Brzuch piwny u kobiet i mężczyzn. Sprawdzone metody na spalanie tkanki tłuszczowej z brzucha
Brzuch piwny to dla wielu osób nieestetyczny defekt, który wpływa na pewność siebie. Problem ten występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W obu przypadkach wiążę się z gromadzeniem tkanki tłuszczowej w obrębie pasa, talii i boczków. Istnieje szereg aspektów, które charakteryzują tę przypadłość. Poznając je, jesteśmy w stanie zwiększyć nasz poziom świadomości w kwestii spożywania alkoholu. Ta wiedza jest podstawą do zmiany nawyków żywieniowych, które w znacznym stopniu warunkują wygląd naszej sylwetki.

W przestrzeni internetowej możemy znaleźć szereg artykułów na temat tego, jak pozbyć się brzucha piwnego. Masa niesprawdzonych teorii sprawia, że często trudno znaleźć skuteczne porady na redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej. Przy podejmowaniu jakichkolwiek kroków w tym obszarze, powinniśmy zapoznać się z charakterystyką tej przypadłości oraz potencjalnymi przyczynami jej powstawania. Te informacje pomogą ci odkryć sprawdzone metody na redukcję brzucha piwnego.
Spis treści:
- Brzuch piwny - co to jest?
- Przyczyny powstawania brzucha piwnego
- Męski brzuch piwny a otyłość brzuszna u kobiet
- Jak skutecznie pozbyć się brzucha piwnego?
- Zmiana nawyków żywieniowych jako podstawa redukcji brzucha alkoholowego
- Aktywność fizyczna a brzuch piwny: sprawdzone ćwiczenia na brzuch
Brzuch piwny - co to jest?
Brzuch piwny, czy "mięsień piwny" to potoczne określenia na rodzaj otyłości brzusznej, która charakteryzuje się gromadzeniem tkanki tłuszczowej właśnie w okolicach talii, pasa oraz dolnej części brzucha. Podskórna tkanka tłuszczowa gromadzi się w tych miejscach przede wszystkim u mężczyzn, co wynika z uwarunkowań biologicznych. Brzuch piwny u kobiet wygląda więc nieco inaczej niż u panów. Kobiety mają tendencję do odkładania nadprogramowego tłuszczu nie tylko w okolicach brzucha, ale także pośladków, ud, czy ramion.

Otyłość brzuszna nie powstaje wyłącznie wskutek częstego spożywania alkoholu. Należy podkreślić, że piwo wpływa na ogólny wskaźnik spożytych kalorii w ciągu dnia, jednak nie jest bezpośrednią przyczyną gromadzenia się tkanki tłuszczowej w tym miejscu.
Przyczyny powstawania brzucha piwnego
Główną przyczyną powstawania brzucha piwnego jest spożywanie nadmiaru kalorii w ciągu dnia. Nasz organizm posiada określone potrzeby żywieniowe, które mogą różnić się w zależności od wieku, wzrostu, celów sylwetkowych, poziomu aktywności fizycznej, czy stanu zdrowia i ewentualnych chorób przewlekłych. Każdy z tych aspektów warunkuje szacunkową podaż kalorii, jaką powinniśmy dostarczać każdego dnia w postaci pożywienia. Gromadzenie tkanki tłuszczowej ma miejsce wtedy, kiedy liczba kalorii przekracza tzw. zero kaloryczne. To wskaźnik, który określa, ile powinniśmy jeść, aby utrzymać wagę. Jeśli go regularnie przekraczamy, doprowadzamy do rozwoju podskórnej tkanki tłuszczowej.
Przyczyny brzucha piwnego są więc ściśle związane z ilością przyjmowanych kalorii. Częste spożywanie piwa tuczy, ponieważ należy ono do wysoce kalorycznych substancji. Nie jest jednak jedyną i bezpośrednią przyczyną otyłości brzusznej. Wypicie dwóch piw sprawia, że dostarczamy organizmowi ok. 700 kcal. Taka liczba kalorii to równowartość jednego, dobrze zbilansowanego posiłku, który dostarczyłby energię i szereg mikoskładników odżywczych do organizmu.
Zobacz także: Odstający brzuch - dlaczego się pojawia i jak się go pozbyć?
Męski brzuch piwny a otyłość brzuszna u kobiet
Rozwój otyłości brzusznej jest przede wszystkim wynikiem dostarczania organizmowi dużej ilości cukrów prostych oraz tłuszczy trans. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zawarty w piwie etanol znacząco spowalnia procesy metaboliczne. Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, substancja ta jest zdecydowanie bardziej toksyczna dla kobiet, niż dla mężczyzn. Większa ilość tkanki tłuszczowej, mniejsza liczba enzymów trawiennych oraz wysoki pozom estrogenów to główne czynniki, które sprawiają, że proces metabolizowania alkoholu przez kobiety jest znacznie dłuższy. Między innymi to właśnie dlatego regularne spożywanie alkoholu stosunkowo szybko zwiększa obwód pasa u płci żeńskiej.

Wydęty brzuch od piwa to zwykle niejedyny skutek spożycia alkoholu przez kobiety. Poza większym obwodem w pasie, panie bardzo często zauważają podskórną tkankę tłuszczową w innych miejscach na ciele, a także zwiększoną widoczność cellulitu na brzuchu. W przypadku mężczyzn, organizm najpierw odkłada tłuszcz w okolicach pasa. To właśnie dlatego męski "mięsień piwny" jest częściej zauważalny.
Jak skutecznie pozbyć się brzucha piwnego?
Aby skutecznie zrzucić piwny brzuszek, a tym samym doprowadzić do zgubienia nadprogramowych kilogramów, należy zacząć od przygotowania odpowiednio dopasowanego planu żywieniowego. Nie istnieje żadna konkretna dieta na brzuch piwny. Proces spalania tkanki tłuszczowej wiąże się z koniecznością przejścia na tzw. deficyt kaloryczny. Oznacza to, że osoby chcące pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, powinny spożywać mniej kalorii niż wynosi ich "zero kaloryczne". Dzięki temu będą w stanie wprowadzić organizm w stan redukcji i pobudzić go do czerpania energii z odłożonych w okolicach brzucha, ud, czy ramion tłuszczy.

Zobacz także: Jak szybko schudnąć z brzucha? Domowe sposoby, ćwiczenia i dieta na płaski brzuch
Zmiana nawyków żywieniowych jako podstawa redukcji brzucha alkoholowego
Redukcja brzucha piwnego powinna być w pełni przemyślana i przeprowadzana zgodnie z potrzebami organizmu. W przestrzeni internetowej możemy znaleźć szereg kalkulatorów kalorii, które ułatwią nam wyliczenie wspomnianego już "zera kalorycznego". Od tej wartości możemy stopniowo odejmować od 200 do 400 kcal. Oprócz tego, niezwykle istotne jest ograniczenie spożycia alkoholu i wszelkich substancji, które zawierają w składzie tłuszcze trans oraz cukry proste. Oba te aspekty pozwolą nam pobudzić procesy redukcyjne i ułatwić spalania brzucha piwnego.
Oczywiście nie oznacza to, że jesteśmy zmuszeni całkowicie zrezygnować z niezdrowego jedzenia i picia. Współcześnie bardzo wielu dietetyków i psychodietetyków poleca metodę 80/20 lub post przerywany. Warto zapoznać się z tymi pojęciami, aby w zdrowy i racjonalny sposób zapobiegać otyłości brzusznej. Tego typu podejście do żywienia i diety eliminuje ryzyko budowania niezdrowych relacji z jedzeniem.
Aktywność fizyczna a brzuch piwny: sprawdzone ćwiczenia na brzuch
Kolejnym aspektem, który ma ogromny wpływ na wygląd sylwetki jest aktywność fizyczna. Wiele osób zastanawia się, czy istnieją sprawdzone ćwiczenia na brzuch piwny. Trening na mięsień piwny może pomóc w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, jednak nie będzie on skupiał się wyłącznie na tłuszczach zmagazynowanych właśnie w tym obrębie na ciele. Za pomocą ćwiczeń nie da się schudnąć tylko z jednego miejsca na ciele i o tym musimy po prostu pamiętać.

Istnieje jednak możliwość wzmocnienia mięśni brzucha i pobudzenia tych partii do budowania masy mięśniowej. Proces zamiany tkanki tłuszczowej w mięśnie nazywamy rekompozycją. Chcąc wzmocnić ten obszar, należy zadbać o odpowiednią podaż białka w planie żywieniowym i regularnie wykonywać ćwiczenia pobudzające różne partie mięśni ulokowanych w obszarze brzucha. Mogą to być np. brzuszki z obciążeniem, wznosy tułowia przy zgiętych kolanach z obciążeniem, plank, nożyce. Zrzucanie nadprogramowych kilogramów będzie łatwiejsze, jeśli do planu treningowego dodamy ćwiczenia typu cardio. Do takich aktywności możemy zaliczyć choćby dłuższy spacer lub marsz.