Reklama

Olej lniany to bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Dzięki zawartości tych składników, możemy się cieszyć jego niezwykłymi właściwościami. Stosowanie tego oleju poprawi kondycję naszych włosów i skóry, a także będziemy mogli zauważyć korzyści zdrowotne. Olej lniany można stosować na kilka różnych sposobów, ale kluczowa jest systematyczność. Należy też zwracać uwagę na jego jakość i sposób przechowywania, żeby zachował swoje wartości odżywcze.

Reklama

Spis treści:

  1. Skład i właściwości oleju lnianego
  2. Efekty stosowania oleju lnianego na włosy
  3. Jaki olej lniany wybrać i gdzie kupić?
  4. Do jakich włosów olej lniany?
  5. Jak stosować olej lniany na włosy?
  6. Jak zmyć olej lniany z włosów?
  7. Jak włączyć olej lniany do diety?

Skład i właściwości oleju lnianego

Olej lniany, bogaty w kwasy omega-3, stanowi doskonałe źródło dla odżywienia włosów. Dzięki niemu, włosy stają się zdecydowanie grubsze, mocniejsze oraz bardziej lśniące. Co więcej, taka sama zawartość kwasów zarówno omega-3 jak i omega-6 powoduje, że ma on działanie antybakteryjne. Idealnie sprawdzi się w przypadku chorób skóry głowy: łupieżu czy łuszczycy. Z kolei witamina E działa na skórę i włosy nawilżająco, regenerująco, nabłyszcza też kosmyki.

Zobacz także: Olej lniany na twarz. Jakie właściwości ma olej z nasion lnu i jak stosować go na skórę?

Efekty stosowania oleju lnianego na włosy

Regularne stosowanie oleju lnianego na skórę głowy i włosy znacznie wpłynie na ich kondycję, w tym na ich nadmierne wypadanie. Olej domknie łuski, sprawiając, że włosy staną się bardziej lśniące i odporne na czynniki zewnętrze. Bogactwo składników odżywczych w oleju lnianym przyczynia się do redukcji nadmiernego wypadania włosów oraz pobudza ich wzrost. Olej ten doskonale nawilża i odżywia włosy, dzięki czemu stają się one bardziej lśniące, elastyczne i odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak promienie słoneczne czy zanieczyszczenia środowiska.

Dodatkowo, olej lniany wzmacnia ich strukturę od wewnątrz, sprawiając, że stają się bardziej odporne na łamanie i rozdwajanie końcówek. Reguluje także produkcję sebum, co jest istotne dla osób z tendencją do przetłuszczania, jak i tych z problemem suchej skóry.

W ten sposób olejowanie włosów olejem lnianym stanowi kompleksowy sposób na ich pielęgnację, zapewniając zdrowy wygląd i redukując problemy związane z przesuszeniem czy nadmiernym wypadaniem.

Zobacz także: Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów

Jaki olej lniany wybrać i gdzie go kupić?

Wybierając olej lniany, warto zwrócić uwagę na to, aby był tłoczony na zimno, co oznacza, że został wyprodukowany w niskiej temperaturze, minimalizując straty składników odżywczych. Tłoczony na zimno olej lniany ma intensywny, charakterystyczny smak, co świadczy o jego wysokiej jakości.

Gdzie kupić olej lniany? Można znaleźć go w sklepach ze zdrową żywnością, sklepach ze specjalistycznymi produktami dietetycznymi oraz w niektórych supermarketach. Warto również rozważyć zakup oleju lnianego online, gdzie wybór produktów będzie szeroki, o zróżnicowanych cenach i markach. Przy jego kupnie, zwróćmy uwagę na metodę produkcji oraz opinie innych użytkowników, aby wybrać produkt najbardziej odpowiadający naszym potrzebom i oczekiwaniom.

Do jakich włosów olej lniany?

Olej lniany idealnie sprawdzi się w przypadku pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Warto tutaj zaznaczyć, że włosy tego typu są łamliwe, puszą się, mają otworzone łuski oraz szybko chłoną wilgoć, przez co są wysuszone. Pielęgnacja takiego rodzaju włosów powinna zatem opierać się na odpowiednim nawilżeniu i odżywieniu.

Wysoka porowatość może być z nami od zawsze, co oznacza, że jest to cecha wrodzona, bądź efekt zniszczenia zabiegami fryzjerskimi. Idealnym rozwiązaniem w tym temacie może okazać się być olej lniany tłoczony na zimno, który pielęgnuje włosy dogłębnie. Dzięki niemu stają się elastyczne, sprężyste oraz wyraźnie odbudowane.

Olej lniany sprawdzi się także przy włosach kręconych. To idealne rozwiązanie dla osób poszukujących naturalnych sposobów pielęgnacji. Jego lekka konsystencja doskonale nawilża strukturę włosa, wygładzając jego powierzchnię. Co więcej, olej na całej długości włosów może przynieść wiele korzyści. Nienasycone kwasy tłuszczowe w nim zawarte, nadają włosom zdrowy wygląd oraz miękkość. Jest to także skuteczny sposób na zabezpieczenie końcówek przed rozdwajaniem się oraz zapobieganie przesuszeniu włosów.

Zobacz także: Olejowanie włosów kręconych - jaki olej i metodę wybrać, aby uzyskać idealny skręt?

Jak stosować olej lniany na włosy?

Olej lniany na włosy możemy stosować na kilka różnych sposobów. Jednym z najprostszych rozwiązań jest dodanie kilku kropel do ulubionych kosmetyków – zarówno do szamponów, jak i odżywek i masek do włosów. Równie skutecznym sposobem będzie wykorzystanie go w formie oleju do olejowania włosów, a przy okazji możemy także stosować go jako suplement diety, przyjmując doustnie i wzmacniając włosy od wewnątrz.

Olejowanie włosów olejem lnianym

Olejowanie włosów najlepiej się sprawdzi na włosach wysokoporowatych, zniszczonych, przesuszonych i kręconych. Na włosy nakładamy 1-2 łyżki oleju i dokładnie rozcieramy na długości włosów. Olej możemy zostawić na włosach na całą noc lub na minimum 2 godziny. Najlepiej nałożyć na nie czepek i owinąć ciepłym ręcznikiem. Po tym czasie dokładnie myjemy włosy szamponem bez SLS.

Olejowanie włosów to jeden z najlepszych sposobów na ich pielęgnacje, jednak należy je wykonywać regularnie. Olejowanie olejem lnianym stosujemy 1-2 razy w tygodniu.

Olej lniany na skórę głowy

Olej lniany to naturalny składnik, który może przynieść wiele korzyści dla skóry głowy, nawilżając ją i łagodząc podrażnienia. Aby skorzystać z jego dobroczynnego działania, wystarczy regularnie używać go jako odżywkę do skóry głowy. Jak go stosować?

  1. Wmasuj niewielką ilość oleju lnianego w skórę głowy za pomocą opuszków palców.
  2. Wykonuj delikatne, okrężne ruchy, aby równomiernie rozprowadzić olej.
  3. Pozostaw na skórze przez około 30 minut.
  4. Po upływie czasu spłucz olej podczas mycia włosów.

Olej lniany na końcówki włosów

Olej lniany możemy również używać jako naturalny kosmetyk do zabezpieczenia końcówek. Wystarczy nałożyć kilka kropel oleju na końcówki. Jednak nie można przesadzić z ilością, aby nie przetłuścić włosów. Tak zabezpieczone końcówki będę odporne na czynniki zewnętrzne i uszkodzenie mechaniczne. To zapobiegnie ich rozdwajaniu się i kruszeniu!

Maseczka z olejem lnianym

Jego właściwości odżywiające sprawiają, że jest idealnym dodatkiem do domowej maseczki na włosy. Aby przygotować taką maseczkę, wystarczy połączyć olej lniany z innymi składnikami dostępnymi w domu. Możesz wypróbować prostą recepturę, łącząc olej lniany z miodem i jajkiem.

Wystarczy wymieszać 2 łyżki oleju lnianego z 1 łyżką miodu i 1 roztrzepanym jajkiem. Następnie nałożyć na wilgotne włosy, pozostawić na około 30 min i dokładnie spłukać.

Ta domowa maseczka z olejem lnianym zapewni włosom intensywne nawilżenie, pozostawiając je miękkie i lśniące.

Jak zmyć olej lniany z włosów?

Zmycie oleju lnianego z włosów może być wyzwaniem, ponieważ samo użycie szamponu często nie wystarcza. Aby skutecznie usunąć olej i uniknąć efektu przetłuszczonych włosów, warto zastosować technikę z emulgowaniem oleju za pomocą odżywki. Oto krok po kroku, jak należy to zrobić:

  1. Pierwszym krokiem jest nałożenie odżywki na suche włosy, skupiając się szczególnie na końcówkach i obszarach gdzie olej został zaaplikowany.
  2. Następnie należy masować delikatnie włosy i skórę głowy, aby dokładnie rozprowadzić odżywkę i olej. Ten proces polega na połączeniu oleju z odżywką, co ułatwia jego spłukanie.
  3. Kolejnym krokiem jest dodanie trochę ciepłej wody i dokładne spłukanie mieszanki z włosów.
  4. Na koniec należy umyć włosy szamponem, aby dokładnie oczyścić skórę głowy. Po umyciu można zastosować odżywkę lub maskę do włosów, aby dodatkowo je nawilżyć.

Jak włączyć olej lniany do diety?

Olej lniany do picia na włosy nie tylko znacznie poprawi kondycję naszych włosów i skóry. Ma on około 100 kcal w jednej łyżce stołowej, a tłuszcze w nim zawarte są głównie nienasycone, co bez wątpienia ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Nie musimy jednak przyjmować oleju w standardowy sposób, nalewając na łyżkę. Świetnie sprawdzi się on jako dodatek do sałatek czy koktajli. Należy jednak pamiętać, że musi on być koniecznie nierafinowany i tłoczony na zimno.

Reklama

Dlaczego olej lniany pozytywnie wpływa na włosy, kiedy jest przyjmowany doustnie? Po pierwsze, dostarcza substancji odżywczych, które są niezbędne dla komórek skóry głowy i włosów. Dzięki temu włosy są bardziej odporne i zdrowsze. Z kolei dzięki działaniu przeciwzapalnemu zawartych w nim kwasów omega redukuje stan zapalny skóry głowy, co może pomóc w łagodzeniu podrażnień i zapobieganiu ich nawrotom.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane