Mydło siarkowe – na co pomaga i jak je stosować?
Mydło siarkowe to kosmetyk, który nie tylko pozwala zmniejszyć trądzik i zapanować nad cerą problematyczną. Przyda się również wtedy, gdy zmagacie się z łojotokiem skóry głowy, łupieżem czy grzybicą. Dostępne jest zarówno w formie klasycznej kostki, jak i w płynie. Sprawdźcie, gdzie możecie kupić mydło siarkowe i w jaki sposób go używać.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mydło siarkowe kosztuje zaledwie kilka, kilkanaście złotych, a potrafi skutecznie rozprawić się z niedoskonałościami skóry. Zapach mydełka z siarką nie jest zbyt przyjemny, ale biorąc pod uwagę efekty, jakie możecie uzyskać, warto przymknąć na niego oko. Kosmetyk dokładnie oczyszcza skórę, reguluje wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne i delikatnie złuszcza martwy naskórek.
Spis treści:
- Skład i właściwości mydła siarkowego
- Mydło siarkowe – efekty stosowania i opinie
- Mydło siarkowe na trądzik i na włosy – jak stosować?
- Gdzie kupić mydło siarkowe?
- Mydło siarkowe – przeciwwskazania do stosowania
Skład i właściwości mydła siarkowego
Siarka stanowi zwykle od 3 do 5 procent składu mydełka. Resztę stanowią typowe dla mydeł substancje emulgujące, odtłuszczające, pianotwórcze i zagęszczające. Oprócz nich na liście jest też oczywiście woda i gliceryna.
Za właściwości mydełka w głównej mierze odpowiada właśnie siarka. Pierwiastek ten jest naturalnym składnikiem ludzkiego organizmu. Wchodzi w skład keratyny i kolagenu, czyli białek, z których zbudowane są włosy, paznokcie, skóra. Odpowiada więc za ich kondycję i zdrowy wygląd. Mydło z siarką w szczególności polecane jest do pielęgnacji cery problematycznej, tłustej i trądzikowej ze względu na to, że:
- działa antybakteryjnie;
- działa łagodząco i przeciwzapalnie – przyspiesza gojenie się trądzikowych zmian zapalnych;
- reguluje pracę gruczołów łojowych i ogranicza nadmierną produkcję sebum;
- delikatnie złuszcza zrogowaciałe komórki naskórka;
- oczyszcza skórę, odblokowuje pory i działa ściągająco;
Ponadto mydło z siarką działa przeciwgrzybiczo oraz stosowane jest wspomagająco w leczeniu świerzbu i nużeńca.
Siarkę znajdziecie nie tylko w składzie mydeł, ale również w innych preparatach przeznaczonych do pielęgnacji cery problematycznej, takich jak maść siarkowa czy serum punktowe z siarką. Właściwości lecznicze siarki wykorzystywane są również w formie kąpieli siarczkowych, zalecanych przy takich schorzeniach jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Naturalne antybakteryjne mydło siarkowe z powodzeniem możecie stosować także do pielęgnacji włosów – ogranicza łojotok i pomaga zwalczyć łupież.
Zobacz także: Mydło do twarzy z siarką za 5 zł to apteczny hit, który usunie zaskórniki i wypryski

Mydło siarkowe – efekty stosowania i opinie
Zwykle mycie twarzy mydłem jest odradzane, jednak wszystko zależy od tego, jakie mydełko wybierzecie. W pielęgnacji twarzy świetnie sprawdza się np. mydło marsylskie, mydło dziegciowe, czarne mydło czy właśnie mydło siarkowe. Działanie mydełka z siarką zachwalają Wizażanki, które w swoich opiniach piszą o bardzo pozytywnych efektach jego stosowania.
Zobacz także: Czarne mydło z Rossmanna pomaga w pozbyciu się kaszki z czoła i zaskórników
– pisze w swojej recenzji Hizabela
Mydło siarkowe dostępne jest nie tylko w kostce, ale również w płynie. Do wyboru macie między innymi popularne mydło w płynie Barwa Siarkowa bądź siarkowe mydło w płynie Herbapol, które dodatkowo wzbogacone jest o działające antybakteryjnie srebro.
Mydło siarkowe na trądzik i na włosy – jak stosować?
Pamiętajcie, że mydło siarkowe może działać wysuszająco. Dotyczy to również cery tłustej i trądzikowej, która wbrew pozorom dość często bywa odwodniona. Żeby temu zapobiec, zaleca się stosować mydło siarkowe na twarz codziennie przez okres 2-3 tygodni, a następnie zrobić przerwę. Można również ograniczyć się do mycia nim skóry tylko kilka razy w tygodniu.
Po każdym użyciu mydełka z siarką przetrzyjcie cerę tonikiem, żeby przywrócić skórze fizjologiczne pH. Nałóżcie też krem nawilżający. Mydło z powodzeniem możecie stosować również na inne partie ciała dotknięte trądzikiem, np. na plecy czy dekolt.
Jeśli chcecie przetestować działanie mydła siarkowego na włosy, przed nałożeniem na głowę warto zetrzeć je na tarce i spienić w miseczce z wodą. Umyjcie skórę głowy, wykonując delikatny masaż i dokładnie spłuczcie wodą. Na koniec warto wykonać płukankę octową, która zakwasi skórę głowy i domknie łuski włosów.
Gdzie kupić mydło siarkowe?
Mydło siarkowe kupicie w drogeriach, np. Hebe, ale też w aptece czy oczywiście w sklepach internetowych. Nie kosztuje dużo – zarówno za mydło w kostce, jak i w płynie zapłacicie kilka, kilkanaście złotych.
Mydło siarkowe – przeciwwskazania do stosowania
Mydło siarkowe należy stosować ostrożnie w przypadku skóry wrażliwej. Niewskazane jest do cery suchej, która po jego użyciu wysuszy się jeszcze mocniej. Stosowanie mydła siarkowego w ciąży należy skonsultować z lekarzem.