Reklama

Olejek herbaciany to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Początkowo używano go wyłącznie do leczenia zakażonych i trudno gojących się ran, czyraków i ropni. Z czasem odkryto jednak szereg innych zastosowań olejku, które okazały się bardzo pomocne w łagodzeniu stanów zapalnych skalpu czy pękających pięt. W obecnych czasach jest wykorzystywany w kosmetyce, medycynie konwencjonalnej i aromaterapii. Nic dziwnego, ponieważ olej uzyskiwany z drzewa herbacianego wykazuje całą masę dobroczynnych właściwości. Chcesz dowiedzieć się, jak najlepiej go używać? Czytaj dalej.

Reklama

Spis treści:

  1. Skład i właściwości olejku herbacianego
  2. Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego
  3. Jak stosować olejek z drzewa herbacianego na twarz?
  4. Jak stosować olejek herbaciany na włosy?
  5. Czy olejek z drzewa herbacianego jest szkodliwy?
  6. Olejek z drzewa herbacianego - przeciwwskazania
  7. Cena olejku z drzewa herbacianego
  8. Gdzie kupić olejek z drzewa herbacianego?

Skład i właściwości olejku herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego (ang. tea tree oil) jest wytwarzany w drodze destylacji z parą wodną gałązek rosnącego w Australii drzewa o nazwie Melaleuca Alternifolia. To jasnożółta ciecz o intensywnym, korzennym zapachu, która wykazuje wysokie stężenie substancji aktywnych. Warto jednak wspomnieć, że olejku nie pobiera się z każdego drzewa herbacianego. Możemy go pozyskać tylko z roślin, w których występuje niska zawartość cyneolu, czyli substancji, która nadaje cieczy charakterystycznego aromatu. Ekstrakt z drzewa herbacianego pod wpływem światła i ciepła zaczyna tracić swoje właściwości, dlatego warto przechowywać go w butelce z ciemnego szkła w temperaturze pokojowej.

Tak jak wcześniej wspomniałyśmy, olejek z drzewa herbacianego otrzymuje się poprzez zastosowanie metody destylacji. Para wodna przenika przez gałązki rośliny i unosi ze sobą cenne składniki w niej zawarte. To sposób, którego musimy użyć, aby uzyskać jakikolwiek inny olejek eteryczny, na przykład lawendowy lub eukaliptusowy.

Wróćmy jednak do magicznego ekstraktu z drzewa herbacianego. Najwięcej jest w nim związków fenolowych i terpenów, czyli organicznych substancji chemicznych, które działają przeciwdrobnoustrojowo, zwalczając wirusy, grzyby i bakterie. Olejek hamuje rozwój zarówno bakterii Gram-dodatnich, jak i bakterii Gram-ujemnych. Powstrzymuje także namnażanie się grzybów drożdżoidalnych i grzybów pleśniowych, posiada właściwości przeciwwirusowe.

O właściwościach olejku z drzewa herbacianego mogłybyśmy się serio nieźle rozpisać. W skrócie, ten dobroczynny ekstrakt działa:

  • przeciwzapalnie,
  • przeciwwirusowo,
  • antybakteryjnie,
  • znieczulająco,
  • antyseptycznie,
  • antyoksydacyjnie,
  • przeciwgrzybiczo,
  • regulująco.
Getty Images/ChristopherAmes

Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego

Dzięki temu, że olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe, najbardziej powszechne jest leczenie nim trądziku. Odkryto, że działa równie skutecznie co popularny nadtlenek benzoilu. Nie towarzyszą przy tym jednak żadne skutki uboczne. Olejek nie tylko hamuje rozwój bakterii przyczyniających się do powstawania pryszczy, ale też reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza przetłuszczanie się skóry.

Jest jednak jeszcze kilka mniej znanych zastosowań olejku z drzewa herbacianego:

  1. Aromaterapia. Wcierany w skronie lub atomizowany w pomieszczeniu uspokaja i wycisza. Jest świetnym sposobem na podrażniony nos i katar.
  2. Leczenie wspomagające zakażeń dróg oddechowych i przeziębienia. Można go stosować do inhalacji, żeby wyleczyć infekcję górnych dróg oddechowych. Łagodzi objawy przeziębienia, koi dolegliwości związane z zapaleniem zatok. Może pomagać przy zapaleniu ucha środkowego, sprawa wygląda podobnie z chorobami gardła (pamiętaj jednak, aby tego typu terapię zawsze konsultować wcześniej z lekarzem).
  3. Wykazuje działanie antytoksyczne, dlatego jest polecany przy ukąszeniach owadów (pająków, komarów). Pomaga ograniczyć pieczenie lub swędzenie skóry.
  4. W ginekologii jest używany do wspomagania leczenia zapalenia pochwy, najczęściej w połączeniu z innymi substancjami.
  5. Jako środek przeciwbakteryjny, przeciwwirusowy i antyseptyczny, doskonale sprawdza się w leczeniu zakażonych i trudno gojących się ran.
  6. Maści z nim w składzie są stosowane przy grzybicy stóp i paznokci oraz ich... wyjątkowo brzydkim zapachu. Kosmetyki go zawierające lub namaczanie stóp w jego roztworze zaleca się stosować osobom, którym pęka skóra na piętach.
  7. Lekarze sięgają po olejek z drzewa herbacianego lub zawierające go maści i płyny przy leczeniu łuszczycy, egzemy i opryszczki.
  8. Stosowany w niewielkiej ilości łagodzi swędzenie skóry głowy oraz leczy łupież. Reguluje pracę gruczołów łojowych, dlatego jest świetnym sposobem na przetłuszczanie się włosów.
  9. Pachnący olejek można rozpuścić w płynie do prania lub dodać do proszku, aby uzyskać piękny, świeży zapach czystych ubrań czy pościeli. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z jego ilością - wystarczy kilka kropli.

Zobacz także: Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie – jak działa i jak go stosować?

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego na twarz?

Naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego znajduje zastosowanie w branży beauty. To częsty dodatek do kosmetyków do pielęgnacji, na przykład kremów do twarzy, toników, płynów do demakijażu lub punktowych żeli na pryszcze i krosty. Znajdziemy go także w szamponach i wcierkach do włosów oraz naturalnych pastach do zębów.

Ekstrakt z drzewa herbacianego działa przeciwbakteryjnie, reguluje wydzielanie sebum i niweluje stany zapalne, dzięki czemu to świetny sojusznik w walce z trądzikiem. Jak wykorzystywać go w domowej pielęgnacji cery? Olejek sprawdzi się punktowo, nakładany bezpośrednio na krosty i pryszcze. Może być także składnikiem masek oczyszczających, na przykład w połączeniu z roślinnym hydrolatem i glinką. Możemy uzyskać z niego naturalny tonik - wystarczy kilka kropli olejku rozpuścić w płynie do demakijażu lub wodzie.

Zobacz także: Olejek z drzewa herbacianego na twarz – jak działa i jak stosować?

Jak stosować olejek herbaciany na włosy?

Oleisty ekstrakt z drzewa herbacianego znalazł zastosowanie w pielęgnacji włosów. Dzięki właściwościom bakteriobójczym i regulującym wydzielanie sebum jest często stosowany w terapii przeciwłupieżowej i w przypadku nadmiernego przetłuszczania się lub wypadania włosów.

Jak wykorzystywać ten dobroczynny ekstrakt w pielęgnacji włosów i skóry skalpu? W przypadku łupieżu, niewielką ilość kropel olejku z drzewa herbacianego należy dodać do szamponu do włosów. Możemy urozmaicić nim także maskę lub peeling. Na wypadanie włosów najlepiej działają wcierki stymulujące cebulki włosów do pracy i poprawiające ukrwienie skóry. Świetnie sprawdzi się właśnie herbaciany olejek, rozcieńczony w wodzie lub hydrolacie.

Czy olejek z drzewa herbacianego jest szkodliwy?

Olejek z drzewa herbacianego uznawany jest za trujący, ale w określonych okolicznościach - gdy jest stosowany niewłaściwie, czyli wewnętrznie i w dużych stężeniach. Nie możemy przyjmować go doustnie ani aplikować na błony śluzowe. Nie powinien być nakładany na duże partie skóry bez wcześniejszego rozcieńczenia.

Pamiętaj, że olejek pozyskiwany z drzewa herbacianego może stracić swoje właściwości pod wpływem wysokiej temperatury, światła i wilgoci. Powinnaś go przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła. Zepsuty ekstrakt nigdy nie powinien być nakładany na skórę, ponieważ może ją podrażniać.

Olejek z drzewa herbacianego - przeciwwskazania

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania ekstraktu z drzewa herbacianego? Według aktualnej wiedzy nie powinien być używany przez kobiety w ciąży i u dzieci poniżej 6 roku życia. Może się także zdarzyć, że jesteście uczuleni na ekstrakt z drzewa herbacianego. Jeśli więc nigdy go nie testowaliście, wykonajcie próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry.

Cena olejku z drzewa herbacianego

Tani olejek herbaciany, czyli taki kosztujący mniej niż 10 zł, prawdopodobnie będzie miał w swoim składzie jakieś inne substancje. Można się natomiast spodziewać, że czysty olejek eteryczny z drzewa herbacianego będzie miał wyższą cenę, zbliżającą się nawet do 30 zł za 10 ml.

Taka inwestycja na pewno się jednak opłaci, ponieważ olejek jest bardzo wydajny. To dlatego, że wystarczy dodać tylko kilka kropel do innego kosmetyku (serum, kremu, olejku) lub miski z ciepłą wodą, aby stosować go w pielęgnacji skóry, włosów lub aromaterapii.

Reklama

Gdzie kupić olejek z drzewa herbacianego?

Naturalny olejek z drzewa herbacianego jest bardzo łatwo dostępny. Kupicie go w każdej aptece, drogerii, sklepie zielarskim czy sklepie z ekologicznymi kosmetykami. Ponadto warto po prostu wpisać w wyszukiwarkę hasło „olejek z drzewa herbacianego” - w ten sposób pojawią wam się sugerowane sklepy, które mają w asortymencie to cudo.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane