Reklama

Paznokcie u nóg wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Powinna ona jednak zostać ograniczona do czynności, które nie ingerują w płytkę paznokcia. Drobne zabiegi potrafią utrzymać ją w idealnym stanie. Należy więc skupić się przede wszystkim na regulacji ich długości. Pozwala to uniknąć pojawiania się m.in. problemu ich wrastania. Innymi najczęstszymi problemami jest grzybica oraz żółte czy białe przebarwienia. Zobaczcie, jak je leczyć i jak odpowiednio dbać o paznokcie u nóg?

Reklama

Zobacz także: Ten krem do odbudowy zniszczonych paznokci polecają podolodzy - "w tydzień zdziałał cuda"

Spis treści:

  1. Jak obcinać paznokcie u nóg?
  2. Pielęgnacja paznokci u nóg
  3. Zniszczone paznokcie u nóg
  4. Wrastające paznokcie u nóg
  5. Zmiany na paznokciach u nóg
  6. Grzybica paznokci u nóg
  7. Żółte paznokcie u nóg
  8. Białe paznokcie u nóg

Jak obcinać paznokcie u nóg?

Paznokcie u nóg powinny być systematycznie obcinane. W sytuacji, kiedy są one zbyt długie, ocierają się o but, co sprawia, że płytka zostaje naruszona i może dochodzić do jej uszkodzeń. Przy obcinaniu warto pamiętać, żeby płytkę paznokcia ciąć na prosto. Zaokrąglanie i obcinanie tuż przy skórze może przyczynić się do powstania problemu wrastających paznokci. Warto zadbać również o właściwe piłowanie. Obciętą krawędź paznokci u nóg warto wygładzić drobnoziarnistym pilnikiem, wykonując ciągłe, pewne ruchy w jednym kierunku.

Pielęgnacja paznokci u nóg

Dla paznokci u nóg ważne jest również dbanie o skórę stóp i wokół paznokci. Jest ona z zasady twardsza niż ta na dłoniach, więc potrzebuje specjalnego traktowania. Moczenie stóp w roztworze wody z solą zmiękczającą ułatwi pracę ze skórkami i obcinanie paznokci, ale też usuwanie naskórka z pięt. Kąpiel solna paznokci nie powinna trwać jednak dłużej niż 10-15 min. Po tym czasie wystarczy osuszyć stopy. Paznokcie podziękują ci również za nawilżanie ich kremem.

Zobacz także: Skarpety złuszczające – jak używać i gdzie kupić?

Zniszczone paznokcie u nóg

Przyczyną zniszczonych paznokci u nóg może być:

  • noszenie butów na wysokim obcasie, szpiczastych, a nawet takich o niewłaściwej długości,
  • infekcja, taka jak grzybicza lub bakteryjna,
  • choroby skóry, np. łuszczyca,
  • nieprawidłowe obcinanie paznokci,
  • starzenie się.

Gdy masz zniszczone paznokcie u nóg, zawsze warto się wybrać na zabieg podologiczny. To dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się z problemami paznokci, twardą skórą lub pękającymi piętami. Podolog pomoże ocenić problem i dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Wrastające paznokcie u nóg

Wrastające paznokcie są częstym zaburzeniem i nierzadko dotykają dużego palca. Rezultatem jest ból, zaczerwienienie, stan zapalny, a czasem infekcja. Lekarz może podjąć kroki, aby złagodzić dyskomfort i pomóc uniknąć komplikacji. Objawy wrastającego paznokcia są następujące:

  • ból i tkliwość po jednej lub obu stronach paznokcia,
  • zaczerwienienie wokół paznokcia,
  • obrzęk wokół paznokcia.
Olesya Euroshenko

Najczęstszymi przyczynami wrastania paznokci jest noszenie butów, które sprawiają, że paznokcie są zbyt blisko siebie. Kolejnym powodem może być za krótkie ich obcinanie. Aby zapobiec tej dolegliwości, wykonuj następujące czynności:

  1. Obcinaj paznokcie na prosto.
  2. Powinny być umiarkowanej długości. Przytnij je tak, aby znajdowały się na tej samej wysokości, co opuszki palców.
  3. Noś buty, które są dobrze dopasowane.

Zmiany na paznokciach u nóg

Jeśli zauważyłaś, że Twoje paznokcie wyglądają inaczej, powinnaś zwrócić na to uwagę. Zmiana koloru, tekstury lub kształtu może nie być szkodliwa, ale może też być oznaką choroby. Jeśli zauważysz cokolwiek dziwnego na paznokciu, koniecznie udaj się do dermatologa.

Grzybica paznokci u nóg

Najczęstszą przyczyną wszystkich problemów z paznokciami jest grzybica. Możesz mieć tę infekcję, jeżeli Twoje paznokcie są:

  • pogrubione
  • zmieniają kolor z białego na brązowożółty
  • są kruche, łuszczące się lub nieregularne
  • mają dziwny kształt
  • mają ciemną barwę
  • mają lekko nieprzyjemny zapach

Pierwszą rzeczą, gdy podejrzewasz u siebie to schorzenie, jest udanie się do lekarza i ocena przez niego sytuacji i ewentualne wdrożenie leczenia.

GeorgeVieiraSilva

Grzyby wywołujące tę chorobę rozwijają się w wilgotnych miejscach, takich jak baseny, sale gimnastyczne czy prysznice. Aby uniknąć grzybicy paznokci, należy:

  1. Zadbać o odpowiednią higienę. Po uprawianiu sportu postaraj się, aby stopy były czyste i suche.
  2. Zawsze noś klapki w szatniach, publicznych prysznicach i basenach.
  3. Dbaj o swoje paznokcie i nie pożyczaj nikomu narzędzi do obcinania paznokci.

Żółte paznokcie u nóg

Żółte paznokcie mogą powstawać w wyniku starzenia się lub poprzez stosowanie niektórych produktów do stylizacji. Może to być oznaka problemu zdrowotnego, takiego jak obecność infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. A także niedobór niektórych witamin i minerałów w diecie lub choroba, np. łuszczyca. Najlepiej udać się do dermatologa, który oceni sytuację i wskaże najbardziej odpowiednie leczenie.

Reklama
Irina Tiumentseva

Białe paznokcie u nóg

Białe plamki są w większości przypadków nieszkodliwą zmianą. Małe są zwykle wynikiem urazu paznokcia spowodowanego obgryzaniem, uderzeniem lub reakcją alergiczną na produkty do paznokci. Większość z nich ma tendencję do gojenia się samoistnie i zwykle znika. Jednak, gdy biała plama jest duża, może to wskazywać na poważne objawy, takie jak niewydolność nerek lub marskość wątroby. Taki symptom może powodować również niedobór cynku, który odgrywa ważną rolę w organizmie.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane