Reklama

Sucha skóra na dłoniach to częsty problem, który nasila się zwłaszcza zimą. Ze względu na budowę, skóra w tym miejscu jest szczególnie narażona na utratę nawilżenia, a dodatkowo jest wystawiona na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych. Dłońmi wykonujemy wszystkie codzienne czynności. Jednak suchość dłoni może być również objawem chorób jak chociażby atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca.

Reklama

Spis treści:

  1. Czemu skóra dłoni się przesusza?
  2. Sucha skóra na dłoniach – przyczyny
  3. Najczęstsze przyczyny suchej skóry dłoni związane z chorobami
  4. Jak wygląda sucha skóra dłoni?
  5. Jak właściwie pielęgnować suche dłonie?
  6. Jakich składników szukać w pielęgnacji dłoni?
  7. Domowe sposoby na suche dłonie i nawilżenie

Czemu skóra dłoni się przesusza?

Na całej skórze naszego ciała występuje naturalny mechanizm, który ma ją chronić przed utratą wilgoci. Gruczoły łojowe wydzielają sebum, czyli naturalny łój, odpowiadający za izolację od czynników zewnętrznych i nawilżenie. Skóra na dłoniach to problem, ponieważ znajduje się na niej wyjątkowo mało gruczołów łojowych i często naturalna ochrona jest niewystarczająca. Dodatkowo w wewnętrznej stronie dłoni znajduje się dużo gruczołów potowych. Skóra na rękach często jest spocona, a to prowadzi do utraty wody. Ze względu na zmysły, skóra jest bardzo cienka, nie posiada też pod spodem grubej warstwy tłuszczu. Te wszystkie czynniki sprawiają, że jest ona wyjątkowo podatna na przesuszenie, zaczerwienienia i podrażnienia. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja, a także poznanie powodów, dla których wasze dłonie tak bardzo tracą nawilżenie.

wwing/iStock

Sucha skóra na dłoniach – przyczyny

Najczęstsze przyczyny, dla których delikatne dłonie tracą wilgoć i towarzyszy im uczucie suchości mają związek z codziennymi czynnościami. Dla zdrowego człowieka, który nie cierpi na alergię, łuszczycę, AZS lub inne choroby dermatologiczne i hormonalne, do przyczyn suchej skóry dłoni należą m.in.:

  • używanie silnych środków czyszczących i detergentów - zwłaszcza tych do czyszczenia i zmywania. Zawierają one silne składniki, które mogą zaburzać równowagę skóry, zwłaszcza jeśli zapominamy o używaniu rękawiczek,
  • twarda woda w kranie - ma ona niezwykle zły wpływ na stan skóry,
  • gorąca woda - używanie zbyt gorącej wody również sprzyja utracie wilgotności. Mycie rąk powinno odbywać się w letniej wodzie,
  • brak witaminy A, E i C - to jedne z najczęściej występujących niedoborów witaminowych. Możemy je uzupełniać albo odpowiednią pielęgnacją, albo zwracając uwagę na składniki w pożywieniu,
  • zimna temperatura - mróz i wiatr bardzo negatywnie wpływają na naskórek. Nawet jeśli nie odczuwasz suchości, należy stosować odpowiednią pielęgnację skóry zapobiegawczo, a okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla dłoni,
  • odwodnienie organizmu - za mała ilość spożywanych płynów i odwodnienie organizmu objawia się m.in. przesuszeniem skóry. Występuje ono wówczas nie tylko na dłoniach, ale na całym ciele,
  • częste mycie - za często myte dłonie również się przesuszają,
  • odkażanie - z którym mieliśmy do czynienia zwłaszcza w ostatnich kilku latach,
  • suche powietrze - występuje np. w domach, zwłaszcza w okresie grzewczym.

Najczęstsze przyczyny suchej skóry dłoni związane z chorobami

Chociaż najczęściej wysuszona skóra i popękane dłonie mają związek z niewystarczającą pielęgnacją dłoni oraz działaniem czynników zewnętrznych, to nie są jedyne przyczyny. Wśród nich mogą pojawiać się liczne schorzenia dermatologiczne, ogólnoustrojowe, a także niedobory witamin i składników odżywczych. Do najczęstszych chorób, które objawiają się przesuszeniem dłoni, należą:

  • atopowe zapalenie skóry (AZS) - w tej chorobie towarzyszą temu także inne objawy, jak świąd, zaczerwienienie i łuszczenie. Często problem suchej skóry dłoni występuje już od dziecka,
  • łuszczyca - w której występuje także zaburzenie procesów keratynizacji naskórka, więc skóra staje się twardsza, a także pojawiają się łuszczące płaty i wykwity z płynem,
  • grzybica - której towarzyszy także uczucie swędzenia, wyraźne zaczerwienienie. Drobnoustroje mogą gromadzić się na części dłoni, najczęściej między palcami.

Rzadziej przyczyną są choroby związane z zaburzeniami hormonalnymi, chorobami nerek i cukrzycą. W tych chorobach objaw ten może, ale nie musi występować.

Jak wygląda sucha skóra dłoni?

Sucha skóra dłoni może objawiać się:

  • uczuciem ściągnięcia,
  • może się łuszczyć, być pokryta białymi drobinkami martwego naskórka,
  • dłonie stają się szorstkie,
  • pojawieniem się świądu,
  • może pękać, zwłaszcza skóra między palcami.
moistock/iStock

Jak właściwie pielęgnować suche dłonie?

Pielęgnacja dłoni powinna być codziennym rytuałem, o którym nie będziemy zapominać niezależnie od pory roku. Podobnie, jak pielęgnacja reszty skóry, powinna obejmować takie kosmetyki, jak:

Dłonie powinno się najpierw oczyścić. Należy dbać o to, aby mydło było łagodne dla skóry i mają neutralne pH, a woda miała letnią temperaturę. Peeling powinno się stosować raz na jakiś czas, w zależności od potrzeb naskórka, zazwyczaj nie częściej jak maksymalnie dwa razy w tygodniu. Na oczyszczoną skórę dłoni należy nakładać krem do rąk, a na noc stosować maskę do dłoni, która dodatkowo zmiękczy i odżywi.

Jeśli często stosujesz płyny i żele antybakteryjne, pamiętaj, aby równie często stosować krem do rąk - zwłaszcza, jeśli po dezynfekcji czujesz ściągnięcie. Zabezpieczaj dłonie podczas sprzątania i zmywania naczyń. Zimą chroń ręce przez mrozem i noś rękawiczki, a latem stosuj kremy z SPF. Tych kilka zasad powinno pomóc utrzymać skórę w dobrej kondycji.

fizkes/iStock

Jakich składników szukać w pielęgnacji dłoni?

Aby krem do rąk był naprawdę skuteczny, poszukaj jednego ze składników z listy poniżej. Składniki aktywne mają dobroczynny wpływ na naskórek, zmiękczają, odżywiają, a także nawilżają! Mają one właściwości przenikania do głębszych warstw naskórka, dzięki czemu pozytywnie wpływają na stan skóry.

  • Tłuszcze, takie jak gliceryna, wazelina, parafina czy oleje roślinne. Chronią one skórę przed wysuszeniem,
  • witamina E, która neutralizuje wolne rodniki,
  • witamina A zapobiega powstawaniu plam na dłoniach i przebarwień,
  • mocznik, który jest mocno nawilżającym składnikiem przyspieszającym regenerację naskórka. Zmiękcza go i redukuje objawy nadmiernego rogowacenia.
  • kwas hialuronowy, ma on właściwości wiążące wodę w naskórku. Co ważne, może być stosowany przy niskich temperaturach,
  • aloes, który ma dobroczynne nawilżające i kojące działanie,
  • alantoina o działaniu łagodzącym skórę rąk i przeciwzapalnym, zmniejsza szorstkość i zaczerwienienie dłoni,
  • d-panthenol o podobnym działaniu, co alantoina. Poprawia także funkcje bariery lipidowej.

Domowe sposoby na suche dłonie i nawilżenie

Jeśli masz suche dłonie, możesz także stosować domowe sposoby. Przede wszystkim nie zapominaj o codziennej pielęgnacji. Dobrym sposobem są również kąpiele dłoni w wodzie z dodatkiem zmiękczających składników, np. z siemieniem lnianym czy oliwą z oliwek. Nawilżone dłonie to także skutek odpowiedniego nawodnienia organizmu, dlatego zawsze wypijaj minimum 2 litry wody. Warto także dbać o odpowiednie odżywianie. Dieta bogata w witaminy, minerały i kwasy omega to sprzymierzeniec pielęgnacji i walki z suchą skórą.

Reklama

Możesz także przygotowywać domowe maski na dłonie. Naszym hitem jest maska z siemieniem lnianym! Jak ją zrobić? Wystarczy, że wrzątkiem zalejesz łyżkę siemienia lnianego. Następnie odczekaj do spęcznienia ziaren i wytworzenia się śluzu. Następnie chwyć gazę, zwilż ją w zawiesinie i obwiąż dłonie. Siemię lniane ma jest bogatym składnikiem pielęgnacyjnym. Przyspiesza regenerację naskórka i pozostawia na niej film ochronny.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane