Łysienie u kobiet – przyczyny, rodzaje i leczenie
Łysienie u kobiet to często wstydliwy problem. Przyczyn może być wiele: choroby ogólnoustrojowe, zaplenia skóry, wahania hormonów, wpływ na gęstość włosów ma także styl życia. Poznaj przyczyny wypadania włosów i zobacz, co można zrobić, by je zahamować.

Łysienie u kobiet jest częstszą przypadłością, niż nam się wydaje. Około 20 proc. pacjentów zgłaszających się do lekarzy z tym problemem to kobiety. Każdej z nas zdarza się sezonowe przerzedzenie włosów, często łysienie jest odwracalne i możemy wyeliminować je dzięki np. poprawieniu diety, wyrównaniu poziomu hormonów lub zastosowaniu odpowiedniej kuracji. Niestety, np. łysienie androgenowe lub łuszczyca powodują wypadanie włosów, które będzie wymagało interwencji lekarza.
- Przyczyny łysienia u kobiet
- Hormonalne łysienie kobiet
- Wypadanie włosów po ciąży i tabletkach antykoncepcyjnych
- Łysienie menopauzalne
- Łysienie androgenowe u kobiet
- Objawy łysienia androgenowego u kobiet
- Leczenie łysienia androgenowego u kobiet
- Łysienie plackowate u kobiet
- Pozostałe przyczyny łysienia u kobiet
Przyczyny łysienia u kobiet
U kobiet łysienie jest znacznie bardziej złożonym problemem, niż u mężczyzn i może nieć wiele przyczyn. Organizm kobiety potrafi zareagować wypadaniem włosów nie tylko na pojedyncze bodźce, ale także na kilka wspólnie występujących schorzeń, dlatego diagnozowanie genezy problemu bywa trudne nawet dla trychologów i lekarzy specjalistów. Do najczęstszych powodów łysienia u kobiet należą zmiany hormonalne, nieprawidłowa dieta i łysienie androgenowe i plackowate.
Hormonalne łysienie kobiet
Gęstość fryzury u kobiet jest nierozerwalnie związana z poziomem hormonów, zwłaszcza estrogenów i androgenów. W przypadku szybkich zmian poziomów hormonów w organizmie, częstym objawem towarzyszącym jest znaczne zwiększenie wypadania włosów.
Wypadanie włosów po ciąży i tabletkach antykoncepcyjnych
W czasie ciąży lub stosowania antykoncepcji hormonalnej, większość z nas cieszy się mocnymi, gęstymi włosami. Po urodzeniu dziecka lub odstawieniu tabletek w 3-4 miesiącu często zauważamy silne wypadanie włosów związane ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten najczęściej zanika samoistnie po kilku miesiącach, ale jeśli tak się nie stanie, należy skonsultować się ze specjalistą.
Łysienie menopauzalne
Podobnie jak w okresie połogu, po menopauzie także następuje nagły spadek poziomu estrogenów w organizmie. Powoduje to przerzedzenie włosów na całej powierzchni skalpu, mogą też nasilać się objawy łysienia androgenowego. Zdarza się, że w tym okresie pojawia się także łysienie bliznowaciejące, które charakteryzuje się utratą włosów z okolic czoła przy jednoczesnym cofaniu się linii włosów. Ten rodzaj łysienia powoduje nieodwracalne skutki. Podczas konsultacji specjalista może zalecić zastępczą terapię hormonalną doustną lub stosowaną miejscowo, w kremie, która złagodzi nie tylko wypadanie włosów, ale także inne objawy menopauzy.
Łysienie androgenowe u kobiet
Łysienie androgenowe wynika ze zwiększenia poziomu męskich hormonów w organizmie. Badania pokazują, że na ten rodzaj łysienia cierpi 20-60% kobiet przed 60 rokiem życia. Za wypadanie włosów odpowiada w tym wypadku głównie dihydrotestosteron, który powoduje miniaturyzację mieszków włosowych, powstawanie coraz cieńszych i słabszych włosów, aż do całkowitego zaniku.
Objawy łysienia androgenowego u kobiet
Kobiety mają niższy poziom testosteronu, niż mężczyźni, dlatego łysienie androgenowe nie prowadzi u nas do całkowitej utraty włosów, możemy za to cierpieć na wiele dodatkowych objawów nadmiaru androgenów, jak np. hirusytyzm, czyli wyrastanie włosków na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu etc., otyłość lub trądzik. Poza tym łysienie androgenowe u kobiet może przebiegać w dwóch modelach:
- model typu męskiego – włosy wypadają na czubku głowy i na zakolach,
- model typu kobiecego – włosy przerzedzają się na środku głowy, podnosi się też linia włosów wokół czoła.
Leczenie łysienia androgenowego u kobiet
Leczenie łysienia androgenowego ustala lekarz, ale najszybszą metodą wyrównania poziomu hormonów jest terapia doustna przy użyciu np. octanu cyprosteronu lub nowoczesnych tabletek antykoncepcyjnych. Naturopaci proponują także zmiany w diecie, by złagodzić objawy choroby, chodzi zwłaszcza o zmniejszenie spożycia cukrów i spożywanie większej ilości pożywienia o działaniu przeciwzapalnym, czyli np. kiszonek, kwasów Omega, antyoksydantów i przypraw, zwłaszcza kurkumy, imbiru i cynamonu.
Łysienie plackowate u kobiet
Łysienie plackowate to szczególny typ łysienia, który w równym stopniu dotyka kobiety i mężczyzn. Jego przyczyny nie są do końca znane, ale przyjmuje się, że jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje skrócenie się cyklu życia włosów, przez co znacznie szybciej wypadają, a cebulki włosowe zaczynają miejscowo obumierać.

Istnieje wiele rodzajów łysienia plackowatego, ale w każdym z nich rozpoznanie choroby jest dość proste, ponieważ charakterystycznym objawem jest występowanie łysiejących pól na skalpie o okrągłym kształcie, wielkości ok. monety. Ilość ognisk choroby jest zależna od stopnia zaawansowania schorzenia. Mimo zapalnego charakteru, łysieniu plackowatemu zazwyczaj nie towarzyszą inne objawy stanu zapalnego, jak np. swędzenie, zaczerwienienie lub rumień.
W przypadku łysienia plackowatego u kobiet można oczywiście zastosować np. wcierki na porost włosów, ale należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, by rozpocząć leczenie pod jego kierunkiem, ponieważ kuracje bez recepty mają w tym przypadku niską skuteczność.
Pozostałe przyczyny łysienia u kobiet
Nie każde silne wypadania włosów u kobiet musi być związane z hormonami. Istnieje cała lista niehormonalnych przyczyn nadmiernej utraty włosów, dobra wiadomość jest taka, że na wiele z nich mamy czynny wpływ i możemy im zaradzić. Łysienie u kobiet mogą powodować także:
- choroby ogólnoustrojowe i autoimmunologiczne, jak np. cukrzyca, choroba Hashimoto, łuszczyca lub reumatoidalne zapalenie stawów - ich leczenie może zalecić wyłącznie lekarz specjalista,
- choroby skóry - zwłaszcza silny łupież i łojotokowe zapalenie skóry, w tym przypadku możemy stosować szampony z ketokonazolem, które pomogą zwalczyć infekcję grzybiczą,
- nieprawidłowa dieta – witaminy i minerały są niezbędne dla zdrowych i gęstych włosów, bogata w warzywa, owoce, orzechy, chude białko, zdrowe tłuszcze i ciemne pieczywo dieta zapewni nie tylko zdrowie cebulkom włosowym, ale także skórze. Czasowo możemy się oczywiście wspomóc suplementem witaminowym lub tabletkami z biotyną,
- długotrwały stres – stres ogromnie często powoduje utratę włosów u kobiet, odpowiada za aż 96% przypadków łysienia plackowatego, czyli „placki” bez włosów pojawiające się w różnych miejscach na skalpie.
- czynniki środowiskowe - temperatura, silne nasłonecznienie, zmiany klimatu mogą wywoływać czasowe wypadanie włosów, ale problem ten powinien ustąpić samoistnie,
- niewłaściwa stylizacja i pielęgnacja – tzw. łysienie trakcyjne wynika ze zbyt agresywnego czesania i szarpania włosów podczas stylizacji. Bardzo częste farbowania lub rozjaśnianie, używanie kosmetyków o bardzo silnym działaniu również mogą powodowa przerzedzanie włosów,
- stosowane leki – niektóre leki np. na depresję lub choroby układu krążenia mogą prowadzić do łysienia u kobiet.