Reklama

Olej lniany na twarz może być stosowany solo, zastępując np. wieczorny krem czy serum. Świetnie odnajdzie się również w roli kosmetyku do oczyszczania cery w metodzie OCM, a jeśli wasza skóra jest bardzo sucha, możecie zastosować kompres z olejem lnianym. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jakość kupowanego oleju, który musi być tłoczony na zimno i przechowywany w odpowiednich warunkach.

Reklama

Spis treści:

  1. Skład i właściwości kosmetyczne oleju lnianego
  2. Olej z lnu na cerę suchą i atopowe zapalenie skóry
  3. Olej z nasion lnu na cerę tłustą i trądzik
  4. Olej lniany na skórę dojrzałą i zmarszczki
  5. Jaki olej lniany wybrać i gdzie go kupić?
  6. Jak stosować olej lniany na twarz?
  7. Olej lniany w pielęgnacji włosów i ciała

Skład i właściwości kosmetyczne oleju lnianego

Len uprawiany jest już od starożytności, a tłoczony z jego nasion olej, z uwagi na wyjątkowy skład i właściwości, znalazł zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Olej musi być jednak pozyskiwany w określony sposób, żeby tych cennych właściwości nie utracił. Tłoczenie musi odbywać się na zimno (w temperaturze do 40 stopni Celsjusza), a gotowy olej powinien być przechowywany w ciemnej szklanej butelce, z dala od źródła ciepła i słońca (najlepiej w lodówce).

Tylko taki olej zachowa wszystkie najważniejsze składniki, którymi w głównej mierze są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Olej tłoczony z siemienia lnianego wyróżnia się ich bardzo wysoką zawartością i idealnymi proporcjami między poszczególnymi rodzajami kwasów omega. Najwięcej, bo około 50-60% wszystkich kwasów tłuszczowych w oleju lnianym, stanowi kwas alfa-linolenowy (omega-3). Około 20% stanowi kwas oleinowy (omega-9), natomiast około 17% – kwas linolowy (omega-6). Obecne są też kwasy nasycone: stearynowy i palmitynowy.

Oprócz kwasów tłuszczowych w oleju lnianym znajdują się:

  • witaminy z grupy B;
  • witamina E;
  • minerały (m.in. wapń, miedź, magnez, fosfor, potas, cynk).

Taki skład oleju lnianego, a zwłaszcza odpowiedni profil kwasów tłuszczowych, sprawia, że olej lniany stosowany na skórę przynosi cały szereg korzyści. Jakich?

  • działa jak emolient i odbudowuje barierę hydrolipidową, dzięki czemu intensywnie nawilża skórę i chroni ją przed działaniem czynników zewnętrznych;
  • regeneruje i zmiękcza suchą i szorstką skórę;
  • działa przeciwzapalnie, co sprawia, że łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia;
  • ma właściwości antybakteryjne;
  • działa antyoksydacyjnie, zmniejszając aktywność wolnych rodników;
  • spowalnia proces fotostarzenia i powstawania zmarszczek;
  • zwiększa elastyczność skóry;
  • poprawia koloryt skóry;
  • reguluje wydzielanie łoju.
Getty Images@Elena Tcykina

Olej z lnu na cerę suchą i atopowe zapalenie skóry

Olej lniany tłoczony na zimno znalazł zastosowanie między innymi w pielęgnacji skóry suchej i bardzo suchej, skłonnej do podrażnień. Zapewnia jej nawilżenie, natłuszczenie i regenerację. Zmniejsza uczucie szorstkości i redukuje świąd. Biorąc pod uwagę, że olej z lnu łagodzi stany zapalne, warto sięgać po niego również w przypadku różnych schorzeń dermatologicznych, takich jak egzema, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca.

Zobacz także: Bardzo sucha skóra twarzy i ciała – jakie są jej przyczyny i w jaki sposób ją nawilżyć?

Olej z nasion lnu na cerę tłustą i trądzik

Wysoka zawartość kwasów omega-3 sprawia, że bardzo popularne jest zastosowanie oleju lnianego w pielęgnacji cery problematycznej: tłustej, trądzikowej, ze skłonnością do zapychania. Istotne jest tu nie tylko działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Olej z nasion lnu jest tzw. olejem schnącym, a więc takim, który nie działa komedogennie, czyli nie zapycha porów i nie powoduje powstawania zaskórników. A to właśnie zaskórniki, będące zmianami niezapalnymi, często są pierwszym krokiem do rozwoju już zapalnych wykwitów.

W dodatku olej lniany normalizuje wydzielanie łoju, a jego nadmiar jest typowy dla cery tłustej i trądzikowej. Co ważne, olej pozwala też zmienić skład sebum na bardziej korzystny. Zaobserwowano, że w przypadku tego typu cery problematycznej w sebum jest zbyt mała zawartość kwasów omega-3, natomiast wzrasta zawartość kwasu oleinowego, który z kolei sprawia, że łój jest bardziej gęsty, lepki i łatwiej blokuje ujścia gruczołów łojowych.

Olej lniany na skórę dojrzałą i zmarszczki

Olej lniany sprawdzi się też w pielęgnacji cery dojrzałej, z widoczną utratą jędrności i poszarzałym kolorytem. Warto stosować go po to, żeby poprawić jej jędrność, wygładzić, dodać zdrowego kolorytu, ale również opóźnić powstawanie kolejnych zmarszczek. Kluczowe znaczenie ma tu witamina E, która jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Trzeba też pamiętać, że cera wraz z wiekiem ma skłonność do zmiany w kierunku suchej, co jest wynikiem spadającej zawartości naturalnego kwasu hialuronowego. Olej lniany doskonale więc odpowiada na potrzeby cery w dojrzałym wieku.

Jaki olej lniany wybrać i gdzie go kupić?

Najlepsze efekty uzyskacie, włączając do pielęgnacji wyłącznie ten olej, który tłoczony jest na zimno. Warto też zwracać uwagę na datę jego tłoczenia i wybierać ten stosunkowo niedawno uzyskany. Po otworzeniu koniecznie schowajcie go z dala od światła i źródła ciepła. Najlepszym miejscem do tego będzie lodówka.

Gdzie kupicie olej lniany? Jest on na tyle popularnym olejem, że dostępny jest zarówno w aptekach, jak i sklepach spożywczych, sklepach z naturalnymi kosmetykami czy tych, które specjalizują się w tłoczeniu świeżych olejów roślinnych.

Jak stosować olej lniany na twarz?

Olej lniany na twarzy możecie stosować na kilka różnych sposobów. Wybierzcie ten, który najbardziej wam odpowiada. Sprawdzi się zarówno sam czysty olej, jak i mieszanka, np. w formie maseczki z płatkami owsianymi czy awokado.

Olej lniany jako serum lub krem na noc

Olej lniany nie działa komedogennie, dlatego można go stosować bezpośrednio na skórę twarzy. Wystarczy nałożyć kilka kropli tego naturalnego kosmetyka. Oczywiście wcześniej twarz powinna być dokładnie oczyszczona i stonizowana. Olej lniany ze względu na swoją dość tłustą konsystencję najlepiej sprawdzi się podczas wieczornej pielęgnacji jako alternatywa dla kremu na noc czy oleiste serum pod krem.

Kompres na suchą skórę z oleju lnianego

W przypadku cery bardzo suchej pomocny będzie kompres z oleju lnianego. Bawełniany ręcznik namoczcie w ciepłej wodzie, a następnie skropcie olejem. Taki kompres przyłóżcie na oczyszczoną skórę na 15-20 minut.

Oczyszczanie skóry olejem lnianym

Ten rodzaj oleju świetnie sprawdzi się w metodzie OCM, czyli w oczyszczaniu twarzy olejami, które nazywana jest też olejowaniem twarzy. Do oczyszczania stosuje się mieszankę przygotowaną z oleju rycynowego i wybranego oleju bazowego (w tym przypadku lnianego) w odpowiednich proporcjach. Generalnie im skóra bardziej tłusta, tym więcej powinno być oleju rycynowego, np. przy cerze tłustej mieszanka powinna składać się w 30% z oleju rycynowego, a w 70% z oleju lnianego. Jak wykonać takie oczyszczanie?

  1. Wykonajcie demakijaż, np. za pomocą mleczka. Następnie nałóżcie na twarz mieszankę olejów i wykonajcie delikatny masaż.
  2. Mały bawełniany ręcznik lub ściereczkę muślinową namoczcie w ciepłej wodzie i przyłóżcie do twarzy. Opłuczcie ściereczkę.
  3. Ponownie wykonajcie masaż skóry olejkiem, przyłóżcie namoczoną ściereczkę. W razie potrzeby czynność powtórzcie.
  4. Na koniec namoczcie ściereczkę w zimnej wodzie i zetrzyjcie resztki oleju.

Kosmetyki z dodatkiem oleju lnianego

Jest wasza skóra nie lubi się ze zbyt tłustymi konsystencjami lub poszukujecie czegoś, co urozmaici wasz rytuał pielęgnacyjny, możecie zastosować olej w inny sposób. Wystarczy, że do porcji ulubionego kremu dodacie dosłownie kropelkę oleju lnianego.

Domowe maseczki z olejem lnianym

Prostym sposobem na wykorzystanie oleju lnianego do twarzy są domowe maseczki. Kompozycję dobierzcie w zależności od rodzaju cery.

  • Do cery tłustej świetnie sprawdzi się maseczka z oleju i zielonej glinki. Glinka działa oczyszczająco, detoksykująco, normalizuje wydzielanie sebum. Możecie po prostu zmieszać glinkę z olejem albo najpierw połączyć glinkę z np. z hydrolatem i do tego dodać kilka kropel oleju.
  • Do cery suchej idealna będzie maseczka z oleju i awokado. Awokado również jest skarbnicą kwasów tłuszczowych, działa regenerująco i odżywczo. Rozgniećcie owoc, zmieszajcie z olejem i rozprowadźcie na skórze.
  • Uniwersalna będzie maseczka z płatkami owsianymi, które razem z olejem zadziałają oczyszczająco, łagodząco i nawilżająco. 2-3 łyżki płatków najpierw zmielcie i zalejcie ciepłą wodą, żeby spęczniały. Następnie dodajcie łyżeczkę (lub więcej, jeśli tylko chcecie) oleju lnianego. Możecie dołożyć jeszcze łyżeczkę miodu.

Zobacz także: Domowe maseczki na twarz – TOP 9 przepisów na maski odmładzające, oczyszczające, nawilżające, na trądzik

Olej lniany w pielęgnacji włosów i ciała

Olej lniany można stosować oczywiście również na włosy i ciało. Będzie idealny, jeśli dokucza wam sucha skóra na nogach. Olej z lnu polecany jest w przypadku cellulitu czy po prostu jako olej do masażu ciała. Nakładajcie go też na miejsca, która są wyjątkowo przesuszone i szorstkie, np. na łokcie, kolana, pięty.

Reklama

Olej z lnu zadba też o kondycję skóry głowy i włosów. Złagodzi nieprzyjemne swędzenie skóry głowy, ukoi podrażnienia, pomoże przy łupieżu i łojotoku. Wzmocni i odżywi cebulki włosów, dzięki czemu włosy będą silniejsze i zdrowsze. Nakładany na całej ich długości doda im sprężystości i blasku, nawilży, zregeneruje. Sprawdzi się szczególnie do olejowania włosów wysokoporowatych. Olej lniany na włosy możecie nakładać też na same końcówki, jako serum zabezpieczające przed rozdwajaniem.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane