KWC LogobyWIZAŻ logo

Potassium Sorbate właściowości i zastosowanie

Sorbinian potasu, Sól potasowa kwasu sorbinowego,

E202, Sorbistat-Potassium, 2,4-Hexadienoic Acid Potassium Salt, Potassium 2,4-Hexadienoate

Sorbinian potasu (E202) – szkodliwość, zastosowanie

Sorbinian potasu to substancja używana przede wszystkim do konserwowania żywności i kosmetyków, ponieważ ogranicza rozwój bakterii, drożdży i pleśni. Uznawana jest za jeden z najbezpieczniejszych konserwantów, które są odpowiednie dla zdrowia ludzkiego.

Spis treści:

  • Właściwości sorbinianu potasu
  • Zastosowanie sorbinianu potasu w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć sorbinian potasu?
  • Jak stosować kosmetyki z sorbinianem potasu?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć sorbinianu potasu?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z sorbinianem potasu

Właściwości sorbinianu potasu

Sorbinian potasu, czyli sól potasowa kwasu sorbowego, to związek organiczny, który przypomina biały proszek. Substancja ta bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i nie ma zapachu. Najczęściej wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym, jednak stanowi też konserwant niektórych kosmetyków. Do najważniejszych właściwości sorbinianu potasu można zakwalifikować:

  • przedłużenie trwałości produktów kosmetycznych;
  • zmniejszenie podatności kosmetyków na działanie pleśni, grzybów i bakterii;
  • ochrona kosmetyków przed wtórnym zakażeniem mikroorganizmami;
  • zapobieganie rozwojowi różnych bakterii, ale nie tych korzystnych dla człowieka (np. bakterie kwasu mlekowego).

Warto wiedzieć o tym, że zdecydowana większość kosmetyków, również tych naturalnych, musi zawierać konserwant chroniący przed rozwojem bakterii, pleśni i grzybów, a także umożliwiający przedłużenie trwałości danego produktu, a tym samym jego długotrwałe stosowanie. Sorbinian potasu to jedna z popularniejszych substancji konserwujących. Należy dodać, że ten składnik zapobiega wtórnemu zakażeniu mikroorganizmami, do którego dochodzi podczas nakładania preparatu dłońmi, a nie np. szpatułką. W takim przypadku dotknięcie powierzchni produktu opuszkiem palca może doprowadzić do zakażenia bakteriami. Właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie kosmetyków dopiero po umyciu i wysuszeniu dłoni. Sorbinian potasu to konserwant, który zapobiega tego typu sytuacjom, jednak nie daje on stuprocentowej gwarancji. Warto dodać, że w kosmetykach wykorzystuje się substancję stworzoną syntetycznie, chociaż występuje także naturalnie w przyrodzie w owocach jarzębiny. Sorbinian potasu jest dopuszczalnym składnikiem również kosmetyków naturalnych i ekologicznych, odpowiednim dla wegan i wegetarian. Stanowi popularny konserwant, podobnie jak benzoesan sodu. Oba te składniki dodawane są do produktów kosmetycznych, aby zahamować rozwój drobnoustrojów, a także przedłużyć trwałość i datę ważności preparatu. Warto wiedzieć o tym, że sorbinian potasu nie jest komedogenny. Uznaje się go za bezpieczny składnik, odpowiedni do stosowania w kosmetykach.

Zastosowanie sorbinianu potasu w kosmetykach

Sorbinian potasu ma przede wszystkim działanie konserwujące i bakteriobójcze. Właśnie dlatego ten składnik stosowany jest w kosmetykach w niewielkich stężeniu i stanowi jedynie substancję pomocniczą. Sorbinian potasu bardzo dobrze hamuje wtórne zakażenie bakteryjne lub grzybicze, a tym samym doskonale sprawdza się w produktach, które często dotyka się dłońmi, np. kremach lub podkładach.

W jakich kosmetykach można znaleźć sorbinian potasu?

Sorbinian potasu jako konserwant można znaleźć w wielu różnych kosmetykach. Najczęściej pojawia się w produktach do makijażu i pielęgnacji, jak również preparatach do włosów i skóry głowy. W praktyce więc sorbinian potasu znajduje się zarówno w kremach do twarzy, jak i pudrach czy podkładach, a także żelach pod prysznic, szamponach, maskach i odżywkach do włosów, jak również w innych grupach produktów. Zwykle dodaje się niewielką ilość tego konserwantu – tyle wystarczy, żeby spełniał swoje funkcje.

Jak stosować kosmetyki z sorbinianem potasu?

Stosowanie kosmetyków z niewielką ilością sorbinianu potasu jest całkowicie bezpieczne, dlatego produkty zawierające ten składnik można swobodnie używać w trakcie rutynowej pielęgnacji czy makijażu. W przypadku kremów do twarzy i podkładów oczywiście należy pamiętać o wysokim poziomie higieny. Takie produkty najlepiej nakładać szpatułką lub wyciskać na wierzch umytej i wysuszonej dłoni, a następnie aplikować przy pomocy patyczka lub umytego i osuszonego opuszka palca.

Sorbinian potasu w stężeniu, w jakim występuje w kosmetykach, można stosować codziennie w trakcie pielęgnacji. Jeśli jednak pojawi się reakcja alergiczna na dany kosmetyk, należy zaprzestać jego używania. Warto pamiętać o tym, aby sprawdzić skład produktu, ponieważ sorbinian potasu dodawany jest w niewielkim stężeniu i bardziej alergenny potencjał mają zwykle inne składniki, także te naturalne.

Z jaki składnikami kosmetyków nie łączyć sorbinianu potasu?

Nie ma konkretnych doniesień na temat tego, z czym nie należy łączyć sorbinianu potasu w kosmetykach.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z sorbinianem potasu

Sorbinian potasu uznawany jest za składnik bezpieczny, odpowiedni do stosowania, jednak tylko w stężeniu wynoszącym do 0,6%. Sorbinian potasu może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące mamy. W zdecydowanej większości przypadków nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Zdaniem niektórych sorbinian potasu może powodować alergie, jednak nie zostało to potwierdzone w dotychczasowych badaniach na większych próbach. Warto zaznaczyć, że alergia u osób stosujących dany kosmetyk niekoniecznie musi dotyczyć tego konkretnego składnika, ponieważ zwykle pełni on tylko funkcję pomocniczą, a nie bazową.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik sklasyfikowany jako potencjalny alergen.

Typ składnika

  • Substancja roślinna
  • Substancja różnego pochodzenia
  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Konserwant
  • Substancja antymikrobowa
  • Substancja bakteriobójcza, bakteriocyd
  • Substancja grzybobójcza, fungicyd

Komedogenny

1
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie