Reklama

Palma sabałowa najczęściej stosowana jest w formie suplementów diety lub jako ekstrakt z jej owoców. Jej właściwości pierwsi dostrzegli Indianie, a dziś stosuje się ją na całym świecie. Poznajcie działanie i lecznicze właściwości ekstraktu z palmy sabałowej.

Reklama
  1. Co to jest palma sabałowa?
  2. Właściwości palmy sabałowej
  3. Działanie palmy sabałowej
  4. Palma sabałowa na włosy – jak stosować
    - Wcierka z palmy sabałowej
    - Szampon z palmą sabałową
  5. Przeciwwskazania dla stosowania palmy sabałowej
  6. Palma sabałowa – opinie

Co to jest palma sabałowa?

Palma sabałowa, inaczej bocznia piłkowana, saw palmetto lub Serenoa repens, to roślina występująca w Stanach Zjednoczonych (głównie Teksas i Floryda), Ameryce Środkowej, Ameryce Północnej i Południowej, a także w zachodnich Indiach. Lubi tereny bagniste, ciepłe i wilgotne. Jest wytrzymała i często wykorzystywana jako roślina ogrodowa. Ma szeroki, ale krótki pień i charakterystyczne liście w kształcie wachlarzy.

Od wielu lat palmę sabałową ceniona jest w medycynie i wykorzystywana do różnego rodzaju terapii, jako składnik suplementów i kosmetyków. Do zrobienia ekstraktu najczęściej wykorzystuje się fioletowo-czarne owoce tej palmy. Te małe kulki rosnące w kiściach mogą przypominać winogrona i tak samo jak one są jadalne. Dawniej stanowiły ważne źródło pożywienia dla ludów plemiennych. Na początku są zielone, a później dojrzewają.

Właściwości palmy sabałowej

Zbawienne właściwości palmy sabałowej na początku odkryli mieszkańcy Indii, którzy zaczęli wykorzystywać jej wpływ na regulację poziomu testosteronu (męski hormon) w leczeniu męskich dolegliwości, np. łagodnego przerostu prostaty (BPH, benign prostatic hyperplasia).

Uznaje się, że wyciąg z jej owoców zmniejsza aktywność 5-α-reduktazy, czyli enzymu przekształcającego testosteron w 5-alfadihydrotestosteron (DHT), który ma negatywny wpływ na męski układ rozrodczy, a u kobiet powoduje m.in. łysienie androgenowe. Łysienie to objawia się przede wszystkim przerzedzaniem włosów na czubku głowy, podczas gdy linia włosów przy twarzy pozostaje niezmieniona. Przez wysoki poziom DHT włosy stają się cieńsze, prowadzi też do skrócenia czasu życia włosa.

U mężczyzn zaburzenie poziomu DHT może skutkować przerostem prostaty, który objawia się nieustannym parciem na pęcherz, częstym oddawaniem moczu czy zaburzeniami erekcji lub spadkiem libido.

Ekstrakt z palmy sabałowej to produkt bogaty w:

  • fitosterole,
  • węglowodany,
  • flawonoidy,
  • związki tłuszczowe (oleje),
  • kwasy (między innymi kwas kaprynowy i kwas kaprylowy),
  • karotenoidy,
  • garbniki,
  • aminokwasy,
  • lipidy.

Działanie palmy sabałowej

Kurację ekstraktem z palmy sabałowej często stosuje się na włosy i skórę głowy, by przeciwdziałać wypadaniu włosów w czasie łysienia androgenowego. Składniki aktywne zawarte w owocach palmy dezaktywują bowiem enzym, który przekształca testosteron w taką jego formę (DHT), która osłabia mieszki włosowe i powoduje zwiększone ich wypadanie.

Co więcej, wyciąg z palmy sabałowej ma zdolność absorpcji i zatrzymywania wody w skórze, silnie nawilżając i odżywiając cerę. Zawarte w palmie polisacharydy pozostają na powierzchni warstwy rogowej skóry, tworząc warstwę okluzyjną, czyli filtr ochronny. Sprawdza się więc w pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej jako dodatek do kremów czy toników. Reguluje też pracę w gruczołach łojowych, hamując rozwój trądziku czy ograniczając nadmierne wydzielania sebum.

W przypadku leczenia problemów z prostatą wykorzystuje się fakt, że wyciąg z saw palmetto wykazuje działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, więc łagodzi objawy przerostu tego gruczołu i spadku hormonów.

Palma sabałowa na włosy – jak stosować

Wyciąg z owoców palmy sabałowej na włosy można stosować w formie wcierek, szamponów lub doustnych suplementów z dodatkiem tego składnika. Kiedy zmagamy się z androgenowym wypadaniem włosów, powinniśmy stosować kurację palmą sabałową przez 4-6 miesięcy, by zyskać zadowalające rezultaty i widocznie zagęścić włosy.

Jeśli decydujemy się na stosowanie doustnych kapsułek, pamiętajmy o tym, by odpowiednio je dawkować. Ważne, żeby nie przyjmować więcej niż 2 gramy ekstraktu na dobę. Wcierkę, szampony lub spray z wyciągiem z saw palmetto możemy za to stosować codziennie, aż do poprawy stanu naszych włosów.

Jako że palma sabałowa zawiera składniki regulujące wydzielanie sebum, szampony z tym składnikiem będą odpowiednie również dla osób, które zmagają się z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy.

Wcierka z palmy sabałowej

Wcierkę z palmy sabałowej możemy kupić w postaci gotowego kosmetyku (np. wcierka stymulująca porost włosów NaturalMe) lub formie surowego ekstraktu, który należy rozcieńczyć wodą. Kosztuje zazwyczaj od 15 do 50 zł, w zależności od objętości opakowania. Znajdziemy ją w sklepach z ekologiczną żywnością, suplementami diety lub w działach z kosmetykami naturalnymi w drogeriach internetowych.

Należy ją stosować bezpośrednio na skórę głowy po umyciu włosów. Kilka kropli wcierki wmasowujemy w skórę i zostawiamy do wchłonięcia. Nie spłukujemy, chyba że pojawi się silne pieczenie, świąd lub zaczerwienienie. To może bowiem oznaczać reakcję alergiczną. Wówczas obficie spłukujemy wcierkę wodą i zaprzestajemy jej stosowania, a w razie wątpliwości konsultujemy się z lekarzem.

Szampon z palmą sabałową

Ekstrakt z owoców boczni piłkowanej jest często składnikiem szamponów hamujących wypadanie włosów. Znajdziemy go w składzie m.in. w szamponie przeciw wypadaniu włosów BioKap czy szamponie do włosów z palmą sabałową Fergio Bellaro lub popularnym szamponie przeciw wypadaniu włosów Granat i Palma Sabałowa New ANNA. Większość z nich kosztuje od 6 do 15 zł i można je stosować do codziennego mycia włosów.

Przeciwwskazania dla stosowania palmy sabałowej

Jako że palma sabałowa bezpośrednio oddziałuje na naszą gospodarkę hormonalną, nie mogą jej przyjmować kobiety w ciąży i matki karmiące. Stosowanie suplementów z tą rośliną powinny skonsultować z lekarzem wszystkie osoby chorujące na zaburzenia hormonalne i przyjmujące antykoncepcję czy w czasie menopauzy. Może to bezpośrednio wpływać na ich zdrowie i samopoczucie.

W przypadku kosmetyków z palmą sabałową i jej zewnętrznego stosowania, zalecenia są znacznie luźniejsze. Unikać ich powinny tylko kobiety ciężarne i matki karmiące. W przypadku pozostałych osób zagrożenie jest niezwykle nikłe.

Doustne stosowanie ekstraktu z owoców boczni piłkowanej może dawać skutki uboczne, a najczęściej pojawiającymi się są:

  • zawroty głowy,
  • nudności i wymioty,
  • ból głowy,
  • biegunka,
  • obfite miesiączki,
  • zmniejszenie krzepliwości krwi,
  • powstawanie siniaków,
  • krwawienia z jamy ustnej.

Jeśli je u siebie zauważymy, należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub internistą i upewnić się, że przyjmowanie suplementu nie będzie dla nas szkodliwe.

Palma sabałowa – opinie

Wiele osób ceni sobie stosowanie zarówno kosmetyków, jak i suplementów diety z palmą sabałową. W opiniach na forach internetowych przekonują, że po około miesiącu zauważyli znaczne zmniejszenie wypadania włosów i ich wzmocnienie. Są jednak również głosy, że stosowanie palmy sabałowej może nieść ze sobą szereg nieprzyjemnych dolegliwości, np. podrażnienie skóry głowy i powstawanie łupieżu.

Chciałam wypróbować, czy ekstrakt z palmy sabałowej sprawdzi się w ograniczeniu wypadania moich włosów, ale nie wytrwam miesiąca, bo łupież z każdym użyciem się pogarsza

– pisze w recenzji jednego z kosmetyków z palmą Astrina

Tonący brzytwy się chwyta, więc zaryzykowałam... i zadziałało! Włosów jest tak dużo, że szał. Skutki uboczne – same pozytywne!

– dodaje Dobrarada

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane