Reklama

Stosowanie olejku rozmarynowego na włosy przynosi bardzo pozytywne rezultaty, jednak wyłącznie przy regularnym nakładaniu. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość i na kurację pobudzającą porost włosów przeznaczyć kilka miesięcy. Olejku z rozmarynu nie należy aplikować bezpośrednio na skórę głowy, lecz trzeba go zmieszać np. z szamponem, wcierką czy olejem. Pamiętajcie też, że działa lekko przyciemniająco na włosy (co akurat może być atutem w przypadku siwych pasm).

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest olejek rozmarynowy?
  2. Właściwości i działanie olejku eterycznego z rozmarynu
  3. Kto powinien stosować olejek z rozmarynu na włosy?
  4. Jak stosować olejek rozmarynowy na włosy?
  5. Jak zrobić olejek z rozmarynu na porost włosów?
  6. Domowa wcierka na wypadanie włosów: woda rozmarynowa
  7. Olejek rozmarynowy na włosy – efekty uboczne i przeciwwskazania

Czym jest olejek rozmarynowy?

Olejek rozmarynowy to olejek eteryczny pozyskiwany z rozmarynu lekarskiego (Rosmarinus officinalis) – wiecznie zielonej rośliny występującej w regionie śródziemnomorskim. Do otrzymania olejku najczęściej wykorzystuje się liście rozmarynu, ale też mogą być użyte całe gałązki (z łodygą) czy kwiaty. Proces ten polega na destylacji wybranych części za pomocą pary wodnej. W ten sposób powstaje olejek eteryczny o charakterystycznym intensywnym aromacie.

Właściwości i działanie olejku eterycznego z rozmarynu

Jakość i konkretny skład olejku rozmarynowego w znacznej mierze uzależniony jest od tego, z której części rośliny jest pozyskiwany (najlepsze jakościowo są te z liści), ale nie tylko: również od miejsca uprawy czy czasu zbioru. Jednym z jego kluczowych składników aktywnych, zaliczanych do polifenoli, jest kwas rozmarynowy. To on w głównej mierze zapewnia mu działanie:

  • antyoksydacyjne (neutralizuje działanie wolnych rodników);
  • przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze;
  • przeciwzapalne (ogranicza uwalnianie tzw. mediatorów stanu zapalnego);
  • ochronne przed promieniowaniem UV, działając jak naturalny filtr;
  • pobudzające porost włosów;
  • ograniczające rozpad kwasu hialuronowego (jest inhibitorem hialuronidazy, czyli enzymu przyspieszającego jego degradację).
Getty Images@leonori

Kto powinien stosować olejek z rozmarynu na włosy?

Takie działanie olejku rozmarynowego sprawiło, że znalazł on zastosowanie w kosmetyce, a zwłaszcza jako składnik w pielęgnacji włosów. Jest on ceniony jako naturalny sposób na ich wzmocnienie i zagęszczenie. Co mówią badania?

W jednym z nich porównano skuteczność olejku rozmarynowego i minoksydylem 2%, czyli substancją powszechnie stosowaną w preparatach na łysienie. W badaniu wzięło udział 100 osób, które podzielono na dwie grupy. Jedna z nich nakładała na skórę głowy olejek rozmarynowy, a druga – minoksydyl. Badanie trwało 6 miesięcy i miało ocenić, jak preparaty te wpływają na łysienie androgenowe. Po tym czasie stwierdzono, że w grupie stosującej olejek rozmarynowy 38% osób zaobserwowało u siebie wzrost nowych włosów. W grupie z minoksydylem odsetek ten wyniósł 24%.

Olejek rozmarynowy działa więc bezpośrednio na cebulki włosów i stymuluje je do bardziej wytężonej pracy. Jego działanie nie ogranicza się jednak tylko do zagęszczania pasm, ponieważ olejek ma pozytywny wpływ również na gruczoły łojowe, ograniczając nadmierne wydzielanie łoju, oraz na naczynka krwionośne, które wzmacnia i uszczelnia. Nie bez znaczenia są też właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Regularne stosowanie olejku rozmarynowego pomaga w:

Zobacz także: Łysienie u kobiet – przyczyny, rodzaje i leczenie

Jak stosować olejek rozmarynowy na włosy?

Pielęgnacja włosów olejkiem rozmarynowym nie jest skomplikowana czy wymagająca. Tak naprawdę wystarczy wzbogacać nim stosowane na co dzień kosmetyki. Kiedy więc myjecie głowę, dodajcie 1-2 krople olejku na porcję szamponu nalaną do zagłębienia dłoni. W podobny sposób możecie wzmacniać działanie nakładanych wcierek.

Olejek z rozmarynu świetnie sprawdza się również w duecie z naturalnymi olejami roślinnymi. 1-2 krople olejku dodajcie do łyżki wybranego oleju, np. oleju jojoba czy po prostu oliwy z oliwek. Wmasujcie w skórę głowy i pozostawcie najlepiej na co najmniej godzinę. Po tym czasie zmyjcie olej szamponem. Na takiej samej zasadzie możecie stosować olejek rozmarynowy do zabiegu olejowania włosów.

Zobacz także: Olejowanie włosów – 5 błędów, które zrujnują efekty i mogą pogorszyć stan włosów

Getty Images@Anastassiya Bezhekeneva

Jak zrobić olejek z rozmarynu na porost włosów?

Olejku eterycznego z rozmarynu nie zrobicie samodzielnie, ale możecie przygotować olej z dodatkiem rozmarynu. Kilka gałązek posiekajcie nożem, umieśćcie np. w słoiku i zalejcie wybranym lekko podgrzanym olejem. Odstawcie na kilka dni, w czasie których związki aktywne przedostaną się do niego. Taki rozmaryn w oleju na włosy stosujcie tak jak zostało opisane powyżej: nałóżcie na głowę i pozostawcie na co najmniej godzinę.

Domowa wcierka na wypadanie włosów: woda rozmarynowa

Jest jeszcze inny sposób, żeby skorzystać z pozytywnego wpływu rozmarynu na włosy. Możecie sporządzić tzw. wodę rozmarynową. Jest ona łatwa do przygotowania, a świetnie sprawdzi się właśnie jako wcierka na porost włosów.

Do garnka nalejcie około 1 litra wody (może być to woda destylowana). Dodajcie 4-5 gałązek rozmarynu (całych bądź pokrojonych). Doprowadźcie wodę do wrzenia i gotujcie przez około 15 minut. Po wyłączeniu palnika odstawcie jeszcze garnek na 25-30 minut, aż woda nabierze ciemnego brązowego odcienia. Następnie za pomocą sitka odcedźcie miksturę i przelejcie ją do butelki. Taką wodę rozmarynową przechowujcie w lodówce przez około tydzień.

Możecie stosować ją w formie wcierki, a więc wmasowywać w skórę głowy, albo jako płukankę. Trzeba mieć jednak na uwadze, że rozmaryn przyciemnia włosy, więc będzie lepszy w przypadku pasm ciemniejszych, a nie blond. Do takiej wcierki z rozmarynem warto jeszcze dodać 2-3 krople olejku rozmarynowego dla wzmocnienia działania.

Olejek rozmarynowy na włosy – efekty uboczne i przeciwwskazania

Olejek rozmarynowy jest silnym olejkiem eterycznym i nie należy nakładać go bezpośrednio na skórę głowy przed uprzedniego rozcieńczenia (czyli właśnie zmieszania z kosmetykiem czy olejem). Przed pierwszym użyciem wykonajcie próbę uczuleniową. Kroplę olejku zmieszajcie z odrobiną oleju i nałóżcie np. za uchem. Odczekajcie dobę. Jeśli na skórze nie pojawiło się żadne podrażnienie, możecie bezpiecznie korzystać z olejku.

Olejek rozmarynowy zwiększa fotowrażliwość skóry, dlatego na głowę nakładajcie go najlepiej podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Nie jest zalecane stosowanie go w ciąży i podczas karmienia piersią. Należy też zachować ostrożność w przypadku nadciśnienia (olejek pobudza krążenie). Nie stosujcie olejku na podrażnioną skórę czy przy obecności jakichkolwiek ranek. Uważajcie również, żeby nie dostał się do oczu.

Pamiętajcie też, żeby kupować wyłącznie w 100% naturalny olejek rozmarynowy.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane