KWC LogobyWIZAŻ logo

Sorbic Acid właściowości i zastosowanie

Kwas sorbowy

1,3-Pentadiene-1-Carboxylic Acid, 2,4-Hexadienoic Acid, 2-Propenylacrylic Acid, Acidum Sorbicum

Kwas sorbowy – co warto o nim wiedzieć?

Kwas sorbowy (Sorbic Acid) to związek organiczny występujący w postaci białego lub przezroczystego proszku. Jest substancją pochodzenia naturalnego. Pierwszy raz został uzyskany w wyniku ekstrakcji jarzębiny. Obecnie często jest wytwarzany syntetycznie. Kwas sorbinowy jest łagodnym konserwantem, a także wykazuje działanie grzybobójcze i pleśniobójcze.

Spis treści:

  • Właściwości kwasu sorbowego
  • Zastosowanie kwasu sorbowego w kosmetykach
  • Kto może stosować kosmetyki z kwasem sorbowym?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć kwasu sorbowego?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z kwasem sorbowym
  • Sorbic acid a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Właściwości kwasu sorbowego

Kwas sorbowy ma właściwości delikatnie konserwujące. Ponieważ są one słabe, często występuje w kosmetykach w towarzystwie innych, silniejszych konserwantów. Powstrzymuje rozwój jedynie bakterii o niskim pH (do 6,5). Wykazuje natomiast szerokie działanie grzybostatyczne – hamuje rozwój grzybów i pleśni. Zapobiega wtórnemu zakażeniu drobnoustrojami preparatów, które najczęściej wynika z nakładania ich brudnymi palcami. Związek ten zapewnia odpowiednią stabilność mikrobiologiczną kosmetyków na każdym etapie produkcji.

W branży spożywczej kwas sorbowy jest stosowany jako konserwant. Występuje pod nazwą E200. Jest substancją, która zatrzymuje wilgoć w produktach. Dodawany do nabiału nie niszczy cennych kultur bakterii. Można go też znaleźć w wyrobach garmażeryjnych, margarynie, pieczywie, wyrobach cukierniczych, a także w winie i cydrze.

Zastosowanie kwasu sorbowego w kosmetykach

Kwas sorbowy został dopuszczony do stosowania w produktach kosmetycznych, a jego akceptowalne stężenie to 0,6%. Można go znaleźć w:

  • balsamach do ciała,
  • kremach do pielęgnacji twarzy,
  • kremach do stóp i rąk,
  • kosmetykach do opalania i po opalaniu,
  • produktach do mycia twarzy i demakijażu,
  • kosmetykach do włosów (szamponach, odżywkach, maskach),
  • pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustnej.

Kwas sorbowy, jako produkt pochodzenia naturalnego, często jest składnikiem kosmetyków organicznych. Jego zadaniem jest przedłużenie trwałości produktów i działanie konserwujące. Substancja jest również składnikiem kosmetyków kolorowych, a w szczególności podkładów, które często są aplikowane na skórę palcami, co może zwiększać ryzyko zanieczyszczenia produktu i namnażania bakterii.

Kto może stosować kosmetyki z kwasem sorbowym?

Kwas sorbowy jest obecny w wielu rodzajach kosmetyków, nawet tych stosowanych podczas codziennej pielęgnacji. Może po nie sięgnąć każdy, niezależnie od typu cery. Jednak osoby ze skórą skłonną do podrażnień powinny wykonać wcześniej próbę alergiczną. Również stosowanie kwasu w wyższych stężeniach (do 10%) może powodować podrażnienia.

Przed zastosowaniem produktu z kwasem należy nałożyć jego niewielką ilość na małą powierzchnię skóry (np. za uchem) i obserwować przez 24h, czy pojawiła się niepożądana reakcja.

Kosmetyki zawierające kwas sorbowy nie wykazują działania komedogennego, czyli nie zapychają porów skóry. To ważne dla tych, którzy borykają się z niedoskonałościami w postaci trądziku czy wyprysków. Mogą po nie sięgnąć również osoby ze skórą tłustą i zanieczyszczoną, ponieważ nie powinny nasilić objawów skórnych.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć kwasu sorbowego?

Kwas sorbowy jest substancją grzybobójczą, jednak przy określonym pH ma działanie konserwujące. Nie powinno się go łączyć w dużych ilościach z innymi konserwantami, ponieważ może to działać alergizująco na skórę. Widoczne będzie zaczerwienienie, swędzenie, a także może wystąpić wyprysk kontaktowy.

Dodając czysty kwas sorbowy do kosmetyków, należy ściśle stosować się do określonych receptur i proporcji pozostałych składników. Samodzielna ingerencja w stężenie lub ilość może spowodować alergie, lub podrażnienia skóry i oczu.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z kwasem sorbowym

Wysokie stężenie może podrażnić skórę i oczy. Podczas stosowania kosmetyków z tą substancją należy zwrócić uwagę na to, czy nie występują:

  • rumień,
  • swędzenie,
  • pieczenie,
  • łuszczenie naskórka.

Takie objawy wskazują na podrażnienie, które zazwyczaj pojawia się w miejscu zastosowania produktu.

Przyszłe mamy powinny zwrócić uwagę na reakcje skórne po zastosowaniu kosmetyków z dodatkiem kwasu sorbowego. Ciąża to okres, kiedy nadwrażliwość na substancje kosmetyczne jest większa niż zazwyczaj.

Ze stosowania kosmetyków z dodatkiem kwasu sorbowego powinny zrezygnować osoby ze skórą atopową, skłonną do podrażnień i alergii. W przypadku skóry wrażliwej należy zwrócić uwagę na odczucia po nałożeniu kosmetyku.

Sorbic acid a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Kwas sorbowy jest pozyskiwany zarówno z jarzębiny, jak i wytwarzany syntetycznie. W jednym i drugim przypadku jest to substancja uznawana za bezpieczną dla środowiska. Nie zauważono, aby miała negatywny wpływ na faunę i florę.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. Znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie to 0,6%. Dopuszczony do stosowania w kosmetykach naturalnych. Może być stosowany w wyższym stężeniu w uzasadnionych (pisemnie) przypadkach, np. w mydłach dezynfekcyjnych, szamponach przeciwłupieżowych.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego

Funkcja w kosmetyku

  • Konserwant

Alergenne

3
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie