Reklama

Suche łokcie to problem, który sprawia, że skóra w tym miejscu staje się nieprzyjemna w dotyku, szorstka, a czasem nawet zabielona. To sprawia, że wygląda mniej estetycznie, ale też jest bardziej podatna na uszkodzenia, może prowadzić do podrażnień i świądu, jak i szybciej się starzeć. Problem najczęściej pojawia się w sezonie jesienno–zimowym, jednak nie jest to regułą. Suche powietrze, zmiany temperatur i niezregenerowana skóra po lecie potęgują uczucie suchości i ściągnięcia.

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny powstawania suchych łokci
  2. O jakiej chorobie mogą świadczyć suche łokcie?
  3. Jak pozbyć się suchej skóry na łokciach?
  4. Czym smarować suche łokcie?
    1. Jaką pomadę do ciała na suchą skórę łokci wybrać?
    2. Jaki jest najlepszy olejek na suchą skórę na łokciach?
    3. Jaki krem na suche łokcie wybrać?

Przyczyny powstawania suchych łokci

Suche łokcie to problem, który może pojawiać się ze względu na niewłaściwą pielęgnację. Najczęściej spowodowany jest stosowaniem kosmetyków przesuszających naszą skórę, zbyt częstym używaniem peelingów złuszczających, ale też rzadkim nawilżaniem skóry. Na łokciach praktycznie nie posiadamy gruczołów łojowych, dlatego też skóra nie wydziela sebum, które może wspomóc utrzymanie wilgoci w tym miejscu. Dodatkowo niedostateczna ochrona przed słońcem czy mrozem może powodować, że problem suchych łokci nasili się, a skóra szybciej się zestarzeje i straci elastyczność. Co więcej, pojawienie się problemu u osób z cerą suchą lub tendencją do jej przesuszania będzie częstsze i bardziej prawdopodobne. Wynika to z niedoboru lipidów w skórze.

    Za suchą skórę na łokciach odpowiadać może również niewłaściwa dieta, uboga w tłuszcze nienasycone i brak produktów dostarczających naszemu organizmowi witaminy A, kwasów omega-3 i omega-6. Warto pamiętać również nie tylko o zewnętrznym nawilżaniu. Powodem przesuszania się skóry na łokciach może być również niewystarczająca ilość spożywanej przez nas wody.

    Suche łokcie mogę pojawić się również przy ocieraniu skórą łokci o szorstkie powierzchnie, np. podczas ćwiczeń, opierania się o materiał na fotelu. Wpływ może mieć też wybór przylegających ubrań ze sztywnych materiałów i stosowanie podrażniających detergentów - w tym proszków do prania. Wpływać na to może także częste przebywanie w suchych pomieszczeniach.

    iStock/Doucefleur

    O jakiej chorobie mogą świadczyć suche łokcie?

    Suche łokcie mogą mieć podłoże genetyczne, jak również być jednym z objawów chorób, z jakimi walczy nasz organizm. Do najczęstszych z nich należą:

    Jak pozbyć się suchej skóry na łokciach?

    Jeśli suche łokcie powstały na skutek niewłaściwej pielęgnacji lub diety, regeneracja powinna być łatwa. Pierwszym krokiem będzie zadbanie o odpowiednie nawilżenie. To pozwoli na dodanie skórze miękkości, jej wygładzenie, ale też odbudowę bariery hydrolipidowej. Aby nawilżyć suchą skórą na dłużej, w niektórych przypadkach wystarczający okaże się zwykły balsam czy krem. Niekiedy potrzebne będą intensywnie regenerujące preparaty.

    Do wykonywanych dotąd rytuałów, najlepiej jest włączyć również peeling, który pozwoli pozbyć się zrogowaciałej skóry na łokciach. Najlepiej jeśli w tym przypadku postawimy na delikatny peeling. Możemy przygotować również domową kurację złuszczającą, włączając peeling cukrowy lub solny własnego wykonania. Krótki, dwuminutowy, wykonywany ok. 2 razy w tygodniu wyłącznie na obszarze suchych łokci pozwoli na wygładzenie skóry, ale też lepsze wchłanianie składników odżywczych z kremów, czy balsamów, które każdorazowo powinniśmy nałożyć po wykonanym peelingu.

    Wśród domowych sposobów na suche łokcie jest również zabieg parafinowy, który polega na aplikacji ciepłych okładów na miejsca ze zmianami. Na łokcie możemy również aplikować domowe maski nawilżające np. na bazie miody, czy banana, który zawiera witaminę A, która pomaga w zatrzymaniu wilgoci w skórze. Do pielęgnacji włączyć możemy też silnie nawilżające olejki do ciała, jak olej kokosowy, czy z nagietka.

    Jeśli suche łokcie mogą mieć podłoże chorobowe, skonsultuj się z lekarzem, który dobierze odpowiedni plan leczenia i pomoże zredukować problem, niwelując jego przyczyny.

    Czym smarować suche łokcie?

    Produktów, które możemy stosować na suche łokcie jest na rynku naprawdę wiele. Wybrałyśmy kilka: pomadę, olejek i krem o wielorakim działaniu. Można je stosować w przypadku przesuszeniu skóry o różnym stopniu nasilenia. Świetnie działają nie tylko na suche łokcie, ale też suche kolana czy suche pięty.

    iStock/triocean

    Jaką pomadę do ciała na suche łokcie wybrać?

    Pomada do ciała z masłem kakaowym Hagi jest skoncentrowanym balsamem do ciała, który ma postać sztyftu. Przeznaczona jest do skóry delikatnej, wrażliwej i przesuszonej. Jest idealnym rozwiązaniem do punktowej aplikacji na suche łokcie, pięty, czy kolana.

    Produkt posiada przyjemny zapach ziaren kakaowca. Na skórze pozostawia delikatny film ochronny, będący stabilną warstwą okluzyjną. W swoim składzie zawiera nawilżające masło shea, olej ze słodkich migdałów i wosk candelilla, które odżywiają skórę, zapobiegają utracie przez nią wody, redukują uczucie ściągnięcia. Oprócz stosowania na suche łokcie produktu używać można na każdą inną partię ciała, w tym policzki i usta w czasie mrozów.

    mat. prasowe
    Produkt daje uczciwą porcję natłuszczenia, nawilżenia. Samą aplikację oceniam jaką ekstremalnie banalną. Pomada dobrze sunie po skórze i rozprowadza produkt. Nie doświadczyłam żadnego ciągnięcia skóry i innych nieprzyjemnych doznań. Świetny, uczciwy skład. Polecam

    - opisała produkt Hagi

    Jaki jest najlepszy olejek na suchą skórę na łokciach?

    Odżywczy olejek do ciała Nivea – Rich Nourishing Body Oil ma za zadanie wygładzić, nawilżyć i dodać miękkości skórze. Aplikowany na suche łokcie, będzie spijany przez naskórek i nie pozostawi na nich tłustego filmu. Zamiast tego, otuli skórę warstwą ochronną i sprawi, że będzie jedwabiście wygładzona. Produkt utrzymuje nawilżenie, odżywia i regeneruje. W swoim składzie posiada m.in. olejek migdałowy, który wspomaga redukcję zrogowaciałego naskórka.

    mat. prasowe
    Kosmetyk ma same plusy. Szybkie ukojenie i nawilżenie skóry. Subtelny i przyjemny zapach charakterystyczny dla marki Nivea. Nie zostawia powłoki (jak inne olejki na skórze) po bezpośredniej aplikacji, tylko wchłania się niemal natychmiast. Ma długotrwałe działanie

    - napisała o produkcie

    Jaki krem na suche łokcie wybrać?

    Krem Ceremobaza 50 % jest produktem silnie złuszczającym, zawierającym mocznik. Ułatwia usuwanie stwardniałego martwego naskórka. Nie posiada zapachu, dobrze zmiękcza twardy naskórek, usuwając zrogowacenia i eliminując nieestetyczny problem suchych łokci. Daje efekt gładkiej skóry. Działa również na modzele, odciski i nagniotki na stopach. Sprawdza się też w przypadku popękanych pięt.

    mat. prasowe
    Cremobaza 50 % to mocny krem – działa na naprawdę twarde zrogowacenia. Ja używam tego produktu na pięty, ale mojemu mężowi nawilżam nią całe stopy i łokcie. Skóra faktycznie staje się bardzo mięciutka! Nie zauważyłam złuszczania skóry, ale eliminacja zrogowaceń jest imponująca!
    Reklama

    - napisała o produkcie

    Reklama
    Reklama
    Reklama

    Nasze akcje

    Polecane