Domowe sposoby na popękane pięty. Przyczyny i sposoby leczenia szorstkich pięt
Jeśli szukasz domowych sposobów na popękane pięty i zrogowaciały naskórek, to w tym artykule dowiesz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja stóp dotkniętych tym problemem. Jest to dość częsta dolegliwość, która może wynikać z wielu przyczyn. Podpowiadam, jak poprawnie leczyć pękające pięty, jak je złuszczać i jak poznać pierwsze sygnały tego problemu.

- Dominika Zabost
Podstawą domowych sposobów na popękane pięty jest nawilżenie i pozbycie się zrogowaciałego naskórka. Ten problem najczęściej wynika z nieodpowiedniej pielęgnacji stóp. Jednak mogą go powodować również niedobory witamin, nadwaga czy choroby. Jeżeli jest to nawracająca dolegliwość, warto skonsultować się z lekarzem. Istnieje jednak kilka domowych, sprawdzonych sposób na pozbycie się suchych, popękanych pięt m.in. kąpiele, stosowanie octu jabłkowego i nie tylko.
Spis treści:
- Przyczyny pękania pięt
- Domowe sposoby na suche i popękane pięty
- Czym nawilżać stopy? Domowa pielęgnacja stóp
- Jakie buty są dobre dla stóp?
Przyczyny pękania pięt
Skóra stóp jest zwykle twardsza, dlatego wymaga też odpowiedniej pielęgnacji. Wiele osób zapomina o tym, aby regularnie usuwać naskórek z pięt, a jest to kluczowy etap w ich pielęgnacji. Przyczyn pęknięcia pięt jest jednak znacznie więcej. Znajdziesz je poniżej.
- Niedobór witamin A i B5 przyczyną problemu pękających pięt: przesuszona i popękana skóra na piętach może mieć różne przyczyny. Problemem mogą być np. niedobory witamin, szczególnie chodzi tu o witaminę A i witaminę B5. Niedobór witaminy A może prowadzić do skrajnego przesuszenia i odwodnienia skóry, co skutkuje jej nadmiernym pękaniem. Z kolei jednym z objawów niedoboru witaminy B5 są właśnie popękane pięty.
- Nadwaga przyczyną popękanych pięt: problemy z pękającą skórą na piętach pojawiają się również przy zbyt dużym nacisku na stopy. Tak więc przyczyną może być tutaj nadwaga, a tym bardziej otyłość. Przypadłość ta często dotyka również kobiety w ciąży, które szybko przybierają na wadze. Stopy zmagają się wtedy z nagłym, dużym uciskiem, co przyczynia się do rozwoju problemu.
- Suche pięty objawem chorób: suche i pękające pięty mogą być także objawem niedoboru hormonów, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych i potowych. Ciągle nawracający problem pękających pięt oraz suche placki na ciele mogą oznaczać, że cierpisz na niedoczynność tarczycy. Ta przypadłość może również być symptomem innych groźnych chorób, takich jak cukrzyca typu 2 lub łuszczyca. Popękane pięty najczęściej jednak pojawiają się ze względu na nieprawidłową pielęgnację, przyjmowanie zbyt małej ilości płynów lub przy częstym noszeniu odkrytych butów.
- Noszenie nieodpowiedniego obuwia przyczyną pękania skóry pięt: możesz nie zdawać sobie sprawy, że przyczyną popękanej skóry na stopach jest noszenie nieodpowiedniego obuwia. Mowa tutaj o butach, które nie zapewniają stopom wystarczającego podparcia. Jeśli już borykasz się z suchą, a w szczególności popękaną skórą na piętach, koniecznie ogranicz, a najlepiej zrezygnuj z noszenia szpilek. Ten rodzaj obuwia wymusza nieprawidłowe ułożenie stopy. Rozważ także ograniczenie noszenia butów z cienką podeszwą np. balerinek czy japonek.

Zobacz także: Sprawdzone sposoby na suche pięty.
Domowe sposoby na suche i popękane pięty
Domowe sposoby na zrogowaciałe pięty mogą sprawić, że wizyta u podologa nie będzie konieczna. Jeśli jednak poniżej wymienione metody nie pomagają, a zaczynasz odczuwać coraz większy ból i dyskomfort, to koniecznie udaj się do lekarza, który ustali przyczynę i zleci indywidualne leczenie. Poniżej znajdziesz domowe sposoby, które pomogą ci polepszyć kondycję skóry stóp.
Kąpiel dla stóp
Kąpiel dla stóp pomoże nam zmiękczyć twarde, zrogowaciałe pięty. Moczenie w wodzie będzie jeszcze skuteczniejsze, jeżeli dodamy do niej soli. Dzięki niej skóra będzie miękka i łatwo zetrzemy martwy naskórek. Do kąpieli dla stóp można także dodać ziół przeciwzapalnych, na przykład lawendy lub rumianku oraz naturalnych olejków.

Ocet jabłkowy na pięty
Ocet jabłkowy zmiękczy pięty i pozwoli bez problemu pozbyć się martwego naskórka. Działanie te zapewni kwas octowy, który działa jak peeling enzymatyczny. Wystarczy, że przygotujesz mieszankę ciepłej wody z octem jabłkowym w proporcjach 3:1. Następnie stopy włóż do mieszanki i mocz przez 20-30 minut. Po tym czasie twardy naskórek lekko zetrzyj pumeksem lub rękawicą do peelingu. Nie zapomnij o porządnym nawilżeniu pięt .
Nawilżanie pięt naturalnymi olejami
Aby pozbyć się problemu popękanych pięt, należy nie tylko pozbyć się zrogowaciałego naskórka, ale także odpowiednio je nawilżyć. Najlepszym sposobem jest stosowanie naturalnych olejków, dzięki którym pięty będą miękkie i gładkie. Sprawdzi się tutaj olej kokosowy, który ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Olej rycynowy, arganowy czy oliwa z oliwek też będą dobrym pomysłem. Z ich użyciem możemy przygotować maskę do stóp na noc. Wystarczy grubo posmarować stopy olejem, zawinąć je w folię i założyć ciepłe skarpetki.

Kąpiel w ziołach jako sposób na pękające pięty
Popękane pięty należy wymoczyć w ziołowej kąpieli. Do przygotowanej miski należy wrzucić zioła i zalać je wrzątkiem. Sięgnij po kozieradkę, liście mięty, lawendę lub ziela krwawnika. Kiedy woda się przestudzi mocz stopy przez ok. 20 min i po wysuszeniu pozbądź się martwego naskórka.
Moczenie stóp w siemieniu lnianym
Przeprowadzenie kąpieli w siemieniu lnianym to jeden z domowych sposobów na suche, popękane pięty. Olej obecny w nasionach przyczynia się do zmiękczenia skóry i jednocześnie wspiera jej elastyczność. Jak przygotować taki regeneracyjny rytuał? Do wrzątku należy wsypać kilka łyżeczek nasion i po wystudzeniu moczyć stopy przez kilkanaście minut.
Soda oczyszczona na twarde pięty
Soda oczyszczona ze względu na swój zasadowy charakter efektywnie usuwa martwy naskórek i zrogowacenia. Działa też rozjaśniająco i oczyszczająco. Kluczem do uzyskania gładkich pięt jest regularność, więc należy ją stosować co kilka dni, a przynajmniej raz w tygodniu.
Jak przygotować kąpiel z sody? Do miski wlej niewielką ilość ciepłej wody i dodaj ok. 3 łyżki sody oczyszczonej. Stopy należy moczyć od 5 do 15 minut.
Złuszczanie naskórka peelingiem
Usuwanie martwego naskórka z pięt za pomocą pumeksu może narobić więcej szkód, niż się spodziewasz. Jeśli przystępujesz do złuszczenia naskórka, to zrób to za pomocą peelingu i sięgaj po niego raz w tygodniu.
Codzienna regeneracja witaminą A
Pielęgnacja skóry produktami z witaminą A na czele wspomaga proces regeneracji skóry i gojenie się ran. To złoty gral w leczeniu popękanych pięt i suchej skóry. Krem lub ampułkę z tą witaminą należy wmasowywać każdego dnia aż do uzyskania poprawy.
Skarpetki złuszczające na odbudowę skóry na piętach
Skarpetki złuszczające, to kolejny domowy sposób na walkę z suchymi i popękanymi piętami. Należy stosować je raz w miesiącu, aby zauważyć poprawę w kondycji skóry. Istotne jest przestrzeganie zaleceń producenta i nieprzekraczanie określonego czasu "noszenia" skarpetek.

Czym nawilżać stopy? Domowa pielęgnacja stóp
Skoro wiesz już co robić, a czego nie robić, gdy dotyka cię problem suchych pięt, czas na odpowiednio skompletowaną pielęgnację. Po złuszczaniu przychodzi czas na nawilżenie. Jeśli chodzi o kosmetyki do stóp wybieraj te, które działają bakteriobójczo, nawilżająco, łagodząco i odświeżająco. Możesz zdecydować się na klasyczne kremy, olejki eteryczne czy stosowanie skarpetek, ale najważniejsze, aby były bogate w następujące składniki aktywne:
- Mocznik - efektywnie zmiękcza warstwę rogową naskórka. Pomaga wygładzać skórę.
- Kwas mlekowy - spełnia funkcję składnika nawilżającego.
- Oleje roślinne - sprzyjają łagodzeniu podrażnień i gojeniu się pęknięć.
- Witaminy z grupy B - ta grupa ogranicza utratę wody z naskórka i odgrywa kluczową rolę w jego regeneracji.
- Mentol - wykazuje działanie przeciwobrzękowe i silnie chłodzące.

Jakie buty są dobre dla stóp?
Zdrowie stóp i kondycja skóry pięt zależy od tego, jakie obuwie nosisz na co dzień. Co więc wybrać, aby nie doprowadzić do pogłębienia problemu? Po pierwsze zaopatrz się w bawełniane skarpetki, które zabezpieczą skórę przed pękaniem. Obuwie powinno być zaś wykonane z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze i umożliwiają "oddychanie" stopom. Kolejny aspekt, na który musisz zwrócić uwagę, to oczywiście odpowiedni rozmiar, brak wąskich nosków i mocna, ale nie twarda podeszwa.
