Pielęgnacja włosów krok po kroku – podstawowe zasady
Pielęgnacja włosów, szczególnie wysokoporowatych, nie jest prosta. Dużym błędem jest dobór kosmetyków bez określenia rodzaju naszych włosów i analizy składów. Sprawdźcie, jakich zasad w pielęgnacji włosów się trzymać i jak wybrać odpowiednie kosmetyki.

- Aneta Zygmuntowicz
Pielęgnacja włosów powinna być oparta przede wszystkim na porowatości naszych włosów i równowadze PEH. To, co u jednej osoby świetnie sprawdzi, u drugiej może pogorszyć stan włosów. Istnieją również podstawowe zasady pielęgnacji włosów, od których nie ma ustępstw, na przykład ochrona kosmyków przed uszkodzeniami!
Podstawowe zasady pielęgnacji włosów
- Szampon dopasowujemy do skóry głowy, a odżywki i maski do rodzaju włosów.
- Raz w tygodniu warto użyć szamponu oczyszczającego, który oczyści włosy z sebum i resztek kosmetyków.
- W doborze kosmetyków opieramy się na porowatości włosów i równowadze PEH.
- Pielęgnacja bez zdrowego odżywiania będzie mniej skuteczna.
- Nigdy nie szarpiemy włosów i nie wycieramy ich ręcznikiem.
- Włosy zawsze myjemy ciepłą wodą, a po użyciu odżywki płuczemy chłodną.
- Po każdym myciu należy zabezpieczyć włosy przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi.
- Nie czeszemy mokrych włosów, chyba że są to włosy kręcone.
- Nie kładziemy się spać z mokrymi włosami.
- Szampon do włosów powinien mieć delikatny skład, aby nie doprowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry głowy.
- Włosy zawsze suszymy chłodnym nawiewem.
- Regularnie wykonujemy badania krwi, które wykażą nam ewentualne niedobory.
Pielęgnacja włosów a porowatość włosów
Duży wpływ na dobór odpowiedniej pielęgnacji ma porowatość włosów. Rozróżniamy 3 porowatości:
- włosy niskoporowate,
- włosy średnioporowate,
- włosy wysokoporowate.
Im wyższa porowatość włosów, tym bardziej musimy dbać o nasze włosy. Włosy wysokoporowate to zazwyczaj kosmyki zniszczone, rozjaśniane, poddane zabiegom chemicznym lub ciągłej stylizacji, a także kręcone. Tutaj stawiamy przede wszystkim na mocne nawilżenie i odbudowanie włosów. Stosujemy odżywki nawilżające i regenerujące maski. Warto również postawić na regularne olejowanie włosów.
Włosy niskoporowate są zdrowe, gładkie i dociążone. U posiadaczek takich kosmyków polecamy minimalną pielęgnację - szampon i odżywka. Raz na dwa tygodnie warto użyć maski, które głęboko odżywi pasma. Przy zbyt ciężkich kosmetykach możemy doprowadzić do obciążenia i przetłuszczenia się włosów.
Zobacz także: Test na porowatość włosów - włosy niskoporowate czy wysokoporowate?
Pielęgnacja włosów - równowaga PEH
W codziennej pielęgnacji włosów znaczenie ma również równowaga PEH. W kosmetykach do włosów mamy 3 rodzaje składników aktywnych:
- proteiny - uzupełniają ubytki we włosach,
- emolienty - tworzą ochronną otoczkę, która zapobiega uszkodzeniom i utracie wody,
- humektanty - nawilżacze.
Każdy z nich ma nieco inne działanie na włosy, dlatego należy używać ich zamiennie. Jeżeli będziemy stosować kosmetyki tylko i wyłącznie z jednym rodzajem składników, nasze włosy będą albo przesuszone i puszące się, albo oklapnięte.
Nie ma jednej zasady stosowania kosmetyków w ramach równowagi PEH. Najlepiej obserwować swoje włosy, po czy możemy wywnioskować jakich kosmetyków użyć. Zazwyczaj humektanty powinno się stosować około 2 razy w tygodniu, odżywki proteinowe raz w tygodniu, a emolienty 2-3 razy w tygodniu.
Pielęgnacja włosów - jakie kosmetyki stosować?
Wybór odpowiednich kosmetyków do włosów jest bardzo trudny. To, co sprawdzi się jednak osobie, u drugiej może spowodować pogorszenie kondycji włosów. Przeanalizujmy rodzaj naszych włosów, ich porowatość o raz kondycję i dopasujmy odpowiednią pielęgnację.
Przede wszystkim stawiajmy na kosmetyki z naturalnym składem o wysokim stężeniu aktywnych składników. Odżywki i maski z silikonami sprawią, że nasze włosy będę wyglądać nieco lepiej, lecz nie poprawią ich stanu.
Dodatkowo dużą uwagę zwróćmy na kosmetyki do skóry głowy. Nie powinny one zawierać wysuszających i drażniących składników. Dobre szampony i wcierki wzmocnią cebulki, dzięki czemu włosy będą rosły mocne, lśniące i zdrowe.