Reklama

Pękająca skóra na dłoniach może obejmować różne ich partie. Pękać może skóra nie tylko na wierzchu dłoni, ale też po ich wewnętrznej stronie. Problem bardzo często dotyczy opuszków i zgięć palców, jak i przestrzeni między nimi. Żeby uporać się z suchą i pękającą skórą, konieczne jest stosowanie nawilżających i natłuszczających kremów oraz wyeliminowanie szkodliwych nawyków. Pomocne będą też proste domowe sposoby, np. olejowanie dłoni.

Reklama

Spis treści:

  1. Pękająca skóra na dłoniach – objawy
  2. Dlaczego skóra na dłoniach pęka?
  3. Pielęgnacja pękającej skóry na dłoniach
  4. Domowe sposoby na pękającą skórę na dłoniach

Pękająca skóra na dłoniach – objawy

Pękająca skóra na dłoniach to problem nie tylko estetyczny. Sucha skóra dłoni jest szorstka w dotyku, często też swędzi, piecze, powodując spory dyskomfort. Spękania nieraz są na tyle głębokie, że powstają bolesne, a nawet krwawiące ranki. W takim przypadku pojawia się ryzyko, że w ranki wnikną bakterie, prowadząc do rozwoju infekcji.

Zazwyczaj najmocniej przesuszona jest skóra na wierzchu dłoni, ale spękania mogą pojawić się też po jej wewnętrznej stronie. Pękanie często też obejmuje palce dłoni. Najbardziej narażone są znajdujące się u ich nasady kostki, jak i zgięcia stawowe. W miejscach tych w wyniku zginania palców skóra naciąga się, co dodatkowo nasila problem i utrudnia gojenie powstałych ranek. Pękać i łuszczyć się mogą też opuszki palców.

Skóra dłoni bardzo często pęka w przestrzeniach między palcami czemu także sprzyja jej rozciąganie podczas poruszania palcami, ale też fakt, że po umyciu dłoni przestrzenie te zwykle są słabiej osuszone niż reszta dłoni. Może to skutkować nie tylko pękaniem skóry, ale i rozwojem grzybicy.

alvarez

Dlaczego skóra na dłoniach pęka?

Podstawową przyczyną pękania skóry na dłoniach jest jej przesuszenie, za który z kolei odpowiadają ubytki w naturalnej powłoce hydrolipidowej obecnej na naskórku. Ubytki te powodują, że z wnętrza skóry z łatwością ucieka nawilżenie (nasila się tzw. TEWL, czyli transepidermalna utrata wilgoci). Brak spójności warstwy hydrolipidowej sprawia też, że skóra jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych i powstawanie w ich wyniku uszkodzeń mechanicznych.

Samo przesuszenie skóry dłoni może mieć z kolei kilka różnych przyczyn. Można zaliczyć je do dwóch grup. Pierwszą tworzą nieprawidłowe codzienne nawyki i błędy pielęgnacyjne, takie jak:

  • stosowanie wysuszających mydeł o zasadowym odczynie, płynów do dezynfekcji na bazie alkoholu, silnych detergentów i środków czyszczących;
  • niezakładanie rękawic ochronnych podczas sprzątania;
  • zapominanie o zakładaniu rękawiczek w zimie, co wystawia skórę na działanie wysuszającego mrozu i wiatru;
  • narażanie skóry dłoni na gwałtowne zmiany temperatury, np. ogrzewanie zimą rąk gorącą wodą po przyjściu z zewnątrz;
  • latem wystawianie delikatnej skóry dłoni na działanie promieniowania UV;
  • zbyt mocne tarcie ręcznikiem skóry dłoni po ich umyciu.

Drugą grupę natomiast stanowią ogólnoustrojowe choroby i dermatologiczne choroby skóry dłoni (dermatozy), które mogą objawiać się swędzeniem dłoni, suchością i pękaniem ich skóry. Są to:

Problem pękającej skóry dłoni może być też sygnałem, że w diecie brakuje określonych składników, które wpływają na jej kondycję. Dotyczy to m.in. niedoboru witamin z grupy B, witaminy A, E, ale też cynku, selenu czy nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Jeśli pękanie skóry na dłoniach jest bardzo nasilone, powstają bolesne ranki, skóra mocno swędzi lub łuszczy się, warto skonsultować się z dermatologiem, szczególnie gdy występują też inne objawy ogólnoustrojowe. W takim przypadku wskazane jest wykonanie zaleconych badań, żeby wykluczyć chorobowe podłoże problemu.

Pielęgnacja pękającej skóry na dłoniach

Sucha i pękająca skóra na dłoniach wymaga wyjątkowo troskliwej pielęgnacji. Podstawą jest regularne nakładanie nawilżającego, zmiękczającego i natłuszczającego kremu do rąk lub maści. Zadaniem kosmetyku jest przede wszystkim uzupełnienie ubytków w barierze ochronnej skóry, co bezpośrednio wpływa na poprawę jej stanu. Dobry krem lub maść na pękającą skórę dłoni powinien zawierać konkretne składniki, które zadziałają nawilżająco, kojąco i ochronnie.

W składzie szukajcie głównie:

Wybrany krem nakładajcie nawet kilka razy dziennie, żeby zapewnić optymalne nawilżenie skóry dłoni. Warto go mieć zawsze przy sobie, żeby rozprowadzić na skórze po każdym myciu rąk. Może posłużyć też do wykonania odżywczej maski na dłonie. Wystarczy rozprowadzić na nich grubszą warstwę kremu, delikatnie wmasować, a następnie nałożyć bawełniane rękawiczki. Taki odżywczy kompres na pękające dłonie pozostawcie najlepiej na całą noc.

Raz w tygodniu możecie też wymasować skórę dłoni peelingiem drobnoziarnistym przeznaczonym do twarzy. Taki zabieg jest jednak niewskazany, jeśli na dłoniach obecne są krwawiące ranki. W takim przypadku w pierwszej kolejności należy zadbać o ich zagojenie.

Zobacz także: Nowy odżywczy krem do rąk z ceramidami nawilża i wygładza skórę. Ma pH idealne dla dłoni!

Domowe sposoby na pękającą skórę na dłoniach

Pomocne w pielęgnacji suchej i pękającej skóry na dłoniach będą też proste, domowe zabiegi. Do ich wykonania potrzebne będą składniki, które większość z was ma w swojej kuchni. Zabiegi mają za zadanie natłuścić pękającą skórę, zregenerować ją i zwiększyć odporność na działanie czynników zewnętrznych. Polecane domowe sposoby na suche dłonie:

  • zabieg parafinowy na dłonie – do jego wykonania niezbędna będzie parafina kosmetyczna, którą kupicie w drogerii; w dłonie wmasujcie krem do rąk, a następnie zanurzcie je w podgrzanej parafinie (uważajcie, żeby nie była zbyt gorąca!), czynność zanurzania można powtórzyć kilka razy, po czym nałóżcie foliowe i bawełniane rękawiczki; rękawiczki i parafinę zdejmijcie po ok. 15 minutach.
  • maska na dłonie z siemienia lnianego – siemię lniane jest bogate w nienasycone kwasy tłuszczone i substancje śluzowe, które fantastycznie powlekają i regenerują suchą skórę; 2 łyżki zmielonych nasion zalejcie szklanką wody i zagotujcie w garnuszku, żeby wydzielił się śluz, taką papkę nałóżcie na dłonie, możecie przyłożyć gazę lub założyć rękawiczki, pozostawcie na ok. 20 minut i zmyjcie ciepłą wodą.
  • olejowanie dłoni – wybierzcie dowolny olej roślinny, np. oliwę z oliwek, masło shea, olej jojoba, nalejcie do miseczki i lekko podgrzejcie; zanurzcie w nim całe dłonie na ok. 15 minut, po tym czasie nie zmywajcie olej, lecz wmasujcie go w skórę dłoni i nałóżcie bawełniane rękawiczki; taki zabieg najlepiej wykonywać wieczorem przed snem.
Reklama

W przypadku suchej i pękającej skóry na dłoniach warto wspomóc się również zabiegami oferowanymi w gabinetach kosmetycznych. Większość z nich to zabiegi nawilżająco-regenerujące, podczas których np. wykonywany jest delikatny peeling, a następnie nakładana jest odżywcza maska na dłonie. U kosmetyczki możecie też poddać się wspomnianemu zabiegowi parafinowemu, jeśli obawiacie się, że nie poradzicie sobie z parafiną same.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane