmacological Benefits in the Management of Androgenetic Alopecia: A Review. Skin Pharmacol Physiol 28 July 2020; 33 (3): 153–169.