Skrzyp polny na włosy – działanie i sposoby stosowania
Skrzyp polny na włosy działa przede wszystkim wzmacniająco – ogranicza ich nadmierne wypadanie i pobudza porost nowych kosmyków. Dodaje też sprężystości i sprawia, że są odporniejsze na uszkodzenia. Skrzyp polny stanowi składnik gotowych kosmetyków do włosów osłabionych oraz suplementów diety, jednak z jego właściwości można skorzystać również w formie domowych płukanek i wcierek.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Skrzyp polny na włosy wpływa korzystnie dzięki zawartości witamin i składników mineralnych, a do najważniejszych z nich należy krzem. Jest on kluczowy dla zdrowia włosów, a zwłaszcza dla kondycji mieszków włosowych, w których umocowane są cebulki. Pozytywne efekty działania suplementów ze skrzypem potwierdzają badania, jednak trzeba pamiętać, że w przypadku długotrwałego stosowania może dojść do niedoboru witaminy B1.
Spis treści:
- Witaminy i minerały w skrzypie polnym
- Jak działa skrzyp polny na włosy? Efekty
- Kosmetyki zawierające skrzyp polny
- Jak parzyć herbatę ze skrzypu samodzielnie zebranego?
- Jak zrobić wcierkę i płukankę do włosów ze skrzypu polnego?
- Tabletki ze skrzypem polnym na wypadanie włosów
Witaminy i minerały w skrzypie polnym
Skrzyp polny jest rośliną powszechnie występującą w Polsce i uznawaną za chwast. W rzeczywistości jednak ziele skrzypu od wieków cenione jest w medycynie naturalnej, a ekstrakty z niego znalazły też zastosowanie w kosmetyce. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości krzemu. Jest to pierwiastek kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, ponieważ jest niezbędny w procesie syntezy kolagenu i elastyny. Białka te nie tylko odpowiadają za kondycję i jędrność skóry, ale też budują np. ścianki naczyń krwionośnych. Forma, w jakiej krzem jest obecny w skrzypie polnym, to tzw. tlenek krzemu, czyli krzemionka o wysokiej przyswajalności.
Krzem jest składnikiem budulcowym włosów, skóry i paznokci, ale jego pozytywny wpływ wynika też ze wspomnianego faktu, że jest potrzebny fibroblastom do wytworzenia włókien kolagenowych i elastynowych. Jaki ma to związek z włosami? Kolagen otacza mieszki włosowe. Kiedy dochodzi do degradacji i usztywnienia jego włókien, otaczające mieszek naczynia krwionośne gorzej funkcjonują, co w konsekwencji prowadzi do słabszego odżywienia tkwiących w mieszku cebulek. Rezultat nietrudno przewidzieć: niewystarczające odżywienie cebulek to prosta droga do osłabienia włosów i ich nasilonego wypadania.
Oprócz krzemu ekstrakty ze skrzypu polnego zawierają też:
- witaminę B5 (kwas pantotenowy) – wzmacnia włosy, wygładza i nabłyszcza, normalizuje pracę gruczołów łojowych;
- witaminę C – podobnie jak krzem jest kluczowa dla procesu syntezy kolagenu i elastyny, zwiększa też przyswajalność żelaza;
- flawonoidy – składniki o silnym działaniu antyoksydacyjnym, redukują stres oksydacyjny i negatywny wpływ wolnych rodników na komórki organizmu (również skóry i włosów);
- minerały (m.in. żelazo, cynk, magnez) – ważne zarówno dla prawidłowej budowy włosów, jak i kondycji skóry głowy.
Jak działa skrzyp polny na włosy? Efekty
Stosowanie skrzypu polnego zwiększa odżywienie cebulek, wzmacnia włosy, hamuje ich nadmierne wypadanie, a także pobudza porost nowych. Te, które rosną, są silniejsze, grubsze i bardziej sprężyste. Skrzyp pomaga też w przypadku problemów dotyczących skóry głowy, zwłaszcza nadaktywności gruczołów łojowych i związanego z tym nadmiernego przetłuszczania się włosów.
Jego skuteczność potwierdzają badania. W jednym z nich przez 180 dni jedna grupa kobiet przyjmowała suplement diety ze skrzypem, druga natomiast – placebo. Po upływie tego czasu stwierdzono, że u osób stosujących preparat ziołowy doszło do bardzo istotnego zwiększenia liczby włosów – z 271 aż do 609 (pomiar z 4 cm² skóry głowy), podczas gdy w grupie placebo liczba ta niemal nie zmieniła się, a nawet nieznacznie spadła z 256 do 242 [1]. Wyniki wyraźnie pokazują, że skrzypowy suplement pobudził porost włosów i zagęścił fryzurę.

Kosmetyki zawierające skrzyp polny
Najłatwiejszy sposób na włączenie skrzypu polnego do codziennej pielęgnacji włosów to stosowanie gotowych kosmetyków zawierających ekstrakt z niego. W drogeriach i aptekach dostępne są zarówno szampony, jak i odżywki czy maski. Przeznaczone są głównie do włosów cienkich, osłabionych i wypadających. Wzmocnienie zapewnią zwłaszcza ampułki na wypadanie włosów ze skrzypem, które należy aplikować na skórę głowy, najlepiej wykonując delikatny masaż, który pobudzi krążenie i ułatwi wchłanianie składników.
Zobacz także: Co na wypadanie włosów? Przyczyny utraty włosów i skuteczne sposoby na wzmocnienie cebulek
Jak parzyć herbatę ze skrzypu samodzielnie zebranego?
Prostym domowym sposobem na wypadanie włosów jest regularne stosowanie skrzypu w formie płukanek i wcierek. Żeby jednak je wykonać, niezbędne jest przygotowanie ziołowego naparu. W sklepach ziołowych i aptekach dostępne są gotowe herbatki ekspresowe w formie torebek wypełnionych suszonym (często też zmielonym) zielem skrzypu. Biorąc pod uwagę, że jest to roślina powszechnie występująca, można pokusić się o samodzielne zebranie i sporządzanie naparów. Pamiętajcie jednak o kilku zasadach:
- roślinę najlepiej zbierać w okresie od czerwca do września;
- nie należy zbierać skrzypu rosnącego w pobliżu dróg;
- ścinajcie tylko górne, kilkucentymetrowe fragmenty ziela skrzypu polnego.
Zebrane rośliny należy wysuszyć, rozdrobnić (a nawet zmielić) i dopiero takie suszone ziele może posłużyć do przygotowania naparu, a właściwie odwaru. W czym tkwi różnica? Napar sporządza się, po prostu zalewając ziele wrzątkiem. Żeby jednak „wydobyć” jak najwięcej składników aktywnych, najlepiej przygotować odwar, czyli nasypać ziele do garnuszka, zalać wodą i gotować na małym ogniu.
Należy jednak podkreślić, że herbatę ze skrzypu polnego do picia bezpieczniej przygotować z kupionych w aptece gotowych mieszanek. Z kolei samodzielnie sporządzone odwary z zebranego skrzypu mogą wam posłużyć do wykonania domowych płukanek do włosów i wcierek.

Jak zrobić wcierkę i płukankę do włosów ze skrzypu polnego?
Jak stosować skrzyp polny na włosy? Najpierw przygotujcie wspomniany odwar z suszonego ziela skrzypu: 1 łyżkę zalejcie szklanką wody, gotujcie przez około 10 minut, a następnie odstawcie do przestygnięcia. Użyjcie go do ostatniego płukania na koniec mycia włosów. Nie musicie już potem dodatkowo spłukiwać ich wodą.
Odwar możecie też przelać do butelki z atomizerem i stosować jako wcierkę na wypadanie włosów. Rozpylcie go bezpośrednio na skórę głowy i wmasujcie. Jeśli zmagacie się z łupieżem czy swędzącą skórą głowy i krostkami, dodajcie do odwaru olejek z drzewa herbacianego. Ma on silne działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Wcierkę przechowujcie w lodówce i zużyjcie w ciągu kilku dni.
Tabletki ze skrzypem polnym na wypadanie włosów
Skrzyp polny na włosy przyjmowany doustnie wyraźnie poprawia ich kondycję. Ważna jest jednak systematyczność, ale nie tylko. Picie herbatki ze skrzypu, jak i stosowanie suplementów na porost włosów, które go zawierają, wymaga zachowania pewnej ostrożności. Roślina ta zawiera pirytiaminę. Jest to tzw. antywitamina B1 (tiaminy), czyli substancja, która utrudnia jej wchłanianie. Długotrwałe przyjmowanie tabletek na włosy i paznokcie ze skrzypem czy picie herbaty ziołowej może więc prowadzić do jej niedoborów. Dlatego zaleca się, żeby po około 3 tygodniach ich stosowania zrobić przerwę. Warto też zwrócić uwagę, czy wybrany suplement nie zawiera już w składzie witaminy B1, co pozwoli zmniejszyć ryzyko niedoboru.
[1] Glynis A. A Double-blind, Placebo-controlled Study Evaluating the Efficacy of an Oral Supplement in Women with Self-perceived Thinning Hair. J Clin Aesthet Dermatol. 2012 Nov;5(11):28-34. PMID: 23198010; PMCID: PMC3509882.