Olejek miętowy na skórę i włosy. Zastosowanie i cena
Olejek miętowy ma działanie przeciwbakteryjne. Przyspiesza gojenie się wyprysków, a także sprawdzi się latem na ukąszenia komara. "Parówka" z kilkoma kropelkami olejku miętowego pomoże oczyścić twarz, zmniejszy przetłuszczanie się skóry i złagodzi podrażnienia. Kupicie go w aptekach już od 5 zł.

- Katarzyna Dobrzyńska, Matylda Nowak
Olejek miętowy to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Możecie stosować go do aromaterapii, dodawać do kąpieli lub nakładać na skronie w przypadku bólu głowy. Sprawdzi się również jako dodatek do masek do włosów, a te będzie wspomagał porost włosów i ograniczy wypadanie kosmyków.
Spis treści:
- Właściwości olejku miętowego
- Olejek miętowy na twarz
- Olejek miętowy na włosy
- Olejek miętowy do sauny na twarz
Olejek miętowy - na co? Właściwości
Olejek miętowy jest pozyskiwany w procesie destylacji parą wodną liści, młodych pędów i kwiatów mięty pieprzowej. Olejek ten jest bezbarwny, żółty lub żółtozielony, ma intensywny zapach i smak. W zetknięciu ze skórą olejek miętowy powoduje odczuwanie chłodu.
Działa tak dlatego, że najważniejszą substancją wchodzącą w jego skład jest mentol – alkohol, który oddziałuje na znajdujące się w skórze termoreceptory. Termoreceptory to rodzaj receptorów, czyli specjalnych komórek lub zakończeń nerwowych wyspecjalizowanych w reagowaniu na pewien rodzaj energii. Receptory zimna (tzw. ciałka krauzego) znajdują się w górnych warstwach skóry, blisko jej powierzchni. A mentol uruchamia reakcje łańcuchowe receptorów czułych na zimno, powodując wzrost stężenia jonów wapnia w ich neuronach.
Mentol działa także znieczulająco, dezynfekująco i pilomotorycznie, czyli – drażniąc mieszek włosa –powoduje jego unoszenie się (ta właściwość mentolu sprawia, że często jest on składnikiem kosmetyków do golenia).
Oprócz mentolu olejek miętowy zawiera:
- izomery mentolu,
- estry mentolu, (np. octan),
- ketony (np. menton),
- monoterpeny,
- mentofuran,
- tlenki terpenowe.
Dwa składniki oleju miętowego – mentol i menton – charakteryzują się silnym działaniem przeciwdrobnoustrojowym, czyli hamują namnażanie się różnych szczepów bakterii i grzybów.
Zobacz także: Olejek cedrowy na skórę i włosy - właściwości, zastosowanie
Olejek miętowy na twarz
Olejek miętowy doskonale sprawdzi się w walce z cerą trądzikową – przyspieszy gojenie się pryszczy, zmniejszy ich zaczerwienienie i spowodowany przez nie obrzęk. Użyty podczas kąpieli w upalny dzień, podziała orzeźwiająco i chłodząco. Złagodzi też świąd i obrzęk po ukąszeniu komara.
W związku z tym, że w czystej postaci olejek miętowy może podrażnić skórę, powinno się go dodawać do już gotowych kosmetyków lub przygotować domowe kosmetyki z nim w składzie. Polecamy na przykład kilka jego kropli dodać do przeciwtrądzikowej maseczki z zielonej glinki.
Olejek miętowy na włosy
Olejek miętowy jest często spotykany jako składnik szamponów oczyszczających do włosów. Ale możecie go stosować również jako dodatek do masek czy odżywek do włosów, a jego działania będą wpływały na wypadanie włosów i przyśpieszy porost kosmyków. Pamiętajcie jednak, że stosowanie olejku bezpośrednio na skórę głowy może podrażnić skalp, dlatego warto przed użyciem go wykonać próbę i sprawdzić reakcje. Przypominamy, że olejek nałożony na skórę daje uczucie chłodu i mrowienia.
Zobacz także: Najlepsze szampony na porost włosów - ranking TOP 5 hitów z KWC, które spowodują wysyp baby hair
Olejek miętowy do sauny na twarz
Olejek miętowy możecie stosować też do „inhalacji twarzy”, czyli wykonywać z nim tak zwaną „parówkę”. Do gorącej i parującej wody wystarczy dodać kilka kropelek, a następnie pochylić się nad naczyniem z ręcznikiem, który będzie tamował uciekanie pary, przez kilka minut. Taki zabieg oczyści skórę, orzeźwi, ukoi i usprawni pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu na skórze ze skłonnościami do przetłuszczania się nie będą pojawiały się zapchane pory.