Reklama

Tatuaż akwarelowy zachwyca bogactwem kolorów i miękkimi, płynnymi przejściami między nimi. Nie bez powodu jego nazwa nawiązuje do akwareli, bo tatuaż watercolor wygląda dosłownie jak obraz namalowany farbami przez artystę. Najchętniej wybierane są wzory, które w takich intensywnych barwach prezentują się najbardziej spektakularnie, a więc np. kwiaty. Decydując się na tatuaż akwarelę, trzeba niestety liczyć się z większym wydatkiem niż przy tradycyjnym tatuażu.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest tatuaż akwarelowy?
  2. Zalety i wady tatuażu akwarelowego
  3. Tatuaż akwarelowy – cena
  4. Jak dbać o tatuaż akwarelowy?
  5. Tatuaż akwarela – wzory

Czym jest tatuaż akwarelowy?

Sztuka akwarelowego tatuowania ma krótką historię i jest jedną z najmłodszych technik. Szybko jednak zdobywa zagorzałych fanów, a to ze względu na nietuzinkowy i jedyny w swoim rodzaju efekt końcowy, jaki pozwala uzyskać. Już na pierwszy rzut oka można rozpoznać, że tatuaż wykonany został techniką akwareli. W przeciwieństwie do tradycyjnego tatuażu nie ma tu sztywnych granic i wyraźnie zarysowanych konturów, które równomiernie wypełnione są kolorem. Tatuaż akwarelowy opiera się na umiejętnym cieniowaniu kolorów, co w rezultacie daje też wrażenie stopniowego przejścia między nimi. Skóra przypomina płótno, na którym widoczne są barwne, przenikające się delikatne plamy.

Niech was jednak to nie zmyli. Rysunek nie wygląda jak kolorowe kleksy z farby bez określonego kształtu. Profesjonalista potrafi tak wykonać cieniowanie, że wybrany motyw nabiera bardzo realnie wyglądających kształtów. Bardzo często też łączone są obie techniki i w tatuażu akwarelowym również pojawiają się czarne linie i kontury. Nie są one jest tak wyraziste i „sztywne” jak w tradycyjnym tatuażu, lecz bardziej przypominają szkic wykonany ołówkiem.

Warto też wiedzieć, że w tatuażu akwarelowym (nazywanym też tatuażem watercolor) wykorzystywane są dokładnie takie same narzędzia jak w klasycznym tatuażu. Różnica polega więc na zastosowaniu żywych kolorów i sposobie wprowadzania ich pod skórę, który pozwala na uzyskanie efektu cieniowania.

Zalety i wady tatuażu akwarelowego

Tatuaż akwarela to bardzo specyficzny i młody rodzaj tatuażu. Ma to swoje zalety i wady. Największą zaletą jest oczywiście możliwość ozdobienia ciała rysunkiem, który wygląda jak z marzeń sennych. Tatuaż wygląda naprawdę zachwycająco, zwłaszcza jeśli ma większe rozmiary. Ze względu na fakt, że nie ma w nim sztywno wyznaczonych konturów, tatuażysta może popuścić wodze fantazji i modyfikować wykonywany wzór. Dzięki temu ten, który pojawi się na waszej skórze, będzie dosłownie jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny.

Biorąc jednak pod uwagę, że styl tatuażu akwarelowego jest stosunkowo nowy, na ten moment jeszcze nie wiadomo, jak trwałe są wykonane w ten sposób zdobienia. Istnieje ryzyko, że miejsca, w których nasycenie koloru jest mniejsze, będą dość szybko tracić na wyrazistości, co doprowadzi do tego, że cały motyw stanie się mniej czytelny. Dlatego warto zdecydować się na naniesienie mimo wszystko choć ogólnych zarysów wybranego wzoru. Niewykluczone, że po upływie lat trzeba będzie wybrać się ponownie do salonu w celu odświeżenia tatuażu. Są to jednak póki co tylko podejrzenia.

Wadą tatuażu akwarelowego może być również to, że nie każdy tatuażysta dobrze czuje się w tym stylu, a więc i nie każdy poradzi sobie z wykonaniem takiej kolorowej akwareli. W praktyce oznacza to więc, że jeśli zamarzył się wam akurat taki tatuaż, możecie mieć trudność ze znalezieniem salonu, w którym będziecie mogli go wykonać.

Tatuaż akwarelowy – cena

Realizacja tatuażu watercolor jest bardziej wymagająca i czasochłonna niż tradycyjnego tatuażu. Nie powinno więc dziwić to, że jest on droższy. Nie warto jednak oszczędzać i szukać najtańszego salonu, ponieważ niska cena może przełożyć się na równie niską jakość. Cena tatuażu akwarelowego zależy też oczywiście od konkretnego motywu, a przede wszystkim jego wymiarów. Małe tatuaże są oczywiście tańsze niż te pokrywające większą partię skóry. Zwykle jednak koszt wykonania tatuażu watercolor nie spada poniżej kilkuset złotych, a przy większych wzorach może sięgać kilku tysięcy.

Jak dbać o tatuaż akwarelowy?

Ze względu na to, że tatuaż akwarelowy może szybciej blaknąć niż ten o równomiernie rozmieszczonym pigmencie i czarnych konturach, należy zadbać o niego szczególnie troskliwie. Przede wszystkim na etapie gojenia tatuażu kilka razy dziennie przemywajcie go wodą i aplikujcie krem do tatuażu. Unikajcie kąpieli, basenu, sauny i oczywiście opalania (również w solarium). Absolutnie nie należy go drapać!

Kiedy już tatuaż się zagoi, nie odstawiajcie w kąt kremów. Na regularnie nawilżanej i natłuszczanej skórze tatuaż nie będzie tak szybko tracił na wyrazistości. Pamiętajcie przede wszystkim o ochronie rysunku przed promieniowaniem UV, nakładając na niego krem z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50.

Zobacz także: Pielęgnacja tatuażu - jak dbać o tatuaż krok po kroku

Tatuaż akwarela – wzory

Tatuaże wykonane tą techniką to prawdziwe akwarelowe dzieła sztuki. Wybór motywów jest bardzo szeroki, więc wybrałyśmy dla was kilka najpopularniejszych, które być może zainspirują was do wizyty w salonie tatuażu. Szczególnie urokliwie prezentują się barwne tatuaże akwarele kwiaty. Jak widać na poniższym zdjęciu, żeby jednak był zachowany zarys rośliny, nanoszone są delikatne linie. Daleko im jednak do sztywnych i wyraźnych, nieprzekraczalnych granic.

Tatuaż akwarelowy kwiaty często łączony jest też z innymi motywami. Tu widoczny jest równie barwny motyl, który przysiadł na kwiatowych płatkach. Zwróćcie też uwagę, że w roli łodygi pojawił się napis. Napis tatuażu to carpe diem, czyli oczywiście „chwytaj dzień”. Taki wzór świetnie będzie się prezentował np. na przedramieniu.

Zobacz także: Tatuaże kwiaty - 25 najpiękniejszych inspiracji z Instagrama [Zdjęcia]

Wśród propozycji nie mogło zabraknąć rysunku, w którym są nieobecne czarne zarysy wzoru. Spójrzcie, że mimo ich braku doskonale widać, co przedstawia tatuaż. Rysunek przypomina dosłownie malarstwo akwarelowe z miękkimi granicami i rozmyciem jak przy użyciu wodnych farb. Warto też zagłębić się w znaczenie tatuażu z kolibrem. Ptak ten nawiązuje do wolności, niezależności, ale też wytrwałości i zręczności.

To właśnie ptaki, podobnie jak kwiaty, często wybierane są jako wzór do tatuażu akwarelowego. Są to nie tylko realnie istniejące gatunki, ale też np. feniks, utożsamiany z odrodzeniem i nowym początkiem. Zasłużone miejsce wśród wzorów ma też sowa, czyli ptak symbolizujący mądrość. Choć sam w sobie nie jest kolorowy, to już na skórze może przybrać barwy tęczy, dając bardzo artystyczny efekt.

Zobacz także: Tatuaże zwierzęta – znaczenie i 14 najmodniejszych wzorów z Instagrama [Galeria]

Kolorowy tatuaż akwarela jest wręcz stworzony do tego, żeby z jego pomocą przedstawiać postacie z bajek lub anime. Jeśli więc macie swojego ulubionego bohatera, którego chcecie uwiecznić na skórze, watercolor tattoo doskonale się do tego nada. Może to być np. Kubuś Puchatek, Pikachu czy Kaczor Donald.

Jeśli nie postać z bajki, to może instrument muzyczny? Wielokolorowe tatuaże idealnie sprawdzą się właśnie do zobrazowania waszego hobby. W takim przypadku zwykle wybrany instrument ma bardziej wyraźne kontury, żeby nie było wątpliwości, o jaki dokładnie chodzi, natomiast w jego otoczeniu pojawiają się barwne akwarelowe plamy.

Skoro mowa o hobby i pasji, to nie sposób pominąć ukochanego pupila. Motyw z psem czy kotem pozwala uwiecznić wizerunek zwierzaka, który skradła serce właściciela. Również i w tym przypadku wykonanie szkicu jest niezbędne, żeby wiernie odwzorować pupila, a jego dopełnienie stanowią kolorowe kleksy.

Tatuaż akwarelowy jest również piękną formą podkreślenia miłości do dziecka. Jak może wyglądać taki tatuaż dla mamy? Wzorów jest mnóstwo, ale jeden z najchętniej wybieranych motywów przedstawia rodzica z dzieckiem (lub dziećmi) przytulonych do siebie i siedzących tyłem na huśtawce. Widoczne w tle kolorowe plamki układają się w kształt serca.

Podoba się wam motyw serca? Mamy dla was inspirację na mały tatuaż właśnie w jego kształcie, umieszczony na ręce. Cały jego urok tkwi w nieregularności konturów i bordowej plamce koloru, który sprawia wrażenie, jakby została rozmazana palcem. Taki mały tatuaż damski w tym miejscu dość łatwo schować przed ciekawskimi spojrzeniami, będzie też idealny, jeśli obawiacie się bólu i na pierwszy tatuaż szukacie wzoru o niewielkich wymiarach.

Reklama

Na koniec pomysł na tatuaż, w którym już nie ma żadnych ciemniejszych konturów, lecz obrazek powstał wyłącznie poprzez cieniowanie kolorów. Jest to tatuaż damski na plecach, który łączy w sobie wzór serca i kwiatu. Jest dość duży, a równocześnie bardzo subtelny i kobiecy.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane