Pielęgnacja stóp – kosmetyki, domowe i profesjonalne zabiegi
Żeby pielęgnacja stóp przyniosła oczekiwane rezultaty, warto zaopatrzyć się w kosmetyki ze składnikami złuszczającymi i nawilżającymi oraz regularnie wykonywać proste domowe zabiegi. Czasem dobrze jest też skorzystać z pomocy specjalisty – kosmetyczki lub podologa.

O pielęgnacji stóp często przypominamy sobie dopiero latem. Kiedy trzeba założyć sandały lub klapki, okazuje się, że zaniedbane przez okres jesieni i zimy stopy wymagają interwencji. W najlepszym wypadku musimy zaradzić suchym piętom i nieestetycznie wyglądającym paznokciom u stóp. W gorszych sytuacjach musimy poradzić sobie z piętami, które pękają, nagniotkami, odciskami lub wrastającymi paznokciami. Z większością tych problemów możemy sobie poradzić sami. Czasami jednak trzeba poszukać pomocy u kosmetyczki albo podologa.

Pielęgnacja stóp – domowe sposoby
Z pielęgnacji stóp warto uczynić element domowego spa. Namoczona w trakcie relaksacyjnej kąpieli skóra na stopach łatwiej podda się działaniu pumeksu lub pilnika do usuwania zrogowaciałego naskórka. Ale warto też poświęcić stopom więcej uwagi i wykonać w domu kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym będziemy je poźniej z dumą prezentować światu. ;-)
Pielęgnacyjna kąpiel dla stóp
Pielęgnacyjna kąpiel to podstawowa czynność, która warto poprzedzić każdorazowe wykonanie pedicuru. Dlaczego? Bo woda, zwłaszcza po dodaniu do niej odpowiednich olejków czy naparów, zmiękcza skórę i płytkę paznokcia. Dzięki temu łatwiej jest usunąć zrogowaciały naskórek pumeksem lub pilnikiem do stóp, obciąć paznokcie u stóp i usunąć z nich narastające skórki.Do miski z ciepłą wodą warto dodać:
- łyżeczkę soli kuchennej,
- dwie łyżeczki sody oczyszczonej,
- kilka kropel olejku eterycznego działającego odświeżająco i antybakteryjnie (np. olejku lawendowego, olejku herbacianego lub olejku z mięty pieprzowej),
- napar z mięty, szałwi lub kory dębu, które zmniejszą odparzenie i obrzęk stóp.
W takiej kąpieli namaczamy stopy przez 15-30 minut, po czym usuwamy z nich zrogowaciałą skórę pumeksem lub pilnikiem do stóp tradycyjnym lub elektrycznym. Na koniec smarujemy stopy kremem nawilżająco-natłuszczającym.
Złuszczanie skóry na stopach
Zrogowaciałą skóry ze stóp można także usunąć używając do tego złuszczających skarpetek albo kremów. W składzie zarówno pierwszych, jak i drugich warto szukać:
- mocznika,
- kwasu mlekowego,
- kwasu salicylowego oraz
- kwasu glikolowego.
Zabieg parafinowy na stopy
Domowa pielęgnacja stóp może przynieść spektakularne efekty, jeżeli jej elementem uczynimy powtarzany z pewną regularnością (raz na dwa tygodnie) zabieg parafinowy. Wykonuje się go bardzo podobnie do zabiegu parafinowego na dłonie.Najlepiej jest rozpuścić parafinę w tak zwanej kąpieli wodnej (czyli w rondelku zanurzonym w większym garnku wypełnionym podgrzewaną wodą). Następnie kilkukrotnie zanurzamy stopy w ciepłej (ostrożnie, żeby się nie poparzyć!) i wciąż płynnej parafinie. Potem pozwalamy parafinie zaschnąć na stopach i usuwamy ją z nich dopiero po około 20 minutach.
Pielęgnacja stóp – profesjonalne zabiegi
Pielęgnacja stóp w salonie kosmetycznym umożliwia skuteczne usunięcie zrogowaciałego naskórka oraz intensywną regenerację skóry stóp. Kosmetyczka może wykonać masaż stóp z kosmetykiem złuszczającym (peelingiem ziarnistym), zabieg parafinowy lub usunąć zrogowaciałą skórę przy pomocy tak zwanych plastrów kwasowych.W pewnych sytuacjach warto, a czasami wręcz trzeba zgłosić się do podologa na pedicure leczniczy. Ten specjalista w swojej praktyce zawodowej łączy umiejętności z zakresu kosmetologii, ortopedii, dermatologii, chirurgii i diabetologii. Podolog zajmie się:
- odciskami,
- modzelami,
- pękającymi piętami,
- nadmierną potliwość stóp,
- kurzajkami,
- grzybicą stóp,
- wrastającymi paznokciami,
- tak zwanymi problemami stopy cukrzycowej.
Zabiegi w gabinecie podologicznym wykonywane są w sterylnych warunkach i z zastosowaniem między innymi frezerki do usuwania odcisków i modzeli, klamerek do skorygowania wrastających paznokci i preparatów antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych i złuszczających.Zobacz także: Haluksy to deformacja stopy, której towarzyszy często ból i stan zapalny. Nieleczone mogą uniemożliwić normalne poruszanie się!
Zdjęcie główne: iStock