Reklama

Droga do obrzęku powiek i worków pod oczami jest prosta, jednak istnieje wiele sposobów na opuchnięte oczy. Nie ma co ukrywać, obrzęk w tych okolicach nie wygląda zbyt dobrze i nawet najlepszy korektor może mieć problem, żeby to zamaskować. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, tych domowych i tych kosmetycznych, które pomogą pozbyć się opuchlizny szybko i skutecznie.

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny opuchlizny na oczach
  2. Szybki sposób na opuchnięte oczy
  3. Domowe sposoby na opuchnięte oczy
    1. Okład z surowego ziemniaka
    2. Okłady z ogórka
    3. Masaż na opuchnięte oczy
    4. Zioła na opuchnięte oczy
    5. Zmiana stylu życia
  4. Krem na opuchnięte oczy
  5. Płatki na opuchnięte oczy

Przyczyny opuchlizny na oczach

Wystarczy przemęczenie, płacz czy nieprzespana noc, by obudzić się z opuchniętymi powiekami. Niestety, do opuchlizny pod oczami i podkrążonych oczu mogą przyłożyć się różnego typu choroby, m.in. zaburzenia hormonalne czy zapalenie spojówek. Winna może być też zła dieta albo reakcja alergiczna na jakiś czynnik. By to wykluczyć, warto skonsultować się z lekarzem, kiedy opuchlizna wokół oczu często się powtarza, a stosowanie domowych kompresów i naparów nie pomaga.

Tkanka skórna na powiekach i wokół nich jest bardzo wrażliwa. Wystarczy jeden dzień zbyt długiej pracy przed komputerem i wpatrywania się w ekran albo przepłakany wieczór, by rano obudzić się z problemem podpuchniętych oczu. Co zrobić, kiedy pojawia się on na moment przed ważną imprezą lub randką i musimy go zlikwidować błyskawicznie?

Szybki sposób na opuchnięte oczy

Szybkim sposobem na opuchnięte oczy są oczywiście specjalistyczne kosmetyki, które zmniejszają obrzęk skóry pod oczami, np. żel ze świetlikiem. Natychmiastowo zadziała też... masaż kostkami lodu. Niska temperatura pobudzi układ krwionośny i limfatyczny do usunięcia złogów limfy i nadmiaru wody w okolicach oczu, redukując obrzęk. Przydadzą się również żelowe okulary, które można schłodzić w lodówce.

Domowe sposoby na opuchnięte oczy

Najlepszym, a zarazem najtańszym wyjściem w przypadku podpuchniętych powiek są domowe sposoby na opuchliznę znane już naszym babciom. Wykorzystamy w nich produkty, które mamy w lodówce i spiżarni, a zadziałają tak, jak najdroższe kosmetyki.

Okład z surowego ziemniaka

Ziemniaki, oprócz tego, że są pyszne, mają zbawienne działanie na skórę. To warzywo zawiera dużo potasu, który zmniejsza opuchliznę, a skrobia łagodzi stany zapalne. Plastry surowego, zimnego ziemniaka wystarczy położyć na opuchniętych powiekach i zostawić na 15-20 minut. Obrzęk znacząco się zmniejszy.

Okłady z ogórka

W podobny sposób zadziała dobrze wszystkim znany kompres z zielonego ogórka. Ogórki zawierają przeciwutleniacze i flawonoidy, które powodują zmniejszenie obrzęków i podrażnień oraz regenerują skórę. Wystarczy, że na podpuchniętą skórę wokół oczu położymy zimne plasterki surowego ogórka i zostawimy je na ok. 15 minut.

Masaż na opuchnięte oczy

Z obrzękiem świetnie poradzi sobie masaż newralgicznych stref. Opuchnięcia pod oczami to po prostu zatrzymanie limfy i wody, którą można „rozbić” i poruszyć przy pomocy masażu. Możemy to zrobić palcami, rollerem jadeitowym, kostkami lodu lub zimnymi łyżkami. Niektóre kosmetyki posiadają także w swoim aplikatorze specjalne masujące kuleczki, które w tym pomogą.

Jak zrobić masaż na opuchnięte powieki?

  1. Nałóż na skórę wokół oczu ulubiony krem lub serum.
  2. Zacznij od delikatnego wklepywania go w kierunku od zewnętrznego kącika do wewnętrznego.
  3. Następnie w tym samym kierunku wykonuj nieco mocniejsze, posuwiste ruchy.
  4. Na koniec dodaj krótkie ruchy z dołu do góry wzdłuż dolnej powieki i z góry na dół na górnej powiece.

Zioła na opuchnięte oczy

Pomocne będą też okłady na opuchnięte oczy z ziołowych naparów. Istnieje wiele roślin, które warto stosować, bo przyniosą ulgę zmęczonym oczom i zredukują obrzęki. Jakie zioła najlepiej stosować?

  • Arnika – działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, a do tego wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych.
  • Ziele świetlika – świetlik wspomaga leczenie zapalenia spojówek, jęczmienia na powiece czy alergii. Zmniejsza zmęczenie i zaczerwienienie oczu, redukuje obrzęki. Często jest dodatkiem do kremów pod oczy.
  • Rumianek – ma działanie kojące i przeciwzapalne, zmniejsza podrażnienie delikatnej tkanki wokół oczu.
  • Herbata – okłady z herbaty, tej zwykłej, czarnej, zawierają teinę, która zmniejsza opuchliznę i cienie pod oczami.
  • Chaber bławatek – łagodzi skórę, zaczerwienienia oraz rozjaśnia cienie pod oczami.

Zmiana stylu życia

Podstawą w poprawie stanu naszej skóry i zapobieganiu powstawaniu opuchlizny jest oczywiście zmiana stylu życia i wprowadzenie zdrowych nawyków. Kluczowe jest:

  • picie odpowiedniej ilości wody i nawilżanie skóry;
  • wysypianie się;
  • poprawa nawyków żywieniowych i wprowadzenie do diety większej ilości warzyw i owoców;
  • relaksowanie się i redukcja stresu;
  • regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza kiedy prowadzimy siedzący tryb życia.

Krem na opuchnięte oczy

Na rynku istnieją dziesiątki kremów pod oczy i zdecydowana większość z nich jest skupiona właśnie na przeciwdziałanie powstawaniu obrzęków i sińców. Wybierając odpowiedni produkt do pielęgnacji okolic oczu, najlepiej celować w te, które mają w swoim składzie witaminę C, świetlik, peptydy (usprawniają przepływ krwi i limfy), wyciąg z pietruszki, wyciąg z zielonej herbaty i ekstrakt z bluszczu (zawiera saponiny, które drenują naczynia limfatyczne pod skórą).

Płatki na opuchnięte oczy

Kremy pod oczy potrzebują czasu, żeby zadziałać i należy je stosować regularnie przez kilka tygodni, by zobaczyć efekt. Znacznie szybciej na opuchliznę pod oczami pomogą płatki żelowe pod oczy. Możemy je kupić w większym słoiczku, gdzie znajdziemy nawet kilkadziesiąt par lub w małych, pojedynczych saszetkach. Żeby wzmocnić ich działanie przeciwobrzękowe dobrze jest trzymać je w lodówce.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane