Białe krosty na twarzy, jakie są ich przyczyny? Jak pozbyć się kaszaków, prosaków i pryszczy?
Białe krosty to najbardziej pospolite niedoskonałości, jakie mogą pojawić się na twarzy. Jednak ich rodzajów i przyczyn jest dużo więcej, niż może wam się wydawać. Prosaki, kaszaki czy pospolity pryszcz? Sprawdź, jak się go pozbyć!

- Katarzyna Dobrzyńska
Białe krosty na twarzy to przypadłość, która występuje na cerze bez względu na wiek. Jest wiele rodzajów białych krosty na twarzy - mogą być to kaszaki, prosaki, kaszka albo pryszcze. Tak samo jak wiele odmian może być wiele przyczyn takich niedoskonałości od nieprawidłowej diety, przez nieodpowiednią pielęgnację aż po uwarunkowania genetyczne. Sprawdź, jak można się ich pozbyć i jak zapobiegać ich powstawaniu.
Spis treści:
- Rodzaje białych krost na twarzy
- Przyczyny białych krost na twarzy
- Jak pozbyć się białych krost na twarzy?
Rodzaje białych krost na twarzy
Białe krosty na twarzy to najpopularniejsze niedoskonałości, jakie mogą pojawić się na naszej twarzy. Ich długość utrzymywania się i sposób leczenia jest zależy od ich rodzaj, a wyróżniamy ich kilka:
- Pryszcze
- Kaszka na twarzy
- Kaszaki
- Prosaki
Przyczyny białych krost na twarzy
Jak wspominaliśmy, przyczyny są zależne od tego, z jaką niedoskonałością mamy do czynienia. Ogólnymi czynnikami, jakie mogą wpływać na pojawianie się białych krost na twarzy jest nieodpowiednia dieta - jeśli nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych, to wtedy stan naszej cery może ulec pogorszeniu. Na jakość skóry ma również wpływ ilość pitej wody czy uzależnienia - od alkoholu i tytoniu. Wiele zależy również od uwarunkowań genetycznych. Jeśli w rodzinie ktoś zmagał się na przykład z kaszakami, to występuje prawdopodobieństwo, że pojawią się również u nas. Kluczową rolę odgrywać tu może również nieodpowiednia pielęgnacja - musimy poznać naszą cerę, by wiedzieć, jak odpowiednio o nią zadbać - na przykład, kiedy nasza skóra ma skłonności do zapychania się, to nie powinniśmy sięgać po olejowanie twarzy.
Przyczyny powstawania pryszczy
Pryszcze objawiają się zazwyczaj bolesną i zaczerwienioną grudką na twarzy, często z białym zakończeniem. Takie białe krosty na twarzy powstają na skutek nadmiernego wydzielania łoju i zaburzonego złuszczania naskórka.

Przyczyny powstawania kaszki na twarzy
Kaszka powstaje przez zaburzenia hormonalne, nietolerancje pokarmowe lub zablokowanie porów skóry przez komedogenne składniki kosmetyków.
Przyczyny prosaków na twarzy
Prosaki to małe cysty, które powstają w wyniku zapchania porów przez nadmiar sebum i zanieczyszczeń.
Prosaki dzielimy na trzy rodzaje:
- pierwotne - cysty, które są czerwone i bolesne, znikają samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach,
- wtórne - powstają w miejscu powierzchownego uszkodzenia skóry,
- wysiewowe - pojawiają się samoistnie i nagle, ich występowanie często jest powiązane z zaburzeniami genetycznymi lub autoimmunologicznymi skóry.

Przyczyny powstawania kaszaków
Do formowania się kaszaków można mieć genetycznie uwarunkowaną skłonność (np. częściej powstają one u osób z ciemną karnacją skóry). Ale pojawiają się one również w efekcie mechanicznych uszkodzeń mieszków włosowych, nadmiernego opalania się, zaniedbywania higieny czy zakażenia wirusem HPV.

Jak pozbyć się białych krost na twarzy?
Niektóre z białych krost znikają naturalnie tak samo szybko jak się pojawiły. Jednak w przypadku kaszaków czy prosaków sytuacja jest bardziej skomplikowana i wymaga wizyty w gabinecie dermatologicznym lub salonie kosmetycznym.
Jak pozbyć się pryszczy na twarzy?
Pryszcze zazwyczaj goją się samoistnie, jednak jeśli chcemy przyśpieszyć ten proces, możemy pokusić się o wyciśnięcie zmiany. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to takie proste, jak może się wydawać. Przed wyciśnięciem białej krosty na twarzy powinniśmy poczekać aż minie stan zapalny - w przeciwnym razie zduszenie krosty może skutkować przebarwieniem na twarzy lub blizną. Tu z pomocą przychodzi nam kwas salicylowy, który ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Po wygaszeniu stanu zapalnego możemy przejść do rzeczy - pamiętajmy o czystych dłoniach i asystowaniu sobie bawełnianym wacikiem, by zapobiec rozlaniu się bakterii na całą twarz. Przed i po wyciskaniu, krostkę i jej okolicę należy zdezynfekować. A samo wyduszenie nie powinno trwać dłużej niż 30 sekund.
Jak pozbyć się kaszki na twarzy?
W przypadku kaszki na twarzy nawet nie myślcie o wyciskaniu czy rozdrapywaniu tego miejsca - to tylko pogorszy sprawę. Pojawienie się kaszki może być skutkiem alergii pokarmowej, dlatego wizyta u dermatologa może być niezbędna. Twoja pielęgnacja powinna być bogata w kwasy zarówno AHA jak i BHB, równie pomocny będzie niacynamd i peelingi enzymatyczne.
Jak pozbyć się kaszaków?
Można samodzielnie pozbyć się kaszaka za pomocą nacięcia jego powierzchni zdezynfekowaną igłą. Potem należy delikatnie "wyłuskać" go ze skóry. Trzeba jednak bardzo uważać, żeby podczas takiego zabiegu się nie skaleczyć, ani nie doprowadzić do zakażenia. O usunięcie kaszaka możemy też poprosić kosmetyczkę.
Jak pozbyć się prosaków?
Aby pozbyć się prosaków w domu, warto wprowadzić kurację produktami na bazie kwasów, takich jak: kwas glikolowy, migdałowy, AHA, PHA, BHA. Szybszym wyjściem będzie również wizyta u kosmetyczki, która natnie delikatnie miejsce i odblokuje ujście łoju.