Plamy na szyi – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Plamy na szyi mogą przybierać różne kolory i kształty, najczęściej jednak mają one odcień czerwony lub brązowy. Nierzadko zmianie zabarwienia skóry towarzyszą też inne objawy, np. swędzenie, pieczenie, łuszczenie. Zdarza się, że są to pojedyncze plamki, ale mogą to być również plamy obejmujące dużą powierzchnię, włącznie z dekoltem i ramionami. Sposób leczenia uzależniony jest od konkretnej przyczyny, która może być zarówno niegroźna i łatwa do wyeliminowania, jak i poważniejsza, wymagające wdrożenia leków.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Plamy na szyi o brązowym zabarwieniu to najczęściej efekt hiperpigmentacji, czyli po prostu przebarwienie skórne, które samo w sobie również może mieć wiele różnych przyczyn. Za czerwone plamy na szyi odpowiadać mogą zarówno czynniki alergiczne, jak i oparzenia słoneczne czy choroby dermatologiczne takie jak łuszczyca, grzybica bądź łupież pstry. Zmiany skórne o niemal czarnym zabarwieniu z kolei związane są z tzw. rogowaceniem ciemnym, często lokalizującym się również pod pachami. Bodźcem wyzwalającym powstanie czerwonych nieregularnych plam na szyi i dekolcie jest stres i... alkohol.
Spis treści:
- Ciemne plamy na szyi („brudna szyja”)
- Brązowe plamy na szyi i dekolcie
- Czerwone i swędzące plamy na szyi
- Białe plamy na szyi i dekolcie
- Czerwona i swędząca wysypka na szyi
- Czerwone piekące plamy na szyi i dekolcie
- Zaczerwienienie i krosty na szyi
- Rumieniowe plamy na dekolcie i szyi
- Plamy na szyi u dziecka
- Jak pozbyć się plam na szyi?
Ciemne plamy na szyi („brudna szyja”)
Ciemne plamy na szyi nieraz są błędnie łączone z niewystarczającą higieną. Nic dziwnego, bo zabarwienie skóry o czarnym odcieniu sprawia wrażenie, jakby szyja była po prostu brudna. W rzeczywistości jednak przyczyna jest zupełnie inna i o wiele poważniejsza, ponieważ może wskazywać na występowanie chorób ogólnoustrojowych. Jest to tzw. rogowacenie ciemne, dla którego charakterystyczne są właśnie plamy o ciemnym zabarwieniu i specyficznej lokalizacji. Plamy powstają najczęściej na szyi i/lub symetrycznie pod pachami, w okolicach łokci oraz w pachwinach.
Plamy przy rogowaceniu ciemnym mają zwykle gładką powierzchnię, ale zdarza się, że w bardziej zaawansowanym stadium stają się szorstkie, suche, a nawet pojawiają się brodawkowate wykwity. Przyczyny nie są do końca poznane, choć – jak wskazuje nazwa – schorzenie to łączy się z nieprawidłowościami w procesie wzrostu i rogowacenia keratynocytów. Warto mieć na uwadze, że przyczyny rogowacenia ciemnego najczęściej są dość poważne, dlatego jeśli zaobserwujecie takie charakterystyczne zmiany, koniecznie udajcie się do lekarza. Problem ten dotyczy głównie osób z cukrzycą, insulinoopornością i otyłością. Inne możliwe przyczyny to:
- zaburzenia hormonalne (np. zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy);
- choroby genetyczne;
- choroby nowotworowe (głównie układu pokarmowego i jajników).

Zobacz także: Ciemne plamy pod pachami – przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Brązowe plamy na szyi i dekolcie
Brązowe plamy na szyi to często po prostu przebarwienia. Kolor skóry zmienia się w wyniku nadmiernego nagromadzenia melaniny, co z kolei związane jest z zaburzeniami pracy melanocytów, czyli produkujących ją komórek. Na pracę tę natomiast negatywnie wpływa między innymi promieniowanie UV i anomalie hormonalne. Przebarwienia na twarzy, szyi, dekolcie mogą być też wynikiem reakcji, do której dochodzi w wyniku ekspozycji skóry na słońce podczas kuracji określonymi lekami (np. antybiotykami) czy stosowania pewnych preparatów (np. na bazie alkoholu). Jeśli na skórze twarzy obecny był trądzik, pozostałością po nim mogą być przebarwienia potrądzikowe, które należą do tzw. przebarwień pozapalnych.
Brązowe plamki na szyi to też znamiona barwnikowe. Są one jednak zwykle ciemniejsze od przebarwień. Mają mniejsze wymiary, najczęściej maksymalnie kilku milimetrów, choć zdarzają się też większe. Jak w przypadku każdych takich zmian barwnikowych, trzeba się im bacznie przyglądać, czy nie zaczynają ciemnieć, czy nie stają się nieregularne lub wypukłe, a zwłaszcza czy nie zaczynają swędzieć. W każdym takim przypadku konieczna jest konsultacja z dermatologiem.
Zobacz także: Hiperpigmentacja skóry - czym jest i jak ją leczyć?
Czerwone i swędzące plamy na szyi
Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów plam są takie o czerwonym zabarwieniu. Jeśli razem z zaczerwienieniem skóry występuje suchość, swędzenie, a często też łuszczenie, to możliwe, że macie do czynienia z grzybicą lub łuszczycą. Dla grzybicy charakterystyczne są rumieniowate plamy wyraźnie odgraniczone od reszty skóry. Co ważne, w tej dermatozie występuje tzw. aktywny brzeg, a więc na granicy zmiany mogą występować dodatkowo krostki, grudki, pęcherzyki. Zmiana grzybicza mocno swędzi, może być szorstka. Trzeba pamiętać, że jest to infekcja grzybicza, a więc zaraźliwa.

Łuszczyca jest przewlekłą i niezapalną chorobą skóry, której przyczyny nie są jednoznacznie określone, choć uważa się, że znacząca jest rola czynników genetycznych i immunologicznych. Głównym objawem są grudkowate wykwity o czerwonym zabarwieniu, które z czasem zaczynają się łuszczyć. Srebrzysta łuska związana jest ze zbyt szybkim nawarstwianiem się komórek naskórka. Łuszczyca związana jest więc z nieprawidłowym procesem jego odnowy, który powinien trwać około 28 dni, podczas gdy u osób chorych skraca się nawet o kilka dni. Początkowo zmiany lokalizują się w okolicy łokci i kolan, aby następnie objąć kolejne partie ciała.

Białe plamy na szyi i dekolcie
Chorobą dermatologiczną również o podłożu grzybiczym, wywoływaną przez drożdżaki, jest łupież pstry. Objawia się przez występowanie plamek o niewielkich rozmiarach, najczęściej zlokalizowanych głównie na klatce piersiowej, szyi (zwłaszcza karku), plecach, czasem też na twarzy. Mają one nieregularne kształty i kolor zazwyczaj jasny. Co ważne (i przydatne podczas stawiania diagnozy), zmiany te nie opalają się, a więc nie ciemnieją pod wpływem słońca.
Zobacz także: Białe plamy na skórze - skąd się biorą, co oznaczają i jak im zapobiegać?
Czerwona i swędząca wysypka na szyi
Za czerwone i swędzące plamy na szyi i dekolcie może odpowiadać reakcja alergiczna. Najczęściej jest to alergia kontaktowa, a więc związana z kontaktem skóry z czynnikiem uczulającym. Czynnikiem tym mogą być składniki kosmetyków, płynów do prania, ale też noszona biżuteria (np. z niklem). Rzadziej tak objawia się alergia pokarmowa czy alergia na sierść bądź pyłki. Jeśli więc czerwone plamy na szyi mają charakter nawracający, warto spróbować ustalić, czy związane jest to z konkretnym kosmetykiem bądź spożywaniem określonego pokarmu.
Dla alergii typowe są zmiany czerwone i silnie swędzące. Pojawiły się też bąble i pęcherzyki? W takim przypadku wskazana jest pilna konsultacja z lekarzem, ponieważ pokrzywka zlokalizowana w obrębie szyi może być groźna dla życia, jeśli będzie jej towarzyszył obrzęk.

Czerwone piekące plamy na szyi i dekolcie
Inna możliwa przyczyna plam o czerwonym zabarwieniu to oparzenie słoneczne. Takie plamy na skórze nie są trudne do zidentyfikowania. Pojawiają się na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce (zwłaszcza przy braku odpowiedniej ochrony w postaci kremu z filtrem). Czasem uwidacznia się już w trakcie opalania, a czasem dopiero pod koniec dnia. Skóra staje się wówczas gorąca w dotyku, odczuwalny jest dyskomfort, silne pieczenie. Jeśli takie plamy na ciele pokryte są dodatkowo pęcherzykami, zalecana jest konsultacja z lekarzem. Pamiętajcie, żeby w żadnym razie nie smarować oparzeń tłustymi kremami! Będą one utrudniać oddawanie ciepła przez skórę. Wskazane jest chłodzenie wodą i stosowanie lekkich pianek z panthenolem.
Zobacz także: 7 domowych sposobów na oparzenia słoneczne. Są skuteczniejsze niż balsamy po opalaniu!
Zaczerwienienie i krosty na szyi
Zaczerwienienie skóry i krosty na szyi towarzyszą trądzikowi. Rzadko kiedy jednak takie zmiany skórne ograniczone są tylko do szyi. Częściej pokrywają one również twarz, dekolt, ramiona, plecy. Trądzik na szyi jest jednak charakterystyczny dla osób dorosłych, u których wykwity trądzikowe lokalizują się tzw. strefie U (broda, żuchwa, szyja).
Inną możliwą przyczyną czerwonych plam na skórze i krostek są po prostu ukąszenia owadów. Wprowadzony w skórę jad wywołuje miejscowy stan zapalny. W większości jest to sytuacja niegroźna, w skrajnych przypadkach może jednak dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
Rumieniowe plamy na dekolcie i szyi
W sytuacji stresowej bądź po wypiciu alkoholu na szyi i dekolcie pojawiają się dość duże nieregularne plamy o czerwonym kolorze? Choć może to wyglądać niebezpiecznie, jest w rzeczywistości sytuacją najmniej groźną i najbardziej powszechną ze wszystkich wymienionych. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają skórę naczyniową. Pod wpływem silnych emocji lub alkoholu dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi i rozszerzenia naczyń, co objawia się właśnie jako czerwone plamy na twarzy i dekolcie. Czasem obejmują również twarzy i ramiona. Jest to zjawisko dobrze znane zwłaszcza osobom wrażliwym i lękliwym, występujące np. przy fobii społecznej. Co ważne, zaczerwienienie ustępuje po ustaniu stresora i uspokojeniu się.
Zmiany rumieniowe nie są nieregularne, lecz przyjęły kształt zbliżony do litery V i obejmują kark, szyję i dekolt? Skonsultujcie się z lekarzem, ponieważ może to być tzw. objaw szala, wskazujący na zapalenie skórno-mięśniowe. Nie jest to jednak izolowany objaw, lecz współwystępują z nim inne, najczęściej osłabienie, gorączka, bóle stawowe.
Plamy na szyi u dziecka
Przyczyny plam u dzieci obejmujących szyję to najczęściej alergia, atopowe zapalenie skóry bądź choroby infekcyjne. W przypadku chorób zakaźnych jednak zmiany skórne rzadko kiedy ograniczają się do samej szyi, lecz obejmują większe partie ciała. Czerwone plamki mogą wskazywać np. na odrę bądź rumień zakaźny.

Jak pozbyć się plam na szyi?
Zmiany skórne na twarzy i szyi wymagają przede wszystkim ustalenia przyczyny, ponieważ – jak widać – jest ich dużo i każda z nich wymaga innego podejścia. Brązowe plamy na skórze, które są przebarwieniami, najskuteczniej usuną profesjonalne zabiegi. Pomocne będą też kremy na przebarwienia i domowe sposoby, np. przecieranie skóry sokiem z cytryny.
Suche plamy na skórze związane z grzybicą czy łuszczycą wymagają już wdrożenia leczenia, podobnie jak łupież pstry. Jeśli podłoże jest grzybicze, zalecane są leki o działaniu przeciwgrzybiczym. Leczenie łuszczycy jest o wiele trudniejsze i polega zarówno na systematycznym nakładaniu na skórę preparatów mających zminimalizować łuszczenie, jak i na fototerapii czy tzw. leczeniu biologicznym.
Wysypka na szyi o podłożu alergicznym ustępuje po zastosowaniu leków przeciwhistaminowych i ewentualnie glikokortykosteroidów. Kluczowe jest jednak zidentyfikowanie alergenu wywołującego objawy i wyeliminowanie go. Zaczerwienienie i krosty na szyi będące symptomem trądziku wymagają wdrożenia prawidłowej pielęgnacji skóry trądzikowej, a najczęściej również kuracji pod okiem dermatologa.