Olejek z oregano – jak stosować go na skórę i włosy?
Olejek z oregano jest olejkiem eterycznym pozyskiwanym z liści oregano, przyprawy doskonale znanej i powszechnie stosowanej w kuchni. Olejek ten ma liczne właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne. Pomaga pozbyć się trądziku, grzybicy czy łupieżu. Sprawdźcie, jak działa olejek z oregano i w jaki sposób prawidłowo go stosować.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Olejek z oregano od wieków znany jest jako środek o silnym działaniu przeciwgrzybiczym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Oprócz medycyny naturalnej znajduje zastosowanie również w kosmetyce jako naturalny preparat do pielęgnacji cery problematycznej i włosów ze skłonnością do przetłuszczania się. Jest to jednak bardzo silny, „parzący” olejek, dlatego przed użyciem wymaga rozcieńczenia.
Spis treści:
- Skład olejku z oregano
- Właściwości olejku z oregano
- Cena olejku z oregano
- Jak stosować olejek z oregano?
- Olejek z oregano – przeciwwskazania
Skład olejku z oregano
Olejek z oregano, a właściwie z lebiodki pospolitej, jest olejkiem eterycznym, który otrzymywany jest z liści tej rośliny na drodze destylacji wodnej. Należy do tej samej rodziny roślin, co bazylia czy rozmaryn. Jest to jeden z najsilniejszych olejków eterycznych, a w jego składzie znajdziecie:
- związki fenolowe: karwakrol i tymol – to właśnie one w głównej mierze odpowiadają za właściwości olejku z oregano;
- flawonoidy, m.in. kwercetyna;
- witaminy A, B, C, E;
- minerały, m.in. żelazo, potas, wapń, cynk.
Właściwości olejku z oregano
Olejek z oregano swoje właściwości zawdzięcza obecności wspomnianych substancji o silnym działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym. Doskonale radzi sobie z bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój trądziku, z wirusami stojącymi za pojawieniem się opryszczki, jak i z drożdżakami, których obecność skutkuje powstaniem niełatwej w leczeniu grzybicy paznokci.
Na uwagę zasługuje też silne działanie antyoksydacyjne. Olejek z oregano neutralizuje działanie wolnych rodników, które odpowiadają za uszkodzenia struktury skóry zbudowanej z włókien kolagenu i elastyny. W efekcie skóra wraz z wiekiem traci jędrność, powstają zmarszczki, pogarsza się owal twarzy.
Z uwagi na skład i właściwości olejek z oregano polecany jest szczególnie w przypadku:
- skóry problematycznej, tłustej, trądzikowej – reguluje produkcję sebum, wspomaga gojenie się zapalnych krostek zarówno na twarzy, jak i plecach czy dekolcie, hamuje namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie ropnych zmian;
- profilaktyki anti-aging – stosowanie olejku z oregano opóźnia proces fotostarzenia się skóry;
- włosów z łupieżem i przetłuszczających się – zmniejsza produkcję łoju, hamuje namnażanie drożdżaków powodujących łupież, łagodzi stany zapalne na skórze głowy, zmniejsza wypadanie włosów często towarzyszące łupieżowi;
- grzybicy dłoni i stóp.
Zobacz także: Ten olejek do twarzy za 10 zł to apteczny hit! Zwalcza zaskórniki, trądzik oraz wągry
Cena olejku z oregano
Olejku z oregano szukajcie w aptece, w sklepach zielarskich i w sklepach z naturalnymi kosmetykami. Wybierzcie 100% olejek dobrej jakości. Cena jest bardzo zróżnicowana i za buteleczkę o pojemności 10 ml może wahać się w granicach 20-80 zł.
Jak stosować olejek z oregano?
Olejek z oregano jest bardzo silnym olejkiem, który w żadnym wypadku nie może być stosowany na skórę bez rozcieńczenia. Nie wystarczy też wymieszać go z wodą, lecz niezbędne jest połączenie z olejem, miodem, mlekiem bądź z używanymi kosmetykami.
Olejku z oregano możecie używać do:
- kąpieli – 3-5 kropli olejku rozcieńczcie w łyżce oleju roślinnego, miodu lub olejku do kąpieli i dodajcie do wody, taka kąpiel będzie szczególnie pomocna, jeśli zmagacie się z trądzikiem na plecach czy pryszczami na pośladkach;
- pielęgnacji włosów – podczas mycia głowy dodajcie 1-2 krople olejku do porcji szamponu umieszczonej w zagłębieniu dłoni, wymieszajcie, masujcie przez chwilę skórę głowy i spłuczcie wodą;
- zabiegu olejowania włosów – dodajcie 2-3 krople olejku z oregano na każdą łyżkę oleju, którego używacie do olejowania włosów, oczywiście pod warunkiem, że olej wmasowujecie również w skórę głowy;
- pielęgnacji twarzy – unikajcie jednak stosowania olejku z oregano nierozcieńczonego, nawet miejscowo, dlatego zanim nałożycie go na skórę twarzy, wymieszajcie 1-2 krople z łyżką oleju, np. jojoba, i dopiero wtedy aplikujcie na miejsca dotknięte trądzikiem;
- kąpieli dłoni i stóp – jeśli dokucza wam grzybica paznokci stóp lub dłoni, do miski z wodą dodajcie 2-3 krople olejku z oregano wymieszanego z łyżką oleju; taka kąpiel nie tylko pomoże pozbyć się grzybicy, ale też delikatnie natłuści i zregeneruje suchą skórę pięt i dłoni.
Olejek z oregano – przeciwwskazania
Olejku z oregano nie stosujecie w czasie ciąży i karmienia piersią. Zachowajcie ostrożność w przypadku skóry wrażliwej. Pamiętajcie też koniecznie o wykonaniu próby uczuleniowej przed pierwszym użyciem. Wymieszajcie kroplę olejku z łyżeczką np. oliwy z oliwek i posmarujcie skórę za uchem bądź na przedramieniu. Jeśli po upływie doby nie wystąpią objawy podrażnienia, możecie stosować olejek.