Reklama

Sztywne włosy mogą być genetycznym spadkiem. Jeśli więc sprawiają one trudności w układaniu, odkąd tylko pamiętacie, możliwe, że taka jest ich natura. Częściej jednak zesztywnienie kosmyków pojawia się na pewnym etapie życia i wtedy warto zastanowić się, jaka stoi za tym przyczyna. Zwykle wystarczy wprowadzenie zmian w codziennej pielęgnacji, takich jak odstawienie na jakiś czas odżywek i masek proteinowych, włączenie tych z emolientami, a także regularne wykonywanie chelatowania włosów.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak rozpoznać włosy sztywne?
  2. Sztywne włosy przeproteinowane
  3. Sztywne włosy po farbowaniu lub rozjaśnianiu
  4. Sztywne włosy po umyciu
  5. Jak zmiękczyć sztywne włosy?
  6. Stylizacja sztywnych włosów
  7. Fryzury damskie na sztywne włosy

Jak rozpoznać włosy sztywne?

Sztywne włosy, które są zapisane w genach, wcale nie muszą być równoznaczne z ich złą kondycją. Może być tak, że po zakręceniu pasm na lokówce czy wałkach, już po chwili powracają do pierwotnego kształtu. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli sztywności włosów towarzyszy ewidentne pogorszenie ich stanu. Mogą to być włosy suche, łamliwe, szorstkie w dotyku, pozbawione blasku. Zwykle też puszą się pod wpływem wilgoci, plączą, a ich rozczesanie sprawia nie lada kłopoty. Określeniem, które wydaje się być adekwatne w ich przypadku, to „sianowatość”. Sztywne i twarde włosy łatwo też łamią się i kruszą.

Zobacz także: Wykruszone włosy - jak je uratować?

Sztywne włosy przeproteinowane

Jedną z najbardziej powszechnych przyczyn sztywności włosów jest ich tzw. przeproteinowanie. Proteiny są niezbędne dla zdrowia pasm. To one wzmacniają i odbudowują strukturę włosa, dlatego stanowią jeden z głównych składników kosmetyków regenerujących do włosów zniszczonych. Jeśli jednak będą one stosowane zbyt często i w nadmiarze, może dojść właśnie do przeproteinowania, czyli nadbudowy protein, co skutkuje sztywnością, szorstkością, skłonnością do plątania. W taką pułapkę łatwo wpaść, dlatego warto dokładnie wczytywać się w skład stosowanych produktów i przede wszystkim unikać równoczesnego stosowania kilku zawierających proteiny, takich jak keratyna, proteiny mleka, jedwabiu czy pszenicy.

Zobacz także: Proteiny na włosy - jak działają i kto powinien je stosować?

Sztywne włosy po farbowaniu lub rozjaśnianiu

Farbowanie i rozjaśnianie to zabiegi, które – zwłaszcza wykonywane zbyt często lub nieumiejętnie – mogą w bardzo negatywny sposób wpłynąć do kondycję włosa. Zawarte w nich substancje chemiczne (np. amoniak) rozchylają łuski włosów, co ma ułatwić wnikanie pigmentu (lub jego usunięcie, jak przy rozjaśnianiu). Jeśli łuski te nie zostaną po zabiegu domknięte, np. poprzez zakwaszenie, z włosów z łatwością będzie uciekać nawilżenie, a w rezultacie staną się suche i matowe.

Zabiegi koloryzacji negatywnie odbijają się na stanie kosmyków również z innej przyczyny. Prowadzą do naruszenia ochronnej powłoki lipidowej pokrywającej włosy. Kiedy staje się nieszczelna, tracą nawilżenie i są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Sztywne włosy po umyciu

Zauważyłyście, że włosy stają się sztywne i twarde po myciu? W takim przypadku zwróćcie uwagę, czy mycie przeprowadzacie prawidłowo. Przede wszystkim szampon należy nałożyć dwukrotnie, zwłaszcza jeśli na co dzień stosujecie środki do stylizacji. Nieodpowiednio zmywane mogą się nadbudowywać i tworzyć właśnie taką sztywną powłoczkę utwardzającą kosmyki. Możliwe też, że po prostu nie przykładacie wagi do dokładnego spłukania szamponu.

Przyczyną, na którą już nie macie tak dużego wpływu, jest znaczna twardość wody. Twardość wody to nic innego jak zawartość w niej minerałów i metali, np. soli magnezu czy wapnia. Im jest ich więcej, czyli im woda twardsza, tym większe prawdopodobieństwo, że podczas mycia będą osadzać się na włosach. Efekt jest podobny jak przy nadmiarze protein czy środków do stylizacji, czyli metale coraz bardziej gromadzą się na łodygach, usztywniając je i odbierając im połysk.

Getty Images@triocean

Jak zmiękczyć sztywne włosy?

Żeby zmiękczyć sztywne włosy, trzeba wprowadzić zmiany w codziennej pielęgnacji. Najważniejsze jest zadbanie o równowagę PEH, czyli równowagę między trzema składnikami: wspomnianymi już proteinami oraz emolientami i humektantami. Jeśli podejrzewacie, że przyczyną sztywności jest przeproteinowanie włosów, na kilka tygodni całkiem odstawcie kosmetyki proteinowe. Włączcie natomiast do pielęgnacji odżywki i maski emolientowe i humektantowe, a żeby usunąć nadmiar protein, raz w tygodniu użyjcie do mycia szamponu oczyszczającego. On też pomoże pozbyć się nagromadzonych resztek środków do stylizacji. Pomocne będzie też olejowanie włosów, zwłaszcza na podkład, np. żel aloesowy. Kiedy włosy powrócą do dobrego stanu, włączcie do pielęgnacji proteiny, ale stosujcie je nie częściej niż co 3-4 mycia.

Raz w tygodniu warto też zrobić chelatowanie włosów. Zabieg ten ma na celu usunięcie z nich nagromadzonych minerałów, substancji chemicznych, ale też np. silikonów z kosmetyków. Nazwa brzmi skomplikowanie, ale do wykonania zabiegu wystarczy użyć szamponu chelatującego, który zwiąże osady i w ten sposób pozwoli się ich pozbyć podczas spłukiwania włosów.

W miarę możliwości ograniczcie częstotliwość koloryzacji lub rozjaśniania. Wybierajcie preparaty, które jak najmniej szkodzą włosom, np. farby bez amoniaku. Stosujcie się ściśle do zaleceń producenta i nie przetrzymujcie farby na włosach dłużej, niż jest to wskazane w instrukcji. Warto też zastanowić się nad zamianą pełnej koloryzacji np. na pasemka czy refleksy.

Stylizacja sztywnych włosów

Stylizacja sztywnych włosów nie jest łatwa, ponieważ nie są one podatne na układanie. Łatwo wpaść w błędne koło, ponieważ ułożenie takich pasm, żeby efekt był trwały, wymaga najczęściej wykonania stylizacji na gorąco i użycia znacznej ilości pianki czy lakieru. Jeśli jest to konieczne i nie potraficie zrezygnować z lokówki czy prostownicy, koniecznie pamiętajcie o stosowaniu kosmetyków termoochronnych. Warto też sprawdzić, czy uda się zastąpić te urządzenia popularnymi wałkami do kręcenia włosów przez noc. Być może rano wystarczy tylko lekko spryskać je lakierem, żeby uzyskane w ten sposób loki nie rozprostowały się już po chwili.

Fryzury damskie na sztywne włosy

Sztywne włosy są problematyczne nie tylko w układaniu czy rozczesywaniu. Trudność sprawia dobór odpowiedniej fryzury, która powinna być dopasowana do stanu włosów. Wybierzcie się do sprawdzonego salonu, ponieważ cięcie sztywnych i twardych pasm wymaga umiejętności. Idealna fryzura dla sztywnych włosów krótkich to między innymi pixie cut. Cięcie to może być modyfikowane na różne sposoby, czasem grzywka jest dłuższa, czasem krótsza, co pozwala też na dobranie kształtu fryzury do rysów twarzy.

Jeśli pixie cut jest dla was zbyt krótkie, wybierzcie boba, w którym pasma kończą się na wysokości płatków uszu. Nie jest to jednak fryzura dla wszystkich. Pasma opierające się na policzkach przyciągają do nich uwagę. Nie jest to więc cięcie dobre dla twarzy okrągłej, z pełnymi policzkami, ponieważ jeszcze mocniej je uwydatni.

Zobacz także: Fryzura do okrągłej twarzy – oto cięcia włosów, które wyszczuplają! [Zdjęcia]

Reklama

Przy włosach półdługich doskonale sprawdzi się inna wersja boba – dłuższa, sięgająca do ramion lub nawet do obojczyków. Jest to tzw. long bob. W przeciwieństwie do powyższego krótkiego boba ten będzie idealny do twarzy okrągłej, ponieważ długie proste pasma biegnące po jej bokach dają wrażenie liniowości, optycznie wydłużają rysy i odciągają uwagę od pełnych policzków.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane