Reklama

Mydło potasowe, znane powszechniej jako szare mydło, można kupić zarówno w formie kostki, jak i w płynie czy w postaci gęstej mazi zamkniętej w słoiczku. To właśnie ta ostatnia konsystencja jest najbardziej tradycyjna i typowa dla mydła potasowego. Cena mydła potasowego waha się od kilku do ponad 20 zł. Podpowiadamy, jak stosować mydło potasowe, gdzie je kupić i w jaki sposób samodzielnie zrobić.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest mydło potasowe?
  2. Mydło potasowe – prawdziwe mydło szare
  3. Właściwości i zastosowanie mydła potasowego
  4. Gdzie kupić mydło potasowe?
  5. Jak zrobić mydło potasowe? Przepis
  6. Tradycyjne mydło potasowe
  7. Mydło potasowe w kostce
  8. Mydło potasowe w płynie z Rossmanna

Co to jest mydło potasowe?

Mydło potasowe to naturalny kosmetyk, który powstaje na bazie roztworu wodorotlenku potasu i mieszaniny tłuszczów. Tak wygląda tradycyjny skład mydła potasowego, jednak zwykle wzbogacany jest on również o np. olejki eteryczne, glicerynę czy D-panthenol. Na liście składników nie powinny natomiast znajdować się sztuczne konserwanty czy barwniki.

Substancją, która pozwala odróżnić mydło potasowe od innych mydeł, np. mydeł sodowych, jest obecność soli potasowych, skrywających się pod takimi określeniami jak Potassium Palmate, Potassium Cocoate, Potassium Olivate czy Potassium Linseedate. Jeśli zamiast „potassium” widnieje napis „sodium”, będzie to mydło nie potasowe, lecz sodowe.

Naturalne mydło potasowe w najbardziej tradycyjnej postaci przypomina galaretowatą maź, która sprzedawana jest w słoiczkach. W sklepach znajdziecie jednak również klasyczne kostki czy mydło potasowe w płynie. Mydło potasowe jest dość miękkie i łatwo rozpuszcza się w wodzie, dlatego w przypadku kostki należy pamiętać o przechowywaniu jej w suchym miejscu.

Zaletą szarego mydła jest jego uniwersalność oraz fakt, że wpisuje się w trend ekopielęgnacji. Jest to mydło naturalne i biodegradowalne.

Mydło potasowe – prawdziwe mydło szare

Mydło potasowe bardziej znane jest jako szare mydło. Nazwa ta jest jednak dość myląca. Klasyczne mydło potasowe nie ma bowiem szarego koloru, lecz raczej żółtawy, a nawet brunatny. Często też pod nazwą „szare mydło” kupicie w sklepie mydło nie potasowe, lecz sodowe, które jest twardsze i właśnie bardziej szarawo-białe.

Warto jednak mieć na uwadze, że tradycyjne szare mydło powstaje na bazie wodorotlenku potasu, a nie wodorotlenku sodu. Z tego też powodu słynne mydło Biały Jeleń zwykle utożsamiane z szarym mydłem tak naprawdę nim nie jest. Jest ono przykładem mydła sodowego, nie potasowego.

Właściwości i zastosowanie mydła potasowego

Mydło potasowe doskonale oczyszcza i odtłuszcza. Działa też antybakteryjnie i normalizująco, łagodzi stany zapalne i lekko wysusza, dlatego szczególnie polecane jest w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Jest naturalne i hipoalergiczne, sprawdzi się więc przy skórze wrażliwej, alergicznej, z atopowym zapaleniem skóry.

Zobacz także: Mydło do twarzy – TOP 5 hitów, które oczyszczają, pielęgnują i są łagodne dla cery

Mydłem potasowym można również myć włosy, zwłaszcza jeśli mają skłonność do łupieżu i przetłuszczania się. Pamiętajcie jednak, że mydło ma pH zasadowe i otwiera łuski włosów. Po umyciu włosów szarym mydłem warto więc wykonać płukankę octową, która domknie łuski, przywróci fizjologiczne pH skóry i doda pasmom blasku. Mydło potasowe może też nieco przesuszać włosy, dlatego regularnie aplikujcie nawilżającą odżywkę.

Mydło potasowe świetnie sprawdzi się także do mycia akcesoriów do makijażu, szczotek i grzebieni.

Mydło potasowe polecane jest też do przemywania ran, otarć, skaleczeń, przyspieszając proces ich gojenia się. Wspomaga usuwanie obrzęków i opuchlizny. Stosowane jest też do higieny intymnej.

Zastosowanie mydła szarego jest jednak o wiele szersze. Po mydło potasowe można sięgać również podczas domowych porządków. Starte na tarce, jako płatki mydlane, posłuży do prania, a rozpuszczone w wodzie może być stosowane do czyszczenia podczas domowych porządków. Szare mydło usuwa nieprzyjemne zapachy i doskonale czyści różne powierzchnie.

Co ciekawe, mydło potasowe jest przydatne także w ogrodnictwie – jego roztworu używa się do spryskiwania roślin, które zaatakowane zostały np. przez mszyce. Można kupić też gotowe mydło potasowe ogrodnicze.

Gdzie kupić mydło potasowe?

Mydło potasowe kupicie w drogeriach, zwłaszcza drogeriach z kosmetykami ekologicznymi. Dostępne jest też zwykle w aptekach. Do wyboru macie mydło potasowe w kostce, płynie lub w słoiczku. W zależności od rodzaju produktu jego cena waha się od kilku złotych do ok. 20-30 zł.

Jak zrobić mydło potasowe? Przepis

Samodzielne zrobienie mydła potasowego nie jest trudne. Należy jednak zachować ostrożność i otworzyć okno podczas mieszania wodorotlenku potasu z wodą. Przydadzą się też rękawice i okulary ochronne. Do wykonania mydła potasowego potrzebne wam będą:

  • 100 g tłuszczów (może to być jeden olej bądź mieszanka kilku, np. oliwy, oleju ze słodkich migdałów, oleju kokosowego, oleju rycynowego);
  • 20 g wodorotlenku potasu;
  • 30 g wody demineralizowanej;
  • opcjonalnie: ulubiony olejek eteryczny (np. z drzewa herbacianego, lawendowy).

Postępujcie według następujących kroków:

  1. Podgrzejcie olej/oleje w łaźni wodnej i dokładnie je wymieszajcie.
  2. Do pojemnika z wodą ostrożnie dodajcie wodorotlenek potasu i wymieszajcie.
  3. Odczekajcie, aż mieszanka olejów i roztwór wodorotlenku potasu ostygną do temperatury pokojowej.
  4. Wlejcie ostrożnie roztwór do mieszaniny olejów i dokładnie zmieszajcie (można zblendować).
  5. Na tym etapie możecie dodać kilka kropli olejku eterycznego.
  6. Po dokładnym wymieszaniu mikstury przelejcie ją do dowolnego pojemnika wyłożonego folią i odstawcie na co najmniej 24 godziny.

Tradycyjne mydło potasowe – Etja

Mydło potasowe Etja jest przykładem tradycyjnego mydła potasowego o postaci żółtawej mazi. W jego składzie znajdziecie Potassium Linseedate, a oprócz niego zawiera też olej tamanu, olejek eteryczny z drzewa herbacianego i olej jojoba. Taki skład sprawia, że mydło jest bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E. W katalogu KWC mydło zostało ocenione tylko przez 3 Wizażanki, uzyskało jednak bardzo wysoką, maksymalną ocenę, czyli 5 gwiazdek.

mat. prasowe
(…) Moja skóra jest mieszana, sucha, ale ze skłonnością do pojawiania się wyprysków w dolnej części twarzy. Od czasu, gdy zaczęłam stosować mydło, widzę wyraźną poprawę stanu skóry, jest jaśniejsza, pojawia się mniej zmian skórnych, a stare przebarwienia potrądzikowe powoli znikają. Jestem zadowolona z działania. Choć wiele osób odradza stosowanie mydła na twarz, ten produkt naprawdę ma moc

millefeuille

Mydło potasowe Etja działa nie tylko oczyszczająco, ale dzięki zawartym w nim składnikom dodatkowo nawilża skórę i zmiękcza. Olejek z drzewa herbacianego sprawia, że mydło doskonale sprawdzi się w pielęgnacji cery problematycznej, przyspieszając gojenie trądzikowych krostek.

Mydło potasowe w kostce – Powrót do natury

Mydło potasowe marki Powrót do natury to mydło w kostce o wadze 100 g. Ma krótki skład, bazujący oczywiście na solach potasowych. Mydło zdobyło jak na razie tylko jedną opinię, uzyskując 3 na 5 gwiazdek.

mat. prasowe
(…) Lepiej oczyszcza od standardowego szarego, więc używam, gdy potrzebuję dokładniejszej pielęgnacji. (…)

Ciast

Możecie używać go do pielęgnacji całego ciała i włosów. Przed nałożeniem na włosy najlepiej spienić je w dłoniach lub miseczce z wodą. Pamiętajcie, żeby tego typu mydło potasowe w kostce przechowywać w suchym miejscu, z dala od wilgoci.

Mydło potasowe w płynie z Rossmanna – Barwa

Mydłem potasowym o płynnej konsystencji jest m.in. Tradycyjne polskie szare mydło Barwa. Zamknięte jest w pojemniku z pompką i ma pojemność 500 ml. To hipoalergiczne mydło może pochwalić się wysoką oceną – 4,7 na 5 gwiazdek – przy 26 recenzjach.

mat. prasowe
Mydło jest praktycznie bezzapachowe, nie wywołuje alergii i jest tanie. W składzie nie ma niepotrzebnych dodatków zapachowych i innych niekorzystnie na nas wpływających. Dobrze się pieni, skutecznie usuwa zabrudzenia, nie wysusza. Polecam

SylGrem

Reklama

Hipoalergiczne mydło potasowe w płynie oprócz soli potasowych zawiera też łagodzący D-panthenol, który pomaga koić podrażnienia i działa nawilżająco. Płynna formuła mydła ułatwia stosowanie go do mycia włosów.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane