Skrzyp polny (Equisetum arvense) jest rośliną, którą można spotkać głównie w Europie. W Polsce (mimo że ma walory lecznicze) uważany jest za chwast, którego trudno się pozbyć. Jego cenne właściwości wykorzystuje się zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Wyciąg ze skrzypu polnego (Equisetum Arvense Extract) rewitalizuje skórę, odżywia ją i regeneruje. Docenia się także działanie ujędrniające i regulujące pracę gruczołów łojowych tej rośliny. Skrzypowe ekstrakty stosuje się również na włosy. Dzięki nim ogranicza się ich wypadanie, przywracając jednocześnie blask i zdrowy wygląd. W medycynie skrzyp traktuje się jako łagodny środek moczopędny.
Spis treści:
Skrzyp polny od setek lat uważa się za chwast, jednak roślina ta ma wiele cennych wartości odżywczych. Zawiera bardzo dużo krzemu, który wspomaga leczenie podrażnień i regenerację naskórka. W skrzypie są też flawonoidy, alkaloidy, kwas jabłkowy i szczawiowy, a także witamina C i kilka istotnych dla człowieka pierwiastków. Kobalt, mangan, żelazo, fosfor i azot biorą udział w wielu przemianach w organizmie. Kobalt jest ponadto pierwiastkiem niezbędnym do produkcji witaminy B9, nazywanej potocznie kwasem foliowym. Powinien być przyjmowany przez kobiety planujące ciążę.
Wyciąg ze skrzypu polnego jest bardzo popularny w środowisku medycznym. Ma działanie moczopędne, wzmacnia układ immunologiczny, obniża ciśnienie krwi. Łagodzi również wszelkie nerwobóle, nawet te o podłożu artretycznym. Nie bez znaczenia są właściwości przeciwpotne rośliny, które przydają się także w kosmetyce. Produkty do pielęgnacji zawierające w składzie wyciąg ze skrzypu mają działanie ściągające, antyseptyczne i przeciwzapalne. Skrzyp wygładza drobne zmarszczki, ponieważ należy do grupy przeciwutleniaczy. Jest też substancją pianotwórczą.
Popularność skrzypu polnego w kosmetologii wzrosła tuż po tym, jak okazało się, że można stosować go nie tylko na skórę. Choć ma on zbawienny wpływ na powierzchnię naskórka, to znakomicie działa również na włosy. Wcierki czy płukanki ze skrzypu zapobiegają wypadaniu kosmyków, przywracają im blask i wzmacniają cebulki. Takie działanie to zasługa krzemionki, której jest bardzo dużo w tym chwaście. Poza tym krzem bierze udział w syntezie kolagenu, czego efektem jest zdrowy wygląd skóry, także skóry głowy.
Działanie skrzypu polnego na kosmyki nie ogranicza się wyłącznie do odżywiania i zapobiegania ich wypadaniu. Jest on skutecznym ziołem na porost włosów, regulującym jednocześnie pracę gruczołów łojowych w skórze. W efekcie włosy mniej się przetłuszczają, a ich końcówki nie rozdwajają.
Skrzyp polny ma zbawienny wpływ na skórę. Zawarte w jego składzie związki czynią tę roślinę skutecznym przeciwutleniaczem, hamującym procesy starzenia. Jeśli chodzi o składniki skrzypu, mowa nie tylko o flawonoidach, lecz i witaminie C, która także jest obecna w jego formule. Działanie ujędrniające, ściągające i przeciwzmarszkowe to jednak nie wszystko. Skrzyp polny jest bogaty w krzemionkę, która regeneruje, napina i uelastycznia, a także wspomaga gojenie się ran. Dzięki niemu można zatem nie tylko wygładzać zmarszczki, ale i regenerować skórę. Wyciąg ze skrzypu polecany jest do pielęgnacji cery dojrzałej, tłustej i mieszanej, gdzie istnieje problem z nadmierną produkcją sebum. Dodaje się go też do kremów przeznaczonych do cery naczynkowej, ponieważ roślina ta stymuluje krążenie krwi.
Podobne działanie skrzyp polny ma na paznokcie. Wzmacnia ich płytkę, zapobiegając pękaniu i rozdwajaniu. Dzięki substancjom odżywczym wyglądają one na zdrowe, mocne i są bardzo błyszczące.
Wyciąg ze skrzypu polnego można znaleźć w szeregu produktów kosmetycznych. Spotyka się go m.in. w:
Skrzyp bywa obecny również w mgiełkach do ciała, ze względu na zapach, który nie dla każdego jest przyjemny, często w towarzystwie innych składników.
Wyciągu ze skrzypu wcale nie trzeba kupować, ponieważ można zrobić go samodzielnie. Powstanie skuteczna płukanka lub baza pod inne domowe kosmetyki. Nie będzie ona jednak oparta na alkoholu, a jedynie na wodzie.
Do przygotowania płukanki ze skrzypu potrzeba:
Skrzyp należy zagotować z wodą i pozostawić do ostudzenia, a następnie przecedzić przez sitko lub gazę. W gotowym wywarze powinno się moczyć czyste włosy przez kilkanaście minut. Kosmyków nie trzeba myć ponownie. Skrzyp nie tłuści ani też nie brudzi włosów. Podobny przepis obowiązuje, jeśli chodzi o wcierkę. W tym przypadku zaleca się, aby gotowy płyn przelać do wygodnego atomizera.
Brak informacji o składnikach, których nie powinno się łączyć ze skrzypem. Warto jednak pamiętać o jego różnych odmianach. Osoby, które zbierają ten chwast samodzielnie, muszą pamiętać, że istnieje skrzyp błotny i olbrzymi. Są one trujące i nie wolno ich spożywać.
Jest to składnik w całości pochodzący z natury. Łatwo go znaleźć na polskich łąkach. Samodzielne wytworzenie wyciągu z niego również nie należy do trudnych.
Nie ma przeciwwskazań, aby stosować kosmetyki zawierające skrzyp tak często, jak zachodzi potrzeba. Pod względem kosmetycznym jest on bezpiecznym składnikiem. W kosmetykach mogą go używać nawet kobiety będące w ciąży i karmiące piersią. Nie ma także informacji, jakoby skrzyp był szkodliwy dla małych dzieci. Obostrzenia dotyczą wyłącznie przyjmowania doustnego preparatów ze skrzypem.
Skrzyp polny jest rośliną niemającą toksycznego wpływu na środowisko naturalne. Kosmetyki z nim w składzie mogą stosować weganie – osoby, które nie akceptują produktów odzwierzęcych.