Reklama

O tym, że krem do twarzy z filtrem trzeba stosować przez cały rok, a nie tylko latem, mówi się głośno już od dawna. Aż 80% oznak starzenia się skóry jest spowodowane promieniowaniem UV! Przebarwienia, przedwczesne zmarszczki, utrata jędrności skóry, a w skrajnych przypadkach nawet oparzenia i rak skóry - to tylko pobieżny opis ryzyka, na które (dosłownie i w przenośni) wystawiamy pozbawioną ochrony skórę. Mimo że przeważnie z przyjemnością ogrzewamy się w utęsknionych promieniach słonecznych, nie wolno nam tracić czujności.

Reklama

Dlatego postanowiłyśmy wybrać sześć naszym zdaniem najlepszych kremów z filtrem do twarzy za mniej niż 100 zł, które chronią zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i promieniowaniem UVB. To bardzo ważne, aby kosmetyk posiadał właśnie te dwa oznaczenia! Jest też jeden krem z filtrem do twarzy, który kosztuje 119 zł, ale liczne recenzje w katalogu Kosmetyku Wszech Czasów wskazują na to, że jest warty wydania tych pieniędzy.

Dlaczego nakładanie kremu do twarzy z filtrem jest ważne?

Rozwijając temat ochrony, występują trzy rodzaje promieniowania UV, które różnią się od siebie długością fali, a przez to też różnie wpływają na skórę:

  • Promieniowanie UVC, które nie dociera do ziemi, ponieważ jest pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery.
  • Promieniowanie UVB, które nie wnika głęboko w skórę i odpowiada za powstawanie opalenizny opóźnionej (po 48-72 godzinach).
  • Promieniowanie UVA, które wnika głęboko, do skóry właściwej i odpowiada za powstanie opalenizny natychmiastowej.

Jak widzicie, zakres promieniowania UVA jest szerszy niż UVB - większa długość fal powoduje, że promieniowanie UVA przenika do skóry właściwej, podczas gdy promienie UVB są w 90% zatrzymywane przez warstwę rogową naskórka. To właśnie promienie UVA w największym stopniu przyczyniają się do uszkodzeń funkcjonalnych i strukturalnych tkanki łącznej. Jego przewlekłe oddziaływanie może powodować stan zapalny skóry właściwej, co skutkuje również degradacją kolagenu i elastyny. Z tego powodu skóra traci sprężystość i szybciej się starzeje.

Promieniowanie UVA znacznie częściej skutkuje także powstawaniem przebarwień - zarówno tych pojawiających się natychmiast, jak i tych opóźnionych. Dlatego tak istotne jest, aby zapewnić skórze kompleksową ochronę przeciwsłoneczną na wielu poziomach.

Ile nakładać na twarz kremu z filtrem?

Żeby mieć pewność, że dany krem z filtrem zapewnia nam maksimum ochrony, powinniśmy obliczyć powierzchnię twarzy, ocenić konsystencję kremu oraz wagę wyciśniętej porcji i dopiero na tej podstawie określić, jaka ilość produktu jest dla nas idealna.

Przyjmuje się jednak - i to jest tylko uśredniona wartość - że ilość nałożonego kremu z filtrem odpowiada dwóm długościom środkowego palca. To jest około 1/4 powierzchni łyżeczki. Do tego trzeba doliczyć ewentualną reaplikację. Przyjmuje się, że przebywając przez większą część dnia na zewnątrz, powinno się ponownie nakładać krem z filtrem co dwie godziny.

Jaki krem do twarzy z filtrem wybrać?

Niechęć do stosowania kosmetyków przeciwsłonecznych na twarzy ma związek z pokutującym wciąż mitem, że tego typu kremy zapychają pory i obniżają trwałość makijażu. Tymczasem współczesne kremy z SPF są na tyle zaawansowane, że nie musimy się obawiać żadnej z tych rzeczy, chociaż i tak rekomendujemy sprawdzanie składu, aby unikać składników, które naszej skórze nie służą. Wiele kremów do twarzy z filtrem ma dodatkowe właściwości - matujące lub lekko koloryzujące, by oprócz ochrony jednocześnie delikatnie wyrównać odcień cery.

Zobacz także: Filtr mineralny w kremach do twarzy - jak działa i jaki wybrać?

Każdy krem z filtrem ma dwie strony medalu, bo z jednej strony blokuje jakąś część promieni UV, a z drugiej jednak jakąś ich część przepuszcza. Jeżeli chodzi o skuteczność procentową filtrów, na pierwszy rzut oka może wydawać się nam, że wysokość SPF nie ma aż takiego znaczenia, bo:

  • SPF 15 blokuje około 93% promieni UV.
  • SPF 20 blokuje około 95% promieni UV.
  • SPF 30 blokuje około 97% promieni UV.
  • SPF 50 blokuje około 98 % promieni UV.

Prawda, że różnica jest niewielka? Wszystko jednak zależy od perspektywy, bo jeśli weźmiemy pod uwagę, ile promieni UV dociera do skóry, wyniki pokażą, który filtr wypada najsłabiej.

  • Przy SPF 15 do skóry dociera 6,7% promieni UV.
  • Przy SPF 20 do skóry dociera około 5% promieni UV.
  • Przy SPF 30 do skóry dociera 3,33% promieni UV.
  • Przy SPF 50 do skóry dociera 1,66% promieni UV.

Niektórzy w mniej słoneczne dni i pory roku nakładają kremy z filtrem SPF 30, a dopiero wtedy, kiedy słońce dokazuje bardziej, sięgają po kremy z filtrem SPF 50. Inni przez cały rok stosują wyłącznie najwyższą ochronę.

Promieniowanie UV bierze też udział w syntezie witaminy D3, co jest pozytywnym aspektem dopuszczenia do skóry promieni słonecznych. Ale ten procent promieni, który dociera do nas przy stosowaniu ochrony SPF powinien wystarczyć. Mimo wszystko trzeba pamiętać, już samo regularne stosowanie kremów z filtrem do twarzy dużo daje.

Reklama

Najlepsze kremy do twarzy z filtrem

W naszej galerii umieściłyśmy propozycje kremów do twarzy z filtrem, które pomogą ochronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Wszystkie są skuteczne, nowoczesne i przyjemne w stosowaniu (nie bielą!).

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane