Reklama

Pryszcze na pośladkach to obszerne pojęcie obejmujące wykwity skórne o różnym wyglądzie i etiologii. Mogą to być drobne krostki związane np. z rogowaceniem okołomieszkowym, swędząca wysypka o podłożu alergicznym, jak i bolesne, wypełnione ropą torbiele towarzyszące trądzikowi. Leczenie zależy od przyczyny pojawienia się pryszczy i może obejmować zarówno domowe sposoby, jak i preparaty przepisane przez dermatologa.

Reklama

Spis treści:

  1. Najczęstsze przyczyny powstawania pryszczy na pośladkach
  2. Domowe sposoby na pryszcze na pośladkach
  3. Jak zapobiegać powstawaniu krostek na pośladkach?

Najczęstsze przyczyny powstawania pryszczy na pośladkach

Powstawanie pryszczy na pośladkach może mieć bardzo proste i łatwe do wyeliminowania przyczyny, takie jak noszenie nieprzewiewnej bielizny, zbyt mała aktywność fizyczna i wielogodzinne siedzenie czy zakładanie obcisłych spodni. Wszystko to sprawia, że okolice pośladków nadmiernie się pocą, są wilgotne, a to sprzyja podrażnieniom, stanom zapalnym i namnażaniu się bakterii.

Zdarza się jednak, że pryszcze na pośladkach pojawiają się w związku z konkretnym schorzeniem dermatologicznym. Ustalenie przyczyny wymaga zwykle wizyty u dermatologa, jednak już sam wygląd krostek na pośladkach i towarzyszące im objawy mogą sugerować określony rodzaj wykwitów. Za obecność tego typu zmian skórnych na pupie mogą odpowiadać:

  • potówki – potówki na pośladkach mogą występować nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych, a ich przyczyną jest gromadzenie się wilgoci w tej okolicy i zmniejszony dostęp do powietrza; najczęściej mają postać drobnych pęcherzyków, ale w zaawansowanej postaci mogą nawet prowadzić do uszkodzenia kanałów potowych.
  • rogowacenie okołomieszkowe – związane z zaburzonym procesem keratynizacji skóry, są to charakterystyczne drobne czerwonawe krostki, czasem swędzące, a pokryta nimi skóra na pośladkach przypomina szorstką tarkę; rogowacenie najczęściej dotyczy właśnie pośladków i ramion, a jej bezpośrednią przyczyną jest zatkanie ujść mieszków włosowych martwym naskórkiem.
  • zapalenie mieszków włosowych (w tym czyraczność) – będące wynikiem rozwoju stanu zapalnego w obrębie mieszka włosowego i namnożenia się bakterii (np. gronkowca), może mu towarzyszyć swędzenie i często rozwija się jako skutek golenia miejsc intymnych tępą maszynką.
  • alergia – alergiczny wyprysk na pośladkach jest skutkiem alergii kontaktowej, a więc w wyniku stosowania preparatu do mycia czy do prania zawierającego uczulający składnik.
  • trądzik – najczęściej są to trudne w leczeniu postaci trądziku takie jak trądzik skupiony (występujący głównie u mężczyzn) i trądzik odwrócony; widoczne są ropne bolące krosty na pośladkach i udach, bolesne, nieraz powodujące duży dyskomfort podczas siedzenia.
  • opryszczka narządów płciowych – wirusowa opryszczka może pojawić się nie tylko na wardze, ale też w okolicach intymnych, okolicach odbytu i właśnie na pośladkach w formie pęcherzyków i owrzodzeń.
IURII KRASILNIKOV

Zobacz także: Rodzaje pryszczy – jakie są typy niedoskonałości i jak je rozpoznać?

Domowe sposoby na pryszcze na pośladkach

Domowe sposoby na pryszcze na pośladkach to przede wszystkim stosowanie kosmetyków, które złagodzą zmiany i towarzyszące im objawy takie jak świąd, pieczenie, suchość i szorstkość skóry. Do mycia warto stosować łagodne preparaty, które oczyszczą skórę, ale nie wysuszą jej. Po myciu nakładajcie emulsję, która nawilży, odbuduje powłokę hydrolipidową, a równocześnie nie będzie tłusta. W tej roli sprawdzą się np. emulsja do mycia Cetaphil PRO Itch Control oraz emulsja nawilżająca CeraVe.

Problematyczną kwestią jest stosowanie peelingów. Jeśli przyczyną krostek na pupie jest rogowacenie okołomieszkowe, możecie sięgać po preparaty ziarniste, które pomogą wygładzić skórę i usunąć nadmiar zrogowaciałego naskórka. Jednak w innych przypadkach, np. przy występowaniu ropnych wykwitów, kosmetyki ze złuszczającymi drobinkami są niewskazane, ponieważ mogą doprowadzić do nasilenia problemu. W takim przypadku lepiej stosować peelingi enzymatyczne.

Niezastąpiony będzie też olejek z drzewa herbacianego o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Jest to jeden z nielicznych olejków eterycznych, które można nakładać na skórę bez rozcieńczenia (ale wcześniej wykonajcie próbę uczuleniową!). Możecie stosować go punktowo lub np. dodawać do aplikowanego balsamu.

Na trądzikowe pryszcze na pośladkach polecamy też kosmetyki z kwasem salicylowym i kwasem azelainowym.

Jak zapobiegać powstawaniu krostek na pośladkach?

Jeśli macie skłonność do tego typu zmian na pośladkach, musicie przestrzegać kilku podstawowych zasad i wprowadzić konkretne zmiany w codziennych nawykach i stylu życia. Najważniejsza jest oczywiście staranna higiena intymna. Oprócz niej pamiętajcie o:

  • rezygnacji z bielizny ze sztucznych materiałów i zamianie na bieliznę bawełnianą, która przepuszcza powietrze;
  • częstej zmianie ręczników, na których z łatwością mogą namnażać się bakterie i grzyby;
  • robieniu częstych przerw w przypadku pracy siedzącej;
  • unikaniu golenia miejsc intymnych bez użycia pianki lub żelu do golenia i o stosowaniu ostrej maszynki (jeśli używacie jej wielokrotnie, warto każdorazowo dezynfekować).
Reklama

Na koniec zostawiłyśmy jedno z najważniejszych zaleceń: w żadnym razie nie rozdrapujcie krostek i pryszczy, niezależnie od ich przyczyny!

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane