Masło shea w pielęgnacji włosów. Jak nakładać, aby je odżywić?
Masło shea na włosy może być stosowane do olejowania w surowej postaci lub w podstawowej pielęgnacji jako już gotowy kosmetyk - szampon czy odżywka. Ma szalenie istotny wkład w skuteczność działania tych produktów ze względu na bogaty skład.

- Milena Majak
Masło shea, zwane też masłoszem, to bardzo wyjątkowy produkt. Wytłaczane z orzechów afrykańskiego drzewa karite jest chętnie wykorzystywane do produkcji kosmetyków. Zainteresowanie masłem shea rośnie ze względu na jego skład - zawiera bardzo dużą ilość fitosteroli, antyoksydantów, alantoiny i witaminy A, witaminy E oraz witaminy F. Masło shea zawiera również cenne kwasy tłuszczowe.
Zazwyczaj dodawane jest do balsamów oraz kremów, ale równie dobrze spisze się aplikowane na włosy. Wzmacnia je po zabiegach fryzjerskich, wygładza i uelastycznia. Zdecydowanie lepiej się rozczesują. Dodatkowo świetnie zabezpiecza końcówki, kondycjonuje cebulki oraz reguluje poziom nawilżenia skóry głowy.
Jakie masło shea stosować na włosy - rafinowane czy nierafinowane?
W przypadku włosów ma to ogromne znaczenie. Rafinacja to proces oczyszczania wytłoczonego oleju. Obróbka służy temu, aby dany produkt mógł zostać użyty w celach spożywczych.
Nierafinowane masło shea ma kremowo-beżowy kolor oraz orzechowy zapach o lekko drzewnej nucie - występuje ona ze względu na prażenie orzechów przed tłoczeniem. Po poddaniu rafinacji znika nie tylko część właściwości, ale też aromat i kolor, który staje się jaśniejszy. Masło shea jest wówczas uboższe w składniki odżywcze i niestety może działać gorzej.

Rodzaj włosów a masło shea
W sieci można znaleźć mnóstwo sprzecznych informacji na ten temat. Mówi się, że masła shea nie powinny stosować osoby o wysokiej porowatości włosów, bo zamiast pięknego wygładzenia uzyskają puch. Żeby zrozumieć, dlaczego nie jest to do końca prawdą, trzeba wziąć pod uwagę dwa czynniki:
- Każdy olej, również w formie stałej jak masło shea, dobiera się do włosów pod kątem ich porowatości - niskoporowate, średnioporowate, wysokoporowate.
- Żeby dobrze dopasować olej do porowatości, trzeba rozróżnić jaką ma zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Masło shea jest dość wyjątkowym olejem, ponieważ w jego łańcuchu kwasowym panuje równy podział - INCI to w większości kwas stearynowy (jednonienasycony kwas tłuszczowy typu omega-9) i oleinowy. Z tego względu jego możliwości wnikania są zupełnie inne. Nie wchłania się tak szybko jak na przykład dostępny w tej samej grupie olej kokosowy, którego w większości buduje kwas laurynowy.
Ze względu na zbitą konsystencję, którą dyktuje rodzaj i zawartość kwasów tłuszczowych, masło shea jest jednym z cięższych olejów i łatwo nim obciążyć każdy rodzaj włosów. Tworzy film i zdecydowanie trudniej też je z włosów zmyć. Takie czynniki dociążające najlepiej sprawdzą się właśnie na włosach wysokoporowatych. Jednocześnie odpowiednia ilość posłuży też włosom średnioporowatym i niskoporowatym - ale pamiętajcie, że w tych dwóch przypadkach zdecydowanie trudniej opanować masło shea.
Jak stosować masło shea na włosy?
Mimo zbitej konsystencji, masło shea bez problemu da się nałożyć na włosy po odpowiednim przygotowaniu go. Niewielką ilość wystarczy odrobinę podgrzać w kąpieli wodnej. Wtedy bez problemu uda wam się rozprowadzić je na włosach.
Jeżeli chodzi o sposoby stosowania go, to mamy tutaj cztery propozycje:
- Masło shea jako odżywka do włosów
- Masło shea jako maska do włosów
- Masło shea do olejowania włosów
- Masło shea na końcówki włosów
Pamiętajcie jednak, aby w przypadku stosowania masła shea na włosy jako odżywki czy maski, nakładać je od ucha w dół, bo inaczej za bardzo je obciążycie, czego efektem będzie brak objętości.
Masło shea w kosmetykach do pielęgnacji włosów
Masło shea to panaceum na wiele dolegliwości i kłopotów włosów, dlatego bardzo często spotkacie je w składzie kosmetyków do pielęgnacji włosów, które są dostępne w drogeriach stacjonarnych i online.
Masło shea w szamponie Equilibra, Karite
Jednym z naszych ulubionych szamponów z masłem shea, jest Equilibra, Karite, Shampoo Nutriente (17 zł). Poradzi sobie z włosami pozbawionymi blasku, sztywnymi w dotyku i plączącymi się.

Masło shea znajduje się tutaj dość wysoko w składzie. Oprócz tego mamy tutaj wyciąg z liści orzecha włoskiego, olej lniany, hydrolizowane białko pszenicy oraz dwa detergenty. Nie używałybyśmy go codziennie czy nawet co drugi dzień, ale świetnie sprawdzi się w ramach odświeżenia fryzury. Użyty raz w tygodniu pomoże odbić włosy od nasady.
Szampon świetnie się pieni, przez co dokładnie umyjemy włosy bez zbędnego ich szarpania. Kremowa pianka pachnie prześlicznie - jak słodki deser. (...) szampon bardzo dobrze pielęgnuje włosy, sprawia że są błyszczące, lekko nawilżone, sprężyste. Często po drogeryjnych szamponach skóra głowy reagowała uporczywym swędzeniem, tutaj nie ma o tym mowy. Oprócz zadbanych włosów mam ukojoną skórę głowy
Masło shea w odżywce Anwen, Emolientowa róża
Niech nazwa tej odżywki was nie zmyli. Emolientowa róża (28 zł) na trzecim miejscu w składzie ma masło shea. Dalej znajduje się olej z pestek dyni, olej brokułowy, olej makowy, olej krokosza barwierskiego oraz olej z nasion rzodkiewki. Jak widzicie śladu po róży nie ma, ale za to jak sama nazwa odżywki mówi - jest ona typowo emolientowa.

Dedykowana jest włosom o wysokiej porowatości - ujarzmi puch, elektryzowanie się oraz sprawi, że staną się bardziej gładkie, błyszczące i elastyczne. Jeśli jednak w PEH brakuje wam równowagi, przetestujcie ją i sprawdźcie, jak zachowają się wasze włosy. Nawet jeśli się z nią nie polubią przy zwykłym myciu, możecie wykorzystać Emolientową różę do emulgowania oleju.
(...) Od pierwszego użycia się w niej zakochałam. Zaczynając od zapachu, który jest niesamowity, nienachalny, ale mocny i naturalny bez chemicznego wykończenia. Efekt na włosach taki dokładnie jaki chciałam - lśniące, odżywione lepiej rozczesujące się włosy. Dzięki niej ujarzmiłam rozjaśnianie końcówki. Zapach róży pozostaje z nami na cały dzień. Aż nie mogę się doczekać, kiedy kolejny raz jej użyję. Jest warta każdej złotówki
Stosowanie masła shea w czystej postaci polecamy osobom, które stosują świadomą pielęgnację włosów już od jakiegoś czasu. Pozwoli wam to uniknąć banalnych błędów - a te z łatwością wyeliminujecie znając nie tylko potrzeby waszych włosów, ale też ich reakcje na poszczególne składniki.