Witaminy na porost włosów – TOP 6 najlepszych witamin na włosy
Witaminy na porost włosów znajdziemy zarówno w suplementach, wcierkach, jak i produktach spożywczych. Negatywnie na stan włosów wpływają niedobory witamin z grupy B. Bez nich nasze włosy wypadają, dlatego aby doprowadzić je do dobrej kondycji, musimy je dostarczyć organizmowi. Zobaczcie, jakie jeszcze witaminy na włosy powinnyśmy przyjmować w diecie lub stosować w produktach!

- Sylwia Przygoda
Witaminy na porost włosów najczęściej należą do grupy B, a wśród nich wyróżnia się witamina B9 i B7, czyli biotyna. Nie możemy jednak zapominać o witaminach A, C i E, które pomagają odbudowywać nasze włosy na poziomie komórkowym i dbają o dobrą kondycję całego organizmu. Sprawdźcie, jak działa każda z nich i w jakich produktach najlepiej ich szukać.
Spis treści:
- Czy witaminy na wypadanie włosów naprawdę działają?
- Gdzie znajdziemy witaminy na porost włosów?
- Które witaminy na porost włosów wybrać?
Czy witaminy na wypadanie włosów naprawdę działają?
Każda część naszego organizmu potrzebuje witamin. To jeden z podstawowych elementów, który realnie wpływa na naszą kondycję (fizyczną i psychiczną). Niedobory mogą prowadzić do wypadania włosów, ich matowienia, do większej łamliwości i szorstkości. Aby zachować włosy w dobrej kondycji, a także zapuścić pełne objętości pasma, musimy dbać o naszą dietę i pielęgnację.
Witaminy wpływają także na prędkość wzrostu włosa! Mieszki włosowe zawierają najszybciej dzielące się komórki, a to oznacza, że muszą stale być odżywiane. W ten sposób mogą prawidłowo wykonywać wszystkie procesy. Reasumując, szybciej rosną włosy u osób, których organizm jest odpowiednio nasycony składnikami odżywczymi. Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm nie uważa za priorytet wzrostu pasm - jeśli mamy za mało witamin i minerałów, będą one "zasilać" inne procesy, które są niezbędne dla ciała.
Po nasyceniu organizmu składnikami odżywczymi, włosy zaczynają być mocne, gęste, a porost nowych włosów przyspiesza. Zatem odpowiadając na pytanie, czy witaminy wpływają na stan naszych pasm - są one wręcz niezbędne do utrzymania zdrowych włosów.

Zobacz także: Witaminy na wypadanie włosów – TOP 4 witamin na włosy
Gdzie znajdziemy witaminy na porost włosów?
Kondycja naszego organizmu najczęściej jest widoczna na skórze, włosach i paznokciach. To właśnie te partie ciała najszybciej zasygnalizują nam problemy zdrowotne i ewentualne niedobory witamin. W przypadku włosów najczęstsze objawy to wypadanie, łamliwość, a także zahamowanie wzrostu. Niedobory witaminowe najlepiej zdiagnozować poprzez badania laboratoryjne. Pomogą nam one ustalić, jakie witaminy i minerały powinnyśmy uzupełniać, aby zadbać o mocne włosy i przyspieszyć porost. Kiedy już znajdziemy, jaki niedobór powoduje utratę włosów, pora na poszukiwanie produktów pomagających dostarczyć organizmowi odpowiednich witamin. Będą one wzmacniać cebulki włosów, stymulować porost, a także wpływać na wygląd włosów. Oto lista produktów, w które warto się zaopatrzyć, aby chronić włosy!
- Preparaty na porost włosów – to np. wcierki na porost włosów. Oprócz wyciągów z ziół zawierają w sobie szereg witamin odpowiedzialnych za wzmocnienie struktury włosów i przyspieszenie ich wzrostu. Możecie także zastosować kurację ampułkami na porost włosów. Zawierają one cenne oleje i witaminy mające zbawienny wpływ na skórę głowy i mieszki włosowe.
- Warzywa i produkty mleczne – dzięki nim będziemy miały szansę zadziałać na włosy od wewnątrz. Nabiał zawiera dużą ilość witaminy A, która działa na włosy odbudowująco i regeneracyjnie. Witaminę C, która przyspiesza proces produkcji kolagenu odpowiedzialnego za dobrą kondycję i strukturę włosów, znajdziecie m.in. w zielonych warzywach, a także czerwonej papryce.
- Suplementy na porost włosów – najczęściej występują w postaci tabletek, ale mogą też być w proszku czy żelkach, a kupić możemy je nawet w drogeriach. To mieszanki ziół i witamin, których działanie możemy zaobserwować nie tylko na włosach, ale także na skórze i paznokciach. Wato pamiętać, aby suplementację przeprowadzać po konsultacji z lekarzem i dobrać preparaty tak, aby nie zaburzały wyników witamin i minerałów, które mamy w normie. To bardzo ważne, ponieważ poziom witamin nie powinien przekraczać nie tylko dolnych, ale również górnych granic.
- Domowe produkty – w naszej pielęgnacji możemy też wdrożyć domowe kosmetyki, które są znane ze swoich odżywczych właściwości. Maski z drożdży, z dodatkiem olejów czy soku z wybranych owoców mogą posłużyć nam za witaminowy zastrzyk, podobnie jak ziołowe płukanki.
Warto pamiętać, że żadne preparaty i suplementy nie poprawią kondycji włosów, jeśli nasza dieta będzie uboga w tłuszcze omega i witaminy. Najszybciej możemy dostarczyć je do organizmu właśnie drogą pokarmową, poprzez spożywanie ryb, warzyw i dużej ilości wody. Sprawdźcie, które produkty zawierają najwięcej witamin przyspieszających porost włosów.
Zobacz także: Domowa wcierka na porost włosów – jak ją przygotować i stosować? 7 skutecznych przepisów
Które witaminy na porost włosów wybrać?
Przygotowałyśmy dla was listę 6 witamin na porost włosów, które mają największy wpływ na kondycję oraz tempo ich wzrostu. Zobaczcie, czy którejś z nich nie brakuje w waszej pielęgnacji lub diecie. Zapytajcie swojego lekarza o to, jakie suplementy lub leki warto wprowadzić do swojej rutyny, które mogłyby przyczynić się do poprawy kondycji skóry głowy. Może się też okazać, że same zabiegi kosmetyczne czy suplementacja nie pomogą, ponieważ macie zaburzenia hormonalne, które negatywnie wpływają na stan skóry i włosów. Wówczas poza dobraniem kosmetyków czy suplementów niezbędne będzie także wdrożenie odpowiedniej kuracji lekami.

Witamina A
Witamina A działa odbudowująco i pomaga skórze głowy wytwarzać odpowiednią ilość sebum, które wpływa na nawilżenie i zatrzymanie wody w strukturze włosów. Jej niedobór szybko zaobserwujecie, gdyż wasze włosy staną się suche, łamliwe i zaczną częściej wypadać.
Żeby uzupełnić brak witaminy A w organizmie należy włączyć do diety tłuste ryby, nabiał, a także szpinak i marchew. Jeśli chcecie dodatkowo wzmocnić swoje włosy od zewnątrz, możecie wprowadzić do pielęgnacji olej z pestek moreli, który świetnie sprawdzi się w przypadku olejowania włosów i również jest cennym źródłem witaminy A.
Witamina B7
Inaczej znana jako biotyna. Jest cennym źródłem atomów siarki wchodzących w skład keratyny – jednego z głównych białek odpowiedzialnych za budowę włosa. Kuracja z zastosowaniem biotyny sprawi, że włosy staną się mocne, zdrowe i pełne blasku, a z czasem zaczną się pojawiać na głowie coraz liczniej.
Witaminę B7 najlepiej wprowadzić do naszej diety za pomocą suplementów diety. Najczęściej zawierają w sobie także wyciąg ze skrzypu polnego lub pokrzywy, które dodatkowo przyspieszają porost włosów i poprawiają ich kondycję. Co ważne, suplementy z biotyną pomogą nam także uporać się problemem cienkich i łamliwych paznokci.
Witamina B9
Witaminę B9 możecie znaleźć w suplementach diety również pod nazwą kwasu foliowego. Jej głównym działaniem jest przyspieszenie tworzenia nowych komórek, a co za tym idzie – również przyspieszenie tempa wzrostu włosów.
Jej niedobór może wynikać z braków w waszej diecie, dlatego warto wprowadzić do jadłospisu takie produkty jak warzywa strączkowe, kapustowate oraz jarmuż i szpinak. Cennym źródłem kwasu foliowego są także orzechy oraz jajka i wątróbka.
Witamina C
Wbrew pozorom witamina C nie działa dobrze tylko na skórę, ale także na włosy. Dostarczana do organizmu od wewnątrz działa jak przeciwutleniacz, który zapobiega szkodliwemu działaniu wolnych rodników i sprawia, że komórki skóry głowy są szybciej zaopatrywane w tlen.
Witamina C przyspiesza także proces tworzenia kolagenu – naturalnej substancji odpowiadającej za młody i zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Dzięki niej żelazo, którego dostarczacie organizmowi zostanie szybciej wchłonięte, a to właśnie ten pierwiastek jest odpowiedzialny za szybszy porost włosów i kondycję mieszków. Witaminę C znajdziecie m.in. w owocach cytrusowych, jagodach acai, jarmużu oraz brukselce.
Witamina D
Jeśli zmagacie się z problemem łysienia, warto sprawdzić, czy w waszym organizmie nie występuje niedobór witaminy D. To właśnie ona jest odpowiedzialna za tworzenie nowych mieszków włosowych, z których następnie wyrastają nowe włosy.
Witaminę D możemy dostarczyć organizmowi na dwa sposoby. Jednym z nich są suplementy diety, zaś drugim kontrolowane kąpiele słoneczne. Ważne, aby podczas opalania nałożyć na skórę krem z filtrem SPF, który zapobiegnie uszkodzeniu komórek skóry.
Zobacz także: SPF - co to znaczy? Czym jest SPF 20, 30, 50 i który wybrać?
Witamina E
Witamina E może dodatkowo wesprzeć pielęgnację naszych włosów od zewnątrz. Jej cennym źródłem są orzechy, nasiona i pestki oraz oleje roślinne, m.in. olej słonecznikowy, olej arganowy, a także masło shea.
Witamina E chroni skórę głowy przed wolnymi rodnikami, a także zapobiega uszkodzeniu mieszków włosowych, wzmacnia je i mobilizuje do pracy. Olejowanie włosów może być świetnym domowym sposobem na dostarczenie włosom witaminy E, dlatego warto wprowadzić ten zabieg do swojej pielęgnacji.
Jakie witaminy na porost włosów stosujecie?