Reklama

Dzięki określeniu porowatości włosów możesz ułożyć plan pielęgnacji, który znacząco wpłynie na ich kondycję. Istnieje kilka prostych sposobów, które pomogą ci zweryfikować typ włosa. Pomocny może być test szklanki, ale często już samo dokładne przyjrzenie się kosmykom pozwala ustalić ich porowatość. Kiedy już wiesz, w jakim stopniu łuski włosów są odchylone, z łatwością dobierzesz kosmetyki, które zapewnią tzw. równowagę PEH.

Reklama

Spis treści:

  1. Porowatość włosów – co to takiego?
  2. Rodzaje włosów ze względu na porowatość
  3. Jak sprawdzić porowatość włosów i poziom ich odchylenia?
  4. Test na porowatość włosów ze szklanką wody
  5. Włosy niskoporowate
  6. Włosy średnioporowate
  7. Włosy wysokoporowate
  8. Porowatość włosów kręconych
  9. Jak dobierać kosmetyki do typów porowatości włosów?
  10. Czym olejować włosy?

Porowatość włosów – co to takiego?

Mianem porowatości włosów określa się stopień odchylenia łusek keratynowych od kory włosa. Kosmyki składają się z małych łusek, które układają się wokół jego łodygi. Mogą one ściśle przylegać, nieco się odchylać albo być bardzo mocno otwarte. Im bardziej są odchylone, tym wyższą porowatość mają włosy. W praktyce oznacza to, że są też one bardziej zniszczone – zdrowe włosy mają przylegające łuski i są gładkie i miękkie w dotyku. Określenie porowatości włosów pozwala na dobranie pielęgnacji, która pomoże je domknąć lub która pozwoli zachować świetną kondycję pasm.

Getty Images@ Ada Summer

Rodzaje włosów ze względu na porowatość

Ze względu na porowatość włosów dzieli się włosy na trzy typy:

  • włosy wysokoporowate,
  • włosy średnioporowate,
  • włosy niskoporowate.

Pamiętaj, że porowatość włosów nie jest ich cechą stałą. Może ona ulegać zmianom w zależności od stosowanej pielęgnacji. Jeśli jest ona odpowiednio dobrana, porowatość włosów będzie się obniżać, natomiast jeśli źle – pasma będą ulegać dalszemu zniszczeniu. Stopień rozchylenia łusek objawia się w dość widoczny sposób. Mowa o wcześniej wspomnianych mniej lub bardziej zniszczonych włosach.

Jak sprawdzić porowatość włosów i stopień odchylenia łusek?

Aby sprawdzić porowatość włosów, musisz zacząć od obserwacji swoich włosów. Zacznij od oceny ich kondycji, następnie grubości, jak łatwo jest je obciążyć, czy często się elektryzują, jak łatwo jest je stylizować. Wbrew pozorom to właśnie obserwowanie i reagowanie na zachodzące we włosach zmiany jest kluczem do świadomej pielęgnacji. Znaczenie mogą mieć szczegóły, na które wcześniej nie zwracałaś uwagi.

Getty Images@ JGI/Jamie Grill

W ocenie porowatości włosów pomoże test, który składa się z około dziesięciu szybkich pytań. Polega on na obserwacji stanu swoich pasm. Podczas testu na porowatość włosów musisz określić, czy twoje włosy są gładkie i lśniące lub suche i łamliwe, czy się kręcą, jakie są w dotyku, jak wyglądają po rozczesaniu, czy są rozjaśniane i jak łatwo się plączą. W internecie dostępna jest cała masa takich testów porowatości włosów, które wykonasz za darmo.

Test na porowatość włosów ze szklanką wody

Kolejnym sposobem na określenie porowatości włosów jest prosty test ze szklanką wody. Jedyne, czego potrzebujesz do jego wykonania, to woda, swój włos i szklanka. Napełnij szklankę letnią wodą, a następnie włóż do niej włos. Odczekaj ok. 5 minut i zobacz, gdzie się znajduje. Jeśli pływa na powierzchni, oznacza to, że masz włosy niskoporowate. Jeśli opadł na samo dno – najprawdopodobniej twoje pasma to wysokopory. Natomiast gdy włos znajduje się gdzieś w połowie szklanki, posiadasz włosy o średniej porowatości.

Getty Images@ Mariya Borisova

Włosy niskoporowate

Niskoporowate włosy mają ściśle przylegające do siebie łuski. Są gładkie, proste i lśniące, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na ogół szybko tracą objętość i trudno je stylizować, gdyż są dość sztywne. Suszenie ich zajmuje też dużo czasu. O wiele trudniej je odżywić, ponieważ przez domknięte łuski składniki aktywne z kosmetyków mają utrudnione wnikanie w głąb.

Z założenia to właśnie ten typ porowatości świadczy o zdrowych i witalnych włosach. Mimo że ich stylizacja jest nieco trudniejsza, to sam fakt, że są zdrowe, wynagradza ten "efekt uboczny".

Getty Images@ Liliya Krueger

Włosy średnioporowate

Średnioporowate włosy mają lekko odchylone łuski i to właśnie one występują najczęściej. Dużo osób widząc średniopory określa je mianem „normalnych”. Są cienkie i delikatne, ale także dość podatne na stylizację. Pod wpływem wilgoci delikatnie falują, a nawet w małym stopniu kręcą się. Nie sprawiają większych problemów w pielęgnacji, dobrze chwytają składniki aktywne z kosmetyków, ale pozbawione ochrony szybko niszczą się. Wówczas mogą stać się wysokoporowate, czego za wszelką cenę chcemy uniknąć.

Getty Images@ Azat_ajphotos

Włosy wysokoporowate

Wysoka porowatość włosów oznacza, że mają one silnie odchylone łuski od kory włosa. Są one bardzo podatne na szkodliwy wpływ czynników środowiska zewnętrznego (takich jak zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie UV, a także skrajne temperatury). Szybko pochłaniają wilgoć i puszą się, są przesuszone, szorstkie w dotyku i łamliwe. Bardzo łatwo tracą blask lub są matowe.

Włosy wysokoporowate są podatne na stylizację. Jeśli farbujesz włosy, a w szczególności rozjaśniasz lub poddajesz je częstym zabiegom stylizacyjnym z wykorzystaniem urządzeń do stylizacji, możesz być niemalże pewna, że posiadasz właśnie włosy wysokoporowate. Wysoką porowatość najczęściej posiadają włosy kręcone.

Getty Images@ Boy_Anupong

Zobacz także: Jak zamknąć łuski włosa? Pielęgnacja i domowe sposoby

Jak dobierać kosmetyki do typów porowatości włosów?

Przed zakupem kosmetyków do pielęgnacji włosów należy zapoznać się z ich składem i sprawdzić, czy konkretny produkt ma składniki adekwatne do potrzeb włosów. To jak wyglądają włosy i w jakiej kondycji są zależy właśnie w dużej mierze od tego, jakie produkty stosujesz na co dzień i jakich składników im dostarczasz.

Kiedy sprawdzisz już swoją porowatość włosów, będzie ci łatwiej dobrać kosmetyki do ich typu. Wszystko obraca się wokół równowagi PEH. Aby włosy były piękne i zdrowe musisz dostarczać im odpowiednich składników aktywnych we właściwych proporcjach, a mowa tutaj o proteinach (P), emolientach (E) i humektantach (H). Proteiny mają działanie regenerujące, emolienty – ochronne, a humektanty –nawilżające. Jak więc dobrać pielęgnację do konkretnego typu włosów?

  • Włosy wysokoporowate: kosmetyki do włosów takie jak maska czy odżywka powinna być bogata w proteiny. Włosy będą miały szansę się zregenerować i odbudować. Warto wprowadzić do pielęgnacji oleje np. shea czy pestek moreli.
  • Włosy średnioporowate: takie włosy powinny otrzymać wsparcie każdego ze składników, tak aby doprowadzić je do niskiej porowatości.
  • Włosy niskoporowate: ten typ włosa potrzebuje w dużym stopniu wsparcia emolientami i humektantami. Proteiny mogą je obciążać i pozbawiać objętości.

Czym olejować włosy?

Olejowanie włosów może w dużym stopniu przyczynić się do poprawy ich kondycji. Należy jednak wiedzieć, że olejowanie powinno być dostosowane do porowatości włosów. Oleje mają różne cząsteczki, a włosy różny poziom rozchylenia łusek. Dobierając olej, należy pamiętać o tym, aby każdy z tych elementów do siebie pasował. Oleje o małych cząsteczkach będą odpowiednie dla włosów o niskiej porowatości, te o większych cząsteczkach do średniej porowatości, a do najwyższego stopnia rozchylenia sprawdzi się olej o największych cząsteczkach.

Reklama
  • włosy niskoporowate: olej kokosowy, olej arganowy;
  • włosy średnioporowate: olej makadamia, olej z pestek moreli, olej archaidowy;
  • włosy wysokoporowate: olej z pestek arbuza, olej z nasion bawełny, olej z kiełków pszenicy.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane