Prosaki pod oczami - dlaczego powstają i jak je usunąć?
Prosaki pod oczami to bardzo częsty problem, szczególnie w przypadku cery tłustej i mieszanej, ale nie tylko! Powstają na skutek złej pielęgnacji. Sprawdźcie, jak rozpoznać prosaki, jak je usunąć i jak zapobiegać ich powstawaniu.

Prosaki pod oczami powstają na skutek zapchania porów. Aby tego uniknąć, powinniśmy dokładnie i prawidłowo oczyszczać skórę, stosować peelingi pod oczy i unikać składników komedogennych. W szybkim usunięciu prosaków pomogą nam zabiegi.
Spis treści:
- Prosaki pod oczami - przyczyny
- Jak wyglądają prosaki pod oczami? Zdjęcia
- Jak usunąć prosaki pod oczami?
- Usuwanie prosaków domowymi sposobami
- Jak zapobiegać powstawaniu prosaków pod oczami?
Prosaki pod oczami - przyczyny
Prosaki to małe cysty - rodzaj zmian skórnym, które powstają w wyniku zapchania porów przez nadmiar sebum, zrogowacenie mieszków włosowych i zanieczyszczenia. Pojawienie się prosaków pod oczami najczęściej jest wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji. Wpływ na to może mieć również rodzaj naszej skóry, cera mieszana i tłusta ma większe predyspozycje do zatykania się porów, co prowadzi między innymi do postawania prosaków.
Najczęstsze przyczyny powstawania prosaków pod oczami to:
- nieprawidłowe lub niewystarczające oczyszczanie skóry pod oczami,
- stosowanie kosmetyków ze składnikami komedogennymi, np. parafina, wazelina, silikony,
- stosowanie zbyt ciężkich i zbyt treściwych kosmetyków,
- brak demakijażu lub niedokładny demakijaż,
- używanie kosmetyków, które nie są przeznaczone do skóry pod oczami,
- zmiany hormonalne w organizmie,
- predyspozycje genetyczne,
- nadmierna aktywność gruczołów łojowych.
Jak wyglądają prosaki pod oczami? Zdjęcia
Prosaki to malutkie grudki o białym, kremowym lub delikatnie żółtym odcieniu. Białe krostki widoczne wystają nad powierzchnię skóry, mimo swoich małych rozmiarów. Zazwyczaj występują w skupiskach kilku, a nawet kilkunastu krostek. Po jakim czasie pod palcem wyczuwalne są jako twarde grudki, ale na początku wyczuwa się je jako bardzo delikatną nierówność skóry. Ten rodzaj zmian skórnych najczęściej pojawiają się w okolicach oczu - pod oczami i na powiekach, a także na brodzie i na skroniach.

Zobacz także: Prosaki na ustach – jak je usunąć?
Jak usunąć prosaki pod oczami? Metody usuwania
Usunięcie prosaków pod oczami nie jest proste ze względu na to, że jest to bardzo delikatna okolica, a skóra jest cienka. Wyborem może być zabieg usuwania prosaków termokoagulacją.
Jeżeli mamy pojedynczego prosaka, trzeba się mocniej zastanowić, czy usuwanie zamiany skórnej za pomocą zabiegu ma sens. Warto również wiedzieć, że zabieg jedynie usunie istniejące na powierzchni zmiany skórne, ale nie zapobiegnie powstawaniu nowych. A przy nieodpowiedniej pielęgnacji będą się one pojawiać bez przerwy, więc zabieg nie da satysfakcjonujących efektów.
Usuwanie prosaków domowymi sposobami
Najlepszym domowym sposobem na usuwanie prosaków pod oczami jest regularne złuszczaniu skóry i pozbywaniu się martwego naskórka. W tym celu powinniśmy robić peeling twarzy raz w tygodniu. W przypadku prosaków pod oczami sprawa jest nieco trudniejsza, nie możemy bowiem stosować peelingów chemicznych, mechanicznych. Musimy tutaj postawić na delikatny peeling enzymatyczny, przeznaczony do okolic oczu, który nie tylko usunie prosaki, ale równie poprawi stan skóry twarzy.
Innym sposobem jest usuwanie prosaków za pomocą okład z olejku herbacianego. Taki okład aplikuje się na minimum godzinę. Olejek herbaciany złuszcza skórę, dzięki czemu usuwa sebum i zanieczyszczenia z gruczołów łojowych i jednocześnie usuwa prosaki.
Jak zapobiegać powstawaniu prosaków pod oczami? Pielęgnacja skóry
Zacznijmy od oczyszczania skóry pod oczami. Nigdy nie zapominajcie o zrobieniu dokładnego demakijażu, najlepiej postawić na dwuetapowe oczyszczanie twarzy, które pomoże nam w pozbyciu się prosaków. Najpierw wykonać demakijaż za pomocą płynu micelarnego lub olejku, a następnie użyć żelu lub pianki do mycia twarzy, które pomogą oczyścić gruczoły łojowe. W ten sam sposób należy oczyszczacz twarz po zastosowaniu kremu z SPF, który często działa mocno komedogennie, jeśli go dobrze nie zmyjemy.
Prawidłowe nawilżanie skóry jest równie ważne. Jeśli mamy skłonność do powstawania prosaków, najlepiej wybierać lekkie kremy nawilżające, które nie zapchają porów. Szukacie produktów pod oczy z takimi składnikami, jak:
- kwas hialuronowy,
- witamina E,
- ceramidy,
- trehaloza,
- pantenol,
- alantoina,
- koenzym Q10.
Z kolei powinniśmy unikać produktów pod oczy, które zawierają:
- parafinę,
- wazelinę,
- silikony,
- lanolina,
- olej kokosowy,
- olej arganowy,
- olej migdałowy,
- olej z awokado,
- masło shea.
Oczywiście istnieje dużo więcej substancji i składników komedogennych, jednak te niezwykle często występują w kremach pod oczy.