Reklama

Retinol od wielu lat jest jednym z najważniejszych składników kosmetycznych, chociaż świadomość o jego bogatych właściwościach znacząco wzrosła w ciągu kilku lat. Obecnie wiele z nas nie wyobraża sobie pielęgnacji cery dojrzałej bez tej pochodnej witaminy A. Opóźnia ona procesy starzenia, pomaga w regulowaniu cery trądzikowej, a na dodatek nawilża i odżywia skórę.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest retinol?
  2. Retinol - działanie na skórę
  3. Retinol na trądzik
  4. Retinol na twarz. Kto powinien po niego sięgnąć?
  5. Czy można stosować retinol w ciąży?
  6. Efekty stosowania retinol
  7. Czysty retinol. Jak stosować, by uzyskać najlepsze rezultaty?
  8. Z czym nie łączyć retinolu?
  9. Kosmetyki z retinolem
  10. Krem z retinolem na domknięcie pielęgnacji
  11. Serum z retinolem The Ordinary
  12. Krem pod oczy z retinolem
  13. Aktywny retinol. Apteka i jej hity
  14. Apteczna maść z retinolem

Co to jest retinol?

Retinol to pochodna witaminy A, która stymuluje namnażanie się fibroblastów (komórek skóry właściwej), wytwa­rzanie elastyny i kolagenu oraz hamuje aktywność enzymów niszczących kolagen. W ten sposób retinol przyczynia się do odmłodzenia skóry i opóźnienia jej starzenia. Ale na tym jego zalety się nie kończą! Sprawdza się on bowiem także w leczeniu trądziku, normalizując złuszczanie się naskórka w przewodach gruczołów łojowych.

Retinol - działanie na skórę

Retinol posiada zdolność do wnikania w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu pobudza komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. To właśnie to trio zapewnia skórze jędrność i odpowiednie nawilżenie. Intensywna regeneracja i odbudowa skóry sprawia, że odzyskuje ona młodzieńczy blask, a zmarszczki zostają wyrównane. Staje się ona silniejsza i odporniejsza na czynniki zewnętrzne. Retinol wpływa także na koloryt cery. Wyrównuje go, a także rozjaśnia przebarwienia skórne. Działa zarówno na przebarwienia słoneczne, na tle hormonalnym, jak i ślady po trądziku.

Retinol na trądzik

W skórze znajdują się gruczoły łojowe, przez które na powierzchnię odprowadzane jest sebum. Zmiany trądzikowe powstają w wyniku nadpobudliwości gruczołów łojowych oraz zaburzenia rogowacenia przewodów. Zrogowaciały, martwy naskórek oraz sebum gromadzą się przy ujściu gruczołu łojowego, przez co powstaje stan zapalny lub zaskórniki. Retinol może wpłynąć na produkcję łoju oraz złagodzić stany zapalne skóry, a jego dłuższe stosowanie przyczyni się do redukcji niedoskonałości. To sprawia, że retinol na trądzik stanowi skuteczną kurację bez recepty.

Jednak jeśli jesteś w trakcie terapii u dermatologa i przyjmujesz leki, wprowadzenie do pielęgnacji retinolu najlepiej skonsultować z lekarzem. Leki, które przyjmuje się na trądzik, mogą powodować przesuszanie skóry, a nakładanie na twarz serum lub kremu z retinolem może spowodować pogorszenie objawów.

CentralITAlliance/iStock

Retinol na twarz. Kto powinien po niego sięgnąć?

Jeśli chcesz stosować retinol na twarz przeciwstarzeniowo, najodpowiedniejszym wiekiem na wprowadzenie go do pielęgnacji jest przedział między 25 a 30 rokiem życia. To właśnie wtedy nasza skóra zaczyna tracić kolagen, staje się mniej jędrna i sprężysta. Jeśli masz problemy skórne, takie jak trądzik i chcesz zastosować retinol, nie ma przeciwwskazań, aby włączyć go do swojej pielęgnacyjnej rutyny szybciej.

Retinol może działać przesuszająco, a ze względu na swoje silne działanie może być drażniący! Z tego względu od stosowania go powinny powstrzymać się osoby z suchą i wrażliwą cerą. Wprowadzenie retinolu w takim przypadku powinno odbyć się po konsultacji ze specjalistą - dermatologiem lub kosmetologiem.

Czy można stosować retinol w ciąży

Doustne retinoidy są wysoce teratogenne, czyli mają toksyczny wpływ na płód, a ich przyjmowanie jest zabronione. Nadmiar witaminy A może być przyczyną wad wrodzonych płodu. W przypadku stosowania miejscowego, jak ma to miejsce w kremie czy serum, tetratogenność wydaje się nieznaczna. Jednakże istnieją publikacje, które prezentują przypadki wad płodów również po takim zastosowaniu retinolu. Ze względu na ryzyko wystąpienia uszkodzeń płodu badania prowadzone są na niewielkiej grupie osób. Dlatego większość osób przyjmuje stanowisko, aby osoby ciężarne powstrzymały się przed stosowaniem retinoidów w jakiejkolwiek postaci.

Efekty stosowania retinolu

Aby uzyskać pełne efekty kuracji retinolem, musisz uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze zmiany w kondycji skóry są zauważalne dość szybko, jednak aby poznać pełnię możliwości tego składnika, potrzeba czasu. Wprowadzanie retinolu do pielęgnacji również nie jest szybkie. Należy zacząć od niewielkich stężeń, które stopniowo się zwiększa. Kurację przeprowadza się jesienią lub zimą i trwa ona od 3 do 6 miesięcy.

Czysty retinol. Jak stosować, by uzyskać najlepsze rezultaty?

Retinol jest bardzo aktywną substancją, jednakże wymaga świadomego stosowania. Mimo wielu korzyści, nie możemy zapominać, że źle stosowany może powodować podrażnienia, bardzo silne przesuszenia, a nawet poparzenia. O czym zatem powinnaś pamiętać?

  • Przede wszystkim zacznij od najniższego stężenia (0,5% lub mniej) i stosuj je raz lub dwa razy w tygodniu. Zacznij od zwiększenia częstotliwości aplikowania kosmetyku, a dopiero później sięgnij po wyższe stężenia kosmetyku.
  • Obserwuj swoją cerę i reaguj na bieżąco. Jeśli zaobserwujesz przesuszenia lub inne negatywne skutki stosowania retinolu, zmniejsz stężenie lub częstotliwość aplikacji.
  • Retinol jest substancją zwiększającą wrażliwość cery na promieniowanie słoneczne. Z tego względu odradza się stosowanie go latem. Podczas kuracji retinolem w pielęgnacji na dzień stosuj krem z SPF50.
  • Retinol stosuj w pielęgnacji wieczornej, nie na dzień. Nakładaj go na oczyszczoną i suchą skórę.
  • Zadbaj o stosowanie kosmetyków nawilżających. Retinol ma tendencję do wysuszania cery, dlatego niezbędne jest nawodnienie jej.

Z czym nie łączyć retinolu?

Podczas kuracji retinolem nie powinno się stosować w jednej rutynie pielęgnacyjnej w towarzystwie kwasów złuszczających, zwłaszcza AHA. Oba te składniki są niezwykle aktywne, a ich połączenie w wysokich stężeniach może podrażniać, a nawet powodować poparzenia skórne. Łagodniejszą konsekwencją będzie zniszczenie bariery hydrolipidowej. Retinol nie powinien być łączony w jednej pielęgnacyjnej rutynie również z witaminą C oraz niacynamidem. Jednakże istnieją kosmetyki, które mają odpowiednio dobrane formy tych składników i są bezpieczne do stosowania.

Kosmetyki z retinolem

Decydując się na kosmetyk z pochodną witaminy A, mamy do wyboru serum, krem lub maść. Wyboru między typem kosmetyku z retinolem dokonujemy na podstawie własnych preferencji i wrażliwości swojej cery. Serum będzie miało bardziej skoncentrowaną formułę, w składach kremu retinol najczęściej jest jednym ze składników, a nie jedyną substancją aktywną. Z kolei maść ma bardziej lecznicze działanie.

Krem z retinolem na domknięcie pielęgnacji

Moc i działanie kremu z retinolem ostatecznie jednak zależy od stężenia tego składnika oraz innych towarzyszących mu substancji. W kremach z retinolem możemy znaleźć między innymi także:

  • kwas migdałowy, który złuszcza skórę, łagodzi stany zapalne i działa antybakteryjnie,
  • kwasy PHA (glukonolakton, kwas laktobionowy), które działają przeciwzapalnie i ze względu na swoją łagodność są polecane osobom z cerą naczynkową i wrażliwą,
  • skwalan, odbudowujący naturalną barierę skóry i działający antybakteryjnie,
  • masło shea, które poprawia elastyczność skóry,
  • niacynamid, który przyspiesza regenerację skóry i zmniejsza produkcję sebum,
  • kwas azelainowy, który działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i rozjaśniająco.

Stosując krem z retinolem, warto zadbać o dobranie odpowiedniej reszty pielęgnacji: mocno nawilżającego serum lub emulsji. Nie powinnaś pomijać też tonizacji cery, która ukoi ją i przywróci właściwe pH przed nałożeniem kremu.

mat. prasowe

Dobre serum z retinolem

Serum ma zdecydowanie bardziej skoncentrowaną formułę, dlatego swoją przygodę z retinolem warto rozpocząć od kremu. Jeśli jednak zdecydowałaś się na płynną formę, pamiętaj, aby nakładać je na odpowiednio przygotowaną skórę, czyli po oczyszczeniu i stonizowaniu. Podczas aplikacji omijaj okolicę oczu! Po nałożeniu serum z retinolem warto zadbać o domknięcie pielęgnacji silnie nawilżającym kremem - chociażby takim z dużą zawartością kwasu hialuronowego.

mat. prasowe

Serum z retinolem The Ordinary

Jednym z najsłynniejszych kosmetyków z retinolem jest serum marki The Ordinary. To właśnie ono stało się jednym z hitów Instagrama i TikToka, przyczyniając się do popularyzacji retinoidów. Do dzisiaj można powiedzieć, że cieszy się ogromnym zaufaniem konsumentów. To serum w skwalanie ma tłustawą konsystencję, która na skórze pozostawia bardzo delikatny film, który znika wraz z wchłanianiem się kosmetyku. Dostępne jest w trzech stężeniach – 0,2%, 0,5% oraz 1%.

mat. prasowe

Krem pod oczy z retinolem

Żaden z kosmetyków z retinolem przeznaczony do pielęgnacji twarzy nie nadaje się do aplikacji w okolicy oczu. Skóra w tym miejscu zdecydowanie różni się od reszty – jest dużo cieńsza, szybciej się starzeje i ulega przesuszeniom oraz podrażnieniom. Z tego względu wymaga specjalnych kosmetyków, których skład będzie odpowiednio dostosowany do jej potrzeb. Przykładami kremów pod oczy z retinolem są: Sesderma Retises czy drogeryjna Perfecta Bio Retinol.

mat. prasowe

Aktywny retinol. Apteka i jej hity

W aptece również znajdziesz pielęgnacyjne hity z retinolem. Warto zorientować się w ofercie punktów, które znajdują się w okolicy – w ten sposób udało nam się odkryć między innymi perełkę marki Ava Aktywator Młodości, przeciwstarzeniowe serum do twarzy z retinolem.

Reklama
mat. prasowe

Apteczna maść z retinolem

Wśród aptecznych produktów warto także zwrócić uwagę na maści. Mają one bardziej lecznicze działanie, a ich konsystencje są gęste. Najczęściej służą jako opatrunek do bardzo zniszczonej skóry i są stosowane w przypadku przesuszeń oraz nadmiernego rogowacenia naskórka. Przykładem takiej maści jest chociażby Retimax 1500 lub czysta maść z witaminą A. Pamiętajcie jednak, że nie ma ona takiego działania jak inne kosmetyki z retinolem, a jedynie nawilża i odżywia skórę.

mat. prasowe
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane