Parówka na twarz – jak zrobić, co dodać, efekty
Parówka na twarz to prosty do wykonania zabieg, który pomaga uporać się z niedoskonałościami skóry. Regularnie wykonywana sprawia, że cera jest nie tylko dokładnie oczyszczona, ale też nabiera zdrowego, świeżego wyglądu. Sprawdźcie, jak prawidłowo wykonać parówkę i jakie zioła można do niej dodać.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Parówka na twarz, nazywana też kąpielą parową, oddziałuje na skórę poprzez wilgoć i wysoką temperaturę. Czynniki te sprawiają, że pory skóry rozszerzają się, a znajdująca się w nich zawartość – kurz, sebum, makijaż, złuszczony naskórek – upłynnia się, dzięki czemu łatwiej ją usunąć. Pamiętajcie jednak, żeby zachować ostrożność – niewłaściwie wykonywana parówka na twarz może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Spis treści:
- Dla kogo wskazana jest parówka na twarz?
- Co dodać do parówki na twarz?
- Domowa parówka na twarz krok po kroku
- Pielęgnacja skóry po wykonaniu parówki na twarz
- Jak długo robić parówkę na twarz?
- Jak często wykonywać parówkę na twarz?
- Urządzenia do domowej parówki na twarz
- Parówka na twarz – przeciwwskazania
Dla kogo wskazana jest parówka na twarz?
Głównym zadaniem parówki na twarz jest przygotowanie skóry do kolejnych etapów pielęgnacji poprzez rozpulchnienie porów i usprawnienie krążenia. Najczęściej poprzedza oczyszczanie manualne, zarówno to wykonywane w domu, jak i to przeprowadzane w salonie kosmetycznym. Z rozszerzonych porów o wiele łatwiej usunąć zalegające w nich zanieczyszczenia, które bardzo często przyjmują postać uciążliwych zaskórników. Kąpiel parową warto wykonać również przed użyciem odkurzacza do wągrów.
Zobacz także: Wyciskanie wągrów. Czy można wyciskać wągry i jak robić to bezpiecznie?
Zdania co do korzyści płynących z oczyszczania manualnego są podzielone, ale parówkę na twarz możecie zrobić również po prostu jako jeden z etapów pielęgnacji. Dzięki rozgrzaniu skóry i pobudzeniu mikrokrążenia parówka spotęguje działanie stosowanych po niej kosmetyków, takich jak maseczka, krem czy serum.
Z uwagi na sposób oddziaływania na skórę kąpieli parowej zabieg ten szczególnie zalecany jest w przypadku cery tłustej, mieszanej, zanieczyszczonej, czyli przy skórze problematycznej z widocznymi krostkami i wągrami. Pomoże jednak również cerze zmęczonej, ziemistej, która odzyska zdrowy koloryt. Na parówkę można zdecydować się także w przypadku cery suchej czy normalnej, jednak w ich przypadku częstotliwość wykonywania zabiegu powinna być mniejsza, a czas jego trwania – krótszy.

Co dodać do parówki na twarz?
Rozgrzana para sama zapewnia korzystne efekty. Pobudza krążenie, otwiera pory, „rozluźnia” zalegające w nich zanieczyszczenia. Warto jednak parówkę na twarz wzbogacić o zioła lub olejki eteryczne o pielęgnacyjnym działaniu.
W przypadku cery tłustej, trądzikowej, zanieczyszczonej szczególnie pomocny będzie olejek z drzewa herbacianego, który wykazuje silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Jest to jednak tylko jedna z wielu opcji. Podpowiadamy, jakie zioła warto dorzucić do parówki na twarz:
- rumianek, bratek, nagietek, melisa – działają kojąco, łagodzą podrażnienia;
- mięta, tymianek, szałwia, rozmaryn – mają właściwości przeciwzapalne, odkażające i antybakteryjne;
- lipa, prawoślaz – nawilżają, łagodzą podrażnienia.
Domowa parówka na twarz krok po kroku
Wykonanie domowej parówki na twarz jest bardzo proste. Wystarczy tak naprawdę miska lub garnek, do której nalejecie gorącą wodę, oraz ręcznik, którym nakryjecie głowę. Jak zrobić taką kąpiel parową na twarz?
- Dokładnie oczyśćcie twarz i wykonajcie demakijaż.
- Zagotujcie wodę i nalejcie ją do miski lub garnka. Ustawcie pojemnik na stabilnym podłożu, tak żeby uniknąć rozlania wrzątku i poparzenia.
- Dodajcie do wody kilka kropli olejku eterycznego lub wrzućcie wybrane zioła (możecie użyć mieszanki kilku) – odczekajcie wówczas kilka minut, żeby powstał napar.
- Narzućcie na głowę i ramiona ręcznik, tak aby powstał „namiot” zatrzymujący unoszącą się znad garnka parę wodną. Co jakiś czas możecie go lekko rozchylać, jeśli czujecie, że zabieg jest dla was zbyt intensywny.
- Zachowajcie bezpieczną odległość od garnka – minimum 20-30 cm. Podczas zabiegu oczy powinny być zamknięte.
- Po zakończeniu parówki osuszcie skórę ręcznikiem, jednak nie trzyjcie nim twarzy, lecz lekko dociskajcie, żeby wchłonął wilgoć.
Pielęgnacja skóry po wykonaniu parówki na twarz
Po kąpieli parowej należy przeprowadzić kolejne etapy pielęgnacji. Pory są doskonale przygotowane na to, żeby usunąć z nich wszelkie zalegające zanieczyszczenia. Bezpośrednio po parówce wykonajcie peeling – ziarnisty lub enzymatyczny. Nie tylko oczyści pory, ale też usunie martwy naskórek i wygładzić cerę.
Teraz pora na nałożenie maseczki. Jeśli macie cerę tłustą, problematyczną, najlepszym rozwiązaniem będzie rozprowadzenie kosmetyku z węglem lub zieloną glinką. Składniki te świetnie oczyszczają, a dodatkowo wchłaniają sebum i regulują pracę gruczołów łojowych. Przy cerze suchej sięgnijcie po maseczkę głęboko nawilżającą, np. z kwasem hialuronowym.
Po zmyciu kosmetyku przetrzyjcie twarz tonikiem, żeby przywrócić skórze fizjologiczne pH, i wklepcie ulubiony krem.
Jak długo robić parówkę na twarz?
Czas trwania parówki na twarz należy dostosować do typu cery. W przypadku skóry problematycznej, tłustej, mieszanej, trądzikowej, z licznymi zaskórnikami może to być 10-15 minut. Jeśli jednak cera jest sucha, wrażliwa, czas oddziaływania pary na skórę nie powinien przekraczać 2-3 minut.
Jak często wykonywać parówkę na twarz?
Podobnie jak w przypadku czasu trwania częstotliwość wykonywania parówki na twarz uzależniona jest od rodzaju cery. Skóra tłusta i zanieczyszczona wymaga bardziej intensywnego, systematycznego oczyszczania, dlatego kąpiel parową możecie przeprowadzać 1-2 razy w tygodniu. Przy cerze suchej, dojrzałej, normalnej, wrażliwej wystarczy zrobić zabieg raz na 2-3 tygodnie. Zbyt często wykonywana parówka może podrażnić twarz i naruszyć ochronny płaszcz hydrolipidowy pokrywający skórę.
Pamiętajcie, że parówkę na twarz najlepiej włączyć do pielęgnacji wieczornej. Jest to istotne nie tylko z uwagi na czasochłonność zabiegu, ale też ze względu na fakt, że skóra po nim jest rozgrzana, rozpulchniona, naczynka są rozszerzone. Trzymajcie się tej zasady szczególnie zimą, żeby nie narażać skóry na gwałtowne zmiany temperatury, wykonując kąpiel parową przed wyjściem na zimne powietrze.
Urządzenia do domowej parówki na twarz
Jeśli jesteście fankami gadżetów do pielęgnacji skóry, możecie zdecydować się na zakup sauny do twarzy. Takie urządzenie wyposażone jest w pojemnik na wodę oraz specjalną nakładkę, która nakierowuje parę na twarz. Dostępne są również sauny emitujące parę zjonizowaną. Saunę na twarz kupicie już za kilkadziesiąt złotych, ale w ofercie sklepów znajdziecie także urządzenia w cenie kilkuset złotych.
Parówka na twarz – przeciwwskazania
Prawidłowo wykonywana parówka na twarz jest bezpiecznym zabiegiem, jednak nie zawsze można się mu poddać. Nie jest wskazana przede wszystkim w przypadku cery naczynkowej – gorące powietrze rozszerza naczynka i może nasilić problem zaczerwienień i „pajączków”. Ostrożność należy zachować również w przypadku mocno nasilonego trądziku. W takiej sytuacji wykonywanie kąpieli parowej najlepiej skonsultować ze specjalistą prowadzącym leczenie.
Inne przeciwwskazania to:
- nadciśnienie;
- infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe skóry;
- wszelkie rany w obrębie skóry;
- opryszczka;
- skóra alergiczna, atopowa, bardzo wrażliwa;
- jaskra;
- miażdżyca.