Statystyki: + Dodaj produkt + Dodaj Look

Behentrimonium Chloride - właściwości i zastosowanie

Chlorek dokozylotrójmetyloamoniowy

Docosyltrimethylammonium Chloride, Behentrimethylammoniumchlorid, BTAC-228

Behentrimonium Chloride w kosmetykach – właściwości, zastosowanie

Behentrimonium Chloride, występujący też pod nazwą chlorek dokozylotrójmetyloamoniowy, chlorek behentrimonium, a także BTAC-228, to częsty składnik kosmetyków. Jest wykorzystywany głównie w preparatach do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Czasem stosowany jest również w środkach dezynfekujących.

Spis treści:

 • Behentrimonium Chloride – właściwości
 • Zastosowanie Behentrimonium Chloride w kosmetykach
 • W jakich kosmetykach można znaleźć Behentrimonium Chloride?
 • Stężenie Behentrimonium Chloride w wybranych produktach do pielęgnacji
 • Czy Behentrimonium Chloride jest bezpieczny?
 • Dla kogo przeznaczone są kosmetyki z Behentrimonium Chloride?
 • Czy Behentrimonium Chloride to składnik wegański?
 • Czy Behentrimonium Chloride jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
 • Efekty uboczne
 • Wpływ Behentrimonium Chloride na środowisko naturalne

Behentrimonium Chloride – właściwości

Behentrimonium Chloride konsystencją przypomina wosk. Ma żółty kolor i łatwo rozpuszcza się w tłuszczach, a trudniej w wodzie. Wyjątek stanowi jedynie woda o bardzo wysokiej temperaturze. Wykorzystywany jest głównie w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Pełni w nich funkcję konserwantu, antystatyku oraz substancji powierzchniowo czynnej. Behentrimonium Chloride w kosmetykach pielęgnacyjnych:

 • jest konserwantem, dzięki czemu zabezpiecza kosmetyk przed nadmiernym namnażaniem się zarazków i bakterii, które mogą dostać się do jego wnętrza, np. za pośrednictwem palców,
 • ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu zapobiega elektryzowaniu się włosów,
 • ułatwia rozczesywanie kosmyków,
 • silnie wygładza i zapobiega puszeniu się,
 • jest skutecznym detergentem, co oznacza, że dobrze oczyszcza skórę głowy oraz włosy z różnego rodzaju zanieczyszczeń,
 • zmiękcza i dodaje blasku włosom.

Zastosowanie Behentrimonium Chloride w kosmetykach

Behentrimonium Chloride w kosmetyce wykorzystywany jest głównie w produktach do pielęgnacji i mycia włosów, takich jak maseczki, odżywki i szampony. Jest substancją, która bardzo dobrze myje i wygładza kosmyki. Dodatkowo działa antystatycznie, czyli zapobiega elektryzowaniu się. Behentrimonium Chloride ma zastosowanie nie tylko w produktach drogeryjnych, ale również specjalistycznych preparatach trychologicznych. Tego typu kosmetyki, oprócz działania pielęgnacyjnego, wykazują również właściwości lecznicze i stosuje się je w przypadku różnego rodzaju problemów związanych z włosami i skórą głowy, np. łojotokowego zapalenia skóry, łupieżu pstrego czy grzybicy.

W jakich kosmetykach można znaleźć Behentrimonium Chloride?

Behentrimonium Chloride to głównie składnik kosmetyków do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Najczęściej wykorzystuje się go w takich produktach jak:

 • szampony, odżywki, maski do włosów,
 • profesjonalne produkty fryzjerskie,
 • farby do włosów,
 • peelingi do skóry głowy,
 • kosmetyki do pielęgnacji brody,
 • wcierki do skóry głowy,
 • mgiełki i olejki przeciw elektryzowaniu się włosów,
 • kosmetyki do włosów o działaniu wygładzającym,
 • specjalistyczne preparaty trychologiczne.

Zdarza się, że wykorzystywany jest również w środkach o właściwościach dezynfekujących oraz kremach do pielęgnacji twarzy.

Stężenie Behentrimonium Chloride w wybranych produktach do pielęgnacji

Behentrimonium Chloride to substancja, która może być stosowana bezpiecznie w różnego rodzaju kosmetykach, pod warunkiem że będzie ona w określonym stężeniu. W produktach niespłukiwanych, zarówno do włosów, jak i do twarzy, stężenie Behentrimonium Chloride nie powinno przekraczać 3%. Z kolei w przypadku kosmetyków do pielęgnacji włosów, które się spłukuje, jak szampony, maski i odżywki, stężenie może być już nieco większe, bo max.. 5%.

Czy Behentrimonium Chloride jest bezpieczny?

Behentrimonium Chloride to składnik kosmetyków uznawany za bezpieczny, pod warunkiem że będzie on użyty w odpowiednim stężeniu. Pomimo tego składnik może powodować reakcje alergiczne. Z kosmetyków z dodatkiem Behentrimonium Chloride powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią lub znacznie ograniczyć ich stosowanie.

Dla kogo przeznaczone są kosmetyki z Behentrimonium Chloride?

Kosmetyki do włosów, które mają w swoim składzie Behentrimonium Chloride, przeznaczone są dla osób z cienkimi, pozbawionymi objętości kosmykami, które mają tendencję do elektryzowania się. Tego typu produkty sprawdzą się również w pielęgnacji włosów długich, gdyż Behentrimonium Chloride powoduje, że łatwiej rozczesują się i nie plączą. Substancja występuje także w profesjonalnych preparatach trychologicznych, po które najczęściej sięgają osoby, które zmagają się z takimi problemami jak wypadanie włosów, łojotokowe lub grzybicze zapalenie skóry głowy, nadmierny łupież i łysienie.

Czy Behentrimonium Chloride to składnik wegański?

Behentrimonium Chloride to składnik różnego pochodzenia, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, czy jest on wegański czy nie. W przypadku gdy substancja jest pochodną pszczelego wosku, wówczas nie jest odpowiednia dla wegan, jednak gdy jest roślinna, wtedy jak najbardziej tak. Odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób powstaje Behentrimonium Chloride, najlepiej szukać bezpośrednio u producenta danego kosmetyku.

Czy Behentrimonium Chloride jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Behentrimonium Chloride pozyskuje się na kilka sposobów. Substancja występuje naturalnie w pszczelim wosku oraz roślinach, ale można ją również wytwarzać syntetycznie.

Efekty uboczne

Behentrimonium Chloride to składnik kosmetyków, który może podrażniać skórę głowy. Wówczas mogą pojawić się takie objawy jak zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie.

Wpływ Behentrimonium Chloride na środowisko naturalne

Behentrimonium Chloride to substancja stosowana w kosmetykach uznawana za bezpieczną dla środowiska. Warto jednak pamiętać, że jest ona łatwopalna, co może przyczynić się do zniszczeń w otoczeniu. Z tego typu kosmetykami najlepiej obchodzić się ostrożnie i należy je przechowywać w odpowiedni sposób, np. z dala od źródeł ciepła.

Działanie w kosmetykach

Substancja bardzo często stosowana w produktach do mycia oraz pielęgnacji włosów, szamponach, odżywkach, maskach. Ma działanie myjące, zapobiega elektryzowaniu i plątaniu włosów, ułatwia rozczesywanie, wygładza, zmiękcza i kondycjonuje. Wykazuje również lekkie działanie konserwujące.

Typ składnika

Substancja półsyntetyczna, Substancja pochodzenia zwierzęcego, Substancja roślinna, Substancja różnego pochodzenia

Funkcja w kosmetyku

Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd

Substancja kondycjonująca

Konserwant

Substancja antystatyczna

Substancja powierzchniowo czynna

Substancja wygładzająca

Substancja zmiękczająca

Komedogenny
1
słabsze działanie silne działanie
Alergenne
3
słabsze działanie silne działanie
Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Nie wiadomo

Tak

Nie

Ostrzeżenia

Zdarzają się reakcje alergiczne. Substancja może wywoływać podrażnienie skóry i zapalenie mieszków włosowych.

Produkty z tym składnikiem

Nie posiadamy podobnych produktów dla danej katergorii.