Reklama

Olejek cedrowy to jeden z bardziej znanych olejków eterycznych. Wzmacnia układ odpornościowy. Jest też doskonałym sojusznikiem w walce z różnymi dolegliwościami skóry - stosowany na ciało pomoże w walce z cellulitem, a na twarzy sprawdzi się jako remedium na rozszerzone pory. Olejek cedrowy jest też bardzo popularny przy aromaterapii.

Reklama

Spis treści:

  1. Właściwości olejku cedrowego
  2. Olejek cedrowy - właściwości lecznice
  3. Zastosowanie olejku cedrowego
  4. Olejek cedrowy na twarz
  5. Olejek cedrowy na włosy
  6. Olejek cedrowy stosowany doustnie
  7. Jak pachnie olejek cedrowy?
  8. Cena olejku cedrowego

Właściwości olejku cedrowego

Olejek eteryczny jest pozyskiwany przez destylację parą wodną miazgi drewna jałowca wirgińskiego, cedru atlaskiego, cedru libańskiego, cedru himalajskiego, a także z liści żywotnika zachodniego. W zależności od tego z jakiego drzewa zostanie otrzymany, zawiera zwykle między 50 a 70 różnych substancji, którym zawdzięcza swoje działanie:

  • antybakteryjne,
  • przeciwgrzybicze,
  • przeciwzapalne,
  • regenerujące,
  • ściągające oraz
  • antyoksydacyjne.

Olejek cedrowy - właściwości lecznicze

Olejek cedrowy jest również stosowany w medycynie, a to dlatego, że ma właściwości antyseptyczne, grzybo- i bakteriobójcze. Jest wykorzystywany przy zapobieganiu infekcji. Często stosowany jest przy grzybicy stóp i paznokci. A drzewo cedrowe często jest też stosowane przy chorobach pęcherza - działa moczopędnie. Sprawdzi się także przy bólach mięśniowych - działa rozgrzewająco.

Zastosowanie olejku cedrowego

Olejek cedrowy ze względu na swoje liczne właściwości jest wykorzystywać przy produkcji wielu kosmetyków. Znajdziecie go w składach maseczek i kremów do twarzy. Odżywek do paznokci czy mieszanek olei do olejowanie włosów. Poza tym olejek cedrowy warto mieć ze sobą szczególnie latem, bo odstrasza komary, meszki, pchły i kleszcze.

Pamiętajcie jednak, że olejku cedrowego nie powinno się nakładać bezpośrednio na skórę, gdyż w wysokim stężeniu może ją podrażnić. Kilka jego kropli można za to dodać do kąpieli lub gotowych kosmetyków (szamponu do włosów, balsamu do ciała). Warto też przygotować sobie z jego pomocą własne kosmetyki. Kilka kropli olejku cedrowego i olej jojoba stworzą razem doskonały kosmetyk zmniejszający przetłuszczanie się skóry.

Zobacz także: Olejek do ciała, który nawilża i odżywia suchą skórę [RANKING]

Olejek cedrowy na twarz i ciało

Ze względu na swoje silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, olejek cedrowy jest polecany głównie do pielęgnacji cery trądzikowej. A dzięki swojemu działaniu ściągającemu, doskonale sprawdza się też stosowany na skórę przetłuszczającą się i z poszerzonymi porami.

Jego właściwości regenerujące i antyoksydacyjne powodują, że sprawdza się także w pielęgnacji skóry dojrzałej i pozbawionej jędrności. Za to pobudzając mikrokrażenie krwi w skórze i działając przeciwobrzękowo olejek cedrowy zmniejsza widoczność cellulitu.

Olejek cedrowy na włosy

Olejek cedrowy zmniejsza łupież oraz przetłuszczanie się włosów. Za to w połączeniu z innymi olejkami eterycznemu – lawendowym, tymiankowym i rozmarynowym – olejek cedrowy pobudza porost włosów.

Olejek cedrowy stosowany doustnie

Olejek cedrowy nie powinien być stosowany doustnie - chyba, że inaczej twierdzi producent - w innym przypadku może skończysz się podrażnieniem układu pokarmowego i dróg oddechowych. Ważne jest również, by nie przekraczać dziennej dawki olejku cedrowego - 5mg, w innym przypadku preparat może przynieść negatywne skutki.

Jak pachnie olejek cedrowy? Zastosowanie w aromaterapii

Olejek cedrowy ma intensywny zapach, ale z pewnością przypadnie do gustu fanom dymnych nut zapachowych. Jego zapach można określić jako drewniany i balsamiczny. Będzie świetną podstawą do tworzenia kompozycji zapachowych. Warto wiedzieć, że olejek cedrowy ma działanie uspokajające, więc często stosuje się go w aromaterapiach.

Zobacz także: Olejki eteryczne - działanie i zastosowanie

Reklama

Cena olejku cedrowego

Olejek cedrowy najłatwiej będzie kupić w aptece lub sklepach internetowych. Oczywiście cena będzie różnic się w zależności od pojemności i jakości olejku, ale te zaczynają się od 15 zł do nawet 70 zł.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane