Reklama

Świadoma pielęgnacja twarzy wymaga ułożenia planu pielęgnacji twarzy. To właśnie on pomoże usystematyzować pielęgnację, a jego układanie pomoże odkryć problemy skóry, z którymi chcesz walczyć. Prawidłowa pielęgnacja twarzy sprawi, że cera będzie mieć zdrowy, jednolity koloryt, widoczność zmarszczek będzie zmniejszona, a także zniknie jej suchość lub tłustość. Podpowiadamy wam, jak stworzyć rutynę pielęgnacji twarzy dla was.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest świadoma pielęgnacja?
  2. Czemu warto dbać o codzienną pielęgnację twarzy?
  3. Jak zacząć świadomą pielęgnację twarzy?
  4. Czym jest plan pielęgnacji twarzy?
  5. Jak powinna wyglądać poranna pielęgnacja twarzy? Świadoma pielęgnacja twarzy krok po kroku
    1. 5 kroków porannej pielęgnacji cery
  6. Czym różni się wieczorna pielęgnacja twarzy?
    1. Siedem kroków pielęgnacji twarzy wieczorem

Co to jest świadoma pielęgnacja?

Świadoma pielęgnacja twarzy to nic innego, jak posiadanie i pozyskiwanie wiedzy na temat prawidłowego doboru produktów, a także praca nad wyrobieniem w sobie nawyków dotyczących codziennej rutyny pielęgnacyjnej. To dzięki temu jesteśmy w stanie poprawić kondycję naszej cery, a także zachować na dłużej młodzieńczy wygląd.

Świadoma pielęgnacja obejmuje nie tylko znajomość skutecznej pielęgnacji krok po kroku, ale także wszystkich innych informacji dotyczących prawidłowego obchodzenia się ze skórą, jak chociażby świadomość o zagrożeniu, jakie niesie za sobą długa ekspozycja na słońce bez filtrów ochronnych czy wpływ wolnych rodników na cerę.

Getty Images@Westend61

Czemu warto dbać o codzienną pielęgnację twarzy?

Od kondycji skóry bardzo często zależy nie tylko nasz wygląd, ale także samopoczucie! Źle wypielęgnowana skóra potrafi być nieprzyjemnie napięta, szorstka, potrafi ciągnąć, a nawet pękać. Tak mogą wyglądać skutki jej skrajnego odwodnienia, ale nieuregulowana tłusta cera jest równie niekomfortowa. Posiada ropne wypryski, widoczne zaskórniki, a także jest lepka i niemiła w dotyku. Nasze samopoczucie mogą też obniżać zmarszczki, widoczne przebarwienia czy blizny potrądzikowe.

Aby skóra wyglądała młodzieńczo i była pełna blasku, wcale nie potrzeba częstych wizyt w gabinetach kosmetycznych - wystarczy, że dobierzecie odpowiednie produkty, które odpowiadają na potrzeby waszej cery, aby znormalizować i poprawić jej stan. Stosuj świadomą pielęgnację twarzy codziennie, dbając o nawilżenie skóry. Pamiętaj, że zarówno pielęgnacja wieczorna, jak i poranna, są bardzo ważne, a do stworzenia swojego zestawu wcale nie potrzebujesz dużo pieniędzy. W sklepach jest mnóstwo tańszych perełek. Dodatkowo wraz z przywyknięciem do codziennego stosowania kosmetyków, poszczególne kroki pielęgnacyjne zabierają coraz mniej czasu i wystarczy dosłownie chwila, aby zaaplikować produkty.

Jak zacząć świadomą pielęgnację twarzy?

Odpowiednią pielęgnację cery powinno się zacząć od poznania swojej skóry. Pomoże to odpowiednio dobrać etapy pielęgnacji twarzy, a także zdecydować, co poza nawilżaniem skóry warto dla niej zrobić. To są podstawy pielęgnacji twarzy! Są cztery typy cery:

  • skóra sucha charakteryzująca się towarzyszącym jej uczuciem ściągnięcia i suchości. Taka cera jest napięta i szorstka w dotyku, a towarzyszyć jej może świąd, nadmierne rogowacenie naskórka i łuszczenie. W ekstremalnych przypadkach odwodnienia skóry może dojść do jej pękania. Cerę suchą należy intensywnie nawilżać, a także stosować pielęgnację przeciwstarzeniową, ponieważ ma ona tendencję do powstawania zmarszczek,
  • skóra tłusta wynika z nadmiernej pracy gruczołów łojowych. W tym przypadku plan pielęgnacji powinien opierać się na wyregulowaniu tego procesu. Dodatkowo cerę tłustą charakteryzują niedoskonałości i szybkie wyświecanie się, nawet po zastosowaniu matujących podkładów. W tym przypadku warto zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry oraz produkty, które pomogą w nadprodukcji sebum (zaburzenie pracy gruczołów łojowych może wynikać z odwodnienia skóry),
  • skóra mieszana to połączenie skóry suchej i tłustej. Na takiej skórze w niektórych partiach odczuwamy suchość, a w innych wydziela się za dużo sebum (najczęściej przetłuszcza się strefa T, czyli czoło, nos, podbródek). Cerę mieszaną ma bardzo dużo z nas,
  • skóra normalna jest gładka i elastyczna. Takie osoby nie mają problemów z nadprodukcją sebum, a poziom nawilżenia skóry jest odpowiedni. Nie ma skłonności do rozszerzonych, widocznych porów i powstawania niedoskonałości. W tym przypadku skupiamy się głównie na podtrzymywaniu nawilżenia, odżywianiu oraz działaniu przeciwzmarszczkowym.

Dzięki celnemu określeniu swojego typu cery będziemy w stanie określić jej potrzeby. Dzięki temu zbudujemy prawidłowy schemat pielęgnacji cery, który będzie obejmować pielęgnację twarzy dzienną i pielęgnację twarzy nocną. Taka analiza pozwoli ci odpowiedzieć sobie na pytania, co zrobić, by polepszyć stan skóry, a także zrozumieć, czemu wygląda tak, jak wygląda. Odpowiednia pielęgnacja skóry wykonywana regularnie będzie w stanie polepszyć jej stan.

Getty Images@Boy_Anupong

Czym jest plan pielęgnacji twarzy?

Plan pielęgnacji to systematyczna, przemyślana pielęgnacja i wyrobienie odpowiednich nawyków. Stworzenie go daje skuteczną pielęgnację skóry z odpowiednimi kosmetykami pielęgnacyjnymi. W planie zachowana jest także odpowiednia kolejność aplikacji produktów, która pozwoli im prawidłowo wnikać w skórę. Plan powinien być ułożony w taki sposób, aby zaczynać od oczyszczenia, a potem tonizacji skóry twarzy i aplikacji kolejno kosmetyków pielęgnacyjnych od najlżejszych do cięższych konsystencji.

Pamiętajmy także o tym, że pielęgnacja powinna być rozdzielona na dwa etapy: poranną i wieczorną. Niektóre produkty będziemy używać dwa razy dziennie, jednak są kosmetyki, które wymagają ograniczenia do jednej rutyny pielęgnacyjnej. Dzieje się tak np. z retinolem czy mocniejszymi stężeniami kwasów, które mogą być stosowane tylko i wyłącznie wieczorem. Tworząc nasz indywidualny, dopasowany do potrzeb plan koniecznie zapoznajmy się ze specyfiką kosmetyków, których będziemy używać.

Plan pielęgnacji możesz modyfikować w zależności od pory roku - warunki atmosferyczne mają bardzo duży wpływ na naszą skórę i o każdej porze nasza cera potrzebuje innego wsparcia. Niektóre produkty możemy stosować tylko jesienią i zimą - należy do nich chociażby retinol! Podobnie jest z mocniejszą kuracją kwasami.

Zobacz także: Pielęgnacja skóry twarzy zimą - jak dbać i czego unikać?

Jak powinna wyglądać poranna pielęgnacja twarzy? Świadoma pielęgnacja twarzy krok po kroku

Kiedy znamy już potrzeby skóry twarzy, możemy śmiało przejść do tworzenia własnej rutyny. Wspomniałyśmy, że powinna się ona dzielić na pielęgnację na dzień i na noc. Nocą nasza skóra się regeneruje, a na jej powierzchni mogą pojawić się toksyny, a także zabrudzenia, jak sebum, roztocza, bakterie i pozostałości kosmetyków zastosowanych nocą. Dlatego bardzo ważne jest oczyszczanie skóry! Co jeszcze powinnyście wziąć pod uwagę? Poniżej przedstawiamy wam pięciostopniową przykładową pielęgnację o poranku.

Getty Images@RunPhoto

5 kroków porannej pielęgnacji cery

  1. Oczyszczanie

Jak już napomknęłyśmy, to bardzo ważny krok. Oczyszczenie skóry możecie wykonać przy pomocy żelu lub pianki do mycia. W tym etapie warto poszukać produktów wzbogaconych o ceramidy, kwas hialuronowy czy niacynamid. Pamiętajmy, aby produkt spłukiwać ciepłą, ale nie gorącą wodą. To bardzo ważne, ponieważ zbyt ciepła woda może otwierać pory i przesuszać!

  1. Tonizacja skóry twarzy

To także bardzo ważny krok w pielęgnacji! Po dokładnym oczyszczaniu pH zostaje zaburzone, a tonik pozwala przywrócić jego odpowiedni poziom. Tonik należy wybrać tylko zgodnie z typem cery i warto w nim poszukać podobnych składników, co w piance lub żelu do mycia. Tonik zmniejsza widoczność porów, odświeża i sprawia, że cera jest ukojona i przyjemna w dotyku. Tonizowanie skóry jest bardzo ważne i może być game changerem w waszej pielęgnacji!

  1. Serum do cery

Oczyszczona i stonizowana skóra jest gotowa na pielęgnację. Jako pierwsze powinno się nakładać serum do codziennej pielęgnacji. Ma ono mniejsze cząsteczki, dzięki czemu łatwiej wnika w skórę, odżywiając ją, nawilżając lub działając przeciwstarzeniowo.

  1. Krem do twarzy

Na serum nakładamy krem. Najlepiej wybrać kosmetyk o lekkiej, żelowej lub wodnistej konsystencji, który nie będzie tak obciążał skóry i lepiej sprawdzi się pod makijażem.

  1. Krem pod oczy

Okolica pod oczami również wymaga specjalnej pielęgnacji. Na dzień warto zastosować produkt leciutki, który rozjaśni cienie i zadziała przeciwstarzeniowo. Możemy wykorzystać także produkty zakończone metalową rolką, która dodatkowo pomoże się uporać z opuchnięciami powstałymi po śnie.

  1. Krem z filtrem SPF 50

Bardzo ważny krok, którego absolutnie nie powinnyśmy pomijać przez cały rok. Krem z filtrem SPF 50 zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry czy rozwojowi chorób nowotworowych. Tworzy na skórze warstwę ochronną, która nie dopuszcza do poparzeń słonecznych i odwodnienia skóry.

Zobacz także: Krem z niacynamidem - jaki wybrać? TOP 5 najlepszych kosmetyków z KWC [Ranking]

Czym różni się wieczorna pielęgnacja twarzy?

Wieczorna pielęgnacja zazwyczaj jest o wiele bogatsza od porannej. A to dlatego, że o wiele wygodniej jest nam użyć niektórych produktów właśnie o tej porze dnia, chociażby dlatego, że przeważnie możemy poświęcić jej więcej czasu. Dobrana pielęgnacja twarzy wieczorem wspomaga naturalne procesy regeneracyjne, które naturalnie zachodzą podczas naszego snu. Zobaczcie, jak powinno wyglądać domowe spa wybranymi kosmetykami wieczorem!

Getty Images@Guido Mieth

Siedem kroków pielęgnacji twarzy wieczorem

  1. Demakijaż

Pierwszy krok to demakijaż skóry. Możemy zastosować do niego płyn micelarny do pielęgnacji cery, mleczko lub olejek. Formuła produktu do zmywania makijażu powinna być wybrana na podstawie naszych upodobań lub typu makijażu, który zastosowałyśmy. Płyn micelarny może nie poradzić sobie z wodoodpornymi produktami, których nie domyje i zostawi ich resztki na skórze czy rzęsach.

  1. Oczyszczanie

Które powinno przebiegać tak samo, jak o poranku i śmiało możesz sięgnąć po ten sam produkt.

  1. Peeling

W razie potrzeby oczyszczanie możecie wzbogacić raz w tygodniu delikatnym peelingiem enzymatycznym lub stosować go częściej. Ten krok jednak nie jest konieczny, a bardzo wiele z nas stosuje go zupełnie niepotrzebnie, tym samym doprowadzając do nadmiernych przesuszeń i wzmożonego wytwarzania łoju - skóra w ten sposób będzie się bronić przed odwodnieniem.

  1. Maseczka do cery

Maseczka nie jest obowiązkowym elementem codziennej pielęgnacji. Możemy ją nakładać raz lub dwa razy w tygodniu, wybierając te o przeróżnym działaniu. Jej forma powinna zależeć od naszych upodobań - mamy do wyboru maseczki w kremach, w płachcie lub żelowe.

  1. Serum do cery

W tym przypadku możemy postawić na inny kosmetyk niż rano. Przytoczone już przez nas serum z retinolem to doskonały element pielęgnacji anti-aging i możesz je stosować jedynie wieczorem. Zahamuje ono procesy starzenia skóry i pozwoli przywrócić jej jędrność oraz blask.

  1. Krem do twarzy

Kremy używane w pielęgnacji wieczornej zazwyczaj mają o wiele bogatszą konsystencję, która przyjemnie otula twarz, tworząc na niej warstwę ochronną. Wolniej się wchłania, jest wypełniony składnikami pielęgnacyjnymi, które będą wspierać regenerację.

  1. Krem pod oczy

Podobnie, jak krem do twarzy, także i krem pod oczy na noc może mieć inną, bardziej treściwą formułę. Jednak równie dobrze możesz zastosować ten sam produkt, co na dzień. Pamiętaj, że skóra wokół oczu jest delikatniejsza niż na reszcie twarzy, dlatego warto stosować specjalne produkty dopasowane do jej właściwości. Jednocześnie pielęgnacja okolic oczu jest bardzo ważnym krokiem, który pomaga uzyskać promienny wygląd!

Reklama

A wy macie swój plan, który został stworzony w oparciu o świadomą pielęgnację skóry?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane