Reklama

SPF - co to oznacza? To tak naprawdę symbol oznaczający stopień ochrony przeciwsłonecznej. Zebrałyśmy dla was wszystkie informacje na temat wysokości ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB oraz co się kryje pod wszystkimi oznaczeniami. Sprawdźcie, czy naprawdę trzeba reaplikować SPF co dwie godziny, czy kierować się stopniem ochrony.

Reklama
  1. Co to jest SPF?
  2. Co znaczy SPF 15 i 20? Średnia ochrona przeciwsłoneczna
  3. Co znaczy SPF 30 i 50? Wysoka ochrona przeciwsłoneczna
  4. Co znaczy SPF 50+? Bardzo wysoka ochrona przeciwsłoneczna
  5. SPF 50 PA+++ - co to znaczy? Ochrona przed promieniowaniem UVA
  6. Jak długo działa filtr SPF? Kiedy reaplikować?
  7. Jaki SPF wybrać do naszego fototypu skóry?
  8. Jak prawidłowo stosować filtry SPF?

Co to jest SPF?

SPF, czyli Sun Protection Factor to symbol wskazujący stopień ochrony skóry przed promieniowaniem UVB, który obowiązuje na całym świecie. Dzięki niemu wiemy, jak długo możemy przebywać na słońcu (oczywiście po aplikacji kremu z SPF), zanim dojdzie do oparzenia słonecznego. Tak więc SPF jest to inaczej filtr przeciwsłoneczny o określonej wysokość ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

Getty Images

Zobacz także: Jak prawidłowo stosować SPF i dlaczego jest to kluczowy krok w pielęgnacji? Rozmową z Holly Thaggard, założycielką marki Supergoop

Co znaczy SPF 15 i 20? Średnia ochrona przeciwsłoneczna

Krem SPF 15 i 20 to średnia ochrona przeciwsłoneczna przeznaczona do ochrony skóry ciemniejszej - śniadej brązowej, która nie jest wrażliwa na słońce i rzadko występują na niej poparzenia słoneczne. Te SPF filtrują ok. 93% promieni UVB.

Co znaczy SPF 30 i 50? Wysoka ochrona przeciwsłoneczna

SPF 30 i SPF 50 to wysoka ochrona przeciwsłoneczna. Sprawdzi się, jeśli mamy skórę jasną, dość podatną na oparzenia słoneczne i wrażliwą na słońce. Szczególnie na twarzy zalecamy stosowanie minimum SPF 50, aby chronić skórę przez przedwczesnym starzeniem się. SPF 30 będzie dobry dla osób, które są już nieco opalone lub mają odrobinę ciemniejszą karnację. SPF 30 blokuje ok. 97%, a SPF 50 – 98%. Nie istnieje SPF, który w 100% blokuje promieniowanie.

Getty Images

Zobacz także: Krem z filtrem 50 do twarzy. TOP 5 najlepszych kremów z filtrem z KWC

Co znaczy SPF 50+? Bardzo wysoka ochrona przeciwsłoneczna

SPF 50 to bardzo wysoka ochrona przeciwsłoneczna. W ten sposób oznaczane są wszystkie filtry, które mają większą ochronę niż SPF 50 - np. SPF 55, 60, 70. Dlaczego więc nie mają oznaczonej wyższej ochrony? Wynika to z regulacji prawnych, które nakazują oznaczanie wszystkich SPF powyżej 50, jako 50+. Chodzi o to, żeby nie wprowadzać klientów w błąd. Żaden SPF nie zapewnia pełnego zabezpieczenia przed słońcem, a i tak trzeba go reaplikować co kilka godzin, dlatego w tym przypadku wysokość ochrony nie ma aż tak dużego znaczenia. Wyjątkiem są tutaj produkty medyczne - w tym przypadku producent może umieścić na opakowanie oznaczenie np. SPF 100.

SPF 50 PA+++ - co to znaczy? Ochrona przed promieniowaniem UVA

Symbol PA oznacza ochronę przed promieniowaniem UVA, które jest bardzo groźne dla skóry. Wnika ono głęboko w warstwy skóry, powoduje choroby skóry i szybsze starzenie się komórek skóry. Wyróżniamy 4 stopnie ochrony PA: PA+, PA++ , PA+++, PA++++, przy czym im więcej plusów, tym wyższa ochrona przeciw promieniowaniu UVA:

  • Mała ochrona przed promieniowaniem UVA - PA +.
  • Średnia ochrona przed promieniowaniem UVA - PA ++.
  • Wysoka ochrona przed promieniowaniem UVA - PA +++.
  • Bardzo wysoka ochrona przed promieniowaniem UVA - PA ++++.
Getty Images

Wysokość ochrony PA jest równie ważna co wysokość SPF, gdyż to właśnie promieniowanie UVA jest dla nas szczególnie szkodliwe. Oczywiście ochrona PA występuje nie tylko przy SPF 50, ale również przy niższej ochronie przed promieniowaniem UVB.

Zobacz także: Promieniowanie UVA i UVB - czym się różnią, jak wpływają na skórę i jak się chronić?

Jak długo działa ochrona z filtrem SPF? Kiedy reaplikować?

W teorii możemy wyliczyć długość działania każdego SPF. Zależny jest on od naszej skóry i wysokości SPF. Jeśli bez kremu rumień pojawia się na twojej skórze po 30 minutach, to po zastosowaniu kremy z SPF 20 czas ten wydłuży się 20 razy, czyli 30x20, czyli pojawi się aż po 10 godzinach. Czemu więc krem należy reaplikować? Po pierwsze krem szybko się ściera z naszego ciała, dlatego ochrona również maleje. Po drugie musimy nałożyć naprawdę grubą warstwę kremu, żeby uzyskać taką ochroną, a często nakładamy go zdecydowanie mniej.

Realna ochrona jest 2-3 razy krótsza niż w przypadku testów w laboratorium. Z tego względu lekarze zalecają reaplikację SPF co 2-3 godziny, szczególnie jeśli przebywamy na plaży, dużo chodzimy. W chłodniejsze dni, kiedy ekspozycja na słońce nie jest tak mocna, możemy ponowić aplikację po 4-5 godzinach.

Jaki SPF wybrać do naszego fototypu skóry?

W zależności od fototypu skóry ma ona różną ilość melaniny, różną odporność na oparzenia słoneczne i wrażliwość na słońce. Z tego właśnie względu powinniśmy dobrać odpowiednią wysokość filtru SPF do naszego fototypu.

  1. Fototyp I (celtycki): skóra bardzo jasna, piegi, włosy blond lub rude. Skóra bardzo podatna na oparzenia. SPF 50+ często reaplikowany, nie można się opalać.
  2. Fototyp II (północnoeuropejski): skóra jasna, włosy blond. Podatna na oparzenia i wrażliwa na słońce. SPF 50+ lub SPF 50, należy unikać opalania na mocnym słońcu.
  3. Fototyp III (środkowoeuropejski): skóra średnia, ale nadal dość jasna, włosy brązowe lub ciemny blond. Mniej wrażliwa na słońce, nie opala się szybko. SPF 20, 30 lub 50, można się opalać.
  4. Fototyp IV (południowoeuropejski): skóra brązowa, śniada, włosy brązowe ciemne lub czarne. Bardzo rzadko występują oparzenia, łatwo się opala. SPF 15 lub 20, można się opalać.
  5. Fototyp V (azjatycki i północnoafrykański) Skóra ciemnobrązowa, ciemne lub czarne włosy. Skóra łatwo się opala, oparzenia nie występują. Nie trzeba stosować SPF, można się opalać.
  6. Fototyp VI (afrykański) Bardzo ciemna karnacja, ciemna włosy. Nie trzeba stosować SPF, można się opalać.

Jak prawidłowo stosować filtry SPF?

Mamy dla was kilka podstawowych zasad na temat tego, jak stosować filtry przeciwsłoneczne. Przede wszystkim:

Reklama
  1. SPF stosujemy na oczyszczoną skórę twarzy i ciała. Oczywiście tylko w miejscach, które nie są zakryte przez ubranie.
  2. Krem aplikujemy minimum 20 minut przed wyjściem na słońce i odczekamy do wchłonięcia.
  3. Ochronę SPF należy stosować przez cały rok, nie tylko podczas opalania.
  4. Produkt należy reaplikować przez 2-3 godziny i po wyjściu z wody.
  5. SPF należy nakładać grubszą warstwą, aby zapewnić odpowiednią ochroną. Na twarz potrzebne jest mniej więcej tyle produktu, ile mieści się na dwóch palcach - wskazującym i środkowym. Jeśli chcemy obliczyć ilość na inne części ciała, to możemy posłużyć się wzorem 2 mg/cm2 skóry. Najłatwiej będzie po prostu nakładać dość grubą warstwę.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane