Behentrimonium Chloride, występujący też pod nazwą chlorek dokozylotrójmetyloamoniowy, chlorek behentrimonium, a także BTAC-228, to częsty składnik kosmetyków. Jest wykorzystywany głównie w preparatach do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Czasem stosowany jest również w środkach dezynfekujących.
Spis treści:
Behentrimonium Chloride konsystencją przypomina wosk. Ma żółty kolor i łatwo rozpuszcza się w tłuszczach, a trudniej w wodzie. Wyjątek stanowi jedynie woda o bardzo wysokiej temperaturze. Wykorzystywany jest głównie w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Pełni w nich funkcję konserwantu, antystatyku oraz substancji powierzchniowo czynnej. Behentrimonium Chloride w kosmetykach pielęgnacyjnych:
Behentrimonium Chloride w kosmetyce wykorzystywany jest głównie w produktach do pielęgnacji i mycia włosów, takich jak maseczki, odżywki i szampony. Jest substancją, która bardzo dobrze myje i wygładza kosmyki. Dodatkowo działa antystatycznie, czyli zapobiega elektryzowaniu się. Behentrimonium Chloride ma zastosowanie nie tylko w produktach drogeryjnych, ale również specjalistycznych preparatach trychologicznych. Tego typu kosmetyki, oprócz działania pielęgnacyjnego, wykazują również właściwości lecznicze i stosuje się je w przypadku różnego rodzaju problemów związanych z włosami i skórą głowy, np. łojotokowego zapalenia skóry, łupieżu pstrego czy grzybicy.
Behentrimonium Chloride to głównie składnik kosmetyków do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Najczęściej wykorzystuje się go w takich produktach jak:
Zdarza się, że wykorzystywany jest również w środkach o właściwościach dezynfekujących oraz kremach do pielęgnacji twarzy.
Behentrimonium Chloride to substancja, która może być stosowana bezpiecznie w różnego rodzaju kosmetykach, pod warunkiem że będzie ona w określonym stężeniu. W produktach niespłukiwanych, zarówno do włosów, jak i do twarzy, stężenie Behentrimonium Chloride nie powinno przekraczać 3%. Z kolei w przypadku kosmetyków do pielęgnacji włosów, które się spłukuje, jak szampony, maski i odżywki, stężenie może być już nieco większe, bo max.. 5%.
Behentrimonium Chloride to składnik kosmetyków uznawany za bezpieczny, pod warunkiem że będzie on użyty w odpowiednim stężeniu. Pomimo tego składnik może powodować reakcje alergiczne. Z kosmetyków z dodatkiem Behentrimonium Chloride powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią lub znacznie ograniczyć ich stosowanie.
Kosmetyki do włosów, które mają w swoim składzie Behentrimonium Chloride, przeznaczone są dla osób z cienkimi, pozbawionymi objętości kosmykami, które mają tendencję do elektryzowania się. Tego typu produkty sprawdzą się również w pielęgnacji włosów długich, gdyż Behentrimonium Chloride powoduje, że łatwiej rozczesują się i nie plączą. Substancja występuje także w profesjonalnych preparatach trychologicznych, po które najczęściej sięgają osoby, które zmagają się z takimi problemami jak wypadanie włosów, łojotokowe lub grzybicze zapalenie skóry głowy, nadmierny łupież i łysienie.
Behentrimonium Chloride to składnik różnego pochodzenia, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, czy jest on wegański czy nie. W przypadku gdy substancja jest pochodną pszczelego wosku, wówczas nie jest odpowiednia dla wegan, jednak gdy jest roślinna, wtedy jak najbardziej tak. Odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób powstaje Behentrimonium Chloride, najlepiej szukać bezpośrednio u producenta danego kosmetyku.
Behentrimonium Chloride pozyskuje się na kilka sposobów. Substancja występuje naturalnie w pszczelim wosku oraz roślinach, ale można ją również wytwarzać syntetycznie.
Behentrimonium Chloride to składnik kosmetyków, który może podrażniać skórę głowy. Wówczas mogą pojawić się takie objawy jak zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie.
Behentrimonium Chloride to substancja stosowana w kosmetykach uznawana za bezpieczną dla środowiska. Warto jednak pamiętać, że jest ona łatwopalna, co może przyczynić się do zniszczeń w otoczeniu. Z tego typu kosmetykami najlepiej obchodzić się ostrożnie i należy je przechowywać w odpowiedni sposób, np. z dala od źródeł ciepła.
Zdarzają się reakcje alergiczne. Substancja może wywoływać podrażnienie skóry i zapalenie mieszków włosowych.